Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Post autor: Wycior »

Podobno w POWAŻNYM świecie kolekcjonerów-bronoznawców e-booki nie cieszą się poważaniem. Na szczęście mnie, dziwaka i dyletanta z zaściankowego pospólstwa, ta dyrektywa nie dotyczy i mogę czytać co dusza zapragnie.

Jest wiele wartościowych książek współczesnych, napisanych dzięki talentowi, wiedzy, uporowi i wieloletnim badaniom ich autorów. Przeważnie nie są tanie, a ponieważ ich skromny nakład najczęściej się wyczerpał, potrafią być obiektem spekulacji. Jeżeli chce się je mieć, po prostu trzeba je kupić. Jest też mnóstwo literatury w domenie publicznej, np. pozycje z wygasłym copyrightem. Mogą to być publikacje z epoki a nawet z pierwszej połowy XX wieku; trafiają się tam kapitalne książki. Najczęściej występują w dwóch formach: drukowanej (reprint) i elektronicznej, np. pliku .pdf albo wglądu w przeglądarce witryny (z czego też da się zrobić .pdf). Zawartość ta sama, reprint kosztuje, zaś z wersji elektronicznej łatwiej korzystać, np. przeszukując ją. Reprinty są intratną metodą strzyżenia owiec, dlatego skany - zwłaszcza te dobre - często trudno namierzyć, bo w wyszukiwarce najpierw (czasem wyłącznie) wyskakują płatne wersje.

Zakładam ten wątek, mając nadzieję że ułatwi wymianę namiarów na takie książki. Prosiłbym tylko aby nie promować piractwa i ograniczyć się do pozycji publicznie dostępnych.

Na dobry początek proponuję kultową pozycję autorstwa angielskiego eksperta Johna Nigela George: English Guns and Rifles, wydaną w roku 1947 w USA. Jej autor zginął w roku 1942 w Afryce śmiercią żołnierza. Książkę udostępnia witryna pod tym adresem:

https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id= ... &skin=2021

Książka obejmuje okres od połowy XIV wieku do lat 60 wieku XIX. George planował napisać książkę o broni cywilnej ale ostatecznie włączył także broń wojskową. Oto ogólny spis treści:

Obrazek

Tutaj szczegółowy spis treści jednego z bardziej interesujących dla nas rozdziałów:

Obrazek

Jest wiele ilustracji, chociaż czarno-białe fotografie nie są może szczytowej jakości. Tytuł książki wskazuje że głównym tematem jest broń angielska, ale przy okazji autor omawia broń w ogóle, czyniąc to dość dokładnie i z techniczną kompetencją. Omawia nie tylko samą broń ale i sposób jej użytkowania w epoce. Zamek typu Snaphaunce (wczesny protoplasta zamka skałkowego) w rozbiciu na części składowe:

Obrazek

Nie daję innych migawek bo przecież każdy może w parę sekund książkę sobie otworzyć i przekartkować.

Osobom zainteresowanym szczegółowo Brown Bess czy Enfieldem książka ta nie zastąpi specjalistycznych pozycji i będą musiały sięgnąć np. po The Brown Bess; An Identification Guide and Illustrated Study of Britain's Most Famous Musket spod pióra Goldsteina albo The British Soldier's Firearm: From Smoothbore to Smallbore 1850-1864 autorstwa Roadsa. Jednakże dla kolegów szukających ogólnej orientacji w dziedzinie angielskiej epokowej broni długiej albo po prostu zainteresowanych historią broni palnej ta publikacja może okazać się bardzo przydatna. Jeżeli się nie spodoba to zawsze można link skasować ...
rmatysiak
Posty: 50
Rejestracja: sob 14.paź.2006 - 17:33
Lokalizacja: Łódź
Moja broń:

Re: Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Post autor: rmatysiak »

ciekawa książka z 1859 r. Rifles and Rifle Practice: An Elementary Treatise Upon the Theory of Rifle
https://books.google.pl/books?id=JNtEAA ... &q&f=false
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Post autor: Wycior »

Świetna książka! :ok:

Teraz dla odmiany coś o rusznikarstwie:

The Gunsmith's Manual; A Complete Handbook for the American Gunsmith, being a Practical Guide to all Branches of the Trade
.
Książka autorstwa Jamesa Stelle oraz Williama Harrisona, opublikowana w Nowym Jorku w roku 1883. Skan jako plik .pdf można pobrać tutaj:

https://ia803100.us.archive.org/5/items ... 00stel.pdf

Skan z użyciem OCR, co pozwala elektronicznie przeszukiwać tekst.

Książka pochodzi z dobrego dla nas okresu. Rusznikarstwo osiągnęło wysoki poziom rozwoju ale wciąż trwało jeszcze w epoce czarnego prochu. Autorzy opisują sprawy od podstaw, zaczynając od historii broni palnej. Lektura nie zakłada wiedzy wstępnej, niezbędne wiadomości z dziedziny metalurgii, stolarstwa itd. są podawane po drodze. Czyni to książkę przydatną zwłaszcza dla początkującego rusznikarza i - jak sądzę - także dla rusznikarza-hobbysty.

