Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

podstawowe informacje
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Dzisiaj miałem rozmowę ze strzelcem niemieckim na temat kaszy jako uzupełnienie w komorach.
On twierdzi że kasza szlifuje gwint w lufie i dlatego odradza mi jej używać. Zamiast kaszy poleca mi przybitki filcowe.
Co wy Panowie twierdzicie na ten temat?
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

Post autor: Larkana »

A Niemcy kaszkę manne w kamiennych żarnach mielą, że okruchy kamienia do niej trafiają?
Nonsens totalny.
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

Post autor: szczupi26 »

Miał być kąśliwy komentarz pod adresem "bezimiennego strzelca niemieckiego" ale nie będzie ..........
No nie mogę, bez złośliwości się jednak w ten piękny poniedziałkowy poranek, nie obędzie :D
Jegomość może obawia się szlifujących właściwości kaszki bo bierze ją od "lokalnego sprzedawcy który na butelce, tfu, chciałem powiedzieć woreczku, nie nakleja banderoli akcyzowej" :D
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

Post autor: Wycior »

Bałbym się używać kaszki wegańskiej. Może być takim samym szwindlem jak inne produkty tzw. "zdrowej żywności". Natomiast zwykła kaszka, w szczególności manna, na pewno lufie nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Też myślę że facet głupoty opowiada. Ale z drugiej strony się zastanawiałem że nawet woda potrafi ciąć stal.
Tylko kwestia ciśnienia.
Ale nikt kto strzela kilkadziesiąt lat kaszą nie stwierdził nawet stępienia gwintu?
On również podawał jako powód lepszą powtarzalność przy użyciu fliców w porównaniu do kaszy. Nawet tu bym się nie zgadzał.
Gdzieś na youtube też widziałem jak ktoś sypał suche fusy od kawy zamiast kaszy.
To przynajmniej ma jakiś sens bo się używa odpadki zamiast dobrego pokarmu.
Awatar użytkownika
andrzej11111
Posty: 84
Rejestracja: sob 13.lis.2021 - 19:55
Lokalizacja: inowrocław
Moja broń: remington

Re: Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

Post autor: andrzej11111 »

Może się mylę ale historycznie była kaszka kukurydziana stosowana. Nie zaśmiecał bym sobie głowy takimi szczegółami . Czy to będzie kasza czy bułka tarta albo kawa, to tylko przybitka . Przecież to repliki broni z 19 wieku które są na pewno lepiej wykonane niż wtedy . A argument z rysowaniem gwintu to już w ogóle jakaś magia . Wbijając kule 457 jakoś gwint się nie rysuje, tak samo jak wbijają kule młotkiem do karabinów .
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

Post autor: Wycior »

andrzej11111 pisze: pn 27.cze.2022 - 22:11 Może się mylę ale historycznie była kaszka kukurydziana stosowana.
Zgadza się, kukurydzianą można spokojnie stosować, wielu uważa nawet że lepiej czyści gwint.
andrzej11111 pisze: pn 27.cze.2022 - 22:11 Przecież to repliki broni z 19 wieku które są na pewno lepiej wykonane niż wtedy.
Dokładnie na odwrót, przynajmniej w odniesieniu do ogromnej większości replik.
jarekvolvo
Posty: 26
Rejestracja: czw 12.kwie.2018 - 16:33
Lokalizacja: Milanówek
Moja broń: Colt Navy 36 , Remington 36

Re: Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

Post autor: jarekvolvo »

A takie "gupie" pytanie - zamiast kaszki....tarta bułka ?? Serio !
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

Post autor: alterjorge »

Zdaje się, że andrzej11111 nie miał okazji zapoznać się z oryginalną bronią z XIX wieku, więc nie ma się co dziwić, że uważa repliki tej broni za lepiej wykonane niż oryginały . Nic bardziej błędnego !!!
Awatar użytkownika
andrzej11111
Posty: 84
Rejestracja: sob 13.lis.2021 - 19:55
Lokalizacja: inowrocław
Moja broń: remington

Re: Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

Post autor: andrzej11111 »

Tak się składa że miałem . Większość rewolwerów , strzelb , karabinów posiada wżery ,korozje głęboką ,spasowanie elementów ma już wiele do życzenia, wytarta oksyda . Mówię tu o egzemplarzach używanych i mających kilku właścicieli za sobą i różnie dbających o tę broń . Jasne że da się z tego strzelać. Możliwe że jakość stali jest lepsza ,co nie zmienia faktu że upływ czasu zrobił swoje w większości egzemplarzy. A egzemplarze kolekcjonerskie zadbane i od święta użytkowane na pewno będą w stanie bardzo dobrym. Ale jestem przekonany że dokładność wykonania elementów lufa ,szkielet jest lepsza niż 40 czy 70 lat temu. Technika idzie do przodu i maszyny też są coraz lepsze.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

Post autor: Wycior »

andrzej11111 pisze: wt 28.cze.2022 - 18:02 Ale jestem przekonany że dokładność wykonania elementów lufa ,szkielet jest lepsza niż 40 czy 70 lat temu. Technika idzie do przodu i maszyny też są coraz lepsze.
Nic bardziej błędnego. Dawni rzemieślnicy mieli mniej doskonałe narzędzia ale posługiwali się nimi o niebo lepiej niż dzisiejsi, niedouczeni i niechlujni partacze. Poza tym robocizna była tania, warunkiem utrzymania się na rynku była rzetelność i sumienność. Jakość wykończenia elementów, ich spasowania, finezja techniczna umarła z dawnymi mistrzami. Nawet ci epokowi rusznikarze, którym przyszło pracować w bardzo prymitywnych warunkach, robili rzeczy z którymi nie może się równać dzisiejsza masowa produkcja. Radzę zajrzeć np. do poniższej książki (dostępna za darmo).

viewtopic.php?p=52197#p52197

Ręczna praca pozwalała też stosować rozwiazania techniczne, których po prostu nie opłaca się odtwarzać wspłczesnymi metodami.
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Ja też przypuszczam że jakość opracowania była lepsza. Za to jakość stali pewnie gorsza. Ale przyznaję się że nie mam doświadczenia z oryginałami.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

Post autor: zbiho »

Nie porównuj jakości stali na repliki włoskie ze stalą na współczesną broń. Wtedy to była najlepsza stal jaka istniała, repliki są ze współcześnie wytworzonej stali o jakości wymaganej przezfirmowych ekonomistów a nie inżynierów, ma być najtańsza jaka wytrzyma parę lat użytkowania. Replik się tak nie eksploatuje jak oryginałów w epoce używano, np na wojnie. Ciekawe jakby wyglądała taka włoska replika po 150ciu latach poniewierki, chyba by nic z niej nie zostało, a nie wżery i luzy.
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Też argument.
Ja słyszałem że nawet istnieją badania składników stali którą Colt używał. Zna tu ktoś szczegóły? Chociaż wchodzimy coraz bardziej w off topic.
maniekmaniek9
Bywalec
Posty: 106
Rejestracja: ndz 10.kwie.2022 - 07:09
Moja broń: Mam legendarną pałę

Re: Czy kasza jest szkodliwa dla gwintu lufy?

Post autor: maniekmaniek9 »

Repliki ładnie wyglądają, ale proszę zwrócić uwagę np ja jakoś śrubek, przecież to jest jakiś dramat w takim Cattelmanie, czy innym Remingtonie.
ODPOWIEDZ