Pierwsza skałka.

podstawowe informacje
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Pierwsza skałka.

Post autor: mar_kow »

slaw29 pisze: sob 13.mar.2021 - 22:50 [...] Liczenie punktów i analiza punktowa w czasie strzelania przeszkadza początkującym strzelcom . Proponuję początkującym przyjąć taką samą zasadę . [...]
Najświętsza prawda... Przede wszystkim nie tylko strzelanie ale wszystkie elementy powinny dawać radochę - dobieranie naważki, smaru, przybitek, łatek, ładowanie, kombinowanie... Komu się to nie podoba tzn. że ten sport nie dla niego. Dlatego część nowych chce zaczynać od "odtylcowego". Często koledzy "scalaki" na strzelnicy podejdą, popytają, strzelą i tyle w temacie...
A ja mimo że mam pozwolenie i aktualnie trzy "recepty" do zrealizowania to bardziej mam chęć kupić skałkę niż scalaka...
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Pierwsza skałka.

Post autor: slaw29 »

A ja mimo że mam pozwolenie i aktualnie trzy "recepty" do zrealizowania to bardziej mam chęć kupić skałkę niż scalaka...
Chyba ciekawy temat
https://www.olx.pl/d/oferta/bron-czarno ... 5a28e2672b
ktoś wie co to za replika ?
alterjorge

Re: Pierwsza skałka.

Post autor: alterjorge »

Kup i się przekonaj :-)))
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Pierwsza skałka.

Post autor: mar_kow »

slaw29 pisze: ndz 14.mar.2021 - 11:20 [...]Chyba ciekawy temat
https://www.olx.pl/d/oferta/bron-czarno ... 5a28e2672b
ktoś wie co to za replika ?
Ten sam użytkownik sprzedaje jeszcze Enfield'a, Tryon'a i Derringera...
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Pierwsza skałka.

Post autor: slaw29 »

To jest to .
http://www.euroarms.net/euroarms_netUS1 ... 03-L&C.htm
Ale podobno szałowe to nie było .
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1072
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Pierwsza skałka.

Post autor: Irek M »

Może być też Antonio Zolli. Bardzo fajny.
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Pierwsza skałka.

Post autor: BEAR »

Planuje w swojej broni zabudować buksik aby jeszcze bardziej poprawić i przyspieszyć zapłon. Na chwilę obecną mam zwykły otwór w lufie lekko tuningowany z wierzchu. Lufa to typowa 45 z tych lżejszych. Otwór zapałowy jest wywiercony na średnicy podziałowej panewki. Jak się patrzy na samą lufę nieznanie poza osią symetrii w górę.
Plan jest taki aby zabudować buksik Pedersoli M8 x 1,25 czyli wiercenie na jakieś 6,5- 6,8mm. Wychodzi że gwint może lekko wystawać na grani lufy. Co o tym sadzicie? Zastanawiam się czy wiercenia nie wykonać nieco niżej w osi lufy.
IMG_20210316_131434.jpg
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Pierwsza skałka.

Post autor: Marek »

A nie ma po przeciwnej stronie śruby ?
Z drugiej storny lufy.
Są takie systemy ze wkładasz do środka buksik jak w Manton’ie od przeciwnej storny i dokręcasz śrubę.
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Pierwsza skałka.

Post autor: BEAR »

Nie nie posiada to Kentucy Jeger produckji Euro Arms z 72 roku wykonanie budżetowe . Orginalne wiercenie było bez gradowania krawędzi kanału zapałowego.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Pierwsza skałka.