Szczegółowo omówiono narzędzia i sposób ich używania, a potem wszystkie etapy wytwarzania i przeróbek broni, zaczynając od wiercenia i gwintowania luf, kształtowania i wykańczania osad na różne sposoby, wytwarzania kominków i sprężyn, hartowania powierzchniowego, brunirowania a nawet dobierania amunicji, itd, itp. Wszystko w sposób praktyczny, wręcz w formie postaci recept pozwalających krok po kroku osiągnąć pożądany efekt.

Obrazek

Parę lat temu lektura tej właśnie książki zachęciła mnie - zamiast poszukiwać fachowców - do samodzielnych prób napraw czy konserwacji mojej broni. Okazało się że nie święci garnki lepią - życzę tego przeżycia wszystkim kolegom. Nawet nie mając możliwości albo ochoty do majsterkowania, znajomość podstaw rusznikarstwa może przydać się np. przy zakupie broni czy zleceniu jakiejś usługi profesjonaliście albo komuś innemu.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Post autor: Wycior »

W latach 1853-56 Departament Uzbrojenia armii USA prowadził liczne eksperymenty z bronią strzelecką różnych systemów: gładkolufową, gwintowaną, trzpieniową, Minie, z pociskami kulistymi, kompresyjnymi, ekspansywnymi, wzorów tak amerykańskich jak europejskich. Przebieg i wyniki tych testów opisano w publikacji z roku 1856:

Report of Experiments with Small Arms for the Military Service by Officers of the Ordnance Department, U.S.Army

do ściągnięcia w formacie .pdf:

https://books.google.pl/books?id=YXkDAA ... &q&f=false

Napisane przez profesjonalistów dla profesjonalistów, stąd dane są szczegółowe i precyzyjne. Nie brak ciekawostek technicznych, np. o strzelaniu z muszkietów trzema kulami, o wytwarzaniu patronów karabinowych, a nawet wyciągów z literaty francuskiej. Tu dwie migawki z wnętrza:

Obrazek

Obrazek

Starannie opisano sposób realizacji testów, co mogłoby służyć za przyład dla wspólczesnych strzelców relacjonujących swoje osiągnięcia. Na podstawie mnóstwa tablic, w których zestawiono wyniki doświadczane, dyskutowany jest wpływ na celność takich czynników jak kaliber, długość lufy, skręt gwintu, liczba i progresja bruzd, a nawet rodzaj prochu. Bardzo ciekawa lektura, o nieczęsto spotykanym stopniu szczegółowości i obiektywizmu.
rmatysiak
Posty: 50
Rejestracja: sob 14.paź.2006 - 17:33
Lokalizacja: Łódź
Moja broń:

Re: Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Post autor: rmatysiak »

Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Post autor: Wycior »

Książka o wytwarzaniu epokowej amunicji karabinowej

Ostatnio obserwuję Kolegów, zainteresowanych owijkami i oryginalną amunicją do historycznej broni. Pomyślałem że może przydać im się poniższa książka kapitana Arthura Hawesa z roku 1859:

Rifle Ammunition, being Notes on the Manufactures therewith, as conducted in the Royal arsenal, Woolwich


do darmowego ściągnięcia stąd:

https://books.google.pl/books/about/Rif ... edir_esc=y

Pozycja zawiera praktycznie zorientowane informacje o wszystkich istotnych aspektach produkcji amunicji, zarzynając od materiałów, przez wytwarzanie pocisków i wkładek dennych, formowanie papierowych patronów wraz z rodzajami papieru i jego testowaniem, smary do patronów a nawet produkcję kapiszonów. Mowa też o sprzęcie do badania amunicji strzeleckiej i sposobie prowadzenia eksperymentów. Kopalnia wiedzy. Niekoniecznie trzeba robić z niej praktyczny użytek ale warto chociaż pobieżnie ją przejrzeć.

Obrazek
Awatar użytkownika
Nduro
Bywalec
Posty: 135
Rejestracja: śr 07.mar.2018 - 20:51
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Moja broń: .45.54.58

Re: Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Post autor: Nduro »

:ok: Dzięki, pobrana i przeglądam.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Post autor: Wycior »

O rosyjskiej broni strzeleckiej z wojny krymskiej i nie tylko

Ostatnio trochę się tu pisze o wojnie krymskiej. Jak była uzbrojona ówczesna armia rosyjska? Można się tego dowiedzieć z pierwszej ręki z wydanej w roku 1911 książki: Uzbrojenie rosyjskiej armii w XIX wieku. Jej autor, W.G.Fedorow (Федоров В. Г.), był pułkownikiem armii rosyjskiej i mógł korzystać z oryginalnej, epokowej dokumentacji. Wiele z tych materiałów padło później ofiarą rewolucji, dwóch wojen światowych, jednej domowej i ogólnie plagi komunizmu. Książka składa się z dwóch części - tekstowej-opisowej oraz oddzielnego atlasu ilustracji. Oto oryginalne tytuły obydwu tomów:

