Rolling Block Odtylcowy

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
yeradun
Bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt 29.sty.2019 - 09:36
Lokalizacja: Wiocha
Moja broń: ładnych parę kilo żelastwa

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: yeradun »

Jarosław78 Ty chyba nie bardzo zrozumiałeś. Ja nie pisałem o sprzęcie na granicy prawa, tylko o zgodnym z prawem.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Wycior »

Sądzę żę @Jaroslaw78 świetnie zrozumiał. Niektórzy koledzy odwiedzają forum aby uzyskać potwierdzenie i pochwałę swoich poglądów. Takich oczekują reakcji. Kiedy pojawią się głosy odmienne i co gorsza krytyczne, powoduje to przykry dysonans. W efekcie mamy "odbieranie radości" z bezwarunkowego posiadania racji.
yeradun pisze: pt 12.lis.2021 - 20:38 [...] kąśliwych uwag w rodzaju - dziwolągi. Nie odbieraj radości innym [...]
??? Kilka wątków wcześniej określiłem tak obiekty które sam kolekcjonuję i nie odebrało mi to radości z niczego. Co innego gdybym napisał np: "kawał złomu", ale tego nie zrobiłem.

Co stanowi istotę Rolling Blocka? Może "zajebisty" wygląd? Nie - system odtylcowego zamka dla amunicji zespolonej. Nazwa broni pochodzi od jej genialnego sposobu ryglowania. To jest funkcjonalność która ją identyfikuje:

Obrazek

Obrazek

Odtylcowy "Rolling Block" to marketingowy humbug, ponieważ jego pokrewieństwo z oryginalnym Rolling Blockiem jest czysto powierzchowne. Dużo więcej wspólnego ma z takim np. Hawkenem, a najwięcej - ze współczesnymi amerykańskimi karabinami odprzodowymi "in line".
yeradun pisze: pt 12.lis.2021 - 20:38 Jeżeli jest to zgodne z prawem, to co tu uzasadniać czy dyskutować ?
Słusznie! Jeżeli się czegoś nieprzyjemnego nie wie to lepiej nie dyskutować bo można się jeszcze tego dowiedzieć. Skąd Twoja pewność że jest to zgodne z prawem? To tylko domniemanie, oparte na zdrowym rozsądku i myśleniu życzeniowym. Obydwa te czynniki w kwestiach jurystycznych mają umiarkowane zastosowanie. W praktyce prawo objawia się przez jego interpretacje, w konkretnym wypadku bazująca zapewne na opinii biegłego sądowego. W ustawie z 19.06.2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej itd., w definicji repliki wyraźnie wymaga się zachowania funkcjonalności. Jest prawdopodobne że nowa UOBiA przejmie tę regulację, ale już obecnie biegły może to uznać za wytyczną. Jeżeli replika ma oczywisty pierwowzór (Colty, Enfieldy, Hawkeny, itd.) to sprawa prosta. Czy jednak w przypadku funkcjonalności Rolling Blocka biegły zdecyduje się uznać go za koszerną replikę? Są sygnały ostrzegawcze. Dlaczego renomowany sklep strzelecki Kaliber traktuje odprzodowego Rolling Blocka jak broń współczesną, wymagając zezwolenia?

Jeżeli komuś karabin się podoba to niech go kupi i nim się cieszy. To jego decyzja, ale ta powinna być świadoma. Dlatego niech ma szansę poznać obiekcje i ryzyka - może niewielkie ale realne. Parę lat temu na innym forum zawzięcie dyskutowano problem legalności Rugera Old Army (ROA). Może warto tę sprawę przypomnieć:
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=83&t=149869
Rozbierano na części pojęcie repliki. Dziwnym trafem za legalnością najmocniej argumentował człowiek który tym sprzętem handlował. Dzisiaj aby kupić ROA w sklepie potrzeba pozwolenia. Ci co kiedyś nabyli ROA w dobrzej wierze, ignorując ostrzeżenia, obecnie mogą mieć zaburzoną radość z jego posiadania.
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Jaroslaw78 »

Oczywiście,że bardzo dobrze zrozumiałem. Mam takie same zdanie jak kolega @Wycior. Niektórzy odwiedzają to forum szukając potwierdzenia legalności niektórych sztuk i modeli broni CP. A gdy rzeczywistość okaże się brutalna,to nie kryją swojego niezadowolenia,a wręcz szukają na siłę swojego potwierdzenia,że to MUSI być legalne,bo mi się podoba i chcę to mieć. Po czym nadal wysyłają linki do różnych "wynalazków" i przeróbek garażowych, " a ta? Ta wygląda na legalną, kupić?" .Co niektórzy kupią,a bo może kolega @Wycior się nie zna ,albo zadrości,bo mogę kupić bardzo tanio. A później kończy się to tak ,jak to w/w kolega napisał w ostatnim swoim zdaniu o ROA...

