Czym odtłuszczać ?

podstawowe informacje
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Czym odtłuszczać ?

Post autor: Wycior »

Czarnowidz pisze: wt 01.lis.2022 - 21:45 Jeśli dobrze kojarzę to producenci replik broni odtylcowej zabraniają smarowania kanałów zapałowych.
Może niech najpierw zabiorą się za robienie replik w miarę dokładnie odwzorowujących oryginały, zwłaszcza pod względem precyzji wykonania. Zakaz smarowania kanału zapłonowego jest bez sensu. W praktyce chodzi tylko o to aby przed pierwszym strzałem kanał zapłonowy był suchy. Nasmarowany kanał jest przynajmniej zabezpieczony przed rdzą. Przy konserwacji, zwłaszcza na dłuższy okres, moim problemem nie jest nadmiar smaru ale aby smar dotarł absolutnie wszędzie. Dopiero bezpośrednio przed strzelaniem muszę usunąć smar z lufy, komory (komór), kanału zapłonowego i kominka względnie panewki i krzesiwa. Ewentualny nadmiar smaru wewnątrz mechanizmów za bardzo mi nie przeszkadza. W ten sposób broń będzie bezpieczna od korozji nawet gdyby przez przypadek długo nie doczekała się kolejnej konserwacji.
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Czym odtłuszczać ?

Post autor: szczupi26 »

Sprężone powietrze z puszki albo (jeszcze lepiej) kompresora czyni cuda. Moja broń (z wyjątkiem okładzin drewnianych) "pływa" w oleju. Dzień przed strzelaniem rewolwer przecieram szmatką z mikrofibry a bęben (komory) ręcznikiem papierowym, kominki porządnie przedmuchuję. Całość zabiera mi maksymalnie 7-10 minut.
Awatar użytkownika
andrzej11111
Posty: 84
Rejestracja: sob 13.lis.2021 - 19:55
Lokalizacja: inowrocław
Moja broń: remington

Re: Czym odtłuszczać ?

Post autor: andrzej11111 »

Ja polecam zmywacz do hamulców. wszystko suche i odtłuszczone bez babrania się ścierkami i papierkami.
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Czym odtłuszczać ?

Post autor: szczupi26 »

Wiadomo, mieszanina lekkiej benzyny, pentanu, metanolu, etanolu. Świetne rozpuszczalniki, niska temperatura parowania i wrzenia, myk, myk i po sprawie.
Paul
Posty: 81
Rejestracja: sob 09.kwie.2022 - 09:03
Moja broń: Remington new model army 1858. 44 pietta

Re: Czym odtłuszczać ?

Post autor: Paul »

W weekend idę na strzelnicę, bo z czarnoprochowca strzelałem ostatnio w wakacje. Brak czasu, remont i inne bzdety nie pozwalają na wyjście. Wypróbuję najpierw benzynę ekstarkcyjną razem z wydmuchaniem sprężonym powietrzem i zobaczymy, co będzie. Zawsze mimo czyszczenia komór pierwsze strzały to niewypały. Dopiero drugie kapiszony odpalały ładunek, Drugi bębenek już bez problemu. Ale za plecami zawsze słyszałem: "o czarnoprochowiec, tak to wygląda, niewypały i inne problemy". A przecież tak było tylko z pierwszym bębenkiem. Muszę pokazać, że od pierwszego strzału idzie wszystko jak ze scalonego i to z 9mm, bo 0.22 to bardzo kapryśny nabój i czarnoprochowiec bije go na głowę.
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Czym odtłuszczać ?

Post autor: szczupi26 »

Komory jak komory, drożność kominków najważniejsza. Jeżeli wszystko dobrze się wyczyści to wymienione przez Ciebie problemy nie mają prawa zaistnieć. Co do przetykania kominków to gdzieś czytałem (na beżowym o ile mnie pamięć nie myli) że sprawdzają się wyciory do dysz kuchenek gazowych choć osobiście nie sprawdziłem tej metody.
Paul
Posty: 81
Rejestracja: sob 09.kwie.2022 - 09:03
Moja broń: Remington new model army 1858. 44 pietta

Re: Czym odtłuszczać ?

Post autor: Paul »

Wlałem w komory bębna benzynę ekstrakcyjną. Przeciekła przez kominki i odparowała. Od pierwszego bębenka wszystkie strzały udane. Mam w końcu sposób dzięki forum. 👍
Czarnowidz
Stary bywalec
Posty: 810
Rejestracja: pt 18.lis.2011 - 21:37
Lokalizacja: 3Miasto
Moja broń: Remington NMA1858 uberti TI, Kentucky flintlock

Re: Czym odtłuszczać ?

Post autor: Czarnowidz »

Czemu ja nie mam takich problemów. :D
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Czym odtłuszczać ?

Post autor: Wycior »

Bo jesteś nędznym ignorantem, który nawet nie wiedział że kominki mogą być zapchane smarem a dna komór wilgotne od oleju. Na pewno nie orientujesz się też że szczelina szersza od 0.05 mm dyskwalifikuje każdy rewolwer. Nadmiar wiedzy ściąga na człowieka same kłopoty ... :-D
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Czym odtłuszczać ?

Post autor: alterjorge »

Drogi Wyciorze i mnie dodaj to tej listy ignorantów, bo szczeliny to w żadnym moim rewolwerze nigdy nie mierzyłem !!! A co do odtłuszczania, to jakim kawałkiem szmaty zwykle.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Czym odtłuszczać ?

Post autor: Wycior »

Z tym niemierzeniem szczeliny nawet nie pogrążaj! Gdybyś mierzył to byś wiedział że te twoje piękne, oryginalne R&S to zwykła padlina, z której wstyd strzelać. Zgoda, w epoce strzelali bo się nie znali, teorii im na ranczach nikt nie wykładał i prażyli, nieoświecone głąby, nawet ze szczelinami półmilimetrowymi. Jednak my, ludzie XXI wieku, wiemy lepiej. Co do kominków to mieli, dranie, znacznie mocniejsze kapiszony niż my dzisiaj. Poza tym oliwili epokowymi, przestarzałymi metodami, "in the usual way", tzn. szmatką i oszczędnie. Podobno żeby broń piasku i kurzu nie chwytała ale kto ich tam, zacofanych dziadów, wie?
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Czym odtłuszczać ?

Post autor: alterjorge »

Tak, nie znali się to strzelali bez świadomości kolosalnej, astronomicznych rozmiarów roli szczeliny :-)))) .
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Czym odtłuszczać ?

Post autor: Jaroslaw78 »

Aceton w sprayu robi swoje. Usunięcie tłuszczu i zaraz odparuje 🤷
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Czym odtłuszczać ?

Post autor: zbiho »

A ten aceton to pożera tłuszcz i z pełnym brzuszkiem wyparowuje? Czy trzeba jednak wytrzeć albo wydmuchać zanim odejdzie w niebyt? Napisz dokładnie, bo są tu tacy co pstrykną i będą czekać. :-x
MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Re: Czym odtłuszczać ?

Post autor: MrHappy »

Próbował ktoś denaturatem ? Jakie efekty ? Czy może są przeciwwskazania ?
ODPOWIEDZ