Tokarenka

Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Tokarenka

Post autor: Bready »

slaw29 pisze: śr 03.lut.2021 - 20:54 Potrzebowałem pilnie tulejki do kalibratora wytoczyć. Robotę zleciłem koledze , miesiąc zleciał .... nic . Kolega obłożony robotą tak że nie miał czasu . Drugi miesiąc tulejek jak nie było tak nie ma.
No to zaczeles tak samo jak ja :-D
Witaj w klubie :-)
Wylaczaj naped sruby jak nie uzywasz posuwu ,bo widzialem ze caly czas na filmie miales wlaczona ,no ale to chyba nie Twoj film ;).
Olej mysle ze sprawdziles ,masz 3 wzierniki ,w przekladni glownej ,w nortonie i w suporcie ,ja leje do gornej krawedzi wziernika ,mam spokoj na dluzszy czas ,a to nie przeszkadza.
Wypoziomoj maszyne bo zatrzesz lozyska w przekladni glownej jak nie bedzie wypoziomowana.
Mocowanie uchwytu jak najbardziej typowe ,tyle ze to standard amerykanski i wymiary calowe ,ja mam takie samo D1-4 : https://d2avly8h3zb2z7.cloudfront.net/4 ... ?version=1
No chyba ze masz DIN 55021 rozmiar 3 ,mocowany na sruby,ale o tym mocowaniu nie wiem nic.
W tej tokarce wystepowaly alternatywnie obydwa.
Mozna dostac gotowe backplate D1-4 z trzpieniami ,a nawet uchwyty D1-4 mocowane bezposrednio bez backplate. (sorry za nazewnictwo ale nie znam polskiej nazwy tej plyty pomiedzy uchwytem a wrzecionem).
Ewentualnie wytocz sobie backplate z krazka stalowego ,kup chinski uchwyt i zatocz i splanuj te backplate pod niego ,przykrec ,zaznacz pozycje w jakiej zalozyles na backplate i uchwycie i tyle.
Jakby co pytaj ,powodzenia.
A tak na marginesie to naogol zawsze staram sie toczyc z jednego zamocowania ,idealnie drugi raz nigdy nie zlapiesz ,chyba ze w uchwycie czteroszczekowym niezaleznym bedziesz ustawiac na zegar dial.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Tokarenka

Post autor: slaw29 »

Dzięki koledzy za chęć pomocy i cenne informacje. Bready przez Ciebie to się znowu narobię. Zapadła decyzja o ściągnięciu tokarki z palety i poziomowaniu. Olej dolałem na początku , ale trzeba by go było wymienić całkowicie. Pojawia się pytanie jaki nowy olej zalać . Może jakiś rzadki samochodowy ? Co do uchwytu dam sobie jeszcze czas. Mam możliwość wymiany mojego na uchwyt orginalny Emco 4 szczękowy . Kusi mnie ten uchwyt bo mógłbym kostki toczyć pod formy pocisków . Niedużo toczę to może i warto by było się wymienić.
Pozostaje pytanie - jak długo mocuje się zwykły pręt w uchwycie 4 szczęnkowym ?
Pojawiała się firmowa frezarka do mojego modelu tokarki
https://allegro.pl/oferta/tokarka-freza ... 0161426018
cena zabija a gość twardo się trzyma. Wydaje mi się że brakuje jakiegoś elementu z przodu silnika. Tam gdzie jest ten wystający wałek ze śrubami.
Toczyłem wczoraj moją cudowną "Wunderwafe " do Sharpsa. Drżyjcie wszyscy i klękajcie narody :-D :-D :-D
alem się przetoczył o 5 setek . Cóż trochę czasu poszło na marne, ale co się rozerwałem i odstresowałem to moje. Bilet do kina też kosztuje a tu miałem rozrywki za 5 zł kosztów wałka aluminium. Dzisiaj podejmuję 2 próbę ale dokładny wymiar uzyskam już rozwiertakiem nastawnym.
Natomiast tutaj gość sprzedaje różne ciekawe cuda do tokarki.
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/NLAt/
Pozdrawiam i niech się wiór sypie.
Ps . A zapomniałem dodać moja tokarka ma jeszcze odczyty elektroniczne ale coś nie dokładnie banga i nie mogę znajeść do nich instrukcji.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Tokarenka