Tak samo jak duże kontrowersje budzi pistolet z linku poniżej.
https://www.olx.pl/d/oferta/pistolet-cz ... Lktsa.html
Cena bardzo atrakcyjna, z wyglądu bardzo ładny stan. Może i bym kupił,gdybym gdzieś nie wyczytał ,że to twór XX wieczny z lat ' 50-tych. Punca na lufie XXX ,to oznacza ,że jest z 1974 roku. Ale czy przed 1885 był wytworzony taki pistolet? Czy to produkcja z XX w? Na to pytanie pewnie odpowie kolega @Wycior?
Awatar użytkownika
yeradun
Bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt 29.sty.2019 - 09:36
Lokalizacja: Wiocha
Moja broń: ładnych parę kilo żelastwa

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: yeradun »

No cóż, trudno jednak odnosić się do jedynie słusznej racji. Chcecie ją koniecznie mieć, to miejcie. :lol: Życzę dużo samozadowolenia z tego faktu.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Wycior »

To się nazywa pluralizm opinii. Przecież nie twierdzę że Ty gwarantowanie nie masz racji a ja ją na pewno posiadam. Problem w tym że ewentualnie mogę mieć słuszność, dlatego przytaczam argumenty na których moje stanowisko opieram. To się nazywa merytoryczna dyskusja. Inni mogą te przesłanki rozważyć i sami ocenić czy do nich przemawiają albo też raczej uznają je za przejaw panikarskiego gdybania starego tetryka. To będzie ich własna, suwerenna decyzja. Osobiście uważam za bardzo prawdopodobne że z tej chmury deszczu nie będzie i posiadacze odprzodowych RB mogą spać spokojnie. Taką mam nadzieję, dla dobra nas wszystkich. Prawdopodobnie to jednak nie na pewno i lepiej nie traktować tego metodą strusia.
Jaroslaw78 pisze: sob 13.lis.2021 - 14:15 Może i bym kupił,gdybym gdzieś nie wyczytał ,że to twór XX wieczny z lat ' 50-tych
Z pistoletem masz rację, niestety. Jest to konstrukcja znanego amerykańskiego rusznikarza Boba Tingle ze stanu Indiana, pochodząca z okolic roku 1960. Oto oryginał:

Obrazek

Później pistolet Tingle został zreplikowany przez ARMI San Marco. Parę lat temu na temat tego wyrobu odbyła się gorąca dyskusja na innym forum. Jeżeli kogoś interesuje to tutaj jest link:

http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=20 ... 8#p1661878

Sytuacja jest jakby gorsza niż z RB bo nie tylko nie można wskazać epokowego pierwowzoru ale wręcz istnieje pierwowzór współczesny.
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Magua »

Nie wiem co ty tam chcesz dorabiać. W miejsce iglicy jest wkrecony kominek. Ot i cała przeróbka.
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Magua »

Czas aby zwolennicy dubeltówek "algierek" i przerobionych na kominki rolling blocków zrzucili sie temu biedakowi na adwokata: http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=83&t=198790
smith
Bywalec
Posty: 211
Rejestracja: ndz 02.gru.2018 - 13:22
Moja broń: brak

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: smith »

Magua pisze: pt 29.kwie.2022 - 00:12 Czas aby zwolennicy dubeltówek "algierek" i przerobionych na kominki rolling blocków zrzucili sie temu biedakowi na adwokata: http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=83&t=198790
Sami bedą tej kasy potrzebowali. Mało tu było tłumaczenia zeby sobie dali spokój bo śmierdzi paragrafem z daleka?
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: mar_kow »

A tutaj podsumowanie tematu wszystkich "odtylcówek":

https://www.onet.pl/informacje/onetwars ... v,79cfc278
escobar
Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt 01.lut.2019 - 12:51
Moja broń: GA12 . GA12 SLUG GA16 .44 .44 .44 .44 .58 .45

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: escobar »

na zdjęciach widać też broń na którą nie trzeba pozwolenia , no ale wiadomo " panowie zabezpieczyli wszystko "
escobar
Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt 01.lut.2019 - 12:51
Moja broń: GA12 . GA12 SLUG GA16 .44 .44 .44 .44 .58 .45

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: escobar »

escobar pisze: pt 06.maja.2022 - 13:24 na zdjęciach widać też broń na którą nie trzeba pozwolenia , no ale wiadomo " panowie zabezpieczyli wszystko "
A tak na marginesie może chłopaki po " sprawie odsprzedali by taniej ten Vesuvit " :lol:
Kuba1
Posty: 7
Rejestracja: pn 05.gru.2022 - 01:06
Moja broń: brak

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Kuba1 »

