Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: mar_kow »

Bezpośrednio na proch dobrze jest dać cienką przybitkę, może być nawet kartonowa - w lufie będzie mniej syfu. Wysoka temperatura spalającego się prochu nadtapia plastikowy koszyczek i resztki osadzają się na ściankach lufy.
Vegvisir

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: Vegvisir »

Niczego nie nadtapia, zadnych kartonow, filcow i innego sredniowiecznego badziewia, sprawdzone wielokrotnie.Przygotowane uprzednio koszyczki bezposrednio na proch i tyle.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: mar_kow »

Vegvisir pisze: pt 11.lis.2022 - 19:10 Niczego nie nadtapia, zadnych kartonow, filcow i innego sredniowiecznego badziewia, sprawdzone wielokrotnie.Przygotowane uprzednio koszyczki bezposrednio na proch i tyle.
Twój sprzęt, Twoja sprawa. Samo używanie koszyczków nie zmienia faktu że dalej strzelasz jak twierdzisz ze średniowiecznego badziewia...
Vegvisir

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: Vegvisir »

Nie ma nigdzie przymusu uzywania smiesznych kartonikow jak mamy wspolczesne udogodnienia. W dnie koszyczka mozna umiescic odrobine smaru zeby nie twardnial nagar.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: mar_kow »

Vegvisir pisze: pt 11.lis.2022 - 20:40 Nie ma nigdzie przymusu uzywania smiesznych kartonikow jak mamy wspolczesne udogodnienia. W dnie koszyczka mozna umiescic odrobine smaru zeby nie twardnial nagar.
Oczywiście że nie ma przymusu... Współczesne udogodnienia to broń współczesna rozdzielnego ładowania gdzie zastosujesz różne "udziwnione" ładunki...
Elaboruję ładunki, ale to proch nitro który zachowuje się zupełnie inaczej niż CP.
Mimo posiadania nitro nie neguję czarnoprochowej której nigdy się nie pozbędę, ale ta rządzi się swoimi tradycyjnymi prawami i w zasadzie tak powinno być. Spróbuj odnaleźć koszyczek po wystrzeleniu - stopienie koszyczka jest ledwo zauważalne ale nagar z plastiku jest dość trudny do usunięcia.
Można poeksperymentować w pewnych granicach a najważniejsze to bezpieczeństwo. Jeżeli nie wykraczasz poza nie, to ze swoją bronią możesz zrobić co Ci się tylko podoba...
Vegvisir

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: Vegvisir »

Przypominam Ci ze te same koszyczki są w wspolczesnych gladkolufówkavh i tam sie nic nie dzieje. Tak samo nie dzieje sie nic w starego typu odprzodowej- tyle co juz koszyczkow przez lufy przeszlo to w setkach mozna liczyc. W roling blocku stosuje saboty- wiec to ta sama opcja co wspomniane koszyczki- nie ma tez zadnego problemu tak jak forumowi wróże tk sobie uroili.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: mar_kow »

Vegvisir pisze: sob 12.lis.2022 - 01:02 Przypominam Ci ze te same koszyczki są w wspolczesnych gladkolufówkavh i tam sie nic nie dzieje. [...]
Mam jedną i drugą, przy zastosowaniu przekładki na proch w CP lufa jest czystsza. W ogóle lufy gładkie są chromowane więc łatwo je się czyści...
Vegvisir

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: Vegvisir »

Nie zauwazyłem żadnej róznicy, kiedys na wspolnym strzelaniu był tradycjonalista i byłem ja, jemu szło jakos 2 x wolniej niż mnie laikowi. Generalnie lubie rozdzielniaki ale niekoniecznie czarny proch ale do dwururki stwierdziłem ze sie zupełnie nadaje czesiek
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: mar_kow »

Vegvisir pisze: sob 12.lis.2022 - 21:24 [...] ale do dwururki stwierdziłem ze sie zupełnie nadaje czesiek
Mam różne granulacje CP, ale faktycznie do strzelania rekreacyjnego wystarczy zwykły VLC...
Awatar użytkownika
zlyzuw
Bywalec
Posty: 199
Rejestracja: pt 06.sty.2017 - 19:17
Moja broń: sporo