Post autor: Wycior »

slaw29 pisze: czw 04.lut.2021 - 11:32 Muszę toczyć z jednego " zakręcenia " materiału .
Jak pisze Bready, nawet w idealnym uchwycie trzyszczękowym nigdy nie uda się ponownie zapiąć materiału w identyczny sposób. Zawsze pozostanie jakaś drobna niecentryczność. W zasadzie im cieńszy pręt tym gorzej. Owszem, da się założyć uchwyt czteroszczękowy (zdaje się masz taki!) z niezależną regulacją szczęk. Potem czujnikiem zegarowym (najlepiej uchylnym) można próbować materiał ponownie wycentrować.
slaw29 pisze: sob 06.lut.2021 - 16:43 Pozostaje pytanie - jak długo mocuje się zwykły pręt w uchwycie 4 szczęnkowym ?
Na właśnie. Piszę: "próbować" bo nie mając praktyki to może być walka z mnóstwem iteracji. Z początku szcżęki trzeba przesuwać parami: jedna tył, druga w przód. Dopiero przy ostatnich setnych milimetra można zdać się na sprężystość materiału i regulować dociskiem tylko jednej szczęki. Dlatego warto tak planować robotę aby krytyczne operacje wykonać z jednego mocowania. Pojedyncze toczenie okrągłego pręta w niezależnym uchwycie czteroszczękowym to droga pod górkę, bo on jest przeznaczony do czego innego
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Tokarenka

Post autor: Bready »

Sciag sobie instrukcje od tokarki ,i tam bedzie jaki olej stosowac. Silnikowe oleje sie nie nadaja ze wzgledu na zawartosc detergentow ,a przekladniowe sa za geste. Jakis olej maszynowy bez detergentu SAE20 (do mojej taki idzie) lub ewentualnie SAE30. Nie moze byc za gesty ,bo jak bedziesz mial zimno w warsztacie to dlugo trwa zanim dojdzie do lozysk po uruchomieniu. Ja przykleilem w skrzyni przekladniowej kilka magnesikow neodymowych aby wylapywaly z oleju ewentualne opilki. Uchwyt czteroszczekowy niezalezny warto miec ,ale nie zastapi on uchwytu samocentrujacego ,ktory jest podstawa.
Jakie masz to mocowanie uchwytu? ,bo w tych maszynach byly i typu camlock i DIN ,zalezy dla kogo produkowali.
Jak masz camlock to wymiana uchwytu to jest moment.
W DIN w zasadzie tez ,teraz poogladalem roznice ,i w zasadzie to takie samo mocowanie tylko zamiast krzywek sa trzpienie z nakretkami ,nie porownywalem wymiarow ,moga sie roznic.
Trzeba by porownac wymiary stozka i rozstaw trzpieni ,byc moze do DIN beda pasowaly uchwyty z mocowaniem D1-3 lub D1-4 tylko trzeba bedzie wymienic trzpienie na sruby ,a uchwyty czy backplate D1 latwiej kupic niz DIN.
Ten film to jest twoj egzemplarz ,czy tylko podobna maszyna znaleziona na youtube? ,bo ona ma montarz DIN.
Daj jakies zdjecia tego odczytu ,aby bylo widac typ ,i zdjecia linialow to sprobuje cos podpowiedziec.
Ja sam zamontowalen chinskie i do tokarki i do frezarki ,i jestem zadowolony ,dokladnosc odczytu wieksza niz dokladnosc maszyn.
Załączniki
Z tej frezarki to masz jakies 50% maszyny ,a calosc wyglada tak jak na zdjeciu.   Sruba u gory to "drawbar" do wciagania i wybijania  narzedzi w stozek morsa.
Z tej frezarki to masz jakies 50% maszyny ,a calosc wyglada tak jak na zdjeciu. Sruba u gory to "drawbar" do wciagania i wybijania narzedzi w stozek morsa.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Tokarenka

Post autor: slaw29 »

Dzięki za rozwiązanie zagadki do czego jest ta śruba.
To zdjęcie które przedstawiłeś to niezależna Frezarka solo Emco . Przystawka do tokarki jest bez stołu z przesuwami . Rolę stołu pełni stół ( suport ) tokarki i nim się daje lewo - prawo przód tył .
Tutaj taka przystawka zamontowana na takiej samej tokarce Emco maximat super 11 jak mam ja.

