Detonics

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
dkstrzelec
Posty: 26
Rejestracja: czw 22.lis.2018 - 13:05
Moja broń: Remington Pietta 1858 sheriff

Detonics

Post autor: dkstrzelec »

Jest możliwość kupienia tego ,jak to wygląda prawnie?
Załączniki
IMG_20210310_060606.jpg
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Detonics

Post autor: mar_kow »

Prawo:
"W Polsce posiadanie broni czarnoprochowej ładowanej amunicją rozdzielnego ładowania, wyprodukowanej przed 1885 r. lub jej repliki, a także pocisków, kapiszonów jest legalne i nie jest konieczna w tym wypadku żadna czynność prawna, jak rejestracja, uzyskanie zezwolenia itp., na mocy znowelizowanej w 2011 r. ustawy o broni i amunicji."
Fakty:
- czy to co pokazałeś na zdjęciu wygląda na replikę sprzed 1885 roku ??
Komentarz:
- jak policja zobaczy w rękach strzelca taką broń (w trakcie przewożenia, na strzelnicy, gdziekolwiek) to na pewno ją zarekwiruje. Na pewno będzie zarzut, droga przez mękę - a jaki wynik ?? Trudno przewidzieć...
https://www.youtube.com/watch?v=aSl1inayguk
dkstrzelec
Posty: 26
Rejestracja: czw 22.lis.2018 - 13:05
Moja broń: Remington Pietta 1858 sheriff

Re: Detonics

Post autor: dkstrzelec »

Na upartego ktoś mógłby coś z tamtych lat przerobić na coś takiego dodając taką kolbę , szyny montażowe itd.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Detonics

Post autor: mar_kow »

Na popularnych portalach aukcyjnych pojawiają się przeróbki replik ale broń jest zgodna konstrukcyjnie mniej lub więcej, w tym przypadku jak widać na filmiku konstrukcja jest innowacyjna. Co jakiś czas policja robi nalot na importerów broni, kusz z Czech i Słowacji gdzie są legalne (broń typu flobert którą łatwo przerobić na .22 LR). Przy okazji takiego importu mogą sprawdzić wszystko, czyli władujemy się w mały bigosik.
Ale każdy jest sobie żeglarzem i okrętem, niektórzy pakują się w kłopoty kupując wątpliwej legalności broń (słynne dubeltówki CP na naboje...) - tutaj może być podobnie...
jeszua
Posty: 12
Rejestracja: sob 02.sty.2021 - 21:53
Moja broń: brak

Re: Detonics

Post autor: jeszua »

mar_kow pisze: śr 10.mar.2021 - 08:02 Na pewno będzie zarzut, droga przez mękę - a jaki wynik ?? Trudno przewidzieć...
no, w tym przypadku pozwolę sobie nie zgodzić się z Twoją opinią, i wyrazić ją dla dobra pytającego: wynik łatwo przewidzieć, proces karny o posiadanie broni bez pozwolenia, jak będzie dobrze zawiasy, ale w papierach nabrużdżone (kara od roku do 10, zatarcie po 10 latach, jeśli zawiasy to 6 mies po upływie zawieszenia...)

podawane w mediach przykłady policji ścigającej za posiadanie pistoletów alarmowych pokazują, że wystarczą im dane ze sklepu, jeśli w trakcie kontroli coś takiego zauważą

jsz
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Detonics

Post autor: zbiho »

10 to za wytworzenie, ale jak kupisz to tylko 8.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Detonics

Post autor: slaw29 »

2 lata dodają za całkowity brak gustu w tym przypadku .
Na wszelki wypadek zaczynam nosić papier toaletowy ze sobą na strzelnicę . Gdybym zobaczył ładowanie czegoś takiego od lufy .... to pewne mam że się posram ze śmiechu .
Ferari z silnikiem syreny .
Slonik
Bywalec
Posty: 216
Rejestracja: sob 18.kwie.2020 - 21:31
Moja broń: Colt

Re: Detonics

Post autor: Slonik »

slaw29 pisze: śr 10.mar.2021 - 19:01 2 lata dodają za całkowity brak gustu w tym przypadku
:brawo:
Flash
Bywalec
Posty: 202
Rejestracja: śr 08.lis.2017 - 11:32
Moja broń:

Re: Detonics

Post autor: Flash »

czesi to mają cojones!
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Detonics