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: zlyzuw »

Vegvisir pisze: sob 12.lis.2022 - 21:24 Nie zauwazyłem żadnej róznicy, kiedys na wspolnym strzelaniu był tradycjonalista i byłem ja, jemu szło jakos 2 x wolniej niż mnie laikowi. Generalnie lubie rozdzielniaki ale niekoniecznie czarny proch ale do dwururki stwierdziłem ze sie zupełnie nadaje czesiek
Nikt Ci nie broni używać koszyczków ale z doświadczenia wiem, że prędkości wylotowe są na koszyczkach niższe, prawdopodobnie przez gorsze uszczelnienie. Robiliśmy dawno temu test z chronografem i kulą w koszyczku vs kulą na przybitce filcowej (kula w flejtuchu). Generalnie jak chcesz szybko to możesz nawet robić patrony z papieru fotobłyskowego i ładować je w całości razem z ładunkiem śrutowym itp. :-)

Ja osobiście uwielbiam czarny proch właśnie z powodu tej całej otoczki przy ładowaniu, sprawia mi to ogromną przyjemność. Jeśli ktoś nie lubi broni rozdzielnego ładowania to warto rozważyć zrobienie pozwolenia.

A co do prochu to też używam vesuvitu, do zwykłej gładkiej rury nie ma najmniejszego sensu używać droższych pudrów. Warto dać vesuvitu okolo 70-80% docelowej naważki bo jest drobniejszy niż typowy proch strzelbowy a producenci (np pedersoli) podają rekomendowaną naważkę właśnie na prochach o grubszej granulacji.
Vegvisir

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: Vegvisir »

Ok 400m/s przy slugu to malo? 😳 Dluga pedersoliego miota az milo z koszyczkami a wchodzą ciasno i nie ma nic co by mialo szkodzic tak energii jak i innym aspektom. Czesia 5ml.
Awatar użytkownika
zlyzuw
Bywalec
Posty: 199
Rejestracja: pt 06.sty.2017 - 19:17
Moja broń: sporo

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: zlyzuw »

Chcesz przekonać Nas czy samego siebie, że strzelanie z koszyczków z broni CP jest potrzebne? Nas (a przynajmniej mnie) nie przekonasz a Tobie nikt nie zabroni z nich strzelać. Strzelam z CP od wielu lat, jeszcze w czasach kiedy odtylcowe lefaucheux były bezpozwoleniowe i swoje wnioski już zdążyłem wyciągnąć z koszyczków.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: mar_kow »

Koszyczki są fajne ale do tej broni:

Obrazek
Vegvisir

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: Vegvisir »

zlyzuw pisze: śr 16.lis.2022 - 08:35 Chcesz przekonać Nas czy samego siebie, że strzelanie z koszyczków z broni CP jest potrzebne? Nas (a przynajmniej mnie) nie przekonasz a Tobie nikt nie zabroni z nich strzelać. Strzelam z CP od wielu lat, jeszcze w czasach kiedy odtylcowe lefaucheux były bezpozwoleniowe i swoje wnioski już zdążyłem wyciągnąć z koszyczków.
Jak dla mnie to ktos posiadający swoja strzelbe moze nia sobie jako wedką w kibelku karpie łowic-za duzo ludzi z kregu moich znajomych strzela wyłacznie z koszyczkami bo tradycyjne metody sa zwyczajnie upierdliwe, Koszyczki to same plusy io zero minusów, dokładnie tak samo jest z sabotami. udowodiłem to juz nie raz na strzelnicach maruderom i było zdziwko :)
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: szczupi26 »

Odkopię bo mam jeszcze kilka pytań (właściwie dwa:)
1. Strzelanie slugiem - proch/przybitka korkowa/slug/przybitka kartonowa czy slug/proch/przybitka kartonowa (lub korkowa?). Jak wygląda i czy w ogóle smarujemy którykolwiek element ?

2. Proszę o polecenie sensownego (niezabijającego ceną) zestawu do czyszczenia strzelby cp.

Z góry dziękuję za odpowiedzi :piwo:
ODPOWIEDZ