Legalność przeróbek repliki

Przeróbki broni CP, naprawy oraz ciekawe akcesoria CP.
SiwyDym
Posty: 9
Rejestracja: ndz 22.maja.2022 - 21:03
Moja broń: brak

Legalność przeróbek repliki

Post autor: SiwyDym »

Cześć! Może pytanie powinna wyczerpać ustawa o broni i amunicji, ale może czegoś nie rozumiem lub jest inaczej niż mi się wydaje. Mianowicie, chodzi mi o kwestię zrobienia Remington bulldog na bazie remika z dłuższą lufą.
Bulldog jest niedostępny na polskim rynku. Czy możliwym jest w świetle naszego prawa zbudowanie repliki broni na bazie już istniejącej repliki?
Wzorując się na filmikach z amerykańskiego YT wypadałoby również przerobić rękojeść na kształt wspomnianego wcześniej "bird head". Zastanawiam się nad legalnością takiego zabiegu. Czy ustawa nie zabrania przerabiania szkieletu broni?
Druga sprawa jest taka, że nie widzę opcji żeby to zrobić nie tracąc przy tym części numerów broni.

Zakładając, że taki zabieg musi być przeprowadzony przez rusznikarza (proszę mnie poprawić jeśli się mylę) to czy nie musiałby on również nabić na szkielecie nowych numerów broni? Jeszcze jedno :) jeśli bazą do bulldoga byłby na przykład Remington 8", to przecież po przeróbkach numery broni będą już nieaktualne. To będzie już zupełnie inna broń niż określa to numer nadany przez producenta. Nurtuje mnie ta kwestia, bo spotkałem się z jakimś archiwalnym ogłoszeniem sprzedaży bulldoga, ewidentnie powstał on drogą przeróbki. Czy ktoś orientuje się jakie kroki musiał podjąć rusznikarz żeby oddać klientowi broń spełniającą wymogi prawne? A jeśli przeróbek dokonał sam sprzedający to po zakupie takiej broni kto może mieć ewentualne problemy prawne - sprzedający czy nabywca?


Pozdrawiam
Skalski
Posty: 55
Rejestracja: czw 13.sty.2022 - 21:36
Moja broń: brak

Re: Legalność przeróbek repliki

Post autor: Skalski »

Nie zastanawiaj się tylko przerabiaj. Nie twórz nowych problemów tam gdzie ich nie ma. Możesz robić ze swoimi rzeczami co chcesz. Nr można nabić jak chcesz korzystać z strzelnicy lub na wypadek wprowadzenia rejestracji i nie zmienią się przez zmianę dł lufy, nr to nr nabij taki jak był aby z dowodem zakupu grało. Ja właśnie zrobiłem sobie buldożka z 3 " lufą i cały nr na lufie (Pietta) mi się uchował, rękojeść też z tyłu zaokrągliłem i nr u dołu został. Temat legalności takiej przeróbki był już na forum poruszany ale szukać mi się nie chce, nie ma przeciwwskazań prawnych w broni bezpozwoleniowej- tak rozkminili mądrzejsi niż ja.
SiwyDym
Posty: 9
Rejestracja: ndz 22.maja.2022 - 21:03
Moja broń: brak

Re: Legalność przeróbek repliki

Post autor: SiwyDym »

Nie tworzę problemów, tylko mam wątpliwości poparte przepisami. A jeśli chciałbym pójść dalej z rękojeścią, to wolno zrobić to do tego stopnia, że straci się numer? Chyba nie do końca jest tak, że jak coś jest moje, to mogę z tym zrobić, co mi się podoba. Są jeszcze ustawy, takie jak uobia ;)
Pokaż zdjęcie jak możesz, bo jestem ciekaw jak Ci wyszło.
Dzięki za odpowiedź
Skalski
Posty: 55
Rejestracja: czw 13.sty.2022 - 21:36
Moja broń: brak

Re: Legalność przeróbek repliki

Post autor: Skalski »

Jutro fotki wrzucę, bo słaby ze mnie fotograf i wolę przy świetle dziennym zrobić.
LongTom
Posty: 53
Rejestracja: śr 19.gru.2018 - 20:36
Moja broń: głównie colty...