Post autor: slaw29 »

Ta wysokość wydaje się dobra . Problem opóżnionego zapłonu może leżeć gdzie indziej a nie w tym otworku.
Jaką masz średnicę otworu ?
Czy czasem nie masz wolnej przestrzeni w komorze zapałowej jak nasypiesz prochu ?
Na razie bym nie przerabiał . Nasyp naważkę prochu , daj z 1,5 grama kaszy , dobrze dociśnij wszystko , podsyp szwajcarem 1 aż do otworu i powinno działać .
U mnie strzał następuje bardzo szybko , tak szybko że nie zdążę się wystraszyć odpalenia na panewce ;)
Ale podsypuję CH 1 aż do otworu zapałowego i kilka ziarenek w stożek otworu .
Buksik robię sobie sam ze śruby nierdzewnej 8 . Idzie to nawet zrobić bez użycia tokarki.
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Pierwsza skałka.

Post autor: BEAR »

Sławek u mnie zapłon jest praktycznie natychmiastowy, wydłużonego zapłonu dopatruje się tylko w przypadku przesypania panewki. Robię to tylko wtedy jak z jakichś powodów nie mogę odpalić i chce się pozbyć kuli. Szukam co można jeszcze polepszyć żeby było lepiej. Prochu nie sype dużo na panewke max 1/3 przestrzeni i z dala od otworu. Uprzednio przetykaczem zawsze robię kanał-ubijam z przetykaczem. Generalnie z zapłonu jestem zadowolony, jeżeli coś można polepszyć to chce to zrobić. Może akurat ten ułamek sekundy przyczyni się do lepszej celności. Komora u mnie jest prosta, przynajmniej nie ma problemu z czyszczeniem jag opiera się o korek. Kaszka zawsze jest pod kula.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Pierwsza skałka.

Post autor: slaw29 »

Szukam co można jeszcze polepszyć żeby było lepiej.
Jak masz dobry zapał , to wiem co trzeba aby było jeszcze lepiej .....
Trochę treningu na sucho i wolnej głowy przy strzelaniu.
Wycieczki na strzelnicę od czasu do czasu .
Czasem jak sobie chcesz poprawić , to sobie pogorszysz.
Ostatnio skończyłem ćwiczenia na mojej skałce , na następną wycieczkę na strzelnicę biorę pistolet.
Franek niestety nie postrzela chyba z nami Pensylwani na zawodach bo mówi że się mu lufa na końcu zaciera . Nie wiem co to znaczy :D ale raczej strzelał z nami w konkurencji nie będzie.
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Pierwsza skałka.

Post autor: BEAR »

Ja też nie wiem co to znaczy ale profilaktycznie zdrowia Życzę Frankowi!
Pewnie masz rację treningi u mnie nie są aż tak częste, zobaczymy czy kilka rad Marka i Twoich się sprawdzi napewno nie zaszkodzi 😀. Puki co nie robię nic. Jak będę miał po zawodach zamek zdjęty do czyszczenia pomierzę lokalizację otworu i zobaczymy.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Pierwsza skałka.

Post autor: slaw29 »

Jakiekolwiek masz dylematy , zabierz na zawody :D . Będzie komisja liczyć wyniki , będziemy dywagować o problemach.
Jedyną przesłanką za robieniem tam teraz buksika byłby zbyt duży otwór zapałowy . Jak masz więcej jak 2mm to można myśleć o buksiku .
U mnie zrobiłem sobie buksik z otworem 1,5mm i skałka nie zionie mocno ogniem bocznym. Czytałem ze optymalny otwór to 1,8 mm.
Franek zdrowy i oby tak jak najdłużej pozostało, problem ma z lufą w karabinie a o rozporku nic nie wspominał to chyba jest Ok .
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Pierwsza skałka.

Post autor: BEAR »

Kanał myślę jest w porządku. Buksik miał na celu zabuowę stożka od strony komory. Przy rozwiązaniu wierconej lufy mamy długi kanał zapałowy dajmy na to na jakieś 5 - 6mm co sądze ma wpływ na zapłon ładunku. Co innego muszkiet gdzie lufa jest cieńsza i zamiar celności był inny. Z tego co czytałem stożek ułatwia zapłon.
ODPOWIEDZ