Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Post autor: scraab »

Witam wszystkich zainteresowanych.
Poniewaz od jakiegos czasu tu na forum pojawiaja sie glosy jednego ze znanych troli torpedujace ciekawe tematy, postanowilem wrzucic kilka linkow do zapoznania sie ze znienawidzonymi przez pseudo- koszernych pociskami w sabocie.
Sam najcześciej takowe stosuje. Malo tego sa one bardzo ochoczo stosowane w broni gladkolufowej gdzie tak samo poprawiają skutecznośc strzalow. Nie bez powodu sa uzywane w zdecydowanej wiekszosci amunicji do wspolczesnych strzelb.
Sabot to nic nowego, temat rozwija sie od wiekow. Byly drewniane byly szmaciane- flejtuch niejako spelnia role sabota, sa tez pociski minie- ktore lacza obie te cechy.
Twierdzenie ze sabot nie jest przeznaczony do czarnego prochu jest idiotyczne- one sa glownie dzis do tego wlasnie produkowane.
W USA sezon polowan z uzyciem broni nabojowej jest ograniczony czasowo ale z uzyciem broni odprzodowej już nie. Dlatego tam jest to bardzo modne. Oczywiscie saboty dzialaja z kazdym prochem ale w Polsce stosowanie ich w amunicji scalonej jest zakazane.
Po krotce. Saboty są dzis zwykle z tworzywa sztucznego. Lufa nie zuzywa sie wcale. Pocisk z odpowiednio dobranym sabotem jest precyzyjniejszy niz podobnej masy bez sabota. Wieksza predkosc poprzez doskonale doszczelnienie, nie zrywa gwintu, nie ołowi i nie powoduje nawarstwiania sie nagaru. Bardziej plaski tor lotu. Da sie zastosowac w kazdej lufie o ile kaliber bedzie dobrany odpowiednio. Mozemy wiec paradoksalnie uzyc go nawet w skalkowcu. Nie wymaga smarowania!
Zanim dodam cos do poogladania jeszcze wyjasnie co do prochow.
Prochy dymne- syntetyczne sa to po prostu nowoczesne prochy stworzone jako bezpieczniejsze w uzytkowaniu i przechowaniu oraz takze mamy wersje niekorozyjne.
Przyklady to
Pyrodex( korozyjny )
Triple seven
Black horn.
Ich zastosowanie nie rozni sie niczym od konwencjonalnego czarnego prochu, mają rozna granulacje, dymią, troche brudzą, wykazują wiekszą energetycznosc wiec nawazki moga byc mniejsze. A nawet sa czarnego koloru :)
Nie da sie ich zastosowac w wielu rodzajach wspolczesnej broni typu AK, AR oraz pistoletach semi auto ze wzgledu za wysoki poziom zabrudzenia i nizsze cisnienia w malej nawazce.
Da sie je stosowac w amunicji scalonej historycznej, rewolwerach oraz oczywiscie w broni rozdzielnego ladowania.

signal-2024-03-23-14-00-51-130.jpg
VideoCapture_20240323-135748.jpg
Powyzsze fotki przedstawiają sabota uzytego w moim derringerze unicornie z pociskiem .10mm pelnoplaszczowym 155greins. Zatem dosc lekkim. Energia takiego pocisku w tej konfiguracji to ok 200J. Malo? Duzo? Dodajmy jeszcze z 5 grein prochu i dobiegamy do efektywnosci. 38spec bez problemu lub tez 9mm makarov.

Ponizsze video pokaze jak wspolczesna bron odprzodowa zasilana dymnym prochem T7 spisuje sie w praktyce.
Ta bron jest technicznym blizniakiem znanego w Polsce odprzodowego Roling Blocka.

https://youtu.be/b2s0LwIMIe8?si=7JfF9tYbuWGem0Wp

Kolejne video nagrane przez znaną w swiecie cp osobę przedstawia poczciwego roling blocka napedzanego klasycznym czarnym prochem oraz mysliwskimi pociskami w sabocie marki hornady. Aktualnie dostepne w Polsce w sklepie hubertus.

https://youtu.be/u_2uSvEdgSE?si=d-Y9uhRgMMS64UBz

Osoby posiadajace pozwolenie mogą legalnie korzystac z syntetycznych prochow dymnych( nie maja one nic wspolnego z bezdymnymi prochami nitro)
Osoby nie posiadajace mogą nadal korzystac z typowych czarnych prochow. Jak widac saboty sprawdzają sie w kazdej sytuacji.