Post autor: mar_kow »

Flash pisze: sob 13.mar.2021 - 10:52 czesi to mają cojones!
Po prostu znają się na biznesie... Wiedzą że Polacy wykupią większość produkcji. Śmiem twierdzić że 80% produkcji Vesuvit'u ląduje w Polsce czy to komercyjnie czy też prywatny import.
jeszua
Posty: 12
Rejestracja: sob 02.sty.2021 - 21:53
Moja broń: brak

Re: Detonics

Post autor: jeszua »

Flash pisze: sob 13.mar.2021 - 10:52 czesi to mają cojones!
a jaki związek? nasi rodzimi "wynalazcy" produkujący pod ustawę też mają: bezzamkowego "rolling blocka" czy odprzodowego cattlemana z wyrzutnikiem łusek. fakt, że u południowych sąsiadów nie ma ograniczenia czarnprochowców do oryginałów lub replik pozwala na oferowanie zgodnie z prawem takich dziwadeł, a skoro tak to znaczy że są na to nabywcy
swoją drogą "odwagę" to mają sprzedawcy przeróbek fabrykowanych pod ubojkę, jak i ich klienci
jsz
Flash
Bywalec
Posty: 202
Rejestracja: śr 08.lis.2017 - 11:32
Moja broń:

Re: Detonics

Post autor: Flash »

Bezzamkowy rb, odprzodowy cattleman to próby (udane jak widać) załapania sie do kategorii miłość do westernów i historii.
Czesi w pełni korzystają z tego, że kategoria D pozwala im na o wiele więcej i polerują swoje konstrukcje w ramach tych ograniczeń.
Czemu cojones? bo ktoś położył pieniądze i czas żeby zrobić tę armatkę jak również jego poprzednika i inne g-ienka jak wszelkie great guny, które pewnie jak vesuvit, który wyżej kolega zgaduje (moim zdaniem słusznie), trafiają do PL by dać niektórym pozory bezpieczeństwa (albo niebezpieczeństwa zależy od celu).
Kowbojów, miłośników westernów jest raczej niewielu :) ale prawie każdy wyzna tę miłość jeśli od tego coś będzie zależało.

A jak to się stało, że tradycje rusznikarskie u nich oznaczają produkcję tego a u nas samopałów pilnikiem i spawarką to nie wiem...
Ostatnio skutecznie to chyba kosy przekuwaliśmy na sztorc :( a i tak było manto.
jeszua
Posty: 12
Rejestracja: sob 02.sty.2021 - 21:53
Moja broń: brak

Re: Detonics

Post autor: jeszua »

a propos pewnego rewolweru oferowanego na polskim rynku, wyrok sądowy:

"(...) wykonany współcześnie rewolwer czarnoprochowy rozdzielnego ładowania kal. 44, numer (...), produkcji włoskiej, kształtem i wyglądem przypomina rewolwer Colt wzór (...), który był wytwarzany przed (...) jednak wyłącznie na nabój scalony, nie stanowi repliki broni rozdzielnego ładowania wytwarzanej przed 1885 rokiem, uznano zatem, że na jego posiadanie wymagane jest pozwolenie." - z opinii biegłego

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-u ... -522588235

jsz
escobar
Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt 01.lut.2019 - 12:51
Moja broń: GA12 . GA12 SLUG GA16 .44 .44 .44 .44 .58 .45

Re: Detonics

Post autor: escobar »

Czy są znane jeszcze jakieś przypadki - wyroki za Cattlemana z tego co wiem raczej się nie czepiali i nawet ktoś się chwalił że ma w EKB wpisane i nikt się nie czepia
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Detonics

Post autor: Wycior »

jeszua pisze: śr 17.mar.2021 - 21:52 nie stanowi repliki broni rozdzielnego ładowania wytwarzanej przed 1885 rokiem
Biegły sądowy najwyraźniej okazał się biegły. Pytanie pomocnicze: czy kapiszonowy Cattleman stanowi replikę jakiejś broni rozdzielnego ładowania wytwarzanej przed 1885 rokiem? Na ten temat rozpisywano się na tym forum wielokrotnie, przy okazji owtrzegając potencjalnych nabywców. Teraz można tylko - zupełnie bez złośliwości i całkiem rzeczowo - napisać: sam sobie winny.
ODPOWIEDZ