Odczyty jakie mam to Szwajcarskie Visulesta 2E .
Obrazek
Działa wszystko i robi odczyty, tylko mam wrażenie że nie dokładnie i nie mam instrukcji jak to się obsługuje.

Wycior - wychodzi ze trzeba mieć 2 uchwyty . 3 szczękowy samocentrujący i 4 szczękowy . Nie da się tyłka utrzeć szkłem. Jak się skończy Covid to kolega fachowiec tokarz pochyli się nad problemem i kupię dwa uchwyty o tych samych normach Din ..... aby były wymienne i był święty spokój. Kolega tez mi dotoczy te flansze pod mocowanie tych uchwytów . Trzeba kupić coś mocno popularnego żeby cały osprzęt uchwytów , flansz , planszajb i innych dupereli był popularny standardowy i tani .

Jedno co można napisać - chcesz się rozerwać , kup sobie tokarkę i nie zapomnij o komplecie rozwiertaków nastawnych.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Tokarenka

Post autor: Wycior »

Mam tokarkę ale kalibratory i tak wykańczam rozwiertakami nastawnymi, bo da się to zrobić precyzyjniej, bez stresu i ciągłego wycofywania suportu dla robienia pomiarów. Powierzchnia wewnętrzna jest od razu tak gładka że prawie nie trzeba szlifować.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Tokarenka

Post autor: slaw29 »

Wycior pisze: sob 06.lut.2021 - 21:49 ale kalibratory i tak wykańczam rozwiertakami nastawnymi, bo da się to zrobić precyzyjniej, bez stresu i ciągłego wycofywania suportu dla robienia pomiarów.
Pamiętam ten post o rozwiertakach, na drugi dzień zasuwałem po swój komplecik :lol:

Panowie ciekawa technika

Ten patent w zasadzie może zastąpić uchwyt 4 szczękowy
Ciekawe gdzie można kupić takie fajne wytaczaki
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Tokarenka

Post autor: Wycior »

Jest praktyczny problem z pokazaną na filmiku metodą wytaczania kokil. Ponieważ wytaczenie odbywa się nożem (wytaczakiem) kształtowym równocześnie na całym obrysie wnęki, to tokarka musi być BARDZO sztywna i mieć znaczy moment obrotowy wrzeciona. Po prostu: duża tokarka.
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Tokarenka

Post autor: Bready »

slaw29 pisze: sob 06.lut.2021 - 22:49 Ciekawe gdzie można kupić takie fajne wytaczaki
Takie ?
https://www.ebay.com/itm/3-8-Boring-Bar ... SwLwBagg6I
Sa w roznych rozmiarach ,na aliexpres i bangogod tez.
slaw29 pisze: sob 06.lut.2021 - 20:46 Trzeba kupić coś mocno popularnego żeby cały osprzęt uchwytów , flansz , planszajb i innych dupereli był popularny standardowy i tani .
Flansze musisz robic lub kupowac pasujace do wrzeciona ,a z drugiej strony dopasowujesz do kupionego uchwytu juz na swojej tokarce aby zminimalizowac bicia.
Wymiary stozkow wrzeciona DIN 55021-3 i D1-4 sa takie same ,roznice sa w rozstawie otworow na trzpienie mocujace.
Ja wlasnie taki mam: https://www.ebay.com/itm/D1-4-Direct-Mo ... SwNaBdFJDj
DIN-owskich takich nie znalazlem ,moze slabo szukalem.
Mozna jednak nawiercic i nagwintowac otwory na sruby w uchwycie D1-4 ,srodek bedzie pasowal.
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Tokarenka

Post autor: Bready »

