Rewelacyjny proch

MaciekP
Stary bywalec
Posty: 920
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 16:52
Lokalizacja: Lublin
Moja broń:

Rewelacyjny proch

Post autor: MaciekP »

Od pewnego rusznikarza dowiedziałem się, że proch nitro można poddać tzw. flegmatyzacji (swoistemu rozrzedzeniu) i z powodzeniem stosować w broni cp. Ale najciekawsze teraz: kolega strzelał z takiego prochu, tym on się różni od czarnego, że prawie nie dymi, lufy nie syfi, huk daje b. umiarkowany i nie śmierdzi zgniłymi jajcami. Koledze wierzę, rusznikarz jest poważnym facetem. A Szanowne Koleżeństwo co o tym sądzi?
Awatar użytkownika
amadeusz
Stary bywalec
Posty: 594
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 09:44
Moja broń:

Re: Rewelacyjny proch

Post autor: amadeusz »

MaciekP pisze:Od pewnego rusznikarza dowiedziałem się, że proch nitro można poddać tzw. flegmatyzacji (swoistemu rozrzedzeniu) i z powodzeniem stosować w broni cp. Ale najciekawsze teraz: kolega strzelał z takiego prochu, tym on się różni od czarnego, że prawie nie dymi, lufy nie syfi, huk daje b. umiarkowany i nie śmierdzi zgniłymi jajcami. Koledze wierzę, rusznikarz jest poważnym facetem. A Szanowne Koleżeństwo co o tym sądzi?
Cały urok tej zabawy znika . Nie będzie śmierdziało ,nie będzie dymu i bez syfu :? .
Jak dla mnie , to odpada .

amadeusz
Awatar użytkownika
cpt.Nemo
Stary bywalec
Posty: 516
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 19:47
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Re: Rewelacyjny proch

Post autor: cpt.Nemo »

MaciekP pisze: prawie nie dymi, lufy nie syfi, huk daje b. umiarkowany i nie śmierdzi zgniłymi jajcami.
Acha, no to po ptokach :(
Po co wtedy strzelac z czarnoprochowca jak sie traci najfajniejsza czesc zabawy ?
To juz chyba prosciej kupic cos na scalona, lub wiatrowke ?
Magua
Stary bywalec
Posty: 559
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Post autor: Magua »

Nie no, pewne atrakcje jednak są. Np. taka rozerwana lufa, potrafi pozostawić niezatarte wrażenia! :-D
kumat
Bywalec
Posty: 100
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 14:27
Moja broń:

Post autor: kumat »

Napis na lufie broni wyraźnie mówi że tylko do CP.
A prawo?? Nam powinno szczególnie zależeć, aby go nie łamać.
MaciekP
Stary bywalec
Posty: 920
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 16:52
Lokalizacja: Lublin
Moja broń:

Post autor: MaciekP »

No i obsobaczyli mnie Koledzy, pewnie mają rację. Czarnoprochowy urok zabawy znika przy prochu sflegmatyzowanym. Przyznam, że nad tym się nie zastanawiałem. Warto jednak wiedzieć, że istnieje taka alternatywa, może komuś się przyda. W ogóle czasem watro wiedzieć, co się dzieje na sąsiednim podwórku.
Awatar użytkownika
RS_45
Posty: 37
Rejestracja: pn 22.sty.2007 - 00:06
Lokalizacja: ślask
Moja broń:

Post autor: RS_45 »

Bo w CP najfajniejsze jest to że po strzale długo nie widac czy sie trafiło :lol: :lol:
MaciekP
Stary bywalec
Posty: 920
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 16:52
Lokalizacja: Lublin
Moja broń:

Post autor: MaciekP »

Mam rozumieć, że pyrodex to jest sflegmatyzowany proch nitro? A Tobie, Wojtku, życzę douczenia się w sprawach polskiej ortografii.
MaciekP
Stary bywalec
Posty: 920
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 16:52
Lokalizacja: Lublin
Moja broń:

Post autor: MaciekP »

No to się wyjaśniło. Podałem to jako ciekawostkę, o której warto wiedzieć i tylko tyle. Nawet mi do głowy nie przyszło rezygnowanie z czarnego prochu.
Karol_K
Posty: 28
Rejestracja: pn 04.cze.2007 - 23:18
Moja broń:

Post autor: Karol_K »

Z punktu widzenia technologi proch nitro juz sam w sobie ( jezlie jest w postaci granulek ) musial ulec flegmatyzacji taki jest proces technologiczny ze azotan celulozy rozpuszcza sie w acetonie potem sie ta pape ktora powstanie przecieraz przez sita a nastepnie czerni pylem grafitowym lub pylem wegla drzewnego co w pewnym stopniu chroni przed mechanicznymi oraz atmosferycznymi uszkodzeniami ziarna ... Wiec ponowne flegmatyzowanie prochu nitro nie wiele przyniesie bo w dalszym ciagu bedzie to nitroceluloza tylko nieco bardziej rozpuszczona w acetonie .. Pyrodex to temat na zupelnie inna bajke i akurat w nim nitroceluloza pelni bardziej role lepiszcza niz samodzielnego pednika
ODPOWIEDZ