Rolling Block Odtylcowy

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Przemekwu
Posty: 3
Rejestracja: śr 03.lis.2021 - 20:52
Moja broń: brak

Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Przemekwu »

Witam, z racji początku mojej fascynacji CP i tematami związanymi zacząłem przeglądać różne strony o fora w poszukiwaniu pierwszej broni. Podobają mi się patenty z ładowaniem odtylcowym, ale widzę w internecie wiele sprzecznych informacji na ich temat. Mianowicie wiem, że Sharps'a można nabyć w Polsce jako legalny karabin ładowany odtylcowo, ale już z karabinem Rolling Block ładowanym odtylcowo przy pomocy gilz, za bardzo spotkać się nie można. I dosyć mało jest opisów potwierdzających lub odrzucających legalność tego rozwiązania.
Proszę więc kolegów, bardziej znających się na temacie o wyjaśnienie - Jak to jest z tym Rolling Blockiem?

Przykładowe ogłoszenie z OLX z ładowanym odtylcowo Rolling Blockiem: olx.pl/d/oferta/czarnoprochowy-rolling-block-piekna-strzelba-czarnoprochowa-CID767-IDMkdlZ.html

Szukałem na forum informacji na ten temat ale znalazłem zdawkową ilość informacji i to dość niejednoznacznych.
Magua
Stary bywalec
Posty: 559
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Magua »

Z tym jest tak jak z odtylcowymi dubeltówkami - wykręcono iglicę, w jej miejsce wkrecono kominek.
Czy to jest legalne?
Jedni powiedzą, że tak, inni, ze nie.
Twoje ryzyko.
MisterTwister
Posty: 63
Rejestracja: ndz 28.mar.2021 - 19:29
Lokalizacja: Zabrze
Moja broń: Smith .50

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: MisterTwister »

Sytuacja analogiczna jak z Coltem Cattleman`em - w opinii wielu niezgodny z zapisami ustawy, jednak sprzedawany w setkach a może nawet w tysiącach egzemplarzy. Ostatnio taki Cattleman został zdeponowany jako dowód w spraie - decyzją biegłego zakwalifikowany jako broń czarnoprochowa nie wymagająca zezwolenie - temat świeży, omawiany na grupach FB. Znane są przypadki historycznych egzemplarzy Rolling Blocka CP w wersji odtylcowej. Konwersja wsteczna jak widać jest w naszych realiach dopuszczona.
https://www.bidsquare.com/online-auctio ... yJLaxP87ss
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1140
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: zbiho »

Jedno tylko się Mister nie zgadza, temat ma w tytule" Odtylcowy", a ten który przedstawiłeś z aukcji jest konwersją na kapiszony z centralnego zapłonu, ale ODPRZODOWY, nijak w temacie..
MisterTwister
Posty: 63
Rejestracja: ndz 28.mar.2021 - 19:29
Lokalizacja: Zabrze
Moja broń: Smith .50

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: MisterTwister »

zbiho pisze: ndz 07.lis.2021 - 21:27 Jedno tylko się Mister nie zgadza, temat ma w tytule" Odtylcowy", a ten który przedstawiłeś z aukcji jest konwersją na kapiszony z centralnego zapłonu, ale ODPRZODOWY, nijak w temacie..
Tak, to prawda.
Aukcja dotyczy rzeczywiście odprzodowego. Link miałem pod ręką, bo kiedyś sam szukałem potwierdzenia na historycznosć mojego Rolling Blocka od Saguaro. Tak naprawdę kwestia czy ładowany odtylcowo, czy odprzodowa jest drugorzędna. W obu przypadkach doszło do konwersji wstecznej.
Wydaje mi się, że szukając natrafilibyśmy na wersję odtylcowej wersji CP.
Magua
Stary bywalec
Posty: 559
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Magua »

