Kalibry zabytkowych dubeltówek

Przeróbki broni CP, naprawy oraz ciekawe akcesoria CP.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Johnny4401
Posty: 99
Rejestracja: pt 03.mar.2023 - 10:32
Moja broń: Czarnoprochowa

Kalibry zabytkowych dubeltówek

Post autor: Johnny4401 »

Witam serdecznie chciałbym dowiedzieć się o co chodzi z kalibrami starych dubeltówek.
Na różnych portalach sprzedawane są stare dubeltówki i kalibry jakie są tam podawane są różne np. 17mm, 17,5mm, 18mm czy to jest już kaliber 12ga czy coś nietypowego? Czy można ładować slugi do takich dubeltówek? Podobna sprawa jest z kalibrami 15mm, 16mm, 16,6mm itp.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1145
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Kalibry zabytkowych dubeltówek

Post autor: zbiho »

To byly strzelby do srutu, kazdy robil co chcial, przy srucie nie ma wiekszej roznicy te pare mm.
Awatar użytkownika
Johnny4401
Posty: 99
Rejestracja: pt 03.mar.2023 - 10:32
Moja broń: Czarnoprochowa

Re: Kalibry zabytkowych dubeltówek

Post autor: Johnny4401 »

zbiho pisze: pt 13.paź.2023 - 13:38 To byly strzelby do srutu, kazdy robil co chcial, przy srucie nie ma wiekszej roznicy te pare mm.
Rozumiem dzięki za odpowiedź :D
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 310
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Kalibry zabytkowych dubeltówek

Post autor: Ursus_c35 »

Kaliber „ga-(gauge)”to tzw wagomiar czyli ilość kul o średnicy przewodu lufy odlanych z jednego funta (brytyjskiego) ołowiu. I teraz im mniej tych kul odlejemy tym większą mają one średnice zatem kaliber 12ga jest większy od 16ga a ten od 20ga ;) Jak przeliczysz wagomiar 12 na mm to dostaniesz jakieś 19 z groszami o ile pamiętam
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1145
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Kalibry zabytkowych dubeltówek

Post autor: zbiho »

Rozrzut wymiarów wynika też z samej jednostki funta, w kazdym kraju był innej wagi, cal też był inny saski, wiedenski, polski czy ruski. Jak to poprzeliczali to wychodza teraz różnice przy jednakowym wszędzie milimetrze.
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 310
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Kalibry zabytkowych dubeltówek

Post autor: Ursus_c35 »

No tak natomiast biorąc pod uwagę obecną definicję funta to teoretycznie wagomiary powinny odpowiadać wymiarom w mm jak niżej pytanie czy rzeczywiście tak jest...
wagomiar.png
ODPOWIEDZ