Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

zakooo84
Posty: 10
Rejestracja: czw 17.mar.2022 - 18:31
Moja broń: brak

Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

Post autor: zakooo84 »

Witam, wszystkich serdecznie.
Strzelectwem interesuje się od lat, doświadczenie, jakie posiadam to parę tysięcy śrucin wystrzelone z wiatrówki + parę wizyt na strzelnicy. Po kilku latach męczenia swojego hatsana stwierdziłem wraz z kompanem strzelectwa, że najwyższa pora rozwinąć hobby i zainwestować w CP. Cyk fuch i w ten oto sposób jesteśmy w posiadaniu 2 szt. remingtonów 1858. Dzwoniłem dzisiaj na strzelnicę w celu ewentualnej rezerwacji toru i wstępnej informacji co i jak. Dowiedziałem się, że poza opłatami za udostępnienie toru z racji, że nie posiadamy żadnych uprawnień ani szkoleń konieczne jest wynajęcie dodatkowo instruktora (co mnie na początku bardzo ucieszyło, gdyż uważam, że zawsze świeżo upieczony strzelec powinien zostać przeszkolony pod fachowym okiem, coby sobie albo komuś krzywdy nie wyrządził), natomiast zaniepokoiła mnie informacja, że będziemy zmuszeni za każdą wizytą na strzelnicy opłacać instruktora z takiej racji, że nie posiadamy kwitów, co wiążę się dla nas z dodatkowymi kosztami… W związku z tym mam do was pytanie, czy to jest standardowa procedura? Że osoba nieposiadająca żadnych papierów na broń ani szkoleń może strzelać z CP tylko i wyłącznie pod okiem opiekuna? Czy po prostu facet na strzelnicy chce nas naciągnąć na dodatkowe koszta, bo skoro mamy już broń, a nie mamy gdzie strzelać to i tak, i tak tam przyjdziemy…?
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

Post autor: mar_kow »

zakooo84 pisze: czw 17.mar.2022 - 19:00 [...] Czy po prostu facet na strzelnicy chce nas naciągnąć na dodatkowe koszta, bo skoro mamy już broń, a nie mamy gdzie strzelać to i tak, i tak tam przyjdziemy…?
Nie naciąga, samodzielnie można strzelać jeżeli posiada się kurs prowadzącego strzelanie prowadzony z reguły pod patronatem Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Teraz to koszt ok. 500 zł. Po kursie i zdaniu egzaminu dostaje się taki "plastik" ze zdjęciem uprawniający do samodzielnego strzelania lub prowadzenia strzelania z innymi użytkownikami strzelnicy.
Sam kiedyś też płaciłem oprócz za tor to jeszcze za "opiekuna". Od dłuższego czasu sam jestem instruktorem i wyrobiłem "plastik".
Niektóre strzelnice naciągają na dodatkowe "specjalne" szkolenie mimo posiadania powyższych uprawnień bez którego nie wpuszczają na tor.
escobar
Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt 01.lut.2019 - 12:51
Moja broń: GA12 . GA12 SLUG GA16 .44 .44 .44 .44 .58 .45

Re: Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

Post autor: escobar »

prowadzący strzelanie może być jeden a strzelców kilku więc, a tak po za tym to w cenie osi jest prowadzący strzelanie a nie opiekun , więc uważam że naciągana sprawa
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

Post autor: alterjorge »

Robić kwity i nie narzekać.
BeetleJuice
Posty: 24
Rejestracja: wt 08.mar.2022 - 19:19
Moja broń: Remington New Texas Sheriff

Re: Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

Post autor: BeetleJuice »

To chyba zależy od strzelnicy i nie jestem pewiennczy jest to do końca określone prawnie w przypadku CP. (jeśli ktoś wie, to proszę mnie poprawić). Kontaktowałem się w tej samej sprawie i jestem w takiej samej sytuacji. Mam broń i nie mam uprawnień. Otrzymałem informację, że samodzielnie mogę strzelać w dwóch przypadkach: jeśli mam uprawnienia istruktora lub jeżeli przejdę szkolenie z instruktorem. Płatne jednorazowo. Później wynajmuję tylko tor. Na logikę (a ona niema nic wspólnego z przepisami), jeżeli na CP nie jest potrzebne pozwolenie, ale strzelać można tylko na strzelnicy to dla czego potrzebuję uprawnienia na tej strzelnicy? Może być tak, że właściciel chce mieć kryty tyłek poprostu, właśnie dla tego, że nie jest to konkretnie ujęte w przepisach. Z drugiej strony po co papiery instruktora do samodzielnego strzelania z własnej broni? Brzmi idiotycznie. Jak sama nazwa wskazuje, uprawnienia instruktorskie są do instruowania.. Może ktoś zna jakiś przepis który to wyjaśnia, ale wudaje mi się, że to sobie każdy interpretuje na swój sposób
Awatar użytkownika
andrzej11111
Posty: 84
Rejestracja: sob 13.lis.2021 - 19:55
Lokalizacja: inowrocław
Moja broń: remington

