Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1145
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: zbiho »

szczupi26 pisze: wt 25.kwie.2023 - 10:07 1. Strzelanie slugiem - proch/przybitka korkowa/slug/przybitka kartonowa czy slug/proch/przybitka kartonowa
Wlasciwie to mozesz w dowolnej kolejnosci ladowac.
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 242
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: szczupi26 »

Być może źle sformułowałem pytanie.
Chodzi mi o to czy strzelając slugiem na proch dajemy jakąkolwiek przybitkę, czy pocisk dociskamy kartonikiem oraz czy smarujemy którykolwiek z tych elementów ?
Kwestia śrutu została już wcześniej wyjasniona.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1145
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: zbiho »

Tak mysle, sluga trzeba nasmarowac zeby lufy nie zaolowic. Reszta wg widzimisie, nnie musi byc nic, chyba ze pocisk w drugiej lufie sie przesunie po strzale z pierwszej lufy, wtedy nalezy przybic go przybitka.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: mar_kow »

szczupi26 pisze: wt 25.kwie.2023 - 12:54 Być może źle sformułowałem pytanie.
Chodzi mi o to czy strzelając slugiem na proch dajemy jakąkolwiek przybitkę, czy pocisk dociskamy kartonikiem oraz czy smarujemy którykolwiek z tych elementów ?
Kwestia śrutu została już wcześniej wyjasniona.
Przede wszystkim każdy slug z reguły powinien być nasmarowany, są dostępne dwa rodzaje - od Lee i Lyman'a no i ewentualnie diabolo firmy chyba Ares. Lee - 7/8 oz i 1 oz. Stosując bezpośrednio do lufy najbardziej nadają się te od Lyman'a. Slugi Lee zwłaszcza ten 7/8 oz są luźne i powinno się strzelać w koszyczkach lub owinięte nasmarowanym papierem. Inaczej będą latały jak Żyd po pustym sklepie...
Co do strzelania warto na proch dać połowę grubej przybitki korkowej (zawsze kupuję grube 20mm i przecinam na pół). Daje to spore ciśnienie i nawet dobrą celność slugiem.
Po slugu zawsze należy dać kartonik lub nawet zwykły papier aby pocisk nie przesunął się w drugiej lufie po strzale - grozi to co najmniej rozdęciem lufy...

Dodam jeszcze taką uwagę:
Odradzam strzelanie slugiem od Lyman'a i diabolo z dubeltówki classic gdzie jedna z luf jest czokowana. Do tej czokowanej trzeba praktycznie je wbijać. Co prawda wtedy się deformują i dopasowują ale lufa długo nie pożyje...

Osobiście, strzelając slugiem Lyman'a na 50m do tarczy TS-2 praktycznie nie wychodzę z czarnego...
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 242
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: szczupi26 »

No i sprawa prosta. Dzięki wielkie za same konkrety :piwo:
Bedąc przy temacie pocisków, co powiesz o tych ?
https://saguaro-arms.com/product-pol-17 ... query_id=1

Edit:
Wg. informacji mają 7/8 oz i ok 17,9 mm średnicy, czy można do nich zastosować flejtuchy 0,24mm zamiast papieru ?
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: mar_kow »

szczupi26 pisze: wt 25.kwie.2023 - 20:09 [...]
Bedąc przy temacie pocisków, co powiesz o tych ?
https://saguaro-arms.com/product-pol-17 ... query_id=1

Edit:
Wg. informacji mają 7/8 oz i ok 17,9 mm średnicy, czy można do nich zastosować flejtuchy 0,24mm zamiast papieru ?
Te z linka to właśnie slugi Lyman'a. Na czeskiej stronie kupisz kokilę do ich odlewania. W Polsce nie widziałem i właśnie u nich kupiłem:
https://www.strobl.cz/pl/lyman-slug-mou ... vity_p3838
Jeśli chodzi o Lee 7/8 oz to masz tu przykład z zastosowaniem ich do koszyczków:
https://www.ballisticproducts.com/Lee-1 ... /LEE90282/
Kokile są dostępne na wielu polskich stronach, znamienne jest to, że "dupka" jest dzielona na pół zarówno przy 7/8 jak i 1 oz. Na smarowanym flejtuchu też powinny działać ale raczej na grubszym. Można użyć wielokrotność tak aby pocisk nie "obijał" się w lufie. Ogólnie polecam sobie kupić wybijak o odpowiedniej średnicy i wsyp na pióra do poduszek bo jest tkany z bawełny o bardzo ciasnym splocie (wklikać - wsyp Andrychowski). Idealnie nadaje się na flejtuchy i wychodzi znacznie taniej.
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 242
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: szczupi26 »

