Rolling Block Odtylcowy

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Czesiek

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Czesiek »

alterjorge pisze: wt 24.sty.2023 - 17:52 Dziwnym trafem, że jak się na forum robi zamieszanie, to w końcu wychodzi a to ROA, a to RB odprzodowy, tak jak kiedyś Sharps Saguaro. Mod dziwnie uśpiony, nowo na forum przybyli szaleją. Dziwne to.
Po prostu nie zamkneliscie drzwi i swieże powietrze dotarlo- wasz błąd. Lepiej tkwic w zgnilych oparach absurdu niz sie doedukowac.
Kolega w niebieskim nicku tylko wola jakies konkrety jakby sam nie potrafil zabardzo obslugiwac komputera, bo juz ktos te konkrety mu podawal wczesniej.... kolega od elaboracji i modyfikacji ma chyba schizofrenie bo wszedzie szuka spiskow.... kolega makarov chyba nie potrafi czytac no i tak dalej itp. Bardzo ciekawe grono experckie 👌
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: alterjorge »

Nie wiem Cześku co Cie legitymuje do diagnozowania użytkowników forum, ale zdaje się, że popełniasz nadużycie ujmując jednym umiejętności obsługi komputera, innym przypisując schizofrenię a jeszcze innych czyniąc analfabetami. Niesmaczne to zwyczajnie i nie świadczy najlepiej o Tobie. Savoir-vivre może być Ci obcy, ale gorąco polecam uznaną rodzimą publikację: Jan Kamyczek " Grzeczność na co dzień" .
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: mar_kow »

Czesiek pisze: śr 25.sty.2023 - 02:39 [...]
Jak Panowie osiagną poziom adekwatny do prowadzenia konwersacji to być moze powrocimy do konstruktywnej dyskusji. ✌️🫡
Tak, tylko jeszcze nikt nie widział tej "poprzeczki" określającej poziom wiedzy w zakresie CP.
Jesteś w stanie pochwalić się wygranymi zawodami CP rangi międzynarodowej ?? Wydałeś jakąś książkę, publikację ??
To jeszcze jestem w stanie zrozumieć i zwrócę honor a nie wymachiwanie dyplomem i twierdzeniem że "wy się nie znacie". Z bronią rozdzielnego ładowania mam do czynienia od ponad 30-stu lat, z CP ponad 10-ciu, doktoratu nie robiłem bo mi niepotrzebny - jestem w stanie wszystko zrozumieć tylko przedstaw swoje wymierne racje...

Przyjmujesz postawę dzieciaka w piaskownicy takim zachowaniem...
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: alterjorge »

Kol. Markow, Czesiek powyższego nie przyjmie, ponieważ nie chce i - jak pozwalam sobie przypuszczać- nie potrafi. Czesiek nie jest tu po to żeby nas czymś oświecić, coś ciekawego w zakresie broni zaprezentować, nie. On jest tu po to żeby siać zamęt.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Wycior »

W takim razie powstaje pytanie: czy sieje zamęt bo ma wewnętrzną potrzebę, czy sieje zamęt bo musi albo czy sieje zamęt bo mu się to kalkuluje. Trudno uwierzyć że można zachowywać się w tak uwłaczający samemu sobie sposób bez konkretnej motywacji.
MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: MrHappy »

A ja może, tak dla odmiany, pytanie w temacie. Co charakteryzuje karabin in-line ? Gdy ten termin pada w głowie mam obraz współcześnie wykonanego karabinu CP bez pretensji do bycia repliką broni historycznej, z wykręcanym tyłem (korkiem ?) lufy.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1141
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: zbiho »

Kominek w linii osi lufy to jest in line. Reszta już co sobie producent wymyśli, nawet zamek z Mausera.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Wycior »

@Zbiho już podał ideę, ja to tylko uzupełnię. Głównym kryterium jest kanał zapłonowy zgodny z osią lufy, typowo w korku. Może być zakończony kominkiem na tradycyjne kapiszony ale często używana jest spłonka, podobna do stosowanej w scalonej amunicji myśliwskiej. Tu masz fajne linki ze zwięzłym opisem:

https://www.hunter-ed.com/muzzleloader/ ... 099_88844/
https://www.muzzleloaders.com/what-to-k ... leloaders/

