Balistyka broni czarnoprochowej

podstawowe informacje
ODPOWIEDZ
Rafalgl87
Posty: 87
Rejestracja: sob 22.sty.2022 - 06:15
Moja broń: Remington 1858 New Army Sheriff / Hawken 150 .45

Balistyka broni czarnoprochowej

Post autor: Rafalgl87 »

Znalazłem ciekawą stronkę z tabelami o balistyce czarnoprochowców, może się komuś przyda, choćby dla porównania.
Warto zwrócić uwagę, jak wielkie naważki sypią oni w tych testach. :lol:

http://poconoshooting.com/blackpowderballistics.html
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Balistyka broni czarnoprochowej

Post autor: Larkana »

Jestem trochę sceptycznie nastawiony do wyników przedstawionych w tym opracowaniu.
Przykładowo dla remika 5,5 cala i kuli 451 są testy:
28 grain Pyrodexu 593 stóp/sekundę
32 grain Pyrodexu 700 stóp/sekundę
35 grain Pyrodexu 875 stóp/sekundę
37 grain Pyrodexu 950 stóp/sekundę
Wynikało by z tego, że zwiększając naważkę o 9 grain (o 32%) prędkość wylotowa kuli rośnie o 359 stóp/sekundę (o 60%) zaś energia rośnie 2,5 RAZA!!!
Na stronce powiązanej z forum:
https://blackpowder.pl/vesuvit-lc-vs-zl ... arzalnosc/
Są testy wskazujące, że:
15,4 grain szwajcara 216 metrów na sekundę - pocisk (303 j)
30,8 grain szwajcara 287 metrów na sekundę - pocisk (535 j)
30,8 grain szwajcara 317 metrów na sekundę - kula (452 j)
42,4 grain szwajcara 362 metrów na sekundę - kula (589 j)
Wynikało by z tego, że podwojenie naważki zwiększyło prędkość pocisku o 32% i zwiększyło energię o 76%
Zwiększenie naważki o 37% przy kuli zwiększyło prędkość kuli o 14% i zwiększyło energię o 30%

Możliwe, że Pyrodex zachowuje się zupełnie inaczej niż czarny proch, że strzelanie z "małych" ilości Pyrodexu "nie działa", że bardzo słabo "skaluje się w dół" zaś genialnie "w górę". Trochę tą teorię wspierać by mogło to, że takie kwiatki odnoście skalowania się na tej stronie dotyczą tylko Pyrodexu, wyniki dotyczące czarnego prochu (których niestety jest sporo mniej) nie wyglądają tak absurdalnie.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Balistyka broni czarnoprochowej

Post autor: zbiho »

Larkana pisze: sob 12.mar.2022 - 22:58
Wynikało by z tego, że zwiększając naważkę o 9 grain (o 32%) prędkość wylotowa kuli rośnie o 359 stóp/sekundę (o 60%) zaś energia rośnie 2,5 RAZA!!!

I czego nie rozumiesz?
Energia rośnie do kwadratu predkości, już sobie jaj nie rób tylko sprawdź w książce do fizyki z gimnazjum. I do polskiego, 2,5 RAZA?????
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Balistyka broni czarnoprochowej

Post autor: Larkana »

Razy - mea Culpa.
Nie mam problemu z fizyką - zupełnie nie o to chodziło w moim wywodzie.
Chodziło o to, że według testów Polskich zwiększenie naważki o X% skutkowało zwiększeniem energii o mniej niż X%.
Pod linkiem z poconoshooting zwiększenie naważki o X% przy Pyrodexie skutkowało zwiększeniem energii pocisku 7,8 razy większym niż procentowy przyrost naważki.

Gdyby ekstrapolować wyniki z poconoshooting i "wcisnąć" do bębna remingtona kolejne ~33% więcej Pyrodexu (koło 50 grain) (tak wiem, że mogłoby to nie być możliwe) i energia znowu powiększyła by się kolejne 2,5 razy - to mielibyśmy energię wyższą niż z AR 7.5" przy amunicji American Eagle Green Tip 556

Nie mam problemu ze zrozumieniem jak działa energia - po prostu mam wrażenie, że takie skalowanie się energii wylotowej pocisku do użytej naważki jest na moje oko mało prawdopodobne.
Ostatnio zmieniony ndz 13.mar.2022 - 10:45 przez Larkana, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Balistyka broni czarnoprochowej

Post autor: zbiho »

To nie jest wielkość liniowa, a Pyrodex zachowuje się inaczej niż czarny proch, energię wyliczają z wzoru z prędkości, którą mierza. Dawniej liczyli prędkość z energii.
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Balistyka broni czarnoprochowej

Post autor: Larkana »

I o tym pisałem w ostatnim akapicie pierwszego komentarza - że Pyrodex może mieć taką właściwość, że bardzo bardzo słabo skaluje się w dół a niesamowicie dobrze w górę.

A jako, że w Polsce z Pyrodexu nie strzelamy - to w pierwszej linijce pisałem, że jestem sceptyczny do wyników zawartych w tym opracowaniu ;)
Vegvisir

Re: Balistyka broni czarnoprochowej

Post autor: Vegvisir »

Pyrodex i jego nowszą ulepszoną wersje-triple seven stosuje sie z powodzeniem w wielu normalnych krajach. Czarny proch to w zasadzie istnieje jeden - szwajcar i jankesy maja ponoc cos tam tez dobrego dla tradycjonalistow z dlugą brodą. Reszta wrzuca czyste i energetyczne pellety i cieszy sie ze bron doskonale z tego strzela a syfu jest minimum.
777 jest pozbawiony siarki, ma przyjemniejszy podobny do nitro zapach i nieco mniej dymu generuje. A na pewno jest duzo czysciej w lufie. Zostala w nim zlikwidowana kwestia korozyjnosci i nagarowania sie komor.
Magua
Stary bywalec
Posty: 549
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Balistyka broni czarnoprochowej

Post autor: Magua »

Niestety, zlikwidowana zostala też kwestia celności.
ODPOWIEDZ