Prośba o pomoc

scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Prośba o pomoc

Post autor: scraab »

Larkana pisze: ndz 25.lut.2024 - 08:34 Chodzi Ci o to, że te parę lat temu za cenę 1kg Szwajcara mozna było kupić 2kg Czecha i 6kg ołowiu? I kupujac Szwajcara oszczedził byś te kilka kilo kulek?

Nie kojarzę aby ktoś tak pisał a Ty Czechem gardzisz wiec sam nie sprawdzisz.
Chodzi o to ze nie zrozumiales co napisalem a sie sadzidz jak mlody pelikan o żabe 😂
Z Bogiem bajdo.
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Prośba o pomoc

Post autor: scraab »

Chemik18 pisze: ndz 25.lut.2024 - 09:47
scraab pisze: sob 24.lut.2024 - 22:42 Wiesz, tez bylem nowy. Na forum nie wlazlem, nie wiedzialem ze takowe bylo wtedy juz. Gdybym poczytal moze bym zaoszczedzil pare kg olowiu :)
Jasne, z perspektywy czasu, patrząc wstecz tak uważasz. Pytanie, czy w tamtym momencie miałbyś tyle wolnych środków i ekstrawagancji, żeby od razu na naukę kupować najdroższy proch ;) i przede wszystkim, czy w ciemno byś słuchał rad randomowych ludzi z internetu, tylko dlatego, że Ci mówią, że się znają :D ja należę do osób, które wolą same spróbować, testować, badać i wyrobić sobie własną opinię ;)
I żeby nie było - absolutnie nie deprecjonuję wiedzy starszych, bardziej doświadczonych w fachu kolegów. Po prostu uważam, że to też jest kwestia gustu. Nie chcę wykluczać jakiegoś produktu tylko dlatego, że komuś innemu się nie spodobał. A żałować bym mógł, gdyby Vesuvit był droższy od szwajcara i gorszy ;) ale biorąc pod uwagę, że kosztuje mnie 1/2 ceny szwajcara, to nawet jeśli będzie taki sobie, to i tak będę wiedział, że nie wywaliłem fury kasy. Bo na ten moment cenowo wychodzi najtaniej ze wszystkich dostępnych na polskim rynku, a z doświadczeń wielu strzelców wychodzi na to, że sprawuje się lepiej niż Złoty Stok.
A ty znowu... zmarnowalem bo popelnilem jakies klasyczne bledy, do ktorych sam musialem dojsc a o ktorych wspominali starsi uzytkownicy np na forum. Odnosnie prochu bedac kiedys w wiekszej grupie wielbicieli cp dowiedzialem sie zeby NIE KUPOWAC ZS bo jest najwiekszym badziewiem, udowodniono mi to a nawet sam sie przekonalem ze byl duzo gorszy od uzywanego przeze mnie wowczas VESIVITU. Szwajcara wylacznie zaczalem stosowac gdy ceny cześka wzrosly a jego jakosc dalej spadala. Karabin cp to nie bron automatyczna zatem spokojnie moge sobie na porzadny proch dzis pozwolic. O szwajcarze na poczatku tez wiedzialem ale cena odstraszala :)
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Prośba o pomoc

Post autor: Larkana »

