Jak produkowano wybuchające kule armatnie ?

ODPOWIEDZ
Aquirre
Posty: 2
Rejestracja: wt 14.cze.2022 - 23:58
Moja broń: brak

Jak produkowano wybuchające kule armatnie ?

Post autor: Aquirre »

Od dłuższego czasu nurtuje mnie pytanie o technologię wyrobu kul armatnich wypełnionych prochem, takich jaką rozbroił Kmicic w "Potopie". Na żadnej z kul które oglądałem w muzeach nie widziałem śladów zgrzewania połówek, co wydawałoby się oczywistym sposobem. Wyrafinowane techniki odlewnicze byłyby za drogie do masowej produkcji. Jeśli któryś z Kolegów może mnie oświecić będę bardzo zobowiązany.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Jak produkowano wybuchające kule armatnie ?

Post autor: Wycior »

Skorupy kul armatnich wypełnionych prochem, tzn. granatów armatnich - odlewano z żeliwa w jednym kawałku. Technikę tę zaczęto stosować już w XVII wieku. W owych czasach odlewnictwo, mimo technologicznych ograniczeń, było już nieźle rozwinięte. Granaty były oczywistsze bardziej kosztowne od kul pełnych ale to kule pełne, obok kartaczy, były wówczas amunicją podstawową.
Aquirre
Posty: 2
Rejestracja: wt 14.cze.2022 - 23:58
Moja broń: brak

Re: Jak produkowano wybuchające kule armatnie ?

Post autor: Aquirre »

Dziękuję za odpowiedź. A może Kolega wie jak to robiono ? - np. działa odlewano na kij owinięty pakułami i wysmarowany gliną z odchodami końskimi. Nie bardzo sobie wyobrażam analogiczną technikę w przypadku granatów - otwór zapłonowy był bardzo mały w zestawieniu z dziurą w środku kuli. Pozdrawiam.
Wojtek_E
Posty: 16
Rejestracja: pn 18.lis.2019 - 21:57
Moja broń: brak

Re: Jak produkowano wybuchające kule armatnie ?

Post autor: Wojtek_E »

Kolego Aquirre kiedyś wyrafinowane techniki bazowały na ręcznej pracy ludzkiej która w odróżnieniu od czasów teraźniejszych była tania. Posiadam kilka odlewów żeliwnych co prawda późniejszych XIX/XX w. Kunszt ich wykonania zachwyca, dzisiaj raczej nie znajdziesz fachowca który by takie potrafił wykonać.
Co do sposobu odlewania jest o tym wiele książek, podręczników wystarczy poszukać.
ODPOWIEDZ