45-90 Elaboracja

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
trzask1314
Posty: 5
Rejestracja: ndz 30.sty.2022 - 22:00
Moja broń: brak

45-90 Elaboracja

Post autor: trzask1314 »

Witam . Chciałbym się przywitać , zupełnie nowy zarówno na forum jak i w temacie czarnego prochu , elaboracji itp itd.
Mam pytanie .
Strzelam z Sharpsa silhoutte 45-90 2.4 .
Czy jest dopuszczalne , że pociski są któtsze od komory nabojowej? Jaki to ma wpływ i jaki jest limit? Pytam , gdyż przy trzecim osadzaniu pocisków występuje na tyle duży luz , że z latwościa mozna przesuwac pocisk w łusce palcami , bez prasy . Czy może łuski są już nie zdatne do użytku? W saguaro zapeniali , że gilza nadaje się do okkoło 10 elaboracji . Będe wdzięczny za odpowiedzi .
Pozdrawiam
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1073
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: 45-90 Elaboracja

Post autor: Irek M »

Od końca, zapewniali Ciebie, że łuska na 10 elaboracji??? One są z innego materiału niż 2,1? Bo te to ponad 100 elaboracji.
Co to znaczy, że pocisk przesuwa się luźno w gilzie? Stosujesz odpowiedni kaliber, nie masz matryc? W łusce/gilzie nie może być wolna przestrzeń by pocisk przesuwał się w niej. Jeśli tak jest to podłuż krążek lub krążki filcowe lub dosyp kaszki by wypełnić przestrzeń między prochem, a pociskiem.
Czy o to chodziło w Twoim pytaniu?
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1145
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: 45-90 Elaboracja

Post autor: zbiho »

Skoro pocisk jest za malego kalibru to wloz wiekszy. Luska po uzyciu dopasowuje sie do komory i teraz do niej trzeba dopasowac pocisk. Jezeli nie masz matryc kalibrujacych luske po kazdym uzyciu to musisz dopasowac pociski. Te pociski kalibrujesz na jaki wymiar?
trzask1314
Posty: 5
Rejestracja: ndz 30.sty.2022 - 22:00
Moja broń: brak

Re: 45-90 Elaboracja

Post autor: trzask1314 »

Cześć . Dzięki za odpowiedzi .
Mam matryce do łuesek , ale skoro jest większa od pocisku to wydaje mi się że nic to nie zmieni . Jedne z pocisków skalibrowane są na 457 , które rzeczywiście mogły by być za małe . Jednak spróbowałem 677 Lyman i także są za małe i to mnie już wogóle zdezorientowało . Co do podsypki i podkaładek to już wyjaśniam . Oczywiście używam , nie miałem na myśli luzu pomiędzy pociskiem a prochem . Chodziło mi o to , że juz po usadowaniu pocisku w łusce chcąc finalnje dogonać pomiaru suwmiarką , pociski jest na tyle delikatnie usadowiony , że można swobodnie go wciasnać do środka suwmiarką . Myślałem , aby dawać więcej smaru , ale nic to nie dało .
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1145
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: 45-90 Elaboracja

Post autor: zbiho »

Kalibruj pociski na .459" albo formatuj luske do nominalnego wymiaru. Ja luski bym nie ruszal, trzeba pociski zmienic.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1073
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: 45-90 Elaboracja

Post autor: Irek M »

Mam różne pociski do tych gilz i faktycznie 677 można luźno włożyć ale własnie do tego by nie był luźny służy matryca zaciskająca - nie wiem czy dobrze ją nazywam. Po tej czynności za żadne skarby nie przesuniesz pocisku w gilzie.
trzask1314
Posty: 5
Rejestracja: ndz 30.sty.2022 - 22:00
Moja broń: brak

Re: 45-90 Elaboracja

Post autor: trzask1314 »

Irek M pisze: pn 31.sty.2022 - 16:36 Mam różne pociski do tych gilz i faktycznie 677 można luźno włożyć ale własnie do tego by nie był luźny służy matryca zaciskająca - nie wiem czy dobrze ją nazywam. Po tej czynności za żadne skarby nie przesuniesz pocisku w gilzie.
Dzięki !! Może właśnie tego szukam . Mógłbyś podesłać zdjęcie? W zestawie mam tylko 3 matryce - do kielichowania , osadzania pocisku , „wypychania „ spłonek.
Nessel1
Bywalec
Posty: 100
Rejestracja: pn 03.maja.2021 - 12:08
Lokalizacja: Rzeszów
Moja broń: Saguaro Sharps 45-70 + 3 rewolwery

