Różnice miedzy naważkami

podstawowe informacje
ODPOWIEDZ
piotsz
Posty: 2
Rejestracja: sob 07.maja.2016 - 20:06
Moja broń:

Różnice miedzy naważkami

Post autor: piotsz »

Witam.
Mam pytanie, kupiłem niedawno NORD NAVY SHERIFF KAL. 44 i mam w domu już karabinek remingtona tez w kalibrze .44.
Oba bębny wyglądają mniej więcej identyczne a roznica w naważkach jest dość spora bo do karabinka moge wsadzić od 22-30 grainow a do Navy Sheriff 12-15 grainow.

Z czego to wynika?
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Różnice miedzy naważkami

Post autor: Stefanek »

To akurat proste. Karabin ma kilkakrotnie dłuższą lufę niż rewolwer. Duża naważka prochu zdąży się spalić w długiej lufie karabinu, przy okazji wytwarzając odpowiednio wysokie ciśnienie. Przy wsypaniu zbyt dużej ilości prochu do bębna rewolweru może się zdarzyć, że część prochu zostanie po prostu wydmuchana z krótkiej lufy - zupełnie bezproduktywnie. Z kolei zbyt mała naważka w lufie karabinu spali się zbyt szybko, zanim pocisk opuści lufę. Spowoduje to szybki spadek ciśnienia za pociskiem, a w efekcie niższą energię wylotową.
W różnych źródłach można nawet znaleźć wzory, jak dobierać naważkę prochu w zależności od długości lufy, a właściwie od jej objętości. Np. 11,5 grana prochu FF na cal sześcienny lufy (za: http://strzelba.net/cp/cpcalcul.php)
piotsz
Posty: 2
Rejestracja: sob 07.maja.2016 - 20:06
Moja broń:

Re: Różnice miedzy naważkami

Post autor: piotsz »

Swietna odpowiedz, dziekuję:) Myślalem moze ze z innych materiałów sa zrobione itp, ale teraz mam jasność:)
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Różnice miedzy naważkami

Post autor: Bready »

Nie wiem dlaczego Pietta daje inna instrukcje na europe ,a inna na USA.
Pewnie dla tego ze juz raz Pedersoli dostal z powroten swoje strzelby czarnoprochowe wyslane do Cabelasa ,z adnotacja ze skoro zalecaja takie nawazki to powinni sie zastanowic nad swoja orientacja seksualna ;)
Tutaj: http://www.fotosik.pl/zdjecie/a048cb696d1bfe59 masz strone instrukcji broni czarnoprochowej Pietty ,dolaczanej do broni w Cabelasie ,drukowanej we wloszech ,i wyraznie jest napisane ze dopuszczalna nawazka do rewolwerow .44 to 35 gr ,a zalecana 12-15gr.
Pewnie te 35gr nie zdarzy sie spalic ,ale nasypac jak najbardziej mozesz.
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Różnice miedzy naważkami

Post autor: Stefanek »

Kolegi rewolwer ma lufę niecałe pięć cali. 35 gran prochu wyleci z niej z efektem niezłego fajerwerku :lol: (żeby tylko trawa na strzelnicy nie była za sucha). Ale oczywiście załadować można. Ja mam Navy M1861 prod. Uberti z lufą 7,5 cala i tam według fabrycznej instrukcji 15 gran prochu to jest naważka minimalna! Przy 18 granach mam już niezły efekt sypania iskrami (czyli niespalonymi w lufie ziarnami prochu). Maksymalna naważka to 25 gran. Więcej się w komorze nie zmieści, bo przecież jeszcze musi iść przybitka i kula :-D Chyba, żeby "na bojowo" bez przybitki :lol:
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Różnice miedzy naważkami

Post autor: Bready »

Amerykanie sypia duzo ,nawet jak nie ma szans aby sie spalilo w lufie.
Ja w karabinach .50 z szybkim gwintem i pociskiem 350gr sypie 95gr FFg ,i uwazam ze to dobra ,mocna mysliwska nawazka.
Oni w podobnej broni sypia po 200gr do pocisku .45 230gr na sabocie plastikowym .50/.45 :D
Jak by do rewolweru dostali europejska instrukcje z maksymalna nawazka 15 gr to by wysmiali producenta ,i wiecej nie patrzyli na jego produkty.
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Różnice miedzy naważkami

Post autor: Stefanek »

Bready pisze:Amerykanie sypia duzo ,nawet jak nie ma szans aby sie spalilo w lufie.
Przynajmniej jest pewność, że broń osiąga najwyższą możliwą przy danej długości lufy energię wylotową :-D
Ocet
VIP
Posty: 91
Rejestracja: pt 12.lut.2016 - 22:39
Moja broń: Smith Carbine .50

Re: Różnice miedzy naważkami

Post autor: Ocet »

Do pykania do tarczy sypie od 1-1.5 grama. Tak do karabinu (.45) jak i rewolweru(.36 i .44).

Nie masz się co przejmować że przesadzisz. Nie da się broni CP zasypać za dużą ilościa prochu. Po prostu nie zdązy się spalić. ;)

Jak mam ochote na więcej to cóż... sypie więcej. :D Z reguły mam osobno przygotowane pare naważek więcej.
ODPOWIEDZ