Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
Bass 77
Posty: 33
Rejestracja: pn 15.paź.2007 - 10:17
Lokalizacja: Śląsk
Moja broń: brak

Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Post autor: Bass 77 »

Myślę że temat o epokowych odtylcowych dubeltówkach rozdzielnego ładowania zasługuje na osobny wątek i mam nadzieję że krążący po różnych forach i grupach kategorycznie wygłaszany mit „ Odtylcowych dubeltówek rozdzielnego ładowania nigdy nie było” zostanie raz na zawsze przebity osikowym kołkiem.

Podstawowym typem łamanej dubeltówki kapiszonowej jest dubeltówka Casimira Lefaucheux, która, o czym mało kto wie (przynajmniej w Polsce, we Francji to bardziej znany temat), początkowo była produkowana właśnie w takiej konfiguracji. Zachowały się zarówno rysunki patentowe jak i same dubeltówki oraz inna broń tego typu. Lefaucheux opatentował łamaną dubeltówkę pod koniec lat 20 tych i dopiero w 1835 lub 36 opatentował swój słynny nabój scalony ze sztyftem. Istniała kiedyś strona na której można było zobaczyć wszystkie patenty Lefaucheux, niestety wygląda na to że obecnie już wygasła, więc teraz piszę z pamięci zakładając margines błędu.
Nie można powiedzieć aby produkcja tych dubeltówek była marginalna, mimo że cena tych dubeltówek była wysoka (od 140 do 500 franków) Casimir Lefaucheux nie wyrabiał z zaspokojeniem popytu i sprzedawał licencję do produkcji tych dubeltówek innym producentom z Saint Etienne i Liege. Szybko pojawiły się także nielicencjonowane podróbki tej broni o czym sam Lefaucheux ostrzegał w zamieszczanych w prasie ogłoszeniach.
Dubeltówki produkowane na licencji w Liege, jeśli były sprzedawane we Francji musiały być zgodnie z umową licencyjną ostemplowane przez Casimira Lefaucheux i uiszczone musiały być tantiemy od każdej sprzedanej sztuki. Z tego co pamiętam jeden z rysunków patentowych przedstawiał dubeltówkę kapiszonową w wariantach z kominkami umieszczonymi na lufach i na baskili w drugim wariancie. Jak dotąd kapiszonowe dubeltówki Lefaucheux spotkałem tylko z kominkami umieszczonymi na lufie, kominki na baskilach spotykałem na pistoletach, sztucerach i pojedynkach opartych o konstrukcję Lefaucheux ale wykonaną prze innych producentów.

Kapiszonowe łamane dubeltówki Lefaucheux były niewątpliwie produkowane także po 1836 roku, spotyka się tego rodzaju strzelby z sygnaturami innych rusznikarzy.

A tak wyglądały kapiszonowe „Lefoszki” plus pistolet dwulufowy.
lefaucheux_1024x768 (1).jpg
2003.18.276 fusil à percussion sur capsules - Musée d'Art et d'Industrie de Saint-Etienne.png
2003.18.18 fusil à percussion sur capsules - Musée d'Art et d'Industrie de Saint-Etienne (1).png
images.jpg
images.jpg (10 KiB) Przejrzano 6609 razy
Pistolet
french-military-handguns-1853-1892-5-638.jpg
french-military-handguns-1853-1892-9-638.jpg
lefaucheux percussion-19.jpg
Ogłoszenie prasowe z 1833 roku
8-1833.png
Cd.
Bass 77
Posty: 33
Rejestracja: pn 15.paź.2007 - 10:17
Lokalizacja: Śląsk
Moja broń: brak

Re: Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Post autor: Bass 77 »

Dubeltówka kapiszonowa Lefaucheux po konwersji na naboje sztyftowe
fofo310.jpg
fofo410.jpg
fofo111.jpg
fofo210.jpg
Z czasem znaczna część tych dubeltówek została przerobiona na zapłon sztyftowy, na przykładzie powyższym widać dobrze szczegóły przeróbki, większość z nich przerobiono jednak tak że wielu posiadaczy takiej broni mogła się nawet nie domyślać że ich „Lefoszka „ była kiedyś bronią kapiszonową . Przykład takiej broni poniżej gdzie ślady tej przeróbki poza ogólnym wyglądem i detalami typowymi dla starszych Lefaucheux zdradzają jedynie słabo widoczne ślady po zaślepionych otworach na lufie.
lefaucheux casimir fusil de jacques-04.jpg
lefaucheux casimir fusil de jacques-05.jpg
Na francuskim portalu jest obecnie jedna dubeltówka na sprzedarz ale niestety jest to egzemplarz również przerobiony na naboje sztyftowe, o czym sprzedawca wspomina w opisie.
https://www.naturabuy.fr/FUSIL-LEFAUCHE ... 99691.html

