Nie kąpcie czarnoprochowców

Generalnie broń krótka taka jak rewolwery oraz pistolety.
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

W przeciwieństwie do aqua destilata - zwykła woda kranówka, z rzeki, czy jeziora nie jest obojętna chemicznie!
Z uwagi na zawartość minerałów jest elektrolitem.
Dzisiejsza technologia pozwala na rezygnację z niej jako "kąpielowego środka" do mycia czarnoprochowców.
Dlatego w spalinowych silnikach tłokowych nie używa się jej do zmywania nagaru w cylindrach, używa się nowoczesnych olejów, które zmniejszają tarcie miedzy tłokiem i cylindrem, ALE! - dzięki nowoczesnym dodatkom pełnią rolę myjąco- konserwującą!
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

mar_kow pisze: pt 03.mar.2023 - 19:01
leonidas 1104 pisze: pt 03.mar.2023 - 14:57 [...]
Nie wody, tylko emulsji wodno-olejowej z dodatkami detergentów! ...i nie jest to kąpanie, a czyszczenie płynem.
[...]
Qrcze - odkrywasz świat CP na nowo :)
Dzięki :) - fajnie że się dowiedziałem że nie kąpię tylko czyszczę płynem :) A już poważniej - najczęściej do gorącej "kąpieli" używam trochę HEGE Smoke-Ex - wystarczy wytrzeć do sucha. Na powierzchni pozostaje natłuszczona warstwa. Na 3-4 miesiące skutecznie zabezpiecza broń, nie trzeba stosować dodatkowych środków.
Różnica miedzy czyszczeniem, a kąpielą jest prosta:
Czyszczenie polega na usuwaniu zanieczyszczeń z miejsca, gdzie ono występuje.
Kąpiel, jak sama nazwa wskazuje - to mycie totalne, tam gdzie trzeba i gdzie nie trzeba, proste?
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

Wycior pisze: pt 03.mar.2023 - 21:41

Morskie powietrze może mieć niszczący wpływ i wymaga dodatkowej ostrożności. Podkreślają to np. kolekcjonerzy z Japonii, gdzie większe ośrodki miejskie są przeważnie położone niedaleko wybrzeża.
Dlatego wyjeżdżający na wypoczynek nad morze - wracają zardzewiałymi autami😎
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

Wycior pisze: pt 03.mar.2023 - 20:08 Nie znaczy to jednak że są niezbędne ani że metody tradycyjne są 'be' i szkodzą broni. Nie kwestionuję opisanego na YT sposobu (nie)czyszczenia rewolwerów - sądzę że w praktyce funkcjonuje. Z drugiej strony można go jednak uznać za promocję technicznego niechlujstwa w typowo nadwiślańskim wydaniu.
Zobacz jak (nie)kąpią czarnoprochowców nadtybrzańscy niechluje, którzy nie są znawcami i producentami broni.

https://youtu.be/QuHGgGnFeeI
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

zbiho pisze: czw 02.mar.2023 - 22:46 to zobacz jak to w epoce robili i nie gadaj głupot.
https://westerny.info/pamietne-sceny/wh ... dont-talk/
Jasne westerny źródłem wiedzy😎
W tej epoce koń kosztował 30$, krowa 15$.
A jeszcze trochę wcześniej - w epoce przedkopernikańskiej wszyscy wierzyli, że Ziemia stoi w miejscu, a Słońce obraca się wokół niej.🤦🤣
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

.
Ostatnio zmieniony sob 04.mar.2023 - 22:57 przez Chłopiec z Chyloni, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: mar_kow »

leonidas 1104 pisze: sob 04.mar.2023 - 22:24 [...]
A jeszcze trochę wcześniej - w epoce przedkopernikańskiej wszyscy wierzyli, że Ziemia stoi w miejscu, a Słońce obraca się wokół niej.🤦🤣
Taaa - ruszyłeś ziemię... @Vegvisir ver @Czesiek ciągle starasz się żeby wszystko obracało się wokół Ciebie...
Ktoś może wyłączyć trolla ??
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

Wrzuciłem na zasadzie koreferatu
kwestię, że można korzystając z nowych technologii - nie kąpiąc czarnoprochowca doskonale go wyczyścić.
Zaraz potem rzuciło się na mnie kilku ultras mentalnie z epoki, w której tę broń zaczęto produkować.
Chciałem tylko zauważyć, że świat się zmienia i nie musimy korzystać z metod czyszczenia i konserwacji broni z epoki napoleońskiej, czy Dzikiego Zachodu.
Sam jestem konserwatystą do bólu, ale odnośnie spraw światopoglądowych - religii, tradycji, i kilku aspektów praktyki życia codziennego.
Jednak nie jestem amiszem, aby cofać się cywilizacyjnie o kilka wieków wstecz.
Nie ma też zakazu stosowania np. kąpieli coltów we wrzątku ...😎
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