Chemik18 pisze: ndz 25.lut.2024 - 09:49
Larkana pisze: ndz 25.lut.2024 - 08:34 Chodzi Ci o to, że te parę lat temu za cenę 1kg Szwajcara mozna było kupić 2kg Czecha i 6kg ołowiu? I kupujac Szwajcara oszczedził byś te kilka kilo kulek?
Zapewne chodzi mu o to, że zmarnował kilka kilo kulek wystrzelonych z - jego zdaniem - kiepskiego prochu :P
To była ironia. No bo co to znaczy "zmarnował"? Nie bawił się przy tym? Mniej mu frajdy sprawiało dziurawienie papieru z energią 180J zamiast 240 na szwajcarze? Nie nauczył się niczego w kwestii obsługi broni, czyszczenia jej, poprawnego oddawania strzałów bo strzelał trochę mniej energetycznym prochem?
scraab pisze: ndz 25.lut.2024 - 11:25
Chodzi o to ze nie zrozumiales co napisalem a sie sadzidz jak mlody pelikan o żabe 😂
Z Bogiem bajdo.
A Ty nie załapałeś ironii.
Z tym Twoim Szwajcarem jest tak, że owszem jest lepszy od Czesia co w kwestii zabawy na strzelnicy z CP jest BEZ ZNACZENIA a kosztuje więcej. Dlatego nie rozumiem dlaczego w 3 na 4 posty ciśniesz po Vesuvicie. Wolisz strzelać Szwajcarem to sobie strzelaj tylko zrozum, że dla większości ludzi Cześ i Szwajcar w praktyce to to samo - daje tyle samo frajdy ze strzelania.
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Prośba o pomoc

Post autor: scraab »

Moze i nie zlapalem bo byla kiepska🤷
Zmarnowany olow to strzelanie bez efektow. Czy to celnosc czy energia. Do papieru strzelam rzadko. Ale jako wieloletni broniarz wiem ze roznica w celowaniu 180J a 300 jest znacząca. Dotyczy to takze scalakow.
Cisne bo mam takie prawo. Jak dla kogos cześ i szwajcar to to samo to wspolczuje. Ja laikom dawalem odstrzelic beben dobrego prochu i zawsze byl efekt "wow" W Czechach stosuje jeszcze lepszy proch i sa jeszcze ciekawsze efekty :)
A odnosnie czyszczenia broni to wiadomo ze po szwajcarze jest tego znacznie mniej.
I ja sam i wielu nowych ktorych wciagalem w strzelectwo po oswojeniu sie z bronia na tanich prochach musieli sie na nowo uczyc stosujac te lepsze. Wiec roznica jest dla kazdego.
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Prośba o pomoc

Post autor: Larkana »

"Zmarnowany olow to strzelanie bez efektow."
Jakich efektów nie miałeś na Vesuvicie a miałbyś je w strzelaniu Szwajcarem?
"Czy to celnosc" - to jest jeden z efektów jakie oczekujesz? Bardzo sensownie. Tylko mam rozumieć, że Czechem w czarne nie wchodziłeś a Szwajcarem bez problemu? Jeśli tak to nie myślałeś o tym, że przez ten czas strzelania z Czecha nauczyłeś się strzelać więc teraz walisz celniej? Nie nazwałbym tego zmarnowanym ołowiem. Tylko kilka słów dalej piszesz
" Do papieru strzelam rzadko" - więc o jaką celność Ci chodzi? Celność dotyczy głównie strzelania właśnie do papieru.
"czy energia" - czyli to jest drugi efekt jakiego oczekujesz? Raczej energia powinna być drogą do celu jakim na przykład mogłoby być rozwalenie garnka. Z Czesia rozwalisz garnek. Do rozwalenia garnka nie potrzebujesz celności.
"Ale jako wieloletni broniarz wiem ze roznica w celowaniu 180J a 300 jest znacząca" - może nie nazwałbym siebie wieloletnim broniarzem, przygodę z CP zacząłem chyba raptem 2 lata temu ale się z Tobą pokłócę. W CELOWANIU nie ma żadnej różnicy czy załadujesz 15grain Vesuvitu czy 30 Szwajcara. Celowanie to postawa strzelecka i zgranie przyrządów. Niech Ci będzie, że przez "celowanie" na myśli miałeś celność - ale tu nadal będę się kłócił bo gdy mowa o strzelaniu na 25m to celność przy 180J i 300J będzie taka sama. Na większych odległościach może mieć to znaczenie ale sam pisałeś, że do papieru strzelasz rzadko a na większe odległości raczej strzela się do papieru.
"Cisne bo mam takie prawo" Jak coś nie jest zabronione to jest dozwolone. O ile ktoś nie uzna Twojego ciśnięcia za obraźliwe, a sprawia Ci to przyjemność to sobie ciśnij.