Re: Legalność przeróbek repliki

Post autor: LongTom »

Kolego SiwyDym
Twoje wątpliwości byłyby zasadne, gdybyś przerabiał broń posiadaną na podstawie pozwolenia na broń.
Być może naczytałeś się postów kolegów z USA - tam ponoć numer nabity na broni jest chroniony federalnym przepisem karnym.
Jeśli chcesz przerabiać (zmieniać wygląd, bez zmiany istoty) odprzodową broń rozdzielnego ładowania zasilaną CP posiadaną bez pozwolenia to nie jest ci potrzebny rusznikarz ani numer na broni.
SiwyDym
Posty: 9
Rejestracja: ndz 22.maja.2022 - 21:03
Moja broń: brak

Re: Legalność przeróbek repliki

Post autor: SiwyDym »

Dzięki za odpowiedź, LongTom. Po prostu uobia mówi o broni palnej, nie rozgranicza jej na tę powzoleniową i dostępną bez pozwolenia. Czasem łatwo można się wpakować w kłopotliwą sytuację na nieświadomce. Coś podobnego do z
Twojej wypowiedzi powiedział mi rusznikarz, natomiast pewien urzędnik z WPA uważa, że nawet bron CP musi posiadać numer :) można to podsumować następującymi słowami "zdania są podzielone" :D
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Legalność przeróbek repliki

Post autor: alterjorge »

To na dobra sprawę proszenie się o kłopoty. Wiem, wiem, mądrych tu zatrzęsienie, zaraz będzie, że wszystko wolno z CP itd. Piszę ponownie i wyraźnie: - przerabianie jakiejkolwiek broni bez uprawnień to ściąganie na siebie kłopotów.
Skalski
Posty: 55
Rejestracja: czw 13.sty.2022 - 21:36
Moja broń: brak

Re: Legalność przeróbek repliki

Post autor: Skalski »

Fotka mojej przeróbki:
https://postimg.cc/VrTswW1H
@alterjorge przestań straszyć ludzi, dopóki nie popełnisz przestępstwa to naprawdę nikt się Twoją bronią nie będzie interesował. Możesz sobie ją pociąć i przerobić na żyletki- ja zawsze tak robię jak mi maszynek braknie i co teras, będę miał kłopoty?
SiwyDym
Posty: 9
Rejestracja: ndz 22.maja.2022 - 21:03
Moja broń: brak

Re: Legalność przeróbek repliki

Post autor: SiwyDym »

Alterjorge, ale właściwie można taką robotę zlecić rusznikarzowi i wtedy wszystko będzie na legalu?
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Legalność przeróbek repliki

Post autor: alterjorge »

Tak, wytwarzanie i przerabianie broni należy zlecić rusznikarzowi.
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Legalność przeróbek repliki

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Ale tu musi być jakieś dokładne wyjaśnienie. Mi się nie chce wierzyć że to dotyczy na przykład dopasowanie jakiejś nowej sprężyny, dopasowanie muszki itd.
SiwyDym
Posty: 9
Rejestracja: ndz 22.maja.2022 - 21:03
Moja broń: brak

Re: Legalność przeróbek repliki

Post autor: SiwyDym »

Chłopiec z Chyloni - ustawa określa istotne i nieistotne części broni. Muszka czy jakaś sprężyna w broni cp nimi nie są i możesz je sobie sam wymienić.

Właśnie o to mi chodzi, bardzo bym chciał żeby było inaczej, ale póki co nie chce mi wyjść nic innego niż to, że bez uprawnień nie bardzo mamy pole do popisu w kwestii przeróbek broni typu szlifowanie szkieletu. Do tej pory nikt, kto uważa, że można nie poparł tego żadnymi przepisami
Skalski
Posty: 55
Rejestracja: czw 13.sty.2022 - 21:36
Moja broń: brak

Re: Legalność przeróbek repliki

Post autor: Skalski »

Szkoda czasu, widzę że niektórzy są bardziej papiescy niż papież. Jak ktoś boi się wszystkiego to nic mu nie pomoże i bronią się nie powinien zajmować. Pokarzcie mi zapis twierdzący że nie wolno przerabiać broni bezpozwoleniowej i skończymy dyskusję. Wiatrówek pow 17J też nie wolno przerabiać?
SiwyDym
Posty: 9
Rejestracja: ndz 22.maja.2022 - 21:03
Moja broń: brak

Re: Legalność przeróbek repliki

Post autor: SiwyDym »

Kolego Skalski, może dzięki tej dyskusji powstanie jakaś jasna lista rzeczy, które wolno, a które są już przegięciem. Zależy mi tu na merytorycznej dyskusji, nigdzie jeszcze nie spotkałem się z konkretami w kwestii przeróbek cp, a uważam, że jest potrzebna
Skalski
Posty: 55
Rejestracja: czw 13.sty.2022 - 21:36
Moja broń: brak

Re: Legalność przeróbek repliki

Post autor: Skalski »

Naprawdę chcesz aby wszystko co robimy było uregulowane? :) Nie robisz nikomu krzywdy to państwo nie powinno się wpierniczać w to co robisz. Skoro nikt tu nie wrzucił jeszcze konkretnego zapisu to znaczy że nie był on potrzebny i nie powstał. Nie ma się co prosić o kaganiec.
ODPOWIEDZ