Zamiast prochu sypkiego często są stosowane sprasowane cylinderki-pastylki (pellets). Mogą być z prochu czarnego albo z Pyrodexu czy innego substytutu. W środku mają cylindryczny kanalik dzięki któremu proch zapala się równocześnie na całej długości ładunku. Materiał miotający pali się od środka na zewnątrz. Wskutek tego paląca się powierzchnia, a tym samym produkcja gazów prochowych zwiększa się w miarę spalania ładunku. Daje to bardziej równomierny przebieg ciśnienia w lufie a w efekcie - większe V0.
Magua
Stary bywalec
Posty: 559
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Magua »

Gdy ten termin pada w głowie mam obraz współcześnie wykonanego karabinu CP bez pretensji do bycia repliką broni historycznej, z wykręcanym tyłem (korkiem ?) lufy.
Co nie znaczy, ze nie było epokowej broni in-line. Bywały nawet skałkowe. :D
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Wycior »

Słuszna uwaga, tu jest schemat skałkowej, myśliwskiej strzelby "in line" z roku 1738, autorstwa czeskiego rusznikarza Stanislasa Paczelta [*]. Skałka poruszała się po prostej i uderzała w krzesiwo poziomo, odrzucając je do góry, co widać na rysunku:

Obrazek

Jednak za prekursora współczesnej broni "in-line" uważa się konstrukcje znanego amerykańskiego rusznikarza Tony Knight'a z roku 1985.

[*] J.Hayward: The Art of the Gunmaker (II), str. 99.
MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: MrHappy »

Super, już wiem o co chodzi. Dzięki wszystkim za odpowiedź.
Czesiek

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Czesiek »

mar_kow pisze: śr 25.sty.2023 - 14:40
Czesiek pisze: śr 25.sty.2023 - 02:39 [...]
Jak Panowie osiagną poziom adekwatny do prowadzenia konwersacji to być moze powrocimy do konstruktywnej dyskusji. ✌️🫡
Tak, tylko jeszcze nikt nie widział tej "poprzeczki" określającej poziom wiedzy w zakresie CP.
Jesteś w stanie pochwalić się wygranymi zawodami CP rangi międzynarodowej ?? Wydałeś jakąś książkę, publikację ??
To jeszcze jestem w stanie zrozumieć i zwrócę honor a nie wymachiwanie dyplomem i twierdzeniem że "wy się nie znacie". Z bronią rozdzielnego ładowania mam do czynienia od ponad 30-stu lat, z CP ponad 10-ciu, doktoratu nie robiłem bo mi niepotrzebny - jestem w stanie wszystko zrozumieć tylko przedstaw swoje wymierne racje...

Przyjmujesz postawę dzieciaka w piaskownicy takim zachowaniem...
Żalosny jestes chlopcze
Czesiek

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Czesiek »

alterjorge pisze: śr 25.sty.2023 - 15:22 Kol. Markow, Czesiek powyższego nie przyjmie, ponieważ nie chce i - jak pozwalam sobie przypuszczać- nie potrafi. Czesiek nie jest tu po to żeby nas czymś oświecić, coś ciekawego w zakresie broni zaprezentować, nie. On jest tu po to żeby siać zamęt.
Czesiek jest po to by osmieszyc takich jak Ty. Pierwotnie byl tu w innych, szczytnych powodach ale zgnojono wszysykich ciekawszych useroŵ i chyba was olano. Teraz sami sobie ssac musicie i chyba wam sie spodobalo 🤷‍♂️ Żenadometer wywalil skale- zaraz kolejny mi napisze ze to ja jestem ten bezwartosciowy i podetrze sie swom wydzimisie jako argumentacją nie do odrzucenia.
Co to teraz sie ode mnie domagają? Wyksztalcenie i doswiadczenie nie wystarcza juz to chca dyplomow, no kurde mam nawet poroze pierwszego jelenia- ktorego upolowalem :)
Czesiek

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Czesiek »

Niech admin usunie moj profil z tego szamba idiotow- bardzo proszę 👌🏻
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 558
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

(Dlaczego nie można już usuwać własnych postów?)
ODPOWIEDZ