"Jak dla kogos cześ i szwajcar to to samo to wspolczuje" Niestety Ty nie rozumiesz tego co ja chcę przekazać. Szwajcar jest lepszy bo w tej samej objętości jest bardziej energetyczny. Możliwe choć głosy są różne, że zostawia też mniej nagaru choć znowu podobno twardszy. Więc z tym się nie kłócę - Szwajcar jest lepszy. Gdybym miał iść na polowanie z bronią CP to wolałbym mieć broń zasypaną Szwajcarem - w Polsce polować z bronią CP nie można więc bez znaczenia.
Gdybym miał się bronić przed bandytami to wolał bym mieć broń zasypaną Szwajcarem niż Vesuvitem ALE zdecydowanie wolałbym na amunicję scaloną niż zasypaną Szwajcarem - więc znowu dla mnie "bez znaczenia".
Większość strzelców na strzelnicach wali do papieru - czy to Szwajcar czy Cześ - bez różnicy czy 180J czy 240 czy 300. Gong postrzelony z 1grama Czesia zabrzęczy. Butelka 5l (a nawet 3) zostaną przebite przez kule wypchniętą z pomocą 1 grama prochu Czeskiego.
Po strzelnicy broń i tak trzeba ogarnąć. Jeśli prawdą jest to, że nagar po Szwajcarze łatwiej schodzi to możliwe, że minutkę szybciej broń będziesz czyścić po Szwajcarze niż po Cześku.

Jeśli ktoś traktuje broń czarnoprochową jako substytut broni współczesnej, traktuje ją jako coś do obrony w razie W bez najmniejszych szans na zrobienie pozwolenia - no to dla takiej osoby Szwajcar będzie lepszym prochem.
Jeśli kogoś rajcuje potężne kopanie w nadgarstek albo po prostu myśl, że jego zabawka wyciągnie tyle czy tyle juli i trochę jak wyżej nie myśli o broni współczesnej - to znowu sufit będzie miała taka osoba wyżej na prochu Szwajcarskim.
Jeśli ktoś startuje w zawodach i bardzo mu zależy na powtarzalności prochu to albo przesiewa proch mniej równy albo szuka równiejszego (założmy, że Szwajcar jest pod tym względem najlepszy) - to też niech kupuje Szwajcara.

Jeśli ktoś wali jak większość do papierowych tarcz albo gongów na odległości 25m, albo rozwala patelnie, garnki, monitory, butle z wodą etc - to poziom fun-u - radość ze strzelania będzie miał taką samą na prochu Szwajcarskim i Vesuvicie. I nie widzę powodu by takie osoby Cisnąć, że źle robią, bo uśmiech na twarzy strzelca pojawia się tylko jak broń szarpie nadgarstek albo przebija 2cm deski więcej i że jak chcą zaoszczędzić na prochu 2-3 stówki to w ogóle zabawy z CP nie powinny zaczynać. A pierwszy rewolwer to w ogóle co najmniej Roger & Spencer bo remik w mosiądzu to się rozpadnie po jednym strzale. Nie, nie rozpadnie się.
Chemik18
Posty: 14
Rejestracja: śr 21.lut.2024 - 14:14
Moja broń: Sharps

Re: Prośba o pomoc

Post autor: Chemik18 »

Irek M pisze: ndz 25.lut.2024 - 10:57 Chemik, po co dyskutujesz??? Weźmiesz VlC i na 100% będziesz zadowolony. Po co dalej bić pianę. Na PW mogę podać Ci namiary na kolegę, który od ręki ma co chcesz.
Ale gdzie Ty widzisz, żebym ja bił pianę? :P po prostu podtrzymuję rozmowę ;) kilka postów dalej napisałem, że już się dogadałem z ludźmi ze Stef-Mar i odbieram proch osobiście we środę, jak już ogarnę sobie EKB ;)
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Prośba o pomoc

Post autor: scraab »