Re: 45-90 Elaboracja

Post autor: Nessel1 »

Radzę zaopatrzyć się w publikację Jerzego A Esymonta " Amunicja i jej elaboracja" , dostępna na Allegro .
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1073
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: 45-90 Elaboracja

Post autor: Irek M »

Właśnie to jest ta do osadzania pocisku. W zależności od tego jak długi pocisk odkręcasz lub wkręcasz śrubę regulacji na górze. Podpowiem, że pocisk 677 mogę osadzić chyba na drugim pierścieniu od dna czyli bardzo dużo wystaje w przeciwieństwie do podobnej długości 500-3R.
trzask1314
Posty: 5
Rejestracja: ndz 30.sty.2022 - 22:00
Moja broń: brak

Re: 45-90 Elaboracja

Post autor: trzask1314 »

Raz jeszcze dziękuję za odpowiedzi .
Dzisiaj 312-458 osadziłem i nie ma problemu . Zmniejszylem ilosc prochu do 4 gr czyli poniżej 70 grains. Plus 3 mm przybitka filcowa . Pozwolilo to glebiej osadzic . Pozatym przy 90 grains waliła jak armata . Probowal ktos zjezdzac jeszcze niżej z gramatura prochu?
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1073
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: 45-90 Elaboracja

Post autor: Irek M »

Jeśli strzelasz na 50 pociskiem 677 to chyba nie ma sensu sypać 90gr. Ja w swoim 2,1 sypałem różnie od 50 do 70gr. Te 70 to gdy na 300 strzelałem.
Awatar użytkownika
krzysztof81
Bywalec
Posty: 135
Rejestracja: sob 09.mar.2019 - 00:35
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: Remington, Snub, Maynard, itd.

Re: 45-90 Elaboracja

Post autor: krzysztof81 »

Publikację (podręcznik) znalazłem w Internecie w postaci pliku pdf - plik 14,1 MB.
Bardzo przyzwoity skan tylko nie jest kolorowy.
Zbyny66
Posty: 34
Rejestracja: pt 18.cze.2021 - 16:08
Moja broń: Sharps Saguaro ,Tryon Credmoor

Re: 45-90 Elaboracja

Post autor: Zbyny66 »

Ja stosuje tylko ZS3 (bez podsypek). Na 100 szt. jest ok 5 niewypałów. Niewypałem stukam w stół kilka razy i ponownie do komory - działa. Co ok 40 strzałów konieczne jest czyszczenie kanału ogniowego.
Domino81
Posty: 34
Rejestracja: pt 29.wrz.2017 - 16:24
Moja broń:

Re: 45-90 Elaboracja

Post autor: Domino81 »

Generalnie aby uzyskać optymaną celność dla lufy, pocisk powinien mieć w płaskiej części nosa wymiar w polach a z kolei pierścienie powinien mieć w wymiarach o jedną tyś cala pod wymiarem pól. Jeżeli masz pocisk dopasowany do lufy - wystarczy być może formatować gilzę w matrycy 45-90 przed każdą elaboracją - co zresztą powinno się i tak robić chcąc zachować koncentryczność amunicji.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1145
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: 45-90 Elaboracja

Post autor: zbiho »

Domino81 pisze: wt 07.lut.2023 - 10:46 Generalnie aby uzyskać optymaną celność dla lufy, pocisk powinien mieć w płaskiej części nosa wymiar w polach a z kolei pierścienie powinien mieć w wymiarach o jedną tyś cala pod wymiarem pól. Raczej bruzd tu ma być.formatować gilzę w matrycy 45-90 przed każdą elaboracją - co zresztą powinno się i tak robić chcąc zachować koncentryczność amunicji.
Nie wiem jak to działa że dopisałem koledze się do jego postu w cytacie. Tam jest pomyłka, pierścienie mają mieć tysięczną cala mniej niż wymiar w bruzdach a nie polach.
Z tym formatowaniem przed każdą elaboracja też się nie zgodzę, lepiej nie formatować tylko elaborowac na dopasowanych do komory łuskach.
ODPOWIEDZ