Re: Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

Post autor: andrzej11111 »

Pewnie przez sytuacje za naszą granicą naciagają klijenta bo podobno tłumy są na strzelnicach .Na topie są szkolenia. Wykorzystują sytuacje. Ja nigdy za nic nie płaciłem jedynie za wejście na strzelnice . To jakaś ściema.
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

Post autor: alterjorge »

Kupując broń CP nie nabywa się razem z nią uprawnień strzeleckich. Zapisać się do klubu, zrobić patent, uprawnienia prowadzącego strzelanie a jak do zawodów to i licencję PZSS. I tyle. Nikt p przy zdrowych zmysłach nie wpuści samodzielnie na strzelnicę człowieka, który nie ma podstawowej wiedzy o obchodzeniu się z bronią. To takie dziwne? Można sobie kupić samochód i nie mieć prawa jazdy, ale to nie znaczy, że chwilą kupna nabywa się uprawnienia do jego prowadzenia na drogach publicznych, gdzie obowiązują przepisy ruchu drogowego. Jak się komu nie chce robić uprawnień to niech powiesi CP na ścianie i ma spokój. I nie chodzi tu od razu o uprawnienia instruktorskie ale to co konieczne: patent, prowadzący strzelanie i licencja dla startów w zawodach pod egidą PZSS. To nie jest lot na Marsa, da się zrobić tu i teraz.
BeetleJuice
Posty: 24
Rejestracja: wt 08.mar.2022 - 19:19
Moja broń: Remington New Texas Sheriff

Re: Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

Post autor: BeetleJuice »

alterjorge, to co mówisz ma oczywiście sens i jest zrozumiałe. Wiadomo, że mówimy o broni palnej. Tak jak mówisz, wpuszczanie losowych ludzi, którzy są pełnoletni i mają broń i nic poza tym może być ryzykowne. Dla tego wydaje mi się, że to jest kwestia podejścia właściciela strzelnicy, a nie konkretnych przepisów. Jeden woli być ostrożny, a drugi odpuści. Zrobisz jednorazowe szkolenie, podpiszesz kwit i właściciel ma dupokryjkę. Tak samo jest na ściance wspinaczkowej. Możesz przyjść z ulicy totalnie świeży, ale pierwszy raz musisz zrobić ich wewnętrzny kurs. Potem jak siebie utrącisz albo kogoś to oni mają kwit, że byłeś świadomy. Oczywiście pole rażenia jest tu znacznie mniejsze ;)

Fajnie mieć wolną rękę i swobodę w strzelaniu z własnej broni, ale z drugiej strony chciałbym mieć pewność, że gość obok mnie też wie co robi ;) wyobraź sobie sytuacje że na wszystkich torach są ludzie z ulicy, którzy po omacku oddają strzały, na czuja ładują broń etc.. No nikt mi nie powie, że jednorazowe szkolenie nauczy wprawnej obsługi broni. :?:
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

Post autor: mar_kow »

BeetleJuice pisze: pt 18.mar.2022 - 06:27 alterjorge, to co mówisz ma oczywiście sens i jest zrozumiałe. [...]

