Dubeltówka czarnoprochowa

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Deamiens
Posty: 60
Rejestracja: ndz 01.lip.2018 - 15:28
Moja broń: brak

Dubeltówka czarnoprochowa

Post autor: Deamiens »

Od jakiegoś czasu rozważam zakup dubeltówki czarnoprochowej, jednak mam wrażenie że więcej tu niewiadomych jak wiadomych... I nie wiem, czy utworzyć ten temat w dziale broni długiej, w kolekcjonerstwie czy po prostu w "kupię" ;)
Raczej nie interesuje mnie 20`stka, raczej 12`tka (lub więcej), z pewnością w pełni legalna i z pewnością strzelająca.
I tu widzę problemy. Najłatwiej byłoby pójść do sklepu i kupić Pedersoli, ale jakoś nie jestem przekonany. Wolałbym chyba (wreszcie) mieć coś nie będącego repliką, tylko skąd wziąć 150-letnią broń nadająca się do użytku? W Polsce różni "prywatni importerzy" mają złom w którym działanie chyba ogranicza się do ruchomych kurków... Aukcje typu Czerny`s i kupowanie z nadzieją że to nie będzie ozdoba nad kominek (którego nie mam)?
Bo o oryginalnej dubeltówce skałkowej chyba nawet nie ma co marzyć?
alterjorge
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Dubeltówka czarnoprochowa

Post autor: alterjorge »

Dubeltówka to broń długa więc nie ma się nad czym rozwodzić, gdzie pytanie umieścić :-))) Ale ad rem. To bardzo dobrze, że Kol. rozważa kupno dubeltówki oryginalnej. Są na aukcjach piękne i dobrze zachowane egzemplarze, więcej kapiszonowych, bywają skałki, ale to już inne kwoty przy zakupie.Co ja bym zrobił, gdybym teraz miał kupić oryginalną dubeltówkę czarnoprochową ? Szukałbym na aukcjach zagranicznych dubeltówki kapiszonowej z renomowanego warsztatu w stanie dobrym lub wyżej i z budżetem najmniej 1500 euro. Czasem trafią się egzemplarze niedokładnie opisane i wtedy kupujący ma profit, bo z pozoru pospolita dubeltówka okazuje się cennym nabytkiem. Ale to już kwestia szczęścia, które jednym sprzyja bardziej innym mniej. Nie patrzyłbym nawet na dubeltówki poniżej 400 euro, rzeczoznawcy z domów aukcyjnych dobrze wiedzą, co i jak wycenić i trudno liczyć, że za taką kwotę dostanie się zdatny do strzelania egzemplarz. Wspomnę, że warto pokusić się o zdobycie angielskiej dubeltówki WR , te są niezwykle starannie wykonane i z doskonałych materiałów, z trzech, które oglądałem każda była zdatna do użytki, niestety wspomniany wyżej budżet tu nie wystarczy. Nie zawróciłyby mi też głowy dubeltówki w skrzyniach, z kompletnym osprzętem, są przepiękne i zwykle kosztowne, co jest oczywiście uzasadnione wartością takiego zestawu, ale to nie mój pułap cen ( wolę coś wojskowego nabyć i jeszcze zostanie na kolejny egzemplarz :-))) ). Celowałbym też w egzemplarze o wysokiej estetyce zdobienia, nie jakieś głowy dzików czy innej zwierzyny łownej na kolbie wyryte powszechnie występujące w tanich, masowo produkowanych francuskich dubeltówkach dla niższych urzędników, ale w takie, które mają grawerowane zamki, kurki, inkrustacje na lufie itp.
Rafalgl87
Posty: 87
Rejestracja: sob 22.sty.2022 - 06:15
Moja broń: Remington 1858 New Army Sheriff / Hawken 150 .45

Re: Dubeltówka czarnoprochowa

Post autor: Rafalgl87 »

Sorry za mały off topic, ale skoro już mowa o dubeltówkach CP, czy ogólniej strzelbach, to mam pytanie - czy coś złego mogłoby się stać, gdybym strzelił amunicją śrutową z karabinu gwintowanego, takiego np. hawkena? Pytam z czystej ciekawosci :lol:
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Dubeltówka czarnoprochowa

Post autor: Larkana »

Będziesz miał gorsze rozłożenie śrucin - mniej w środku a więcej po bokach ze względu na nadaną siłę odśrodkową. Jak byś celował w arbuza to może oberwać wszytko wokół - oprócz arbuza :)
ODPOWIEDZ