Warto wspomnieć że powyższe przykłady nie są pierwszymi odtylcowymi kapiszonowymi dubeltówkami produkowanymi przez Casimira Lefaucheux. Od 1828 roku produkuje dubeltówki według patentu Pichereau z 1824 roku które są modyfikacją dubeltówki Pauly na amunicję scaloną, przystosowaną przez Pichereau do zapłonu kapiszonowego, wyposażoną w klasyczne kapiszonowe kurki i kominki. Lufy w tej konstrukcji są nieruchome, do ładowania zespół zamkowy był unoszony do góry na zawiasie. Były cztery warianty tej broni, kominki były umieszczone na lufach lub na zamku. I tak w postaci strzelb Pichereau-Lefaucheux mamy pierwszy przykład konwersji wstecznej broni na amunicję scaloną na rozdzielne ładowanie :lol:
download (2).jpg
download (3).jpg
Powyższe przykłady nie wyczerpują tematu odtylcowych dubeltówek rozdzielnego ładowania, zarówno tych łamanych jak i innych systemów. Dużo tego typu konstrukcji powstawało we Francji, Belgii, Niemczech i zapewne innych krajach Europy. Mam gdzieś na starych dyskach jeszcze zdjęcia niemieckiej łamanej dubeltówki z kominkami na baskili i tłokowym uszczelnieniem, ale teraz tego nie znajdę.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Post autor: wyrzucony »

Bardzo ciekawy art :) :brawo:
Mam pytanie jak wyglądały patrony do takiej dubeltówki odtylcowej w wersji kapiszonowej ?
Gdybyś miał zdjęcia patronów to prosiłbym o zamieszczenie.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Post autor: mar_kow »

Wklejam z Wikipedii:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oryginalne dubeltówka:

Obrazek
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Post autor: wyrzucony »

Mar_kow ale to są naboje sztyftowe systemu Lefaucheux a mnie chodzi o patrony do tych dubeltówek na zapłon kapiszonowy.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Post autor: mar_kow »

Derek pisze: ndz 24.sty.2021 - 21:19 Mar_kow ale to są naboje sztyftowe systemu Lefaucheux a mnie chodzi o patrony do tych dubeltówek na zapłon kapiszonowy.
O.K. To również czekam na fotki...
Bass 77
Posty: 33
Rejestracja: pn 15.paź.2007 - 10:17
Lokalizacja: Śląsk
Moja broń: brak

Re: Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Post autor: Bass 77 »

Były to raczej proste patrony zwijane z papieru i nie różniące się zbytnio od tych do broni odprzodowej, kapiszon musiał je przepalić. Kiedy Casimir Lefaucheux próbował zainteresować wojsko swoim karabinem kapiszonowym z uchylnym do góry zamkiem jak dubeltówkach Pichereau, zwracał uwagę że ten karabin może strzelać zwykłą wojskową amunicją. Nie pomagało to w zachowaniu szczelności, wycieki gazów prochowych miało ograniczać staranne dopasowanie broni na styku lufy z zamkiem. Większość użytkowników zapewne sama kręciła i kleiła te patrony i mogła kombinować z własnymi pomysłami na poprawę uszczelnienia w postaci różnych podkładek. Tylko takie zdjęcie kiedyś znalazłem.
63aa501a3b240437a670b92dff189c93878692a1.jpeg
Gdyby poszukać w tekstach, instrukcjach z epoki to może się znajdzie więcej informacji
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Post autor: wyrzucony »

https://forum.cartridgecollectors.org/t ... 2/39316/21 tutaj jest wszystko ładnie wyjaśnione :)
Patrony były doszczelniane miseczką mosiężną bądź stalową.
Bass77 jeszcze raz gratulacje za obalenie kolejnego mitu i poszerzenie naszej wiedzy :piwo:
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Post autor: Wycior »

Bass 77 pisze: pn 25.sty.2021 - 00:14 wycieki gazów prochowych miało ograniczać staranne dopasowanie broni na styku lufy z zamkiem
Uwzględniając ciśnienie w komorze i sprężystość stali, uszczelnienia oparte tylko na statycznym docisku były niewystarczająco skuteczne nawet w broni o sztywnej konstrukcji (Hall, Starr i mnóstwo innych). Uszczelnienia dynamiczne (Podewils-Lindner, późniejszy Sharps) też wymagały sztywnego korpusu. W broni łamanej było to niewykonalne. Przedmuch był problemem także we wczesnych konstrukcjach Lefaucheux.

