Nie kąpcie czarnoprochowców

Generalnie broń krótka taka jak rewolwery oraz pistolety.
leonidas 1104

Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

Nie kąpcie swoich c-p, zwłaszcza w zmywarkach :lol:
[youtube] https://youtu.be/5ZoGEiN-a6Y [/youtube]
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1145
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: zbiho »

A laczego nie?
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

zbiho pisze: czw 02.mar.2023 - 22:32A laczego nie?
Załączniki
Woda szkodzi na puder.
Woda szkodzi na puder.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1145
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: zbiho »

to zobacz jak to w epoce robili i nie gadaj głupot.
https://westerny.info/pamietne-sceny/wh ... dont-talk/
Awatar użytkownika
Mark
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: pt 13.paź.2006 - 22:27
Lokalizacja: Beskid Mały - Zagórnik
Moja broń: brak

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: Mark »

Kolego Leonidas, to co pokazują na filmie, to jest czyszczenie przy pomocy wody, tylko w mniejszych ilościach.
Spróbuj w ten sposób czyścić lufę karabinu odprzodowego: po kilku strzelaniach ilość nagaru w komorze prochowej uniemożliwi dalsze użytkowanie broni.
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

Mark pisze: pt 03.mar.2023 - 09:06 Kolego Leonidas, to co pokazują na filmie, to jest czyszczenie przy pomocy wody, tylko w mniejszych ilościach.
Spróbuj w ten sposób czyścić lufę karabinu odprzodowego: po kilku strzelaniach ilość nagaru w komorze prochowej uniemożliwi dalsze użytkowanie broni.
Nie wody, tylko emulsji wodno-olejowej z dodatkami detergentów! ...i nie jest to kąpanie, a czyszczenie płynem.
Słyszałeś o kowbojach kąpiących swoje rewolwery w wodzie?!🙄.
Jasne sami się latami nie kąpali, ale colty kąpali🤣🤦
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: mar_kow »

leonidas 1104 pisze: pt 03.mar.2023 - 14:57 [...]
Nie wody, tylko emulsji wodno-olejowej z dodatkami detergentów! ...i nie jest to kąpanie, a czyszczenie płynem.
[...]
Qrcze - odkrywasz świat CP na nowo :)
Dzięki :) - fajnie że się dowiedziałem że nie kąpię tylko czyszczę płynem :) A już poważniej - najczęściej do gorącej "kąpieli" używam trochę HEGE Smoke-Ex - wystarczy wytrzeć do sucha. Na powierzchni pozostaje natłuszczona warstwa. Na 3-4 miesiące skutecznie zabezpiecza broń, nie trzeba stosować dodatkowych środków.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: Wycior »

Nie ma to jak postęp naukowy. Ci niedouczeni idioci w epoce (co oni tam, ciemniacy, wiedzieli ...) kazali czyścić wodą. Producenci, kaprale, myśliwi ... Broń im od tego nie rdzewiała ale zapewne tylko dlatego że żarliwie się modlili: "Uchowaj nas, Panie, od rdzy diabelskiej ...".
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 560
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

No fakt. Ale tu bym dodał że ich opcje były też trochę ograniczone.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: Wycior »

Tak - nie mieli pianek, emulgoli, smokeexów i innych wynalazków, wypromowanych dla zapewnienia dostatniego życia ich producentom i dystrybutorom. Fakt: wyroby te ułatwiają, a przynajmniej uprzyjemniają życie. Nie znaczy to jednak że są niezbędne ani że metody tradycyjne są 'be' i szkodzą broni. Nie kwestionuję opisanego na YT sposobu (nie)czyszczenia rewolwerów - sądzę że w praktyce funkcjonuje. Z drugiej strony można go jednak uznać za promocję technicznego niechlujstwa w typowo nadwiślańskim wydaniu.
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 560
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Daje ci absolutnie racje. Mnie, zwłaszcza co chodzi o amunicje i rożne akcesoria, interesuje historyczna koszerność, na ile jest mi możliwa.
Ale po prostu już miałem rdzę w lufie i mechanizmie, bo myłem gorącą wodą i używałem zwykły Ballistol do konserwacji(co nawet nie jest historyczne). I dlatego, bo mogę, używam teraz Gunex i Robla.
Możne słone powietrze wybrzeża ma tu jakiś efekt. One są przechowywane jakieś 500 metrów od Bałtyku.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: Wycior »

Osobiście sądzę że przy czyszczeniu broni ważniejsza od chemikaliów jest staranność i dokładność. Zdarza mi się obcować z bronią epokową - z połowy XIX wieku albo starszą. Bywają okazy zaniedbane i zardzewiałe. Trafiają się też inne, noszące ślady używania, nawet intensywnego, ale bez jakichkolwiek śladów rdzy, także w lufie i na pobojczyku. Zamki wyglądają w środku lepiej niż nówki we współczesnych replikach. Kominki (jeżeli są) dają się wykręcić bez wysiłku. Nawet korek lufy wychodzi bez wielotygodniowego moczenia w penetratorze i traktowania palnikiem. Wspólną cechą tych dobrze zachowanych oryginałów jest to że jeszcze w epoce zostały dokładnie wymyte i wyczyszczone a potem skrupulatnie i dokładnie zakonserwowane. Nie jakimiś super specjałami ale tym co tam mieli - przeważnie woskiem, łojem albo jakimś olejem, np. lnianym a nawet z oliwek.

Morskie powietrze może mieć niszczący wpływ i wymaga dodatkowej ostrożności. Podkreślają to np. kolekcjonerzy z Japonii, gdzie większe ośrodki miejskie są przeważnie położone niedaleko wybrzeża.
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

Wycior pisze: pt 03.mar.2023 - 20:08 Z drugiej strony można go jednak uznać za promocję technicznego niechlujstwa w typowo nadwiślańskim wydaniu.
Powiedział przedstawiciel rasy nadreńskich deutsche Schäferhunde👆
Jprdl🤦
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: Wycior »

leonidas 1104 pisze: pt 03.mar.2023 - 22:15 Jprdl🤦
Napisał nadwiślański prostaczek-ignorant, zlizujący okruszki wiedzy z YT.
leonidas 1104

Re: Nie kąpcie czarnoprochowców

Post autor: leonidas 1104 »

Wycior pisze: pt 03.mar.2023 - 22:51
leonidas 1104 pisze: pt 03.mar.2023 - 22:15 Jprdl🤦
Napisał nadwiślański prostaczek-ignorant, zlizujący okruszki wiedzy z YT.
Wiedza to suma wszelkich informacji z różnych źródeł.
W dzisiejszym szumie informacyjnym (również w pismach naukowych) nie lada sztuką jest umiejętność oddzielenia "ziarna od plew". Umiejętność korzystania ze współczesnej wiedzy i technologii.
Zatrzymałeś się kolego w Średniowieczu.
Zaskorupiony we własnej megalomanii nie pojmujesz zmieniającego się świata.
Ps. YT - to jeden z przykładów szerokiej publikacji społecznej.
Á propos nauki: Mam dwa fakultety i posługuję się czterema językami obcymi.
ODPOWIEDZ