Pierwszy colt i pierwsze pytania

podstawowe informacje
ODPOWIEDZ
PanDarecki
Posty: 5
Rejestracja: pn 24.maja.2021 - 13:45
Moja broń: colt 1851 navy .36

Pierwszy colt i pierwsze pytania

Post autor: PanDarecki »

Witam wszystkich na forum.
Czytelnikiem jestem już od dłuższego czasu, ale zarejestrowałem się dopiero teraz. Bo wreszcie mam i ja
YAN36 Colt navy 1851 .36 właśnie do mnie przyjechał. I pojawiło się kilka pytań. Na kilka znalazłem odpowiedzi na inne nie.
1 Czyszczenie ze samaru fabrycznego. Czy rozebrać wszystko do ostatniej śrubki, wymyć benzyną ekstrakcyjną a potem nasmarować. Lufa i z zewnątrz brunox. Kominki i oś smar miedziany. Pozostałe mechanizmy na grubo smarem łożyskowym.
2 Po strzelaniu za każdym razem rozbierać i kąpać w wodzie z mydłem czy tylko czyszczenie dokładne lufy, bęna, kurka i pryskać Brunoxem? A Raz na kilka strzelań rozbierać całość
3 W wątku oczyszczeniu było wspomniane że do mycie można używać rozcieńczony emulgol zamiast wody z mydłem. Czy to tylko teoria ? Czy rzeczywiście działa skoro frezarka nie rdzewieje to może i dla mojego colta będzie ok?
4 Dopasowanie elementów. Spust działa płynnie. klin trzeba wybijać. Czy go szlifować żeby dało się go ręką wyjąć? A może zostawić z czasem sam się wyrobi. Szczelina pomiędzy lufą a bębnem przy włożonym klinie właściwie nie istnieje. Przy obracaniu słuchać co jakiś czas że coś leciutko się ociera. Czy coś z tym kombinować?
5 Nie mam jeszcze EKB. Chciałem wyrobić ale po przeczytaniu wątku o tym dokumencie nie wiem czy to dobry pomysł. I nie chodzi o wydanie 105zł. Czy jest ktoś z okolic Warszawy kto by mi "podarował" trochę CP? Informację proszę na prywatną wiadomość
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Pierwszy colt i pierwsze pytania

Post autor: BEAR »

Witaj cieszę się że wybrałeś Colta i życzę przyjemnego i bezpiecznego użytkowania.
Odpowiem na Twoje pytania w kilku słowach bo widzę że dużo czytasz i resztę sam wydedukujesz.

Ad.1 Pierwsze strzelanie zrób na fabrycznym, po strzelaniu rozłóż rewolwer i przy okazji czyszczenia zrób przegląd i smarowanie.
Ad.2 Samych mechanizmów nie rozkręcaj co strzelanie! zupełnie mija się to z celem. Blok zakonserwowany przecieraj w miejscach gdzie zbiera się nagar i konserwuj powierzchniowo. Czyszczenie wnętrza raz do roku wytarczy. Ja czyszczę jak piszesz co strzelanie a mechanizm jak mam ochotę co 6 lub co 8 mc nie ma reguły.
Ad.3 Można nawet w kozim mleku tylko po co ? Na pewno nie zaszkodzi. Proponuje czyszczenie bębna pod wodą a lufa Brunox lub balistol nawet bez wody. Oczywiście przecieraki , szczotka etc.
Ad.4 Nie szlifuj nic. Colta nie musisz rozbierać aby załadować bęben. Są różne szkoły co druga lepsza i nie mówię ze zła . Ale sadze ze elementy same z czasem się wytrą i dopasują i będziesz wyciągał klin ręką. U mnie w Uberti już 3 rok idzie z oporem myślę ze jeszcze z 2 3 lata i może uda się bez brewniaka.
Ad.5Warto wyrobić EKB.