Dlaczego nowoczesne prochy dymne nie sa stosowane to już napisalem wyzej. Zaś saboty są po prostu drogie i trudno dostepne, a ze nie kazdy chce wydawac majatek na zabawe z cp to wiadomo ze nie musi ich szukac.

Poniższe video przedstawia porownanie czarnego prochu marki goex( nieco mniej energetyczny od szwajca ra) oraz prochu triple seven. Widac jak sie sprawdza w rewolwerzez jakie osiaga wyniki oraz co wazne jaki jest poziom zabrudzenia i zadymienia obu prochów.

https://youtu.be/Q81aOX9q2ao?si=KrNFA01EIWgEdTgy

Osoby nie zainteresowane merytoryczną dyskusją są proszone o opuszczenie tematu.
Załączniki
VideoCapture_20240323-135748.jpg
netzem
Posty: 6
Rejestracja: ndz 17.sty.2021 - 13:42
Moja broń: Competition, Sporting, Desperado, RB45

Re: Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Post autor: netzem »

Niestety w hubertusie hornady juz niedostepne.Fantastyczne do RB od saguaro.
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Post autor: scraab »

Jeszcze wczoraj chyba byly. No widac jak chetnie sa kupowane. Choc szkoda ich tylko do papieru.
smith
Bywalec
Posty: 209
Rejestracja: ndz 02.gru.2018 - 13:22
Moja broń: brak

Re: Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Post autor: smith »

a do czego nie szkoda?
Czarnowidz
Stary bywalec
Posty: 815
Rejestracja: pt 18.lis.2011 - 21:37
Lokalizacja: 3Miasto
Moja broń: Remington NMA1858 uberti TI, Kentucky flintlock

Re: Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Post autor: Czarnowidz »

scraab pisze: sob 23.mar.2024 - 14:29znienawidzonymi przez pseudo- koszernych pociskami w sabocie.
Histeryzujesz. Maxi Ball-e, REAL-e, pociski do elaboracji naboji rewolwerowych są zupełnie nie koszerne a nikt ich nie hejtuje. Narzekania na pociski w plastikowym sabocie spowodowane są nie ich niehistorycznością lecz problemami z ich stosowaniem. Problemami z ładowaniem i celnością - koniecznością przecierania po każdym strzale lufy na mokro.
scraab pisze: sob 23.mar.2024 - 14:29 Nie bez powodu sa uzywane w zdecydowanej wiekszosci amunicji do wspolczesnych strzelb.
Jeśli wejdę w posiadanie strzelby z pewnością wyprubuję plastikowe koszyczki do śrutu, chociaż po tym co pokazał kiedyś Rufus nie spodziewam się po nich zbyt wiele...
scraab pisze: sob 23.mar.2024 - 14:29
Sabot to nic nowego, temat rozwija sie od wiekow. Byly drewniane byly szmaciane- flejtuch niejako spelnia role sabota, sa tez pociski minie- ktore lacza obie te cechy.
To fakt. Ja bym jeszcze dopisał papierowe owijki. Jedyna różnica między tymi a współczesnymi rozwiązaniami jest taka że te historyczne zawsze były smarowane a plastikowe saboty nie. Daje do myślenia prawda... Ciekawe że pociski w amunicji scalonej elaborowanej CP również są smarowane... Ciekawe po co...

