Katalizatory prochu czarnego

podstawowe informacje
ODPOWIEDZ
Falbana
Posty: 2
Rejestracja: pn 08.lut.2016 - 23:57
Moja broń:

Katalizatory prochu czarnego

Post autor: Falbana »

Tak jak w tytule moje pytanie brzmi: czy ktoś natknął się na powyższy problem omówiony w literaturze? :-)
Szescionogi
Posty: 12
Rejestracja: wt 04.lut.2014 - 10:48
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Moja broń:

Re: Katalizatory prochu czarnego

Post autor: Szescionogi »

A gdzie Ty się z takim pojęciem zetknąłeś? Jaka miała by być rola takiego katalizatora?
Falbana
Posty: 2
Rejestracja: pn 08.lut.2016 - 23:57
Moja broń:

Re: Katalizatory prochu czarnego

Post autor: Falbana »

Polepsza prędkość spalania prochu czarnego. Jednakże temat ten interesuje mnie czysto teoretycznie.
Awatar użytkownika
RemColt
Posty: 17
Rejestracja: pt 15.sty.2016 - 08:11
Lokalizacja: Sanniki
Moja broń:

Re: Katalizatory prochu czarnego

Post autor: RemColt »

Niestety osobiście nie miałem doświadczenia z katalizatorami prochu czarnego, ale przypomniało mi się, że kiedyś czytałem o możliwości zastąpienia węgla drzewnego innymi środkami (gdzie to czytałem - nie pamiętam). Nie wiem natomiast jaki będą one miały wpływ na zużycie broni czarnoprochowej.
Bardzo ważnym zagadnieniem jest to, iż do dziś ustalenie reakcji spalania czarnego prochu odpowiadającego każdej takiej reakcji jest niemożliwe, co jest bezpośrednio związane z różnym składem węgla zależnym od czasu jego wypalania czy gatunku z jakiego jest pozyskiwany.

Podaję link do forum pirotechnicznego gdzie jest podpowiedz czym można zastąpić węgiel oraz przepis na proch biały katalizowany: http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic ... ea07087e99

Jednocześnie proszę o zachowanie ostrożności przy zabawie materiałami pirotechnicznymi i przypominam, że do oddania strzału z broni czarnoprochowej niezbędne są nam ręce :?:
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Katalizatory prochu czarnego

Post autor: Bready »

Falbana pisze:Polepsza prędkość spalania prochu czarnego. Jednakże temat ten interesuje mnie czysto teoretycznie.
A po co ?
Bron czarnoprochowa jest przystosawana do aktualnej przedkosci spalania prochu z uwzglednieniem jego granulacji ,im drobniejszy tym szybszy.
Stosujac proch z katalizatorem mozna doprowadzic do zniszczenia broni i wypadku.
Wiekszy zakres mozliwych do wykozystania predkosci spalania maja prochy bezdymne ,tzw "Nitro" ,i do nich jest jest dedykowana odpowiednia bron.
ODPOWIEDZ