Larkana nie chce mi sie czytac twoich elaboratow. Pisalem ze moje marnowanie olowiu NIE DOTYCZYLO prochu tylko bledow strzeleckich ktore bym uniknął np majac taki dosteo do for jak dzis jest. Tyle w temacie. Jak bys czytal zrozumiale to bys zaoszczedzil tyle czasu na pisanie elaboratu ktorego niewielu przeczyta. :)
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Prośba o pomoc

Post autor: Larkana »

Tylko pierwszy fragment "elaboratu" dotyczył zmarnowania ołowiu. Jeśli wolisz krócej bo nie lubisz czytać tekstu obszerności A4 to streszczę do tego - są ludzie którzy strzelają dla zabawy, dopiero się uczą, mają oprócz CP broń na scalone - dla których "przewaga" Szwajcara w ogóle nie ma znaczenia albo zdecydowanie nie jest wart różnicy w cenie.
Ciśniecie Czecha jest jak ciśnięcie LPG które kiedyś się zdarzało - nazywanie wlewu gazu "korkiem wstydu". Dla mnie to był przejaw buractwa.
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Prośba o pomoc

Post autor: scraab »

Hahaha jak zwykle nietrafne porownanie. Lpg- paliwo tanie i duzo czystsze. Powoduje mniejsze zasyfianie silnika, nie splukuje filmu olejowego i jest o wiele ekologiczniejsze emitujac pare wodną i co2 zas z prochami jest dokladnie odwrotnie. Syfiaste tansze emitujace duzo wiecej dymu i lepszy drozszy. :)
Poza tym w kwestii prochow dysproporcje cenowe sie sporo zmienily na korzysc drozszego.
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Prośba o pomoc

Post autor: Larkana »

Nie idealne porównanie to też nie traktuje Twojego ciśnięcia jako przejaw tak prostackiego buractwa.
Znalazłem sklep gdzie mają Vesuvit i Szwajcara:
https://www.avant.rzeszow.pl/ogolna/pro ... _3642.html 370zł
https://www.avant.rzeszow.pl/ogolna/pro ... _3304.html 715zł

Gdy pierwszy raz kupowałem Vesuvit płaciłem 210 za kg. W tamtym czasie Szwajcara widziałem po 500 zł za kg.
Czyli Vesuvit podrożał o 160zł, Szwajcar o 210zł.
Tak stosunek trochę się zmienił z 2,38 na 1,93 - ale to nadal jest prawie 2 razy drożej. W cenie Szwajcara kupisz Vesuvit oraz ~400 kulek i ~400 kapiszonów.

Rozumiem, że dla Ciebie 350 złotych w te czy w tamtą może być bez różnicy - ale spróbuj zrozumieć, że nie dla każdego - bo albo ich nie stać albo zwyczajnie mają inne hobby/aktywności/pasje itd na które wolą przeznaczać pieniądze.

Jeśli ktoś zrobi porównanie naważki 15grain Czecha VS 7,5grain Szwajcara i wyjdzie, że energia będzie taka sama albo bardzo bardzo zbliżona - to przyznam rację, że używanie Vesuvitu mija się z celem.
Szwajcar jest bardziej energetyczny od Vesuvitu.
Drobny Szwajcar też lepiej się skaluje w "górę" czyli w pewnym momencie bez odpalania Vesuvitu shortami - wzrost energii wraz z zwiększaniem naważki prochu jest znikomy a przy Szwajcarze te skalowanie jest lepsze. Nie mniej w dół - nie ma czarów - nie będzie 2 razy bardziej energetyczny.