Zdaj realacje ze swoich spostrzeżeń o strzelaniu jak sie uruchomisz, jest tu kilka wątków o tym rewolwerze co by pasowało odświerzyć. Poczytaj je zapewne pomogą Ci na start.
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Pierwszy colt i pierwsze pytania

Post autor: Heron »

Cześć,

Ad.1 Jak chcesz - osobiście zawsze nowy sprzęt rozbieram całkowicie i uczę się go składać i rozkładać. Jak na strzelnicy coś się dzieje, wolę wiedzieć gdzie co jest, jak rozebrać itd. indywidualna sprawa :)
Ad.2 Kiedyś czyściłem wszystko, czy to Colt, Remik, R&S - obecnie, bęben i lufa oraz to co się zasyfiło :) ale co jakiś czas, wszystko rozbieram, czyszczę, konserwuję - bardziej dla przyjemności niż z obowiązku
Ad.3 Nie używałem, więc się nie wypowiem. Preferuję Ballistol i olej (Napier)
Ad.4 Osobiście wolę klin, który mogę wyjąć ręką :)

Widzę że część poradnika należy już odnowić :D
Slonik
Bywalec
Posty: 216
Rejestracja: sob 18.kwie.2020 - 21:31
Moja broń: Colt

Re: Pierwszy colt i pierwsze pytania

Post autor: Slonik »

Po zakupie zawsze warto rozebrać przed strzelaniem. Dlaczego? Bo można zauważyć usterkę i wymienić model. Raz tak niestety nie zrobiłem, a potem niemiło zdziwiłem się, gdy zauważyłem po strzelaniu skrzywiony element, który Włoch jakimś cudem zamontował.

Brunox używam tylko w sezonie jesienno-zimowym, bo ma słabszy aromat, a czyszczę w mieszkaniu i wiadomo kto marudzi. Ballistol jest zdecydowanie lepszy. Nie warto rozkręcać całości za każdym razem - chyba, że kapiszon wpadł do środka.
Tester
Posty: 2
Rejestracja: czw 26.sie.2021 - 14:32
Moja broń: brak

Re: Pierwszy colt i pierwsze pytania

Post autor: Tester »

1. Jak już poprzednicy wspominali rozebrać, posprawdzać i na nowo przesmarować. Ale miedziany bym użył tylko do gwintu kominków. Co do osi to możesz kupić szpecjalny albo jak pisałeś łożyskowy.
2. Jak masz jedną sztukę to możesz się bawić w rozbieranie, są fetyszyści, którzy czyszczą co strzelanie wszystko, ale dorobisz się pokaźnej kolekcji to niestety ale nie będziesz miał czasu i ochoty na regularne czyszczenie, zwyczajnie wystarczy jak napisałeś. I nie jestem zwolennikiem kąpania go w wodzie z detergentem - woda plus stal to nie jest dobre połączenie po 2 detergenty mogą mieć kwaśny odczyn i zetrzesz sobie oksydę. Są specjalne preparaty do mycia broni - Saguaro - https://saguaro-arms.com/product-pol-19 ... 200ml.html - albo M&D - https://artgun.pl/produkt/cliner-plyn-d ... 326351316/. I wystarczy. Potem brunox zielony jak mało strzelasz albo pomarańczowy jak częściej.
3 nie wypowiadam się. Można nawet we krwi o północy przy pełni księżyca, ale skoro są dostępne gotowe preparaty i nawet nie drogie to po co kombinować.
4. Nic nie szlifuj, strzelaj, ciesz się bronią a z czasem zobaczysz jak się wszystko pięknie wyrobi i dopasuje.
5. Moim zdaniem nie ma co wyrabiać EKB, ale jak kto woli. Jeśli chodzi o CP to możesz spokojnie dostać od kogoś na strzelnicy, albo użyczy ci jakaś firma która zajmuje się szkoleniami im tego prochu schodzi sporo więc nie będzie problemu. Przedzwoń do firm zajmujących się szkoleniami z broni CP (na palcach jednej ręki można ich policzyć, nawet ta firma co ma preparat do mycia zajmuje się tym więc luz)
Kolejny aspekt EKB, ludzie mówią, że jak zarejestrujesz broń a Rząd zrobi myk, który będzie wymagał pozwolenia na CP to wszyscy wszystko wiedzą bo mają Twój numer broni, a tak...pomijam aspekt, że mało kto będzie ryzykował przechowywanie takiej broni nielegalnie, ale jak to klasyk mawiał "sąd sądem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie" :)
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