Co czytamy!

Awatar użytkownika
Thorsten
Posty: 49
Rejestracja: wt 21.mar.2017 - 11:01
Moja broń:

Co czytamy!

Post autor: Thorsten »

Może tutaj zrobimy kącik książek wszelkich, które czytacie i możecie polecić.

Ostatnio jestem po lekturze książki Jarosława Wojtczaka "Jak zdobyto Dziki Zachód - Prawdziwa historia amerykańskiego Pogranicza.

Naprawdę ciekawa wielowątkowa historia odkrywania i zasiedlania nowych terenów na Zachód od Missisipi w XIX. Zaczyna się od opisu słynnej wyprawy badawczej Lewisa i Clarka do wybrzeża Pacyfiku, śledzimy przygody traperów zapuszczających się w dzikie tereny, losy karawan ciągnących do Kalifornii i Oregonu w poszukiwaniu złota, czy walk z Indianami którzy stają na przeszkodzie pochodu białego człowieka na zachód. To tak w skrócie, bo w książce znajdziemy wiele fascynujących historii jak przypadek trapera Hugh Glass'a który był protoplastą postaci z filmu "Zjawa" z Leonardo DiCaprio. Generalnie polecam wszystkim zainteresowanym historią pogranicza amerykańskiego, zwłaszcza że książkę czyta się lekko i przyjemnie.
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Co czytamy!

Post autor: BEAR »

Osobom zainteresowanym walkami związanymi z Powstaniem 1863 w rejonie małopolski i śwętokrzyskiego polecam pozycję : " Kampania Langiewicza 1863 autor Wojciech Kalwat"
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Co czytamy!

Post autor: Wycior »

Kolegom zainteresowanym tematyką pojedynków polecam lekturę Polskiego Kodeksu Honorowego z roku 1919 autorstwa Władysława Boziewicza. Ponieważ copyright wygasł książkę można ściągnąć legalnie i za friko np. z poniższego portalu:

https://literat.ug.edu.pl/honor/kodeks.pdf

Książkę warto przeczytać nie tylko dlatego że opisuje rodzaje i stronę techniczną pojedynków z wykorzystaniem m.in. broni palnej. Godna zastanowienia jest definicja człowieka honoru i tzw. zdolności honorowej oraz czynów i zachowań uważanych za niehonorowe i zdolność honorową odbierających. Wiele z takich postępków stało obecnie prawie normą społeczną, Dzisiejsze rozumienie "honoru" (i "grzechu" chyba także) sprowadza się głównie do tego aby nie dać się przyłapać.
Thorsten pisze: czw 18.mar.2021 - 09:04 Jak zdobyto Dziki Zachód - Prawdziwa historia amerykańskiego Pogranicza.
Dobra książka! Rzeczowa, bez zbędnego głuporomantyzmu i pielęgnacji mitów. Poza tym: świetny pomysł z tym tematem. :ok:
alterjorge

Re: Co czytamy!

Post autor: alterjorge »

Z tym Boziewiczem to nie wiem czy dobry pomysł. Się ludziska naczytają i będzie masa pojedynków. Ale że o czytaniu to wspomnę, że ja tkwię od dłuższego czasu w diarystyce, aktualnie " Dziennik Józefa Kopcia brygadiera wojsk polskich" .
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Co czytamy!

Post autor: Wycior »

@alterjorge ma zwyczaj czytać dobre książki - gdyby ktoś chciał skorzystać z jego rady podaję link do pliku .pdf
https://crispa.uw.edu.pl/object/files/2 ... isplay/PDF

Dziennik józefa Kopcia jest już poza copyrightem, w domenie publicznej, można go ściągnąć za friko.
chris
Posty: 6
Rejestracja: pn 23.paź.2017 - 22:37
Moja broń:

Re: Co czytamy!

Post autor: chris »

Dobra prezentacja wiedzy w 17w. Sporo o czarnym prochu. Moim zdaniem bardzo ciekawa pozycja, dla miłośnika CP wręcz obowiązkowa.

Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza - Kazimierz Siemieniowicz
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Co czytamy!

Post autor: slaw29 »

Nie książka , nie w temacie ale morał idealnie nas się tyczy. W temacie zarówno replik jaki orginałów.
" Gdy ktoś złamie zasady cenę płacą wszyscy "
Jeden z lepszych filmów jakie widziałem , krótki traktat o ludzkiej chciwości i co z tego wynika .
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Co czytamy!

Post autor: slaw29 »

Na czasie - warto poczytać , książka ma tyle lat i dalej aktualna :oops:
https://graduacja.lazarski.pl/fileadmin ... _wojny.pdf
Awatar użytkownika
Thorsten
Posty: 49
Rejestracja: wt 21.mar.2017 - 11:01
Moja broń:

Re: Co czytamy!

