Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

podstawowe informacje
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: alterjorge »

To teraz będzie o tym, czy rewolwer z prochem i kulami w bębnie -ale bez kapiszonów- jest załadowany czy nie. Ludzieee...
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Jaroslaw78 »

Są i tacy co trzymają załadowany rewolwer (czyli z kapiszonami) w domu,a mało tego,to przyjeżdżają na strzelnicę autem z... rewolwerem w kaburze...
Teoretycznie mogą. Ale po co?
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Marek »

Nie mogą, warto żebyście choć raz przeczytali regulamin strzelnicy, potem tak postrzega się czarnoprochowców.
W domu to może robić sobie co chce na strzelnicy już nie.
Miner
Posty: 92
Rejestracja: wt 16.mar.2021 - 21:14
Moja broń:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Miner »

Nie bardzo rozumiem po co wysyłacie pisma do policji. Kilka razy odpisywali ludziom bzdury i dopiero po zrobieniu szumu wycofywali się z opinii. POLICJA NIE JEST OD INTERPRETACJI PRAWA!! Od tego jest ustawodawca, prawnicy lub sądy.
To co napisał Marek powinno być wytłuszczone i powiększone, żeby nikt tego nie przegapił - na strzelnicy nie można nosić broni (mieć jej załadowanej) poza stanowiskami strzeleckimi!
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Jaroslaw78 »

Marek pisze: pn 14.lut.2022 - 07:54 Nie mogą, warto żebyście choć raz przeczytali regulamin strzelnicy, potem tak postrzega się czarnoprochowców.
W domu to może robić sobie co chce na strzelnicy już nie.
To zależy od strzelnicy. Zanim zacząłem ładować bębny w domu,nie omieszkałem zapytać czy mogę tak wejść na strzelnicę. Nie ma żadnego problemu. Wnoszę taką broń w walizeczkach. Nie wziąłem więc takiego działania z doopy drogi kolego, tylko dopiero po uzgodnieniu z właścicielem strzelnicy. Na obu strzelnicach gdzie strzelam nie widzą żadnego problemu.
Miner
Posty: 92
Rejestracja: wt 16.mar.2021 - 21:14
Moja broń:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Miner »

Jest coś takiego, jak wzorcowy regulamin strzelnic: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dzie ... c-16865606
i jest tam jasno napisane:
Rozdział 2
Sposób obchodzenia się z bronią
1.
Na terenie strzelnicy poza stanowiskiem strzeleckim nosi się broń rozładowaną z otwartymi komorami nabojowymi, bez pasów i pokrowców. W przypadku pistoletów i rewolwerów dozwolone jest ich noszenie w kaburach. Dopuszcza się inny sposób noszenia broni, jeśli tak stanowi regulamin zawodów.
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Jaroslaw78 »

Pierwsze zadanie dotyczy broni długiej.
Oraz nie ma wzmianki o broni CP.
Jeśli właściciel dopuszcza mi przenoszenie broni CP w taki sposób jak ja robię, to w czym problem? Jeśli wszystko odbywa się z rozsądkiem i BHP. Na niektórych strzelnicach nie dopuszczają prochownic. Ja używam bez problemu.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Wycior »

Obserwując dyskusje na forum nie łudzę że większość kolegów zadała sobie trud chociażby przeczytania regulaminu strzelnicy (ze zrozumieniem lub bez, wszystko jedno). W końcu chodzą na szczelnicę nie dla studiowania literatury ale żeby poszczelać. Dlatego na wszelki wypadek przytoczę przepisy dotyczące obchodzenia się z bronią na strzelnicy. To jest minimalny zestaw reguł, który z mocy prawa:
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 000234.pdf
musi znaleźć się w każdym regulaminie strzelnicy:

Obrazek

Jak widać już samo wejście na strzelnicę z załadowaną bronią jest wykroczeniem (UOBiA Art. 51.2.12) oraz podstawą do wywalenia delikwenta ze strzelnicy.

Muszę się usprawiedliwić: przytoczyłem pierwotną wersję dokumentu, bez późniejszych poprawek. Miałem w tym cel - chciałem pokazać osobliwe podejście (ówczesnego) resortu spraw wewnętrznych do problemu ptactwa. Czy ptak to zwierzę? Może mają rację. Popatrzmy na taką np. kurę. Czy to zwierzę? Jakie zwierzę - przecież to tylko zwykła kura ...
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Jaroslaw78 »

Punkt 1
Próbuję wytłumaczyć,że różnie właściciele/prowadzący strzelanie go interpretują. Co do broni palnej scalonej nie ma żadnych wątpliwości.
Natomiast "broń rozładowana, zabezpieczona..." w przypadku broni CP można uznać,że jest rozładowana,bo pozbawiona kapiszonów, więc nie zdolna do wystrzału. Natomiast na innej strzelnicy mogą uznać,że jest załadowana,bo jest proch i pocisk. Więc to zależy od zdrowej interpretacji.
P.s. oczywiście, że czytałem regulamin, dlatego na wstępie zapytałem jak się do niego odnoszą i co uznają za "broń rozładowaną" w przypadku broni CP. I dostałem jasną odpowiedź,że dopóki nie ma inicjatora wystrzału, czyli kapiszona założonego na kominek, jest to broń rozładowana.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Wycior »

@Jarosław78: spoko. Napisałem że większość nie czyta regulaminu, nie że nikt nie czyta.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Marek »

. Wnoszę taką broń w walizeczkach. Nie wziąłem więc takiego działania z doopy drogi kolego, tylko dopiero po uzgodnieniu z właścicielem strzelnicy.
Czyli dokładnie jak to napisałeś z … z doopy., chyba ze jest ustawodawcą i od wczoraj się prawo zmieniło.

Natomiast druga śmieszna cześć szamotanina się czy jest załadowany czy nie jest załadowany to jak z panienką która była prawie cnotliwą. Sam sobie odpowiedziałeś kilka postów wcześniej wiec szkoda dyskusji
. A ja się nie zgodzę z tym ,że ładownie bębnów (bez kapiszonów rzecz jasna) np dzień przed strzelnicą nie ma sensu. Mam 3 rewolwery (jutro dojdą kolejne dwa),oraz karabinek rewolwerowy Uberti z dwoma bębnami. Wolę mieć je załadowane wcześniej, żeby nie tracić czasu na ich ładowanie na strzelnicy.
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Jaroslaw78 »

Ehhh... ZAŁADOWANE bębny niekoniecznie oznacza,że broń jest ZAŁADOWANA...I GOTOWA do strzału. Ludzie... czepiacie się słówek....
ZAŁADUJ jest to dość powszechne słowo. ZAŁADUJ pranie do pralki. Czy to oznacza,że pranie w BĘBNIE pralki jest ZAŁADOWANE i gotowe do strzału? :-D :-P
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Marek »

To jakie te bębny są ?
:lol:
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Jaroslaw78 »

Bębny załadowane,ale broń nie jest załadowana. Taki paradoks 😁
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Marek »

Można różnie wymyślać, ale rozładowany nie jest. Szkoda bicia piany.
ODPOWIEDZ