Dostępność prochu i kapiszonów

podstawowe informacje
ODPOWIEDZ
Neocolor
Posty: 12
Rejestracja: wt 05.kwie.2022 - 08:00
Moja broń: Derringer Liegi .44

Dostępność prochu i kapiszonów

Post autor: Neocolor »

Proszę się nie dziwić mojej naiwności, ale dopiero co zacząłem interesować się bronią czarnoprochową (i bardzo spodobał mi się pomysł posiadania własnego pistoletu i strzelania rekreacyjnego na strzelnicy). Usiadłem wczoraj wieczorem do komputera i ku swemu wielkiemu zdziwieniu stwierdziłem, że nigdzie nie można kupić ani prochu ani kapiszonów... O co tu chodzi? Czy to jest przejściowa sytuacja, czy to zawsze tak wyglądało? Z czego to wynika: ze znikomego zainteresowania klientów, czy z jakichś problemów z produkcją? A może są jakieś sposoby zdobycia prochu i kapiszonów, tylko trzeba bardziej "siedzieć w temacie"? Byłbym wdzięczny za jakieś uwagi i rady.
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Dostępność prochu i kapiszonów

Post autor: Jaroslaw78 »

No niestety jest wojna. Zakłady produkujące proch przestawiły się m.in. na dostarczanie go armii. Jest używany do pocisków artyleryjskich. W sklepach widziałem dostępność prochu,ale ceny powalają...natomiast czeski producent kapiszonów wyzbył się towaru z magazynów, produkuje m.in. spłonki. Nie jest to informacja potwierdzona u źródła,ale bardzo realna. Kapiszony były ostatnio dostępne w Saguaro Arms,ale ceny rosły z dnia na dzień... proch można zdobyć, ale Vesuwit LC niedawno był już po około 300 zł...
Nie jest to oczywiście spowodowane znikomym popytem,bo zawsze na to był. Ceny "bandyckie" dotyczą wielu produktów.
Neocolor
Posty: 12
Rejestracja: wt 05.kwie.2022 - 08:00
Moja broń: Derringer Liegi .44

Re: Dostępność prochu i kapiszonów

Post autor: Neocolor »

Jak sądzisz: sytuacja się unormuje, czy raczej lepiej zrezygnować z zakupu pierwszego pistoletu?
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Dostępność prochu i kapiszonów

Post autor: Jaroslaw78 »

Nie mam pojęcia. Każdy ma nadzieję,że tak.
Wielu zrobiło sobie zapasy na te ciężkie czasy.
Pistolet możesz kupić używany. Nie jest to duży koszt. Kule też nie są jakieś drogie , smar do flejtuchów nie podrożał,flejtuchy możesz sobie wyciąć sam,albo kupić,nie są drogie. Gorzej z prochem. Na początek mógłby Ci ktoś użyczyć na strzelnicy,albo z okolicy w której mieszkasz.
Neocolor
Posty: 12
Rejestracja: wt 05.kwie.2022 - 08:00
Moja broń: Derringer Liegi .44

Re: Dostępność prochu i kapiszonów

Post autor: Neocolor »

Dzięki za rady! Jeszcze jedno pytanie: czy kapiszony RWS nr 1075 można używać zamiennie z Sellier&Bellot 4.0?
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Dostępność prochu i kapiszonów

Post autor: Larkana »

Tak. RWS uchodzą za gorsze do obecnych rewolwerów Pietty - choć jak ja z nich strzelam Piettą i zakładam je ręcznie lekko ściskając to jeszcze nie miałem niewypału albo kapiszona który spadł przy wystrzale. Zupełnie inaczej sprawa wygląda przy zakładaniu RWS-ów na Piecie z pomocą kapiszonownika(Polish Cappers) - na 6 jeden w ogóle nie chciał wejść na kominek a przy strzale inny zleciał.
W roli ścisłości - po strzale odpalony kapiszon może zlecieć - to dobrze.
Gorzej jak nieużyty kapiszon, czekający na swoją kolej przy strzale z innej komory zlatuje.
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Dostępność prochu i kapiszonów

Post autor: Jaroslaw78 »

Zgadzam się. Lepiej do Pietty pasują S&B. Nie zlatują dobre kapiszony,a po wystrzale prawie zawsze spada wystrzelony kapiszon. Co innego Colty. Mam z lat '70-tych. Lepiej się trzymają RWS.
Awatar użytkownika
krzysztof81
Bywalec
Posty: 134
Rejestracja: sob 09.mar.2019 - 00:35
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: Remington, Snub, Maynard, itd.

Re: Dostępność prochu i kapiszonów

Post autor: krzysztof81 »

Mam Pietty SnubNosa oraz Remika i nigdy nie miałem problemów ani z RWS ani z S&B - być może aktualna produkcja jest gorsza.
Kapiszony też mam wyprodukowane przed Pandemią.
Najstarszy proch jaki używam został wyprodukowany w Pionkach w roku 1995 (Róża 2) i też jest OK.
Awatar użytkownika
krzysztof81
Bywalec
Posty: 134
Rejestracja: sob 09.mar.2019 - 00:35
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: Remington, Snub, Maynard, itd.

Re: Dostępność prochu i kapiszonów

Post autor: krzysztof81 »

Najnowsza produkcja z jaką miałem styczność (czeski LC) ma datę produkcji 04.2022 - jak z jakością nie wiem nie sprawdzałem.
Na razie zużywam zapasy.
Paul
Posty: 81
Rejestracja: sob 09.kwie.2022 - 09:03
Moja broń: Remington new model army 1858. 44 pietta

Re: Dostępność prochu i kapiszonów

Post autor: Paul »

Ja mam też tegoroczny vesuvit Lc i bardzo dobrze się strzela i czyści. Kupiłem też od kogoś z 2018 r. i zobaczę, czy będzie tak samo, czy gorzej.
escobar
Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt 01.lut.2019 - 12:51
Moja broń: GA12 . GA12 SLUG GA16 .44 .44 .44 .44 .58 .45

Re: Dostępność prochu i kapiszonów

Post autor: escobar »

Proch jak jest odpowiednio przechowywany nie traci nic na jakości niedawno dokończyłem butle Lc z 2016 roku nie widziałem żadnej różnicy z tym z świeżej produkcji
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Dostępność prochu i kapiszonów

Post autor: Jaroslaw78 »

Dokładnie. Ja miałem Vesuwit LC z datą ważności do 2017 r i nie zauważyłem różnicy po otwarciu nowego.
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Dostępność prochu i kapiszonów

Post autor: szczupi26 »

Strzelam jeszcze z Vesuvitu z datą przydatności "do spożycia" 06.2012, żadnych różnic względem świeżego nie ma (dla strzelca rekreacyjnego za jakiego się uważam)
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Dostępność prochu i kapiszonów

Post autor: Jaroslaw78 »

No właśnie. Jak jest przechowywany w suchym miejscu i w oryginalnym opakowaniu,to nic się nie dzieje. Nawet jakby był jakiś spadek wydajności,to nie odczujemy,my strzelcy rekreacyjni 😁
Paul
Posty: 81
Rejestracja: sob 09.kwie.2022 - 09:03
Moja broń: Remington new model army 1858. 44 pietta

Re: Dostępność prochu i kapiszonów

Post autor: Paul »

To dobrze, bo przygotowałem naważki 22, 24 i dla zabawy na chyba 6 bębenków 28 grain. Będą się oglądać co to za armata ;)
ODPOWIEDZ