Post autor: Thorsten »

Skończyłem właśnie książkę Stephen E. Ambrose (znanego bardziej z "Kompania braci") "W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka". Tym razem mamy szczegółowy opis wyprawy, przygotowań do niej, ale też znajdziemy szerszy kontekst historyczny dotyczący przyczyn jak i konsekwencji wysłania pionierskiej ekspedycji naukowo-badawczej na zachód kontynentu, do krainy dzikich zwierząt i licznych plemion indiańskich, gdzie w większości nie stanęła jeszcze stopa białego człowieka, poza nielicznymi traperami. Znajdziemy też sporo informacji o prezydencie Thomasie Jeffersonie, zwłaszcza na początku książki kiedy to była organizowana wyprawa której pomysłodawcą był właśnie 3 prezydent Ameryki. Dla mnie książka była niezwykle ciekawa, "uczestniczyłem" z przyjemnością w tej przygodzie i bez problemu przebrnąłem przez 700 stron.
Z ciekawostek, Lewis i Clark mieli na wyposażeniu karabin pneumatyczny, który wzbudzał prawdziwą sensację wśród Indian! Generalnie polecam wyruszyć na wyprawę z Lewisem i Clarkiem. :-)
Bastian2487
Posty: 18
Rejestracja: pn 04.maja.2020 - 20:33
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Moja broń: Remington New Army 44"; Rolling Block 45"

Re: Co czytamy!

Post autor: Bastian2487 »

"Historia materiałów wybuchowych, od czarnego prochu do bomby termojądrowej" George Brown. Moim zdaniam bardzo ciekawa i fajnie się czyta... jak porywającą opowieść
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Co czytamy!

Post autor: mar_kow »

Bastian2487 pisze: sob 12.cze.2021 - 19:10 "Historia materiałów wybuchowych, od czarnego prochu do bomby termojądrowej" George Brown. [...]
Jak ktoś chce to mogę podesłać na e-mail w .pdf
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Co czytamy!

Post autor: Arab »

Lew Kaltenbergh -- " Kopczyk chwały żołnierskiej w dawnej legendzie,dokumencie,porzekadle,opowieści,przekazie,gadce i pamiętniku "
Wyd. Mon 1966
Miłośnikom broni i barwy .
jedna_brew
Bywalec
Posty: 217
Rejestracja: pt 22.cze.2018 - 15:04
Moja broń: Remigton NMA x 2, Colt SAA

Re: Co czytamy!

Post autor: jedna_brew »

Chyba najpopularniejsza lektura na forum ;)
https://zespolmi.pl/post/13922/
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Co czytamy!

Post autor: Wycior »

Zbliża się rocznica bitwy pod Sadową (3.07.1866), przywołująca nieśmiertelne mity o decydującej roli pruskiej iglicówki, ewentualnie w kooperacji z austriacką taktyką. Wiele współczesnych publikacji (nie tylko polskich) jest obciążonych pokoleniami nawzajem od siebie odpisujących historyków, niknącym zrozumieniem XIX wiecznego sposobu wojowania, i jak można sądzić - potrzebą politycznej poprawności. Uwielbiamy legendę złotej wiedeńskiej epoki. Czy wypada pisać o zmurszałym, zacofanym, skorumpowanym imperium, rządzonym przez despotyczne beztalencie i utrzymywanym w kupie przez armię? Armię, dodajmy, żenująco dziadowską i nieefektywną? Zmagania 1866 roku były wojną piechoty. Szukając dominującego czynnika pruskiego zwycięstwa trzeba by (jakże niepolitycznie!) wskazać pruskiego piechura. Ten, może fizycznie słabszy od cesarskiego, przewyższał go pod każdym innym względem - także moralnym.

Chcąc poznać prawdę o wojnie prusko-austriackiej najlepiej sięgnąć do źródeł z epoki. Są liczne i wartościowe, zwłaszcza te niemieckojęzyczne. Większość z nich niestety wydrukowano frakturą (tzn. krzaczkami), co nie ułatwia lektury. Jest jednak kapitalna pozycja w języku polskim, autorstwa Jarosława Dąbrowskiego: Krytyczny rys wojny 1866 roku w Niemczech i we Włoszech, wydana w roku 1868 w Szwajcarii.

Autor - wybitny wojskowy z bogatym doświadczeniem bojowym, bez zbędnej beletryzacji koncentruje się na sprawach istotnych, pisze rzeczowo, obiektywnie i przytacza mnóstwo faktów. Podaje własną, fachową ocenę i interpretację wydarzeń, formułuje wnioski na przyszłość. Książkę uzupełniają świetne mapy, rzecz rzadko spotykana we współczesnej literaturze. Polecam tę pozycję każdemu zainteresowanemu historią "czarnoprochowej" wojskowości. Na zachętę przytaczam fragment:

Obrazek

Książka już poza copyrightem, można ją legalnie ściągnąć:
https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/public ... 86/content

Dostaniemy plik .zip, a po jego rozpakowaniu - zbiór poszczególnych stronic w formacie .djvu. Minimalnym wysiłkiem da się z tego zrobić e-booka .djvu albo .pdf. Wystarczy zainstalować darmową aplikację DjVuToy (do ściągnięcia np. stąd: https://www.mediafire.com/file/fu79ujak ... g.zip/file).
Wrzucamy ścieżkę do katalogu ze stronicami (zielony), wybieramy lokalizację e-booka (fioletowy) i - wio (czerwony):
Obrazek
Jak ktoś woli format .pdf uzyska go w kolejnym kroku (zakładka: [to PDF]). Konwersja może trwać wiele minut - nie resetować komputera ...
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Co czytamy!

Post autor: raguel »

Pamiętam, że ktoś (chyba @Wycior) wrzucał link do brytyjskiej książki z epoki w temacie Enfieldów. Czy ktoś ma ten link? Ja nie mogę znaleść :(
ODPOWIEDZ