Na początku pragnę się przywitać, gdyż jestem świeżo upieczonym użytkownikiem forum. Zarejestrowałem się ponieważ chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie gwiazdy tematu tj. Roling blocka. Tak ,tego odtylcowego ,właśnie tego .... dokładnie tego egzemplarza o którym mowa. Jestem jego właścicielem. Pragnę przedstawić ramy w jakich poruszają się znawcy, biegli sądowi, odnośnie historycznej broni czarnoprochowej. Kilku kolegów przedstawiło tu kompletnie idiotyczną tezę że można w takowej broni wkręcić iglice zamiast kominka , lub co gorsza jakieś " konwersję wsteczne". Jest to teza zupełnie idiotyczna ,gdyż oprócz iglicy do odpalenia naboju zespolonego potrzebna jest również odpowiednia komora nabojowa, dostosowana do konkretnego rodzaju amunicji ,nie tylko kalibru (22lr i 5,56 NATO to ten sam kaliber, lecz kompletnie inne komory nabojowe). Wracając do rzeczonego Roling blocka, jest to strzelba cal15 mm z komorą nabojową długości 51 mm z lufa bruzdowaną. Przystosowana do strzelania śrutem. Do takiej komory nie jesteśmy w stanie załadować żadnego współczesnego ani historycznego naboju zespolonego, gdyż taki nie istniał co wymusza na użytkowniku wyrób własny patronów. Gilza wsadzona na owym zdjęciu ma cal 24 ga , i jest dużo za mała do tej komory. Co więcej o ile wiem strzelby odtylcowe z systemem ryglowania Roling blocka istniały od 1860r ale Roling blockow odprzodowych w historii nie było nigdy. Więc podsumowując rzeczona strzelba jest bardziej legalna niż nowoczesny wyrób odprzodowy nigdy nie mający odpowiednika w historii. Zaznaczam, dla wszystkich amatorów starej broni czarnoprochowej KOMINEK WAŻNY..... LECZ CZASEM WARZNIEJSZA KOMORA NABOJOWA I KALIBER. Także strzelba cal 15 mm komora 51mm LEGALNA , karabin cal 8x50mm Lebel z wkręconym kominkiem NIELEGALNY. Pozdrawiam wszystkich.
Ps. To nie reklama ,strzelba nie jest na sprzedaż , uzupełnia moją kolekcję.
Kuba1
Posty: 7
Rejestracja: pn 05.gru.2022 - 01:06
Moja broń: brak

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Kuba1 »

Na początku pragnę się przywitać, gdyż jestem świeżo upieczonym użytkownikiem forum. Zarejestrowałem się ponieważ chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie gwiazdy tematu tj. Roling blocka. Tak ,tego odtylcowego ,właśnie tego .... dokładnie tego egzemplarza o którym mowa. Jestem jego właścicielem. Pragnę przedstawić ramy w jakich poruszają się znawcy, biegli sądowi, odnośnie historycznej broni czarnoprochowej. Kilku kolegów przedstawiło tu kompletnie idiotyczną tezę że można w takowej broni wkręcić iglice zamiast kominka , lub co gorsza jakieś " konwersję wsteczne". Jest to teza zupełnie idiotyczna ,gdyż oprócz iglicy do odpalenia naboju zespolonego potrzebna jest również odpowiednia komora nabojowa, dostosowana do konkretnego rodzaju amunicji ,nie tylko kalibru (22lr i 5,56 NATO to ten sam kaliber, lecz kompletnie inne komory nabojowe). Wracając do rzeczonego Roling blocka, jest to strzelba cal15 mm z komorą nabojową długości 51 mm z lufa bruzdowaną. Przystosowana do strzelania śrutem. Do takiej komory nie jesteśmy w stanie załadować żadnego współczesnego ani historycznego naboju zespolonego, gdyż taki nie istniał co wymusza na użytkowniku wyrób własny patronów. Gilza wsadzona na owym zdjęciu ma cal 24 ga , i jest dużo za mała do tej komory. Co więcej o ile wiem strzelby odtylcowe z systemem ryglowania Roling blocka istniały od 1860r ale Roling blockow odprzodowych w historii nie było nigdy. Więc podsumowując rzeczona strzelba jest bardziej legalna niż nowoczesny wyrób odprzodowy nigdy nie mający odpowiednika w historii. Zaznaczam, dla wszystkich amatorów starej broni czarnoprochowej KOMINEK WAŻNY..... LECZ CZASEM WARZNIEJSZA KOMORA NABOJOWA I KALIBER. Także strzelba cal 15 mm komora 51mm LEGALNA , karabin cal 8x50mm Lebel z wkręconym kominkiem NIELEGALNY. Pozdrawiam wszystkich.
Ps. To nie reklama ,strzelba nie jest na sprzedaż , uzupełnia moją kolekcję.
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: alterjorge »

Zdaje się, że mój umysł jest za ciasny, aby pojąć zawiłość wyżej zamieszczonego wywodu. O jakiego RB chodzi? Oryginał?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Wycior »

Widzę tam jednak twierdzenie które nie tylko łatwo zrozumieć ale i trudno się z nim nie zgodzić:
Kuba1 pisze: pn 05.gru.2022 - 02:08 Roling blockow odprzodowych w historii nie było nigdy. .
ODPOWIEDZ