Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Przeróbki broni CP, naprawy oraz ciekawe akcesoria CP.
Rafalgl87
Posty: 87
Rejestracja: sob 22.sty.2022 - 06:15
Moja broń: Remington 1858 New Army Sheriff / Hawken 150 .45

Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Post autor: Rafalgl87 »

Witam! Wpadłem na pomysł wykonania praski ładującej cały bęben za jednym zamachem, jako że bardzo ciężko jest gdziekolwiek coś takiego dostać. Czy ktoś podejmował się takiej budowy? Jaki nacisk będzie potrzebny do osadzenia w komorach 6 kul jednocześnie?
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1148
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Post autor: zbiho »

To zrob i pokaz mam, taki pomysl to juz kazdy mial.
Ale milo ze dzielisz sie z nami swoimi odczuciami.
Rafalgl87
Posty: 87
Rejestracja: sob 22.sty.2022 - 06:15
Moja broń: Remington 1858 New Army Sheriff / Hawken 150 .45

Re: Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Post autor: Rafalgl87 »

Pokażę jak zrobię, póki co liczę na wskazówki kogoś, kto coś takiego stworzył. Mam póki co pręt z brązu samosmarujacego i zastanawiam się, czy materiał ten nada się na tłoki praski, czy lepiej powinienem zaopatrzyć się w mosiądz? No i jak duża siła potrzebna, bo nie wiem czy zwykła dźwignia wystarczy, czy będę musiał zastosować śrubę trapezową. Obstawiam drugi wariant, gdyż praska będzie miała inna ciekawą funkcje, ale o tym jak już zrealizuję ten projekt ;)
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1148
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Post autor: zbiho »

Pojedyncza dzwignia nie wystarczy, lepszy mimosrod, sruba niewygodna. Braz moze byc. Lepiej dodatkowych ciekawych funkcji zeby nie miala. Po co?
Rafalgl87
Posty: 87
Rejestracja: sob 22.sty.2022 - 06:15
Moja broń: Remington 1858 New Army Sheriff / Hawken 150 .45

Re: Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Post autor: Rafalgl87 »

Dzięki. Macie jakieś foto takiej praski mimośrodowej? Dodatkowe funkcje chcę mieć, gdyż taka mała praska może mi się przydać też do innych rzeczy, niż ładowanie bębnów, np. do prasowania tytoniu fajkowego.
smith
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: ndz 02.gru.2018 - 13:22
Moja broń: brak

Re: Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Post autor: smith »

Rafalgl87 pisze: wt 08.lut.2022 - 12:30 Witam! Wpadłem na pomysł wykonania praski ładującej cały bęben za jednym zamachem, jako że bardzo ciężko jest gdziekolwiek coś takiego dostać. Czy ktoś podejmował się takiej budowy? Jaki nacisk będzie potrzebny do osadzenia w komorach 6 kul jednocześnie?
użytkownik o nicku .44 robił takie. W dwóch wersjach. Na dźwignię i śrubową
smith
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: ndz 02.gru.2018 - 13:22
Moja broń: brak

Re: Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Post autor: smith »

zbiho pisze: wt 08.lut.2022 - 13:28 Pojedyncza dzwignia nie wystarczy, lepszy mimosrod, sruba niewygodna. Braz moze byc. Lepiej dodatkowych ciekawych funkcji zeby nie miala. Po co?
Wystarcza, trochę tych pras ludzie mają. I działają wbrew pozorom.
smith
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: ndz 02.gru.2018 - 13:22
Moja broń: brak

Re: Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Post autor: smith »

zbiho pisze: wt 08.lut.2022 - 12:38 To zrob i pokaz mam, taki pomysl to juz kazdy mial.
Ale milo ze dzielisz sie z nami swoimi odczuciami.
Każdy miał ale nie każdy zrealiizował. A jak coś zmajstrował to albo nie działało albo patrzeć na to nie szło
Rafalgl87
Posty: 87
Rejestracja: sob 22.sty.2022 - 06:15
Moja broń: Remington 1858 New Army Sheriff / Hawken 150 .45

Re: Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Post autor: Rafalgl87 »

Ruszyłem z budową. W tle zwykłą praska. Jeszcze nie wiem,czy nie podwyższę tej podstawy aby umieścić prowadnice tłoczka. Obrazek
Załączniki
IMG_20220212_134353-01.jpeg
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1148
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Post autor: zbiho »

Sama podstawa waży już ze dwa kilo, będziesz tachał takiego kloca?
Rafalgl87
Posty: 87
Rejestracja: sob 22.sty.2022 - 06:15
Moja broń: Remington 1858 New Army Sheriff / Hawken 150 .45

Re: Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Post autor: Rafalgl87 »

Tam gdzie strzelam nie mam daleko od parkingu do stanowisk, więc te parę kg w ta czy w ta nie stanowi😉
Wycior
VIP
Posty: 2081
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Post autor: Wycior »

Jeżeli chce się zrobić naprawdę dobrą praskę do równoczesnego nabijania wszystkich sześciu komór bębna to IMHO nie da się tego uzyskać bez hydrauliki. Każda komora powinna mieć osobny siłownik hydrauliczny, posuwający tłoczek w głąb komory. Wszystkie siłowniki muszą być oczywiście zasilane z tego samego obwodu hydraulicznego. Zapewni to idealne wyrównanie siły nacisku we wszystkich komorach, niezależnie od stopnia zagłębienia kuli w każdej z komór bębna. Pompka może być ręczna ale oczywiście optymalne byłaby zastosowanie elektrycznej. Bardzo pożądany byłby jakiś akumulator ciśnienia, aby eliminować wibracje i skoki ciśnienia wywołane pompowaniem. Należałoby też pomyśleć o zaworze bezpieczeństwa, bo jak się człowiek ostro zabierze za pompowanie i przy tym zagapi to mogłoby się okazać że proch i kula wyjdą tyłem cylindra wraz z kominkami ...
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1148
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Post autor: zbiho »

To żeś teraz Waść dołożył do pieca, niech myślą.
Mnie osobiście nie przekonuje jednakowa siła nacisku, kule mają być wciśnięte do jednakowej pozycji a nie jednakową siłą.
Wycior
VIP
Posty: 2081
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Post autor: Wycior »

Z tą jednakową pozycją sprawa tylko pozornie jest prosta, ponieważ zakłada że do wszystkich komór trafiła dokładnie taka sama ilość naważki i przybitki. Załóżmy np. że w jednej komorze zapomniano o przybitce. W takiej sytuacji ważniejsze wydawałoby się uniknięcie pustej przestrzeni. Większe zagłębienie kuli w komorze niczym nie grozi poza ewentualnym pogorszeniem celności. Z kolei z punktu widzenia powtarzalności warunków spalania prochu, stopień sprężenia naważki i przybitki, będący pochodną siły nacisku, wydaje się dość istotny. Tutaj hydraulika daje wyraźną korzyść.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1148
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Praska na 6 kul jednocześnie DIY

Post autor: zbiho »

Takich sytuacji jak "zapomniało się" nie biorę pod uwagę. Ale jak już to można na każdym tłoku założyć sprężynę dociskającą, nie uzyska się idealnie równej siły docisku, ale będzie dużo prościej, no i zabezpieczenie przed "zapomnieniem".
ODPOWIEDZ