Kominki na 6mm short...

Przeróbki broni CP, naprawy oraz ciekawe akcesoria CP.
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 242
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Kominki na 6mm short...

Post autor: szczupi26 »

zbiho pisze: wt 14.lis.2023 - 22:49 Co to znaczy odbarczający? Po jakiemu to jest?
Po polsku, zmniejszający ciśnienie, nacisk (medycyna)
jarekvolvo
Posty: 26
Rejestracja: czw 12.kwie.2018 - 16:33
Lokalizacja: Milanówek
Moja broń: Colt Navy 36 , Remington 36

Re: Kominki na 6mm short...

Post autor: jarekvolvo »

zbiho pisze: wt 14.lis.2023 - 22:49 Co to znaczy odbarczający? Po jakiemu to jest?
Odbarczenie - zmniejszenie ciśnienia, nacisku etc., . Odbarczenie rany - upuszczenie nadmiaru krwi dającej opuchliznę. U nas to zmniejszenie ciśnienia gazów po detonacji spłonki..
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1145
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Kominki na 6mm short...

Post autor: zbiho »

No na medycynie to się nie znam, wydawało mi się że to jakies słowotwórstwo pięcioletniego dziecka przez dodanie przedrostka od do słowa obarczać i ma to zmniejszać ten obarczajacy ciężar. Coś jak odzobaczyć :).
Ale wg mnie to jakiś rusycyzm musi być, nie lubię.
pidey
Bywalec
Posty: 121
Rejestracja: wt 01.cze.2021 - 14:50
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Moja broń: proca

Re: Kominki na 6mm short...

Post autor: pidey »

@zbiho - masz prawo się nie znać na wielu dziedzinach (ja również jak każdy) ale znaczenie słów Ci nie znanych można sobie przecież wygooglać. Słowotwórstwo wielu znaczeń, nazw w naszym języku pochodzi od wielu obcych języków (i już tak musi być). Można w tym przypadku stosować np. nazwę "odprężający" i może by to była nazwa celniejsza (?) ale już wcześniej miałem styczność z określeniem "odbarczający" i tak przy nim zostałem. Jeżeli na te otwory upowszechni się nazwa "odprężający" ja okoniem nie będę stawał :P.
Co do otworu wywierciłem go dopiero po ustaleniu pozycji kominka, tak by wylot był w przeciwną stronę od twarzy. Kominki, które ktoś klepie hurtowo z już powierconymi otworami daje losowość kierunku wylotu z tych otworów. Przecięcia krawędzi dadzą tylko wylot ognia/spalin w górę i do twarzy - moje nie. Zbyt głębokie nacięcia mogą skutkować pękaniem przy ich wkręcaniu bądź wykręcaniu.
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Kominki na 6mm short...

Post autor: scraab »

Nie bedą pękac jak sa dobrze zahartowane.
pidey
Bywalec
Posty: 121
Rejestracja: wt 01.cze.2021 - 14:50
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Moja broń: proca

Re: Kominki na 6mm short...

Post autor: pidey »

Głębsze nacięcia mogą być rozwiązaniem w kominkach do rewolwerów ale w kominkach do większości karabinów już nie tak bardzo. Losowość wylotów nacięć (szpar) a za tym wyloty gazów wymagałoby dodatkowych osłon wokół kominka - u mnie z jednym kierunkowym otworem nie.
scraab
Bywalec
Posty: 426
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Kominki na 6mm short...

Post autor: scraab »

W roling blocku kominek jest schowany wiec to nie ma znaczenia. Zas w dubeltowkach zadne z tych sie nie sprawdzają bo sypie po twarzy lub i rekach.
pidey
Bywalec
Posty: 121
Rejestracja: wt 01.cze.2021 - 14:50
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Moja broń: proca

Re: Kominki na 6mm short...

Post autor: pidey »

Tak, zgadza się. W Sharpsie też kominek jest schowany. Dla tego dla swojego arsenału otwory w kominkach wierciłem dopiero po wkręceniu i zaznaczeniu gdzie on ma być - zawsze w kierunku przeciwnym do twarzy.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1073
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Kominki na 6mm short...

Post autor: Irek M »

pidey pisze: sob 18.lis.2023 - 19:40 Tak, zgadza się. W Sharpsie też kominek jest schowany. Dla tego dla swojego arsenału otwory w kominkach wierciłem dopiero po wkręceniu i zaznaczeniu gdzie on ma być - zawsze w kierunku przeciwnym do twarzy.
Do Sharps też robiłeś otwory? Wydawało mi się, że z uwagi na bardzo długi i zróżnicowany kanał zapłonowy nie trzeba ich robić. Mnie nie cofało kurka.
W Zouav czy pistolecie też nie sypało po twarzy czy dłoni mimo braku otworu.
pidey
Bywalec
Posty: 121
Rejestracja: wt 01.cze.2021 - 14:50
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Moja broń: proca

Re: Kominki na 6mm short...

Post autor: pidey »

Nie, do Sharpsa nie robiłem otworu. Podbija trochę kurek ale nie ma tragedii. Natomiast w Gibbsie mi urwało oś orzecha w zamku bo kurek mocno podbijał i dla tego od razu do niego wywierciłem otwór w kominku - teraz słabiej podbija.
ODPOWIEDZ