Wyjściem były rozprężające się uszczelki. Mogły to być metalowe „rozetki”, wspomniane tu wcześniej jako „miseczki”. W gruncie rzeczy chodziło o mini-kubeczki, stanowiące zakończenie tekturowej rurki będącej korpusem patronu. Takie rozwiązanie stosował też Lefaucheux zanim opatentował metalowo-kartonowy nabój sztyftowy. Patrony z rozetką były trudne do wykonania w chałupniczych warunkach i większość myśliwych była skazani na kupno gotowych. Pojawienie się nabojów sztyftowych odebrało tej amunicji rację bytu. Dla pragnących wykonać amunicję prostymi środkami sensowną alternatywą były patrony papierowe, najlepiej z filcowym uszczelnieniem denka.

Prawdopodobnie najdoskonalszym rozwiązaniem odtylcowej dubeltówki na papierową amunicję był patent Calisher & Terry. Nadawał sie zarówno do broni nisko- jak i wysokociśnieniowej. Oprócz karabinów wojskowych była także broń myśliwska. Poniżej dwulufowy karabin myśliwski marki Calisher & Terry. Nie mam zdjęć gładkolufowej strzelby ale takowe były produkowane w oparciu o ten sam system:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z uwagi na techniczne wyrafinowanie i finezję wykonania broń tego typu należała do najwyższej półki. Dzisiaj pięciocyfrowa (w USD) cena za taką pukawkę nie zaskakuje. Jak wyglądała amunicja? Nie mam przykładów amunicji śrutowej ale jej budowa nie mogła odbierać od patronów karabinowych:
Obrazek
alterjorge

Re: Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Post autor: alterjorge »

Ale mnie Kol.Wycior zaskoczył tymi wygrzebanymi gdzieś zdjęciami myśliwskiego C & T. Coś pięknego. Ciekawostka- ten karabin myśliwski ma inne rozwiązanie tłoka w porównaniu do zwykłych wojskowych, jest inny kształt części dociskowej i ten pin, nie wiem czy mi się nie wydaje, ale coś tam jest takiego. Wojskowy ma tłok lekko stożkowy, tu trochę jak grzybek, w każdym razie ciekawe zdjęcia.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Post autor: mar_kow »

Znalazłem fajną stronkę dotyczącą nie tylko broni systemu Lefaucheux ale też prekursorów naboju z centralnie "prawie spłonką":
https://aaronnewcomer.com/document/jean ... -priestel/
...częściowo "drętwo" tłumaczona na polski.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Post autor: Wycior »

To są fragmenty książki Georga Priestela pod tytułem: Jean Samuel Pauly,Henri Roux, and Successors - their inventions from 1812 to 1822. Autor opublikował ją do powszechnego użytku tak że można ją legalnie mieć za friko. Najpraktyczniej ściągnąć ją w całości jako plik. PDF - wygodniej sie czyta. Lepiej studiować w oryginale bo tłumaczenie Googli jest koszmarne.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Post autor: mar_kow »

Na tej stronce jest kilka ciekawych pozycji do pobrania w całości w oryginale. Lubię szperać w sieci jak mam czas. Im więcej szperam tym bardziej zadziwia mnie historia broni we wczesnej fazie rozwoju. Inspiracją są też właśnie Wasze posty... :piwo:
Bolek
Posty: 2
Rejestracja: wt 19.paź.2021 - 11:01
Moja broń: brak

Re: Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Post autor: Bolek »

Witam,

Znalazłem coś takiego w książce: "Weapon A Visual History of Arms and Armor"

Broń jest podpisana jako gwintowana niemiecka dubeltówka która posiada: "nipple" co rozumiem, że jest to kominek oraz osłonę kominka co jak rozumiem jest po to, aby kapiszon nie popalił twarzy strzelca.
No i oczywiście posiada " Barrel pivot pin" - akurat ucięło co oznacza, że na pewno jest łamana/ odtylcowa.
I najważniejsze data powstania dubeltówki według autora tej książki datowane jest na 1880 :-D

Swoją drogą jak się poszuka to znajdzie się też informację taką jak tutaj:

https://www.doublegunshop.com/forums/ub ... 560&page=2
(Piszą, np. że w 1883 przerabiali dubeltówki odprzodowe na "back action" i pod odpowiednie pociski)
Załączniki
Bez tytułu.png
Bolek
Posty: 2
Rejestracja: wt 19.paź.2021 - 11:01
Moja broń: brak

Re: Odtylcowe dubeltówki kapiszonowe

Post autor: Bolek »

Witam - raz jeszcze

Poniższej strzelby ciężko będzie przebić, a jego producent pochodzi z Zachodniopomorskiego :) informacje w poniższym linku:

http://www.littlegun.info/arme%20allema ... 0%20gb.htm
Załączniki
collath first model-15.jpg
ODPOWIEDZ