termin przydatności CP

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
ODPOWIEDZ
tdm
Posty: 16
Rejestracja: czw 29.lip.2021 - 20:20
Lokalizacja: Wlkp.
Moja broń: .44 Target

termin przydatności CP

Post autor: tdm »

Jaka jest trwałość CP?
Na opakowaniach np. vesuvitu producent informuje, aby zużyć go w ciągu 3 lat od daty produkcji. Czy inne marki mają podane tyle samo?.
Czy datę przydatności należy traktować ściśle, czy to tylko orientacyjne zalecenie? Jesli to drugie, to po co producent umieszcza datę przydatności?

Zakładam, że proch jest w fabrycznym opakowaniu. Czy wówczasjego dalsze używanie (np. 8-letniego cp) niesie ze sobą jakieś problemy, zagrożenia, komplikacje ? Czy zachodzą tam jakieś reakcje chemiczne powodujące z czasem pogorszenie parametrów?
A co z prochem mocno przetermonowanym, np. o 30 lat?

Czy przeterminowanie wpływa w jakiś sposób na bezpieczeństwo przechowywania takiej substancji, nie wiem może coś tam zacznie się wytrącać, rozpadać na pył, zajdą jakies zmiany chemiczne powodujące niestabilność, możliwość zapłonu czy coś innego ? Pytanie dotyczy nie tego, czy stary proch podpalony się zapali, bo pewnie tak, ale o zmiany chemiczne które ewentualnie mogły by powodować jakieś ryzyko.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: termin przydatności CP

Post autor: Marek »

Najlpiej takie pytania zadawać producentowi.
Data jak to na towarze, pewnie jakaś musi być.
Na forum się dowiesz, że nawet 200 letnia załadowana broń nadal strzela, a pogorszenia jakości prochu w zamkniętym fabrycznie pojemniku nikt nie zauważył. To tak w skrócie co przez lata się powtarza w odpowiedziach.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: termin przydatności CP

Post autor: Wycior »

CP nie jest związkiem chemicznym ale mieszaniną trzech substancji, z których każda w normalnych warunkach (temperatura, wilgotność) jest stabilna chemicznie. Od strony technicznej to w zasadzie wszystko.

Zalecenie producenta aby proch zużyć w ciągu 3 lat może mieć co najmniej 2 powody:
1. Dupochron. Dzisiaj nawet kruszywo budowalne (tzn. żwir i kamulce) potrafi mieć termin przydatności.
2. Troska o regularny zbyt: wystrzelać stary proch (aby się broń Boże nie zmarnował ...) a potem kupić nowy.
Awatar użytkownika
krzysztof81
Bywalec
Posty: 134
Rejestracja: sob 09.mar.2019 - 00:35
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: Remington, Snub, Maynard, itd.

Re: termin przydatności CP

Post autor: krzysztof81 »

Używam z powodzeniem Różę 2 (z Pionek) - data produkcji to 1994 rok. Lepszy od Vesuvitu i mimo upływu lat nic nie stracił na jakości. Miałem także pylisty, przechowywany w bardziej wilgotnym pomieszczeniu i też nie było problemów. Jak czasem zerknę na faktury z zakupu - ceny były śmieszne.
tdm
Posty: 16
Rejestracja: czw 29.lip.2021 - 20:20
Lokalizacja: Wlkp.
Moja broń: .44 Target

Re: termin przydatności CP

Post autor: tdm »

a co z kapiszonami - czy kapiszony mają jakiś termin przydatności ?
Na opakowaniu kapiszonów S&B jest tylko data produkcji i zalecenie żeby przechowywać do 25C i wilgotności powietrza do 60%, brak info o "przydatności", nie wiem podają jak inne marki kapiszonów.

Kapiszony posiadają chyba nieco inny środek zapalny, czy on z czasem może tracić właściwości zapalające?
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: termin przydatności CP

Post autor: mar_kow »

tdm pisze: pn 04.paź.2021 - 19:39 [...]Kapiszony posiadają chyba nieco inny środek zapalny, czy on z czasem może tracić właściwości zapalające?
Jeżeli są przechowywane w stałej temperaturze i suchym miejscu to nie powinny sprawiać kłopotów. Używam sprzed 3 lat i nie widzę różnicy oprócz ceny nowych...
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: termin przydatności CP

Post autor: Jaroslaw78 »

mar_kow pisze: wt 05.paź.2021 - 11:01
tdm pisze: pn 04.paź.2021 - 19:39 [...]Kapiszony posiadają chyba nieco inny środek zapalny, czy on z czasem może tracić właściwości zapalające?
Jeżeli są przechowywane w stałej temperaturze i suchym miejscu to nie powinny sprawiać kłopotów. Używam sprzed 3 lat i nie widzę różnicy oprócz ceny nowych...
Dokładnie tak. Ostatnio znalazłem pudełeczko kapiszonów, które gdzieś mi się zapodziało w szpejach. Po 4 latach odpalił każdy.
ODPOWIEDZ