Za to z tymi Mini'e to trochę popłynąłeś. Możesz napisać co po strzale odpada od pocisku Mini'e?
scraab pisze: sob 23.mar.2024 - 14:29 W USA sezon polowan z uzyciem broni nabojowej jest ograniczony czasowo ale z uzyciem broni odprzodowej już nie.
Mylisz się. Są ograniczone czasowo w wszystkich trzech przypadkach. Po prostu dla strzelających z broni odprzodowej sezon jest dłuższy.
scraab pisze: sob 23.mar.2024 - 14:29 i nie powoduje nawarstwiania sie nagaru.
No właśnie powoduje co jest powodem wszystkich problemów z tego rodzaju pociskami. Sam się o tym przekonałem.
scraab pisze: sob 23.mar.2024 - 14:29 Da sie zastosowac w kazdej lufie o ile kaliber bedzie dobrany odpowiednio.
O, a to bardzo ciekawe. Może ja miałem źle dobrane pociski do mojej lufy. Napiszesz coś o Regułach jakimi trzeba się kierować przy doborze sabotów do kalibru lufy? Jako najbardziej obeznany Znawca sabotów w Polsce jakie saboty byś polecał do lufy kalibru .455" z dwunastopolowym gwintem o skoku 1-18"?
scraab pisze: sob 23.mar.2024 - 14:29 Zanim dodam cos do poogladania jeszcze wyjasnie co do prochow.
Prochy dymne- syntetyczne sa to po prostu nowoczesne prochy stworzone jako bezpieczniejsze w uzytkowaniu i przechowaniu oraz takze mamy wersje niekorozyjne.
Przyklady to
Pyrodex( korozyjny )
Triple seven
Black horn.
Ich zastosowanie nie rozni sie niczym od konwencjonalnego czarnego prochu, mają rozna granulacje, dymią, troche brudzą, wykazują wiekszą energetycznosc wiec nawazki moga byc mniejsze. A nawet sa czarnego koloru :)
Prochy te mają inną (mniejszą) gęstość. Naważki mierzone objętościowo są takie same. Mierzone wagowo są dużo mniejsze niż CP.
scraab pisze: sob 23.mar.2024 - 14:29Osoby posiadajace pozwolenie mogą legalnie korzystac z syntetycznych prochow dymnych( nie maja one nic wspolnego z bezdymnymi prochami nitro)
Nic oprócz głównego składnika jakim jest nitroceluloza i takiego samego sposobu spalania zależnego od ciśnienia. Z resztą o tym przekonał się Rufus w czasie ostatniej wyprawy na Alaskę. Nie mógł kupić Goex-a więc kupił to co było a był tylko Pyrodex. No i teraz musiał kupić sobie nowego Remingtona Pietty o czym mówił na swoim kanale. Najważniejsze że nic mu się nie stało a ucierpiał tylko rewolwer. Nie chwali się tym zbytnio ale trudno się temu dziwić. Może w książce napisze o kulisach tej sprawy coś więcej. Zobaczymy.

Na koniec pragnę wszystkich zdecydowanych na eksperymenty z są botami zachęcić do ich zakupu i wyrobienia sobie samemu o nich zdania. Zawsze zachęcam do eksperymentów. Stare przysłowie mówi że: "Najwygodniej uczyć się na cudzych błędach ale najlskuteczniej na swoich" . Jak mawiał św.p. Whili357 "... nawet nieudane próby dają jakąś wiedzę..." Polecam zwłaszcza wypróbować kombinację plastikowy sabot+proch Złoty Stok. ;) :lol:
Jeśli ktoś by zapytał mnie czy warto je kupić to bym odpowiedział że nie. Ale jeśli ktoś by powiedział że zdecydował się je kupić bo chce zobaczyć co się stanie to czemu nie... Z resztą moje gadanie kogoś zdecydowanego i tak nie zniechęci. Zastanawiającego się tak. Zdecydowanego nie.

Nie są tanie ale i nie trzeba zastawiać domu by je kupić a kto raz kupi ten zyska coś bezcennego. Wiedzę. :lol:

Odradzał bym tylko wersję z pociskami pełnopłaszczowymi. Lepiej zdecydować się na pociski ołowiane lub półpłszcze. Jak utknie wam pocisk w połowie lufy podczas ładowania zdecydowanie łatwiej będzie go wyciągnąć z lufy przy użyciu grajcara niż innymi "patentami". No i zakup solidnego grajcara.
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Post autor: scraab »

Podeslij mi ten material jak Rufus opowiada o rozwalonym pyrodexem rewolwerze. Pyrodex jak i T7 nie mają w sobie zadnej nitrocelulozy. Odrob lekcje dokladniej.

Zasada dzialania sabota i minie sa podobne bo jeden i drugi musi pod wplywem cisnienia gazow sie doszczelnic.
Przestan pierniczyc brednie o tym ze sabot nie pasuje i ogladaj do skutki wyzej podlinkowane materialy a nie piszesz do znidzenia swoje pierdoly.

Masz racje jestem specjalistą od sabotow na tym forum bo wy w swojej idiotycznej postawie próbujecie tylko mieszac ludziom w glowach wyssanymi z palca bredniami.

Sa rejony w USA gdzie poluje sie z rozdzielniakow caly rok. Bylem to wiem.