Porownaj wskazania z czujnikiem zegarowym to bedziesz wiedzial czy dokladnie.
Znalazlem :-D chyba po francusku ,ale moze cos z tego wyklikasz ;)
Ja kiedys modyfikowalem pewne urzadzenie majac instrukcje tylko po flamandzku i nie majac internetu i sie udalo :-D
Załączniki
Visulesta 2 doc codensé.pdf
(129.84 KiB) Pobrany 119 razy
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Tokarenka

Post autor: slaw29 »

Kolega Dremel się zaszczepił ( on był majstrem na tokarkach ) i ma dużą wiedzę. Już za 40 dni mnie nawiedzi , wypijemy sobie dobrą flachę i będziemy toczyć. Wiedza kolegi Dremaela napawa mnie nie ukrywanym optymizmem na własne kokile. Może w tym tygodniu ...zamontuję pomiary i popracuję trochę na tokarce.
Awatar użytkownika
donkihot
Bywalec
Posty: 391
Rejestracja: wt 29.sie.2017 - 11:48
Lokalizacja: LASY PODWARSZAWSKIE
Moja broń: Walther GSP .32 S&W, CZ 557 Varmint, CZ 75 TS S&W

Re: Tokarenka

Post autor: donkihot »

Jakoś tak tu cicho od pewnego czasu, więc może coś ode mnie 8)
Ostatnio do swojej tokarki dorobiłem uchwyt do dremela:

I za jego pomocą rozszlifowałem matrycę:

Wyszło co najmniej tak dobrze jak oczekiwałem, a może nawet lepiej :D
Powierzchnia po szlifowaniu jest o wiele lepsza niż była fabrycznie.
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Tokarenka

Post autor: Bready »

Ja ostatnio robilem testy z formatowania szyjki z uzyciem matryc Wilson neck bushing i Lee collet z tulejka prowadzaca ,no i wynik bicia szyjki 0.05mm do 0.01 mm dla Lee :-D
W Lee formatuje na 3 razy obracajac luske.
Jakie masz bicie szyjki po formatowaniu ta matryca ?
Pochwal sie bronia w 6.5 CR ,bo albo przeoczylem albo nie pokazales.
Awatar użytkownika
donkihot
Bywalec
Posty: 391
Rejestracja: wt 29.sie.2017 - 11:48
Lokalizacja: LASY PODWARSZAWSKIE
Moja broń: Walther GSP .32 S&W, CZ 557 Varmint, CZ 75 TS S&W

Re: Tokarenka

Post autor: donkihot »

Cześć Bready, gdzie ty byłeś jak cie tyle czasu nie było ?
Pytasz o bicie szyjki, niestety nie mam jednoznacznej odpowiedzi. Przemierzyłem 20 losowo wybranych łusek i wygląda to tak:
Obrazek

Z ciekawości pomierzyłem odstrzelone łuski (i swoje elaborowane i z fabrycznych amunicji Hornady i S&B) i też mam jazdy od 0,00 do 0,03mm. Także jak piszesz że masz bicie łusek nie przekraczające 0,01mm to aż ci zazdroszczę.
Sztucer to Howa 1500 Varmint w najtańszej plastikowej osadzie (póki co) ;)
Dziś byliśmy na strzelnicy dobierać naważki wg. 10 round load development i udało się zrobić taką grupę. 100m. 4 strzały:
Obrazek
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Tokarenka

Post autor: Bready »

Rzadko zagladam bo i strzelania malo.
Czyli masz bicie szyjki 0.04-0.05mm.
Czym formatowana ?
Porownaj formatowanie szyjki Lee collet z tulejka i ta szlifowana matryca ,co wypada lepiej.
Mam juz dostep do strzelnicy 600yd ,w zasadzie 596yd ,jak na razie raz w miesiacu ,ale podobno ma byc lepiej jak odwroca kierunek strzelnic pistoletowych w klubie aby nie kolidowaly z osia 600yd.
Moze to jeszcze z rok-dwa potrwac ,ale jest perspektywa.
Zrobilem skiny bedding w moim 6.5 CR ,cieniutka warstwa kleju JB Weld na inserty aluminiowe w osadzie , prawie przezroczysta ale dopasowuje inserty do lufy.
A jak sie juz chwalimy ,202yd (185m) 5 strzalow grupa:
Załączniki
100_1577.JPG
ODPOWIEDZ