Osłona kominka

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
tomaszt
Posty: 63
Rejestracja: ndz 24.paź.2021 - 09:44
Lokalizacja: Lublin
Moja broń: Remington 1858 .44 Pietta, Hawken Woodsman .45 Ard

Osłona kominka

Post autor: tomaszt »

Ciekawi mnie temat korzystania z takiej osłony 🤔 czy jest to raczej bajer, który ułatwia czyszczenie czy raczej niezbędne akcesorium przy karabinie?
Nigdzie nie można tego też kupić (chyba że za wielką wodą, ale to już mija się z celem).
Może ktoś ma do odsprzedania, albo posiada patent na wykonanie i się podzieli?
Załączniki
42199815741_f7dd196e2f_z.jpg
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Osłona kominka

Post autor: Wycior »

1. Ten wihajster nie jest niezbędny ale zapobiega opalaniu drewna osady w okolicach kominka i ogranicza odpryski przy odpalaniu kapiszonów.
2. Da się go łatwo wykonać samemu z odpowiednio wygiętego i zlutowanego kawałka blachy, np. mosiężnej lub miedzianej. Przy odrobinie smykałki można go nawet ślicznie wyklepać, obywając się bez lutowania.\
3. Patent? Zrób sobie model z jakiegoś plastycznego materiału, np. papieru lub z puszki po napojach i dopasuj do karabinu. Potem go rozwiń, wytrasuj na docelowej blaszce, wytnij, wygnij i zlutuj.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Osłona kominka

Post autor: zbiho »

Oryginalnie amerykanie robili to ze srebrnej dziesieciocentowki poprzez klepanie, ale to drogo wychodzilo.
Awatar użytkownika
zlyzuw
Bywalec
Posty: 199
Rejestracja: pt 06.sty.2017 - 19:17
Moja broń: sporo

Re: Osłona kominka

Post autor: zlyzuw »

Fajne ale po każdym strzelaniu wymaga rozkręcania i czyszczenia bo jak zarośnie nagarem z kapiszonow to umarł w butach. Gdzieś to miałem, jak znajdę to za przysłowiową flaszkę wódki oddam. ;)
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Osłona kominka

Post autor: Irek M »

W niektórych egzemplarzach broni to nie tylko fajny dodatek ale bardzo praktyczny. Np. w Wesson vel Foster gdzie blachy zamka są w mosiądzu. Wolę odkręcać kominek niż czyścić mosiądz, który po jednym strzelaniu jest czarny dosłownie. więc jak masz to chętnie przygarnę :-)
tomaszt
Posty: 63
Rejestracja: ndz 24.paź.2021 - 09:44
Lokalizacja: Lublin
Moja broń: Remington 1858 .44 Pietta, Hawken Woodsman .45 Ard

Re: Osłona kominka

Post autor: tomaszt »

zlyzuw pisze: pt 18.lis.2022 - 21:06 Fajne ale po każdym strzelaniu wymaga rozkręcania i czyszczenia bo jak zarośnie nagarem z kapiszonow to umarł w butach. Gdzieś to miałem, jak znajdę to za przysłowiową flaszkę wódki oddam. ;)
Jestem zainteresowany, flaszka się znajdzie 😉
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Osłona kominka

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Słyszałem że ten gadżet nie jest historyczny. Ale to był jakiś strzelec na YouTube a nie historyk, wiec nie biorę tego jako 100% fakt.
Ja sobie takie coś kupiłem, bo jak odpaliłem kapiszon (RWS 1218) na sucho z mojego Enfielda, to miałem pełno drobniutkich jakby szkiełek pod skorą nadgarstka (jestem leworęczny).
Magua
Stary bywalec
Posty: 549
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Osłona kominka

Post autor: Magua »

Jak ktoś ma grube paluchy, to ten wynalazek nieźle utrudnia załozenie kapiszona, zwłaszcza na mrozie. Miałem dwa, oba oddałem za darmo, więcej nie chcę.
Awatar użytkownika
zlyzuw
Bywalec
Posty: 199
Rejestracja: pt 06.sty.2017 - 19:17
Moja broń: sporo

Re: Osłona kominka

Post autor: zlyzuw »

Irek M pisze: sob 19.lis.2022 - 10:21 W niektórych egzemplarzach broni to nie tylko fajny dodatek ale bardzo praktyczny. Np. w Wesson vel Foster gdzie blachy zamka są w mosiądzu. Wolę odkręcać kominek niż czyścić mosiądz, który po jednym strzelaniu jest czarny dosłownie. więc jak masz to chętnie przygarnę :-)
Jak znajdę to sprezentuję koledze który założył temat. ;)
ODPOWIEDZ