Wracajac do t7 mij remik przepuscil juz dwie flaszki- prawie kilo. I nic mu nie jest. Nawazki ok 15-18grein 3fg

Dzisiaj na strzelnicy wypuscilem saboty z derringera unicorna. Ma duplexie. Zgadnij ci sie stalo z pociskiem pelnoplaszczowym ☺️
signal-2024-03-29-14-16-03-381.jpg
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Post autor: scraab »

Apropos koszyczkow i strzelby oraz Rufusa to nie jest on dla mnie autorytetem bo popelnia sporo bledow nawet w koszernej opcji. Koszyczki strzelaja doskonale dlaczego? Bo dzialaja tak samo jak w naboju- lufa scalaka czy nie niczym sie nie rozni. Jest gladka i ma taki sam kaliber.
Magua
Stary bywalec
Posty: 565
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Post autor: Magua »

Zasada dzialania sabota i minie sa podobne bo jeden i drugi musi pod wplywem cisnienia gazow sie doszczelnic.
To tak jakbyś napisał, że zasada działania pocisków ekspansywnych (minie) i kompresyjnych (np. Lorenz) są podobne, bo jeden i drugi musi pod wplywem cisnienia gazow się doszczelnić.
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Post autor: scraab »

Jprd...ckm to nic 😂.... popatrz sobie na denko sabota i minie... sa tez pociski typu hp z denkiem o podobnej budowie do wiatrowek. Kazdy ma komore ktora spietrza gazy celem doaczelnienia ( pocisk albo jego czesc puchnie)
Magua
Stary bywalec
Posty: 565
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Post autor: Magua »

W denko to ci wali i to porządnie... :-D

Pociski HP, czyli 'hollow point" nie mają wydrążenia dennego. Mają wgłębienie wierzchołkowe, osiołku.
Wszystko już ci się pomerdało, a saboty śnią ci się po nocach. EOT.
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 309
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Post autor: Ursus_c35 »

Wracając do głównego nurtu za dużo pojęcia w tej tematyce nie mam ale nadesłane mi przez kolegę Scraaba na próbę kilka sztuk do zastosowania w derringerze gg działa doskonale... W zasadzie miałem się nie odzywać bo wystrzeliłem jedynie 7 sztuk ale... Fun fuctor związany z totalnie rozrywkowym strzeleniem z derringera przebił zupełnie przystrzeliwanie FWB H2, kóre było głównym celem pobytu na strzelnicy ... Strzelałem akurat z grama ch2 bo miałem to przeważone do RS-a i byłbym hipokrytą gdybym nie wspomniał że prędkość ładowania i uciecha po prostu mnie rozpierały... Oczywiście miałem to dobrane stąd pozostało mi tylko przystrzelić ale sceptyczny już nie jestem... To tak w kwestii oddania cezarowi co należy do cezara. A teraz wracamy do ringu :D
IMG_6024_Easy-Resize.com.jpg
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Post autor: scraab »

Magua pisze: sob 30.mar.2024 - 09:45 W denko to ci wali i to porządnie... :-D

Pociski HP, czyli 'hollow point" nie mają wydrążenia dennego. Mają wgłębienie wierzchołkowe, osiołku.
Wszystko już ci się pomerdało, a saboty śnią ci się po nocach. EOT.
Jak nie umiesz czytac co napisane to sie nie udzielaj, nie śmiec w temacie i nie wypisuj do mnie bredni. Nie potrzeba mi w dyskusji smieciopostow od zacofanych mentalnie osob.
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Post autor: scraab »

scraab pisze: wt 09.kwie.2024 - 10:28
Magua pisze: sob 30.mar.2024 - 09:45 W denko to ci wali i to porządnie... :-D

Pociski HP, czyli 'hollow point" nie mają wydrążenia dennego. Mają wgłębienie wierzchołkowe, osiołku.
Wszystko już ci się pomerdało, a saboty śnią ci się po nocach. EOT.
Jak nie umiesz czytac co napisane to sie nie udzielaj, nie śmiec w temacie i nie wypisuj do mnie bredni. Nie potrzeba mi w dyskusji smieciopostow od zacofanych mentalnie osob.
Proponuje ci jak i innym durnowatym smieszkom dodac mnie do ignorowanych i wypieprzac od moich wypowiedzi. Nudza mnie juz wasze beznadziejne wysrywy.
Magua
Stary bywalec
Posty: 565
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Post autor: Magua »

Widzę, ze u ciebie dyskusja polega na gadaniu ze soba samym. :-D
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Zastosowanie pociskow w sabocie w strzelectweie rozdzielnego ladowania.

Post autor: scraab »

A jak nie rozumiesz to moze proste znane - pal gume- do ciebie dotrze?
ODPOWIEDZ