Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Generalnie broń krótka taka jak rewolwery oraz pistolety.
amigo
Stary bywalec
Posty: 552
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Post autor: amigo »

Jako że ostatnio z niewiadomych powodów wielu strzelców czarnoprochowych robi zapasy amunicji do rewolwerów czarnoprochowych chciałbym poruszyć temat - rodzaje kul, pocisków, ich wady i zalety.
Wiadomo że ogólnodostępne są kule ołowiane różnych kalibrów i pociski tępołukowe tzw. conical.
Pojawiają się coraz częściej ostrołukowe pociski Johnston & Dow oraz Kerr.
Proszę bardziej doświadczonych forumowiczów o omówienie porównawcze ( wady, zalety, dystans skutecznego strzału,zastosowanie do wykonania patronów itp. ciekawostki - najlepiej z "rysem" historycznym :) )
Myślę że byłoby to znakomite kompendium wiedzy dla ostatnio szybko rosnącej liczby nowych pasjonatów replik historycznej broni czarnoprochowej.
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Post autor: Jaroslaw78 »

Nie wypowiem się może zbyt merytorycznie,ale wspomnę tylko ,że strzelam z Conical i Johnston &Dow. Do rozwałki różnych przedmiotów lepsze niż kule.
J&D są repliką pocisków, które były używane w wojnie secesyjnej.
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Pociski Johnston&Dow pasują dolną częścią w komorę bębna i jest wręcz niemożliwe je krzywo wcisnąć, co mi się przy użyciu zwykłych konikali od ACP Sport zdarzało.
Po drugie, jeżeli się robi historyczne naboje papierowe za pomocą kopyta od Capandball z Węgier, to Johnston&Dow pasują w ´łuskę´papierową, kiedy pociski ACP nie wchodzą. Po lewej J&D, po prawej ACP Conical. (Że mam na ACP nałożony wosk z łojem, nie ma nic do rzeczy. One bez też nie wchodzą.)
Obrazek
I Johnston&Dow, Kerr, i Colt są historyczne. Co samo w sobie jest dla mnie wielkim plusem.
Ostatnio zmieniony sob 19.mar.2022 - 22:42 przez Chłopiec z Chyloni, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Post autor: Jaroslaw78 »

Dokładnie tak jak piszesz. Nie da się ich krzywo wcisnąć. W Remiku idealna naważka to 21 grain,a przypadku Conical 24 grain. Bez przybitki.
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Post autor: alterjorge »

Używam do angielskich rewolwerów pocisków Tranter,a ( kokila oryginalna taka jak tu : https://collegehillarsenal.com/Very-Fin ... ullet-Mold ) . Ładują się wygodnie bo średnica podstawy mniejsza niż głowicy. Patronów nie robiłem jeszcze, ale sądzę, że będą się łatwo osadzały, tak jak w komorach bębna. Strzelecko też dają radę, nie mam porównania bo nie strzelam z Adamsa czy rzeczonego Trantera kulą, tylko ten pocisk.
amigo
Stary bywalec
Posty: 552
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Post autor: amigo »

Czy ktoś z forumowiczów testował pociski Johnston & Dow vs Conical - celność , zasięg w miarę celnego strzału ( tak żeby w tarczę trafić :) )
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Post autor: Jaroslaw78 »

Testował,ale do różnych przedmiotów, celów na 25-30 m. J&D u mnie latają z naważką 21 grain w Remingtonie, Conical też ,ale naważka 24 grain. Podobny wynik. Zmieściłem się w czarnym w tarczowniku. Aczkolwiek nie strzelam tarczowo , więc nie przejmowałem się ,że dyszek nie było.
amigo
Stary bywalec
Posty: 552
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Post autor: amigo »

Ciekawe jak na większe odległości - tak z 50 m , i od jakiej odległości zaczyna siać ( drastycznie spada celność ) Teoretycznie J&D powinien dalej i celniej polecieć po jest trochę cięższy od conicala i ma bardziej aerodynamiczny kształt.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Post autor: zbiho »

amigo pisze: sob 26.mar.2022 - 20:13 Teoretycznie J&D powinien dalej i celniej polecieć po jest trochę cięższy od conicala i ma bardziej aerodynamiczny kształt.
Teoretycznie to Conikal ma lepszy współczynnik balistyczny niż J&D więc ma bardziej aerodynamiczny kształt. To że J&D jest bardziej szpiczasty nie dodaje mu aerodynamiki,
Tylko się tak wydaje jak ktoś na chłopski rozum to rozpatruje, to nie siekiera, że ostrzejsza jest lepsza. :-P
Taki kształt poprawia balistykę ale sporo ponad prędkość dźwięku, a to nie w rewolwerze czarnoprochowym.
Ostatnio zmieniony sob 26.mar.2022 - 20:54 przez zbiho, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Post autor: Jaroslaw78 »

Dokładnie. Niestety tam gdzie strzelam, jest oś tylko max 30 m , więc nie sprawdzę. Strzelam z pozycji stojącej. Na pewno byłby celniejszy z podpórki.
amigo
Stary bywalec
Posty: 552
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Post autor: amigo »

Zbiho - to w jakim celu trudzili się z tymi spiczastymi pociskami ? Jeżeli nie aerodynamika to może np. przebijalność grubych wojskowych płaszczy z większej odległości ?
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Post autor: Jaroslaw78 »

Bardziej żeby konia obalić. Bo o to chodziło. Żeby postrzelić konia , żeby przeciwnik spadł i albo zginął na miejscu,lub był połamany i wykluczony z walki.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Post autor: zbiho »

Tak w epoce się wydawało, że jak będzie szpiczasty to będzie bardziej opływowy i zwiększy się przebijalność. A potem ładowali je tyłem do przodu żeby było szybciej i okazało się że siła obalająca wzrastała przy praktycznie nie zmienionej donośności.
amigo
Stary bywalec
Posty: 552
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Post autor: amigo »

Do czego tak ładowali " tyłem do przodu " - do Walkerów czy któryś z mniejszych modeli ?
To na pewno sprawdzone informacje - jakieś zródła historyczne ?
Awatar użytkownika
anubis1960
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: ndz 07.lis.2021 - 19:38
Lokalizacja: Egipt
Moja broń: Siła i Honor

Re: Amunicja do rewolwerów czarnoprochowych

Post autor: anubis1960 »

Testował ktoś pociski twardość 7BHN 52/200RF twarde do Remingtona .44 i twarde do Walkera 452/255 RF. ?
https://youtu.be/bdgfeHkz3cw?t=79
ODPOWIEDZ