Według mojej wiedzy Vesuvit jest bardziej energetyczny w przeliczeniu na ilość wydanych pln przy strzelaniu niewielkimi naważkami - i jeśli komuś na tym zależy - to dla niego Vesuvit będzie lepszy. Dla moich zastosowań lepszy jest Vesuvit.
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Prośba o pomoc

Post autor: scraab »

Znowu te elaboraty ktorych nikt nie czyta. Ja placilem za czesia ponizej 100! I to do dzis jest wartosc jego optymalna a nie jakeis 300+ Szwajcar w Pionkach kosztowal niedawno 550+ takze szukanie na sile jakis sklepow z absurdalnymi narzutami to slaba manipulacja. Nawet na forach taniej kupie szwajcarka a w CZ biore za 630
Mierzylem ja i mierzylo wielu innych i sa w necie takie pomiary. Kalorycznosc prochow czarnych:
Najslabszy ZS, potem Czesiek, potem mamy goex, potem szwajcar i dalej juz syntetyki takie jak T7 czy BlackHorn.
Twoja walka o podium dla vesuvitu i tak nie spowoduje ze dadzą ci rabat takze bez sensu walczysz, bez sensu sie produkujesz nadal nie czytajac ze zrozumieniem. 😂
Roznica w energii miedzy szwajcarem a czesiem LS to blisko 40% nawet.
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Prośba o pomoc

Post autor: Larkana »

Ty czytasz a dyskutuję z Tobą a nie kimś innym.
I bardzo fajnie, że płaciłeś 100. I dziś bardzo bym chciał aby się dało go dostać za 100 - ale nie tak działa rynek. Chciałbym aby LPG było po 50gr za litr albo prąd za jakieś grosze za kwh :)
Niedawno czyli kiedy? A teraz ile kosztuje?
Na forach ostatnio widziałem ofertę Szwajcara za 500... tylko za pół kilo.
https://forum-bron.pl/viewtopic.php?p=980325
13 lat temu Szwajcar był za niecałe 2 stówy więc dyskusja, że "kiedyś to było" nie ma sensu.

Te 40% to w zależności od naważki oczywiście prawda. Różnica rośnie przy większych naważkach bo Vesuvit jako grubszy wolniej się spala i się zwyczajnie marnuje.

Zatem jeśli ktoś będzie miał wybór Vesuvit za 300 a Szwajcar za 420 albo Vesuvit za 400 a Szwajcar za 560 - to powinien brać Szwajcara bo obiektywnie będzie lepszym wyborem pod każdym względem - nawet ceny. Bo chcąc strzelać tarczowo będzie mógł zredukować naważkę i w tej samej cenie dostać tą samą energię ale na równiejszym i czystrzym prochu.

Dopóki różnica w cenie między Szwajcarem a Vesuvitem będzie ponad 40% to w zależności od potrzeb kupującego - Vesuvit będzie mógł być LEPSZYM wyborem.
Porównując cenę 370 Vesuvitu do 630 o których piszesz w Czechach - nadal masz różnicę w cenie 1,70.

Z tym czytaniem ze zrozumieniem to jest taki problem, że z mojej perspektywy to Ty nie rozumiesz, tego co ja piszę. W wielkim skrócie to co Ty piszesz ja odczytuję tak, że w Twoim mniemaniu Szwajcar jest pod każdym względem lepszy od Vesuvitu i dla KAŻDEGO jest lepszym wyborem. Ja się nie zgadzam z tą drugą kwestią - uważam, że dopóki różnica w cenie jest większa niż różnice w osiągach to nie dla każdego lepszą opcją jest proch lepszy ale droższy.
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Prośba o pomoc

Post autor: scraab »

Owszem ja nie rozumie co ty piszesz bo ty zapedziles sie w tej wenie tworczej i daleko odbiegles od istoty tematu moich wypowiedzi. Dodales, pomieszales j w zasadsie ja dalej pisze o tym samym a ty juz lecisz z tematami ktore mnie nie interesują albo są wynikiem blednych domyslow :)
W styczniu szwajcarka za 630 kupowalem z dostawą do domu. To jakis miesiac temu. Widzisz .. niektorzy potrafią
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Prośba o pomoc

Post autor: Larkana »

No i spoko. Gdybym miał dziś kupować proch czarny i miał wybór Vesuvit za 370 albo Szwajcar za 630 brał bym Vesuvit.
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Prośba o pomoc

Post autor: scraab »

Wiesz. Jeden sie ceni nisko a inny wyzej. ☺️
ODPOWIEDZ