mar_kow pisze: sob 04.mar.2023 - 22:46
leonidas 1104 pisze: sob 04.mar.2023 - 22:24 [...]
A jeszcze trochę wcześniej - w epoce przedkopernikańskiej wszyscy wierzyli, że Ziemia stoi w miejscu, a Słońce obraca się wokół niej.🤦🤣
Taaa - ruszyłeś ziemię... @Vegvisir ver @Czesiek ciągle starasz się żeby wszystko obracało się wokół Ciebie...
Ktoś może wyłączyć trolla ??
Poskarż się do admina🤣🤦🤦🏻‍♀️
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

mar_kow pisze: sob 04.mar.2023 - 22:46
leonidas 1104 pisze: sob 04.mar.2023 - 22:24 [...]
A jeszcze trochę wcześniej - w epoce przedkopernikańskiej wszyscy wierzyli, że Ziemia stoi w miejscu, a Słońce obraca się wokół niej.🤦🤣
Taaa - ruszyłeś ziemię... @Vegvisir ver @Czesiek ciągle starasz się żeby wszystko obracało się wokół Ciebie...
Ktoś może wyłączyć trolla ??
👇
Załączniki
IMG_20230304_225231.jpg
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

mar_kow pisze: sob 04.mar.2023 - 22:46
leonidas 1104 pisze: sob 04.mar.2023 - 22:24 [...]


Taaa - ruszyłeś ziemię... @Vegvisir ver @Czesiek ciągle starasz się żeby wszystko obracało się wokół Ciebie...
Ktoś może wyłączyć trolla ??
And YOU❗ Tak ty @Mirek czy robisz napar ze swojego c-p we wrzątku❓❗😎🤣🤦🤦🏻‍♀️
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

mar_kow pisze: sob 04.mar.2023 - 22:46
leonidas 1104 pisze: sob 04.mar.2023 - 22:24 [...]
A jeszcze trochę wcześniej - w epoce przedkopernikańskiej wszyscy wierzyli, że Ziemia stoi w miejscu, a Słońce obraca się wokół niej.🤦🤣
Taaa - ruszyłeś ziemię... @Vegvisir ver @Czesiek ciągle starasz się żeby wszystko obracało się wokół Ciebie...
Ktoś może wyłączyć trolla ??
And YOU❗ Tak ty @Mirek czy robisz napar ze swojego c-p we wrzątku❓❗😎🤣🤦🤦🏻‍♀️
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

Wycior pisze: pt 03.mar.2023 - 21:41 Osobiście sądzę że przy czyszczeniu broni ważniejsza od chemikaliów jest staranność i dokładność. Zdarza mi się obcować z bronią epokową - z połowy XIX wieku albo starszą. Bywają okazy zaniedbane i zardzewiałe. Trafiają się też inne, noszące ślady używania, nawet intensywnego, ale bez jakichkolwiek śladów rdzy, także w lufie i na pobojczyku. Zamki wyglądają w środku lepiej niż nówki we współczesnych replikach. Kominki (jeżeli są) dają się wykręcić bez wysiłku. Nawet korek lufy wychodzi bez wielotygodniowego moczenia w penetratorze i traktowania palnikiem. Wspólną cechą tych dobrze zachowanych oryginałów jest to że jeszcze w epoce zostały dokładnie wymyte i wyczyszczone a potem skrupulatnie i dokładnie zakonserwowane. Nie jakimiś super specjałami ale tym co tam mieli - przeważnie woskiem, łojem albo jakimś olejem, np. lnianym a nawet z oliwek.

Morskie powietrze może mieć niszczący wpływ i wymaga dodatkowej ostrożności. Podkreślają to np. kolekcjonerzy z Japonii, gdzie większe ośrodki miejskie są przeważnie położone niedaleko wybrzeża.
Masz sporo racji, sam jestem pod wrażeniem rzemieślników wytwarzających broń w tamtej epoce. Nie mieli narzędzi i dzisiejszej technologii i robili piękne rzeczy.
Nie tylko broń, wszystkie przedmioty były piękne, ale były dostępne dla niewielkiej grupy społecznej.
Czy broń z tamtej epoki była lepsza?
Pod każdym względem z technicznego punktu widzenia - gorsza!
Załączniki
IMG_20230304_150956.jpg
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

Obraz👇
Załączniki
IMG_20230304_150816.jpg
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: Wycior »

Dobrym zwyczajem ludzi z ukończonymi fakultetami jest podawanie źródeł z których cytują. Czytelnik mógłby chcieć wiedzieć np. czy cytat pochodzi z pozycji popularnej czy specjalistycznej, a także kto jest autorem.
Ostatnio zmieniony ndz 05.mar.2023 - 23:22 przez Wycior, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