1. Вооружение русской армии за XIX столетие
2. Атлас чертежей к "Вооружению русской армии за XIX столетие"

Tutaj linki do darmowego ściągnięcia w formacie .pdf:

https://runivers.ru/upload/iblock/3fa/v ... 0armii.pdf
https://runivers.ru/upload/iblock/d0e/2 ... 0armii.pdf

Tekst pochodzi sprzed reformy rosyjskiej ortografii ale osoba władająca językiem rosyjskim sobie poradzi. Bariera językowa zdaje się być poważną przeszkoda w korzystaniu z rosyjskich źródeł. Wielu autorów piszących o wojnie krymskiej wyraźnie je ignoruje. Tymczasem niektóre rosyjskie opracowania z tego okresu potrafią być zaskakująco rzetelne i szczegółowe aż do pedantyzmu. Dostarczają też wielu wyjaśnień które trudno znaleźć w zachodniej literaturze.

Atlas może zaciekawić nawet czytelników rosyjskiego nie znających. Zawiera piękne i szczegółowe ilustracje ówczesnej broni rosyjskiej, trudne do znalezienia we współczesnych książkach. Po epoce skałek i kapiszonów omawiana jest czarnoprochowa broń nabojowa, ale i to może być interesujące. Fedorow pokazuje bowiem w książce mniej znane u nas systemy, jak karabin wałowy obr.1839, karabin Greene, Carle, Krnka, Baranowa, Terry-Normana, dochodząc do Berdana (I i II) oraz rewolweru Smith&Wesson. Na zachętę kilka próbek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Nduro
Bywalec
Posty: 135
Rejestracja: śr 07.mar.2018 - 20:51
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Moja broń: .45.54.58

Re: Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Post autor: Nduro »

Fajna lektura, i teraz mogę powiedzieć że 10 lat ruskiego pierwszy raz w życiu się przydał.
rmatysiak
Posty: 50
Rejestracja: sob 14.paź.2006 - 17:33
Lokalizacja: Łódź
Moja broń:

Re: Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Post autor: rmatysiak »

Hints to Riflemen
Autorzy Horace William Shaler Cleveland
https://books.google.pl/books?id=uQ5IAA ... &q&f=false
rmatysiak
Posty: 50
Rejestracja: sob 14.paź.2006 - 17:33
Lokalizacja: Łódź
Moja broń:

Re: Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Post autor: rmatysiak »

capitan Heaton notes on rifle shooting 1864
https://archive.org/details/notesonrifl ... g/mode/2up
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Post autor: Wycior »

:ok: To jest świetna, praktycznie zorientowana książka - polecam każdemu strzelcowi. Ciekawy jest zwłaszcza rozdział o wpływie atmosfery, światła i cienia. W innych publikacjach ten temat często jest traktowany po macoszemu albo po prostu pomijany.
variag
Posty: 88
Rejestracja: sob 08.gru.2007 - 16:23
Moja broń:

Re: Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Post autor: variag »

Wycior pisze: pt 10.gru.2021 - 12:07 O rosyjskiej broni strzeleckiej z wojny krymskiej i nie tylko

Ostatnio trochę się tu pisze o wojnie krymskiej. Jak była uzbrojona ówczesna armia rosyjska? Można się tego dowiedzieć z pierwszej ręki z wydanej w roku 1911 książki: Uzbrojenie rosyjskiej armii w XIX wieku. Jej autor, W.G.Fedorow...
Jest jeszcze lepsza pozycja dotycząca Wojny Krymskiej tego autora, też niestety pisana grażdanką
http://militera.lib.ru/tw/0/pdf/fyodorov_vg05.pdf
Miłej lektury :piwo:
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Post autor: Wycior »

:ok: Dzięki @variagu - to wspaniała książka. Cytowałem już z niej w wątku poświęconym kontraktowi Colta (viewtopic.php?p=53151#p5315). Poza samą bronią autor zajmuje się też jej importem i produkcją. Jest mowa o organizacji ruskiej armii w okresie wojny krymskiej i stanach broni w poszczególnych strukturach. Tekst wzbogacony licznymi tablicami jest bardzo treściwy. Niestety nie widziałem jeszcze skanu z podłożonym OCR. Osobom nie znającym rosyjskiego bardzo ułatwiłoby to korzystanie z tej publikacji. Gdyby ktoś znalazł skan z OCR, byłoby wspaniale gdyby udostępnił link do niego. Oto oryginalny tytuł: Владимир Григорьевич Фёдоров - Вооружение русской армии в Крымскую кампанию (1904).
rmatysiak
Posty: 50
Rejestracja: sob 14.paź.2006 - 17:33
Lokalizacja: Łódź
Moja broń:

Re: Dla niepowołanych: książki bronioznawczo-historyczne za darmo

Post autor: rmatysiak »

film pokazujący schemat działania mitrailleuse:
https://www.youtube.com/watch?v=jO3haWrRtrY
ODPOWIEDZ