Sytuacja analogiczna jak z Coltem Cattleman`em
Sytuacja jest zupelnie rózna, bo tu nie chodzi o replikę.
Aukcja dotyczy rzeczywiście odprzodowego. Link miałem pod ręką, bo kiedyś sam szukałem potwierdzenia na historycznosć mojego Rolling Blocka od Saguaro. Tak naprawdę kwestia czy ładowany odtylcowo, czy odprzodowa jest drugorzędna.
Aukcja dotyczy nabojowego oryginału, centralnego zapłonu, ktory został przerobiony na kapiszonowke na gilzy..
Fanzolisz jak potłuczony.
Awatar użytkownika
yeradun
Bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt 29.sty.2019 - 09:36
Lokalizacja: Wiocha
Moja broń: ładnych parę kilo żelastwa

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: yeradun »

Jeżeli dobrze zrozumiałem, to jeśli przykładowo Pietta, Uberti, Pedersoli czy inny producent wypuściłby replikę wersji odtylcowej, na gilzy ale z kominkiem, to byłaby to konwersja wsteczna i wszystko byłoby OK ?
Magua
Stary bywalec
Posty: 559
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Magua »

Prawdopodobnie tak, wtedy byłaby analogiczna sytuacja do tej z Cattlemanem.
Tylko, ze raczej tego nie zrobią, bo taką konwersje mozna w 5 minut przerobić z powrotem na scalaki.

Nawiasem mówiąc, na OLX też jest konwersja wsteczna, tyle, że epokowego, wojskowego karabinu, (prawdopodobnie szwedzkiego lub norweskiego) dokonana współcześmie przez jakiegoś majsterklepkę.

O ile, to w ogóle nie jest milicyjna prowokacja.
Przemekwu
Posty: 3
Rejestracja: śr 03.lis.2021 - 20:52
Moja broń: brak

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Przemekwu »

Czyli temat bardzo śliski? Kurcze szkoda, bardzo ładny karabin i w wersji ładowanej od tyłu ma to coś.
Czyli pozostaje tylko Sharps ;)
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: mar_kow »

Przemekwu pisze: pn 08.lis.2021 - 18:43 Czyli temat bardzo śliski? Kurcze szkoda, bardzo ładny karabin i w wersji ładowanej od tyłu ma to coś.
Czyli pozostaje tylko Sharps ;)
Zgodnie z opisem... "Żadko spotykany stan, naprawdę rarytas, szczególnie w wersji wojskowej."
Sprzedający nie dodał że "żadko" ale prokurator może się nim zainteresować...
Magua
Stary bywalec
Posty: 559
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Magua »

Czyli pozostaje tylko Sharps
Albo zrobienie pozwolenia.
Ewentualnie wyprowadzka do Czech. :D
Awatar użytkownika
yeradun
Bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt 29.sty.2019 - 09:36
Lokalizacja: Wiocha
Moja broń: ładnych parę kilo żelastwa

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: yeradun »

Albo Smith, albo Gallager.
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: RedGuy »

Wisi na OLX pikny odtylcowy wynalazek :-D
Obrazek
Obrazek
Źródło:
https://www.olx.pl/d/oferta/czarnoproch ... d;promoted
Awatar użytkownika
yeradun
Bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt 29.sty.2019 - 09:36
Lokalizacja: Wiocha
Moja broń: ładnych parę kilo żelastwa

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: yeradun »

Swoją drogą wielka to szkoda, że żaden producent nie pokusił się o replikę tego karabinu z konwersją wsteczną gilzy + kapiszon.
Magua
Stary bywalec
Posty: 559
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Magua »

Wisi na OLX pikny odtylcowy wynalazek
Właśnie o nim jest rozmowa.
Swoją drogą wielka to szkoda, że żaden producent nie pokusił się o replikę tego karabinu z konwersją wsteczną gilzy + kapiszon.
Pisałem wyżej dlaczego. W 5 min. można taką konwersję zmienić na centralny zapłon.
ODPOWIEDZ