Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Generalnie broń krótka taka jak rewolwery oraz pistolety.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1073
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Post autor: Irek M »

A ja pytam się Sławek, nie o kolor lufy tylko kiedy z niego będziesz strzelał :-) I pospiesz się bo jak pożyczę na strzelanko od znanego Tobie kolegi to będzie wstyd :-) :-)
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Post autor: Wycior »

Francuskie pistolety oficerskie to osobny temat. Nawet te regulaminowe były wykonywane na innym poziomie. Natomiast broń liniową, tzn. dla szeregowych i podoficerów, robiono starannie i z dobrych materiałów, ale bez upiększeń na jedno kopyto. Wdziałem już trochę francuskich pistoletów liniowych z tego okresu, w szczególności Mle 1842 (żandarmeryjny), 1822T, 1822T bis, AN XIII i AN XIII T. Część w naturze, dużo więcej na zdjęciach. W żadnym z nich nie było śladu bruniry ani oksydy. Ogólną zasadą było że punce nabijane na etapie produkcji (po inspekcji) a jeżeli pistolet był poddawany modyfikacjom (np. na kapiszony albo gwintowaniu) to dochodziły kolejne punce, tak na warkoczu (T, bis), po lewej stronie komory (kaliber w milimetrach, później litera N czyli rozwiercenie do 17.7 mm), oraz po prawej stronie komory, niekiedy schowane pod osadą: data pierwszej transformacji (T.rok) oraz ewentualnie drugiej, jeżeli była potrzebna (S.rok). Pozostałe punce z reguły zachowywano, chyba że co sięś tam starło, np. przy dorabianiu brandki.

Co się mogło dziać z Twoim pistoletem - szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Mógł być np. zdobyczą wojenną i trafił do magazynów rezerwowych. W rachubę wchodziłaby któraś z armii niemieckich w 1870/71. Był przestarzały i nie trafił do służby liniowej, mógł jednak pójść do rezerw mobilizacyjnych dla Landwehry albo jakoś tak. Tylko zgaduję, ponieważ bronią zdobyczną, o ile nie trafiła do służby czynnej u zwycięzcy (jak Chassepoty) mało kto się zajmował. Nie zawsze wszystko da się prześledzić. Czasem trzeba się zdać na racjonalne domniemania.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Post autor: slaw29 »

Wycior - epoka Covida minie to mam nadzieję że pojawisz się na jakiś zawodach . Będziesz mógł ocenić na żywo . Będe miał trochę czasu to zrobię wszystkie punce .
Irek - ME ogłoszone i to priorytet. Cała reszta idzie na bok . Tym bardziej że ostatnio karabiny odmówiły współpracy. Młody ma w swojej kategorii wiekowej duże szanse. Doszliśmy do punktu że możliwości strzelca przerosły możliwości broni . Teraz jesteśmy w czornej ..... dupie. Trzeba pracować nad amunicją .
PanTadeusz1
Posty: 34
Rejestracja: wt 16.mar.2021 - 13:28
Lokalizacja: Włocławek
Moja broń: Replika wariancją le page

Re: Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Post autor: PanTadeusz1 »

Witam ,
Też mam zagadkę, nie za milion , ale dla wiedzy.
Odziedziczyłem pistolet, wiem ,że replika ale nie wiem na jakim pierwowzorze. Czy macie jakiąś wiedzę ,pomysł??
Załączniki
Witam ,
Witam ,
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Post autor: BEAR »

Trudno powiedzieć dokładnie na podstawie jednego zdjęcia. Dużo mówi bicie na lufie i dane producenta. Czasami pod lufa są punce. Napewno replika wzorowana na La Page albo Mang in Graz
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Post autor: slaw29 »

Odkręć lufę , odkręć zamek i zrób dokładne zdjęcia wszystkich punc . Trzeba szukać . Ta zagadka za miliona dalej nie jest do końca rozwiązana . Rozwiązywanie zagadek czasami jest trudne i czasochłonne .
Wygląda jak przeróbka skałki , strasznie dziwny kurek . Lufa jest gwintowana ?
Więcej dobrej jakości zdjęć .
PanTadeusz1
Posty: 34
Rejestracja: wt 16.mar.2021 - 13:28
Lokalizacja: Włocławek
Moja broń: Replika wariancją le page

Re: Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Post autor: PanTadeusz1 »

Niema żadnych punc , lufa gładka, kontrblacha srebrna zwienczenie kolby rownież
Załączniki
20151017_212231.jpg
20151017_212256.jpg
20151017_212143.jpg
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Post autor: BEAR »

Zastosowane elementy nie są dobrze spasowane chociażby brandka do płytki zamka. Ze zdjęcia wyglada jak składak. Niepokojącym jest że lufa nie ma żadnych punc może to wyrób jubilerski? Sama oksyda na lufie w tym pistolecie też daje do myślenia. Pistolety tego typu nie były oksydowane. Masz jakąś wiedzę czy pistolet był strzelany?
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Post autor: slaw29 »

Korek lufy to zwykła śruba chyba . Na podłodze leży surowa kolba przygotowana do szlifowania .
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Post autor: BEAR »

Ogórki i osada pistoletu :ok:
PanTadeusz1
Posty: 34
Rejestracja: wt 16.mar.2021 - 13:28
Lokalizacja: Włocławek
Moja broń: Replika wariancją le page

Re: Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Post autor: PanTadeusz1 »

O mammamija ależ spostrzegawczy jesteście..
Wiem trochę bo przed śmiercią Wuj mi parę rzeczy pokazywał i opowiadał. Miał kilka prawie zakończonych projektów ale po jego śmierci "rozeszły się" .Do mnie trafił ten ,oraz kilka rozpoczetych .Pistolet był przestrzelany. Lufa jest z rurki wysokocisnieniowej 700mpa całą resztą robiona była ręcznie, osada z orzecha, .Jak się domyślam nie ma to wartości, ale chciałem dojść na wzór jakiej broni było to wykonane.
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Post autor: BEAR »

Wartość napewno jest raz że sentymentalna a 2 że broń była odstrzelona nie wnikam w zasady i uprawnienia bo się nie do końca znam. Niemniej ciekawa pamiątka. Co do wzornictwa trudno powiedzieć sądze że Twórca mógł wzorować sie na ww. pistoletach.
PanTadeusz1
Posty: 34
Rejestracja: wt 16.mar.2021 - 13:28
Lokalizacja: Włocławek
Moja broń: Replika wariancją le page

Re: Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Post autor: PanTadeusz1 »

Jeszcze wykopałem zdjęcie to chyba interpretacj na temat deringera
Załączniki
20140705_151601.jpg
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Post autor: BEAR »

Tak wersja mniej poręczna bo z dłuższą lufą.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Pistoletowa zagadka za milion. Temat z przymrużeniem oka.

Post autor: slaw29 »

Mnie to wygląda na Francuski pistolet "1814 Neuf ". Ale wydatnie zasmiecacie mój wątek . Proszę o oczyszczenie moderatora . Nie bedziemy się zajmować ogorkami na forum.
ODPOWIEDZ