Praska godna uwagi

Przeróbki broni CP, naprawy oraz ciekawe akcesoria CP.
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Praska godna uwagi

Post autor: Ursus_c35 »

Jeśli koledzy jeszcze nie znają zachęcam do zainteresowania się poniższą konstrukcją praski jednego z kolegów z forum. Poza konstrukcją urzekła mnie wartość jej przełożenia na tle ogólnodostępnych konstrukcji. Pod linkiem wrzucam plik z obliczeniami wg , których oferowana praska jest ponad 6 razy "silniejsza" od posiadanej przeze mnie serii. Zachęcam do lektury. Produkcja raczej limitowana i zdaje się zostało 5 ostatnich sztuk (szósta jest w moim posiadaniu ;D) .. Może akurat ktoś stoi przed zakupem to na pewno warto ;) Kontakt do właściciela jest pod filmem .

https://www.youtube.com/watch?v=qeCJjVtwIWc

teoria praski wraz z porównaniem.pdf
(292.97 KiB) Pobrany 94 razy
Załączniki
praska.png
smith
Bywalec
Posty: 211
Rejestracja: ndz 02.gru.2018 - 13:22
Moja broń: brak

Re: Praska godna uwagi

Post autor: smith »

skopiowana praska kaletnicza. Pięknie to wygląda w obliczeniu przełożenia. A jak ma się do tego tarcie pomiedzy popychaczem a tym cosiem z dźwignią? Rolka by się tam przydała

https://www.olx.pl/d/oferta/praska-kale ... derIndex=0
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Praska godna uwagi

Post autor: Ursus_c35 »

Co do zasady działania to praska "mimośrodowa". Na pewno jest lżejsza i ciężko zarzucać konstruktorowi że posłużył się wynalazkiem koła. Jeśli rolka to odpowiednio zaprojektowana oś bo obciążenia zapewne znaczne. Tarcie nie specjalnie utrudnia ten proces ale prób załadowania miliona bębnów bez przerwy jeszcze nie przeprowadzałem ;D Swoją drogą ciekawe czy po odpowienich modyfikacjach nadała by się do pseudo elaboracji ? Może ktoś mądry podpowie poniżej ;D
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Praska godna uwagi

Post autor: zbiho »

Ursus_c35 pisze: sob 04.cze.2022 - 12:59 Swoją drogą ciekawe czy po odpowienich modyfikacjach nadała by się do pseudo elaboracji ?
Bardzo dobrze nadaje się do elaboracji bębenków w rewolwerach.
Po odpowiednich modyfikacjach to młotek nadaje się do wysłania rakiety na Marsa :-D
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Praska godna uwagi

Post autor: Ursus_c35 »

Słowem w sedno ;D uwielbiamy ten profesjonalizm wypowiedzi ;)
muczacz
Posty: 52
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 20:30
Moja broń: brak

Re: Praska godna uwagi

Post autor: muczacz »

zasadniczo pomimo obliczeń matematycznych nic to nie zmienia w temacie wciśnięcia kuli do bębna , czy to praska mimośrodowa czy zwykła ma wcisnąć kulkę do bębna i tyle , przerost formy nad treścią
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Praska godna uwagi

Post autor: Ursus_c35 »

Nie do końca… Personalnie powielokroć wqrwia mnie niemoc i wiotkość fabrycznych prasek … Ostatnio źle się obliczyłem i czekała mnie skrobanka bo nie miałem siły nawet nogą poradzic sobie na starej prasce … Wynalazek kolegi umożliwił by mi tą operację „powieką”. Obliczenia o dziwo wykazują to co każdy odczuje organoleptycznie ale nie opisze tego liczbami ..
gondoljerzy
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: czw 09.mar.2017 - 13:35
Moja broń:

Re: Praska godna uwagi

Post autor: gondoljerzy »

Pomysł ciekawy i widać, że działa. W kwestii tarcia, trzeba co jakiś czas przesmarować ślizgowe elementy. Jedyne, do czego można się przyczepić, to wątły kątownik pomiędzy podstawą a prowadnicą popychacza.
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Praska godna uwagi

Post autor: Ursus_c35 »

I to jest merytoryczna odpowiedź ;)
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Praska godna uwagi

Post autor: Ursus_c35 »

Po samodzielnym pomiarze (troche zmian) oraz rozteoretyzowaniu w materii drugiej składowej mimośrodu przełożenie jest jeszcze korzystniejsze ale wzory bardziej zawiłe...
Przemek 32
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: pt 18.lis.2016 - 18:38
Moja broń:

Re: Praska godna uwagi

Post autor: Przemek 32 »

Fajna praska a jak wygląda to wagowo bo i tak trzeba targać kupę sprzętu na strzelnicę
Mogę napisać ze pierwszą praskę zrobiłem sobie sam ale była dosyć ciężka i dosyć duża ale nie trzeba było używać dużej siły do ładowania .
A tą co kupiłem parę lat temu używam do dziś i mogę napisać ze jest z inoxu i super się sprawuje i mało waży .
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Praska godna uwagi

Post autor: Ursus_c35 »

Ta o dziwo jest znacznie lżejsza niż wygląda ... nie ma mnie akurat w domu ale waga poniżej kilograma może być tak z pamięci ..
smith
Bywalec
Posty: 211
Rejestracja: ndz 02.gru.2018 - 13:22
Moja broń: brak

Re: Praska godna uwagi

Post autor: smith »

Żadna rewelacja z tą wagą. Sześciokrotna śrubowa praska od .44 waży 500 gram
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Praska godna uwagi

Post autor: Ursus_c35 »

zważę jutro to napiszę ;) tu jest coś podobnego
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Praska godna uwagi

Post autor: Ursus_c35 »

Poniżej zdjęcia. Precyzja wagi w tym zakresie zapewne znikoma ale 500g na pewno nie waży ;)
Załączniki
IMG_1550_Easy-Resize.com.jpg
IMG_1549_Easy-Resize.com.jpg
ODPOWIEDZ