Świetnie, wszystko jasne :ok:
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 242
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: szczupi26 »

Dodam jeszcze taką uwagę:
Odradzam strzelanie slugiem od Lyman'a i diabolo z dubeltówki classic gdzie jedna z luf jest czokowana. Do tej czokowanej trzeba praktycznie je wbijać. Co prawda wtedy się deformują i dopasowują ale lufa długo nie pożyje...
Z tym akurat nie będzie problemu bo skłaniam się w stronę modelu Slug w dwiema lufami cylilindrycznymi.
Podeślijcie jeszcze proszę jakie zestawy polecacie do czyszczenia strzelb, tyle tego jest że nie mam pojęcia co wybrać :shock:
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: mar_kow »

Do czyszczenia dubeltówki nie potrzebujesz jakiegoś super zestawu. Mój zestaw do czyszczenia to po prostu wycior mosiężny 5mm z końcówkami. Z końcówek warto dokupić szczotkę mosiężną tzw łuszczek, plastikową i "oczko". Można w zestawie lub oddzielnie. Całość max 50 zł. Lufy są chromowane więc twarde szczotki wystarczą na lata. Po strzelaniu śrutem wystarczy trochę przetrzeć gdyby gdzieś się ołów osadził.
Ja zamiast szczotki bawełnianej używam właśnie "oczka" z pociętymi w paski starymi koszulami flanelowymi.
A przede wszystkim po zdemontowaniu lufy, wykręceniu i zatkaniu kominków zalewam gorącą wodą z mydłem. Trochę postoi, wtedy na mokro wycior z "oczkiem" - ładnie wtedy zasysa wodę :). Później jak się wszystko wypłucze wytrzeć do sucha i niech wyschnie, następnie prysnąć lekko zielonym brunoksem, przetrzeć - i gotowe...
Przy rozgrzanej gorącej wodzie po wytarciu lufa sama wyschnie pod wpływem temperatury.

Tu jakiś przykładowy zestaw:
https://allegro.pl/oferta/wycior-dlugi- ... 2940381878
scraab
Bywalec
Posty: 425
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: scraab »

Proch+ koszyczek a w nim slug. I tyle.
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 242
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: szczupi26 »

Dziękuję za wszystkie wskazówki i odpowiedzi.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: mar_kow »

scraab pisze: śr 26.kwie.2023 - 13:32 Proch+ koszyczek a w nim slug. I tyle.
Z koszyczków strzelałem niewiele bo to mało koszerne ale na proch proponuję albo cienką przybitkę korkową albo nawet kartonową. Temperatura spalania czarnego prochu nadtapia lekko plastik koszyczka a to zanieczyszcza w jakimś tam stopniu lufę.
scraab
Bywalec
Posty: 425
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: scraab »

Nie nadtapia, w scalonej takze nie nadtapia. To za krotki czas by sie cos moglo nadtopic.
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 242
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: szczupi26 »

Jeszcze raz wielkie dzięki za wszelkie porady.
W zeszłą niedzielę strzelba spisała się bez zarzutów. W porównaniu do rewolwerów to rzeczywiście inny wymiar strzelania (nie lepszy czy gorszy, po prostu inny). Już nie mogę się doczekać następnego razu, będzie strzelanie śrutem i ołowianymi kulami na flejtuchu :?:
Stefeq
Posty: 10
Rejestracja: wt 15.mar.2016 - 20:30
Moja broń:

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: Stefeq »

Spytam jeszcze tutaj, żeby tez nie zakładać nowego tematu.

Wielu z was napisało ile prochu, jakie przybitki ale nikt nie napisał ile śrutu trzeba wsypać. Są różne rozmiary ale ile wagowo powinno go być?
ODPOWIEDZ