Jak zdjąć oksydę

Przeróbki broni CP, naprawy oraz ciekawe akcesoria CP.
ODPOWIEDZ
Benek
Bywalec
Posty: 145
Rejestracja: śr 23.gru.2020 - 03:01
Moja broń: brak

Jak zdjąć oksydę

Post autor: Benek »

Witam serdecznie mam remika z nie najlepszą oksydą ktoś kiedyś chyba już próbował ale albo żle odtłuścił albo wyczyścił . Problem w tym że nigdy nie zdejmowałem oksydy z broni . Był by ktoś uprzejmy mi to wyjaśnić jak do tego podejść żeby nie zepsuć pozdrawiam
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Jak zdjąć oksydę

Post autor: Wycior »

Tutaj masz gotowy materiał na ten temat:

https://blackpowder.pl/zdejmowanie-okdysy/

Metoda z kwaskiem cytrynowym jest sprawdzona.
Ostatnio zmieniony pt 25.cze.2021 - 16:29 przez Wycior, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1143
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Jak zdjąć oksydę

Post autor: zbiho »

Wkładasz Remingtona do ciepłej wody z rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym i już.
Benek
Bywalec
Posty: 145
Rejestracja: śr 23.gru.2020 - 03:01
Moja broń: brak

Re: Jak zdjąć oksydę

Post autor: Benek »

Wycior pisze: pt 25.cze.2021 - 16:27 Tutaj masz gotowy materiał na ten temat:

https://blackpowder.pl/zdejmowanie-okdysy/

Metoda jest sprawdzona.
dzięki
Benek
Bywalec
Posty: 145
Rejestracja: śr 23.gru.2020 - 03:01
Moja broń: brak

Re: Jak zdjąć oksydę

Post autor: Benek »

Nie sądziłem że kwasek cytrynowy tyle może
Benek
Bywalec
Posty: 145
Rejestracja: śr 23.gru.2020 - 03:01
Moja broń: brak

Re: Jak zdjąć oksydę

Post autor: Benek »

zbiho pisze: pt 25.cze.2021 - 16:28 Wkładasz Remingtona do ciepłej wody z rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym i już.
W całości bez rozbierania z wyjątkiem okładzin ?
Benek
Bywalec
Posty: 145
Rejestracja: śr 23.gru.2020 - 03:01
Moja broń: brak

Re: Jak zdjąć oksydę

Post autor: Benek »

No to drugie pytane. wkładam całego bez rozbierania na części czy trzeba rozebrać do rosołu bo też nigdy nie rozbierałem całości poza smarowanien pod okładzinami
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1143
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Jak zdjąć oksydę

Post autor: zbiho »

Tak czy siak, musisz rozebrać jak zamierzasz wyczyścić po zdjęciu oksydy, ale można także w całości i myć potem. Jak gdzieś w środku zostanie woda z kwasem to będzie rdzewiał, bo to nie inox.
Benek
Bywalec
Posty: 145
Rejestracja: śr 23.gru.2020 - 03:01
Moja broń: brak

Re: Jak zdjąć oksydę

Post autor: Benek »

zbiho pisze: pt 25.cze.2021 - 17:40 Tak czy siak, musisz rozebrać jak zamierzasz wyczyścić po zdjęciu oksydy, ale można także w całości i myć potem. Jak gdzieś w środku zostanie woda z kwasem to będzie rdzewiał, bo to nie inox.
to chyba można zamoczyć w gorącej wodzie i chwilę potrzymać kwasek chyba się rozpuści
zobaczę jak to w środku wygląda jak będzie za trudne do zapamiętania to wsadzę w całości jak proste to rozbiorę
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Jak zdjąć oksydę

Post autor: Wycior »

1. Nie stresuj się. Na Twoim miejscu rozebrał bym rewolwer do rosołu i potraktował to treningowo. Nawet jak Ci się wszystko pomiesza to w sieci jest pełno schematów budowy oraz instrukcji składania i rozkładania tego rewolweru (jak nie znajdziesz to sam Ci podeślę). Jak raz to przejdziesz to już nigdy nie będziesz się tego obawiał. Potrzeba kompletnego rozebrania rewolweru wystąpi w przyszłości tak czy inaczej.

2. Kwas cytrynowy także powoduje korozję stali, tyle że bardzo wolno. Efekt może być minimalny i absolutnie niezauważalny ale zawsze jakiś tam będzie. Po co pakować do kwasu elementy bez oksydy, zwłaszcza te z mechanizmu gdzie występują polerowane powierzchnie trące. Jak chcesz to przewód lufy możesz od środka nasmarować np. towotem. Powierzchniom zewnętrznym z których kwas "wyżre" oksydę nic się nie stanie, tyle ze nie należy trzymać ich w kwasku dłużej niż potrzeba.
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Jak zdjąć oksydę

Post autor: Heron »

Później podejmujesz decyzję - czy nakładać ponownie czy nie :)
https://blackpowder.pl/nakladanie-oksydy-na-goraco/

Rozbieranie broni do ostatniej śrubki jest moim zdaniem bardzo dobrym treningiem.
Tym bardziej nawet, przed pierwszą wizytą na strzelnicy (ja nie wytrzymałem i musiałem sprawdzić jak to wszystko wygląda) - łatwiej później w razie czego, rozbierać jeśli coś się 'zatnie' :) :D
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 560
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Jak zdjąć oksydę

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Dla zrozumienia swojej broni to jest moim zdaniem bardzo ważne. I chyba jest lepiej też wszystko w środku zawsze dobrze wyczyścić, niż mieć po dziesięciu strzelaniach grubą warstwę nagaru i może już przez rdzę zeżarte sprężyny.
Mnie trochę zdziwiło jak zacząłem z ciekawości zamieniać części miedzy 8" Remingtonem a 5,5"
i stwierdzić że mimo właściwie ten sam model, sprężyny, kurek itd, nie są wymienne. Cały timing był do kitu.
A ja już miałem kupione prawie wszystkie sprężyny i śruby jako części zapasowe, bo wyczytałem że one się w rewolwerach Uberti dość szybko zużywają. A teraz wiem że bez lekkich zmian( i kupy doświadczenia co i jak) ich nie wymienię.
Benek
Bywalec
Posty: 145
Rejestracja: śr 23.gru.2020 - 03:01
Moja broń: brak

Re: Jak zdjąć oksydę

Post autor: Benek »

Heron pisze: pt 25.cze.2021 - 21:49 Później podejmujesz decyzję - czy nakładać ponownie czy nie :)
https://blackpowder.pl/nakladanie-oksydy-na-goraco/

Rozbieranie broni do ostatniej śrubki jest moim zdaniem bardzo dobrym treningiem.
Tym bardziej nawet, przed pierwszą wizytą na strzelnicy (ja nie wytrzymałem i musiałem sprawdzić jak to wszystko wygląda) - łatwiej później w razie czego, rozbierać jeśli coś się 'zatnie' :) :D
Rozebrałem oksyda zeszła ładnie tylko miałem problem ze złożeniem :) ale powoli doszedłem do tego co i jak i uż działa . A co do oksydowania na razie nie podchodzę do roztworu przez własną głupotę nie założyłem okularów i przy mieszaniu dostałem porcję centralnie w oko na szczęście miałem dużo wody co zneutralizowało trochę kwas i okulista oko mam jak bym miesiąc chlał wódę i popijał piwem . kolejna nauczka dotycząca BHP
ODPOWIEDZ