Fajnie mieć wolną rękę i swobodę w strzelaniu z własnej broni, ale z drugiej strony chciałbym mieć pewność, że gość obok mnie też wie co robi ;) [...]
Dlatego trzeba łapać każde szkolenie które daje umiejętności i uprawnienia...
W stowarzyszeniu mamy dwie strzelnice za 200 zł/rocznie składkowego - do bólu. Każdy kto jest w stowarzyszeniu, ma "plastik" prowadzącego strzelanie - posiada książki obiektów z możliwością strzelania osobiście lub prowadzenia strzelania np. z rodziną, znajomymi. Wystarczy tylko wpisać do współdzielonego kalendarza google datę i godzinę żeby sobie nie wchodzić w paradę. Naprawdę fajna sprawa...
BeetleJuice
Posty: 24
Rejestracja: wt 08.mar.2022 - 19:19
Moja broń: Remington New Texas Sheriff

Re: Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

Post autor: BeetleJuice »

No to brzmi bardzo fajnie i rozsądnie, na pewno bardziej niż wpuszczanie jak leci na zasadzie róbta co chceta ;) a przy okazji, mógłbym poprosić o namiar na tą strzelnicę? Może się okazać, że mam nie daleko
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

Post autor: alterjorge »

No właśnie Kol. BeetleJuice, to jest właściwe podejście i dobrze u Kol. rokuje na przyszłość.
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

Post autor: Magua »

alterjorge pisze: pt 18.mar.2022 - 09:05 to co konieczne: patent, prowadzący strzelanie i licencja dla startów w zawodach pod egidą PZSS.
Dla ciebie jest konieczne, a dla mnie zbędne.
Ze swej strony moge obiecać, że nie bedę cie stresował i więcej nie stanę obok ciebie na osi. Najwyzej nie postrzelam.
BeetleJuice
Posty: 24
Rejestracja: wt 08.mar.2022 - 19:19
Moja broń: Remington New Texas Sheriff

Re: Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

Post autor: BeetleJuice »

zakooo84 pisze: czw 17.mar.2022 - 19:00 Czy po prostu facet na strzelnicy chce nas naciągnąć na dodatkowe koszta, bo skoro mamy już broń, a nie mamy gdzie strzelać to i tak, i tak tam przyjdziemy…?
Nawiązując do pierwszego pytania. Ja bym się nie nastawiał po jednej rozmowie telefonicznej. Umów się na strzelnicę wraz ze szkoleniem, pokaż się wśród tych ludzi i zobaczysz jak będzie. Ja bym nie oczekiwał obietnic i precyzyjnych odpowiedzi po porozmowie telefonicznej. Skąd mają wiedzieć z kim w ogóle rozmawiają? Więc tym bardziej nie oczekuj odpowiedzi na zasadzie : jasne wpadaj, bierz kumpli i strzelajcie do woli, będzie fajnie.. ;)
zakooo84
Posty: 10
Rejestracja: czw 17.mar.2022 - 18:31
Moja broń: brak

Re: Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

Post autor: zakooo84 »

Podzwoniłem jeszcze trochę i się dowiedziałem...
Kraków - nie oferują kursów, strzelanie zawsze (niezależnie od stażu jeżeli nie posiadam żadnych kwitów) pod okiem instruktora.
Bochnia - 2 możliwe wyjścia
1) wewnętrzny kurs około 2h, dostaje kwit upoważniający mnie do samodzielnego strzelania tylko i wyłącznie na ich obiekcie za 350 zł i w tym jako bonus trzy wizyty na strzelnicy free
2) Tak jak koledzy wyżej pisali, zrobić kurs prowadzącego strzelanie który ma kosztować około 650zł ale z tego co teraz patrzę cena ta obejmuje kategorię A, B, C, G oraz F natomiast jest możliwość rozszerzenia do kategorii D, E oraz H za dopłatą 300 zł
Jutro wybieramy się właśnie na pierwsze strzelanie bo faktycznie to co się człowiek dowie w rozmowie w 4 oczy może mieć nijak do tego co przez telefon. A jak będzie trzeba to się zrobi kurs prowadzącego strzelanie, słyszałem że nie trwa to dość długo bo można to zrobić w zależności od firmy prowadzącej kurs w przeciągu jeden do trzech dni. Słyszałem też, że egzamin nie jest jakiś nadwyraz trudny i można go bez problemu zdać.

Mam jeszcze pytanie odnośnie kategorii na kurs prowadzącego, tam kategorie są od góry narzucone jakie muszę zrobić? czy mogę wybrać opcję np. sama kategoria A i H (pneumatyki i czarny proch) co za tym idzie pewnie i cena mniejsza kursu by była? Bo tak jak liczę to teraz by wyszło wszystko ok 1000Zł
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Pierwszy raz na strzelnicy - Pomoc

Post autor: alterjorge »

Jak już robić to minimum A<B<C<F<G<H . D i E można odpuścić, ale zawsze się może przydać :-)))
ODPOWIEDZ