Czy taka organizacje jest potrzebna?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mincerz
Stary bywalec
Posty: 762
Rejestracja: czw 26.paź.2006 - 00:25
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Post autor: Mincerz »

George pisze:Przednia myśl. Dla polskiej tradycji bardziej odpowiednia była by konfederacja czyli sprzymierzenie o bardziej ograniczonych zależnościach. Pytanie w jaki sposób dotrzeć z ta ideą do dziesiatek bractw kurkowych i stowarzyszeń strzeleckich, które powinny wybrać swoich przedstawicieli do tego gremium. Oni z kolei mogliby określić zakres jego działania i status prawny.
To musi samo wyjść od dołu. To zwyczajnie musi być potrzeba samych grup lokalnych.
Znane mi konfederacje, sprzymierzenia powstałe dobrowolnie, istnieją i mają się dobrze.
Awatar użytkownika
Szuwaks
Posty: 43
Rejestracja: pn 23.paź.2006 - 22:55
Lokalizacja: Poduszkowo
Moja broń:

Post autor: Szuwaks »

Zaproponowałem federacje, a George poprawił, że „ bardziej odpowiednia była by konfederacja”. Chcąc wyłapać subtelną różnicę pomiędzy tymi dwoma terminami zajrzałem
do Słownika Języka Polskiego i czytam:

federacja – związek organizacji społecznych, stowarzyszeń
konfederacja – związek, stowarzyszenie, zjednoczenie obywateli lub organizacji.

o zaleznościach - ani słowa.
Awatar użytkownika
George
Bywalec
Posty: 298
Rejestracja: śr 18.paź.2006 - 07:44
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Moja broń:

Post autor: George »

Przytoczyłeś tu bardzo wąskie definicje a jest ich bardzo wiele choćby te:

Federacja (łac. foederatio - sprzymierzenie) - państwo składające się z mniejszych, obdarzonych autonomią państw związkowych (np. stanów, landów, prowincji), ale posiadających wspólny (federalny) rząd. Państwa związkowe posiadają zwykle szeroką autonomię wewnętrzną oraz tworzą w niektórych kwestiach własne prawa, wspólna pozostaje najczęściej polityka zagraniczna i obronna. Kraje federacyjne posiadają wspólną walutę. Do państw federalnych należą między innymi Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk (na kontynencie amerykańskim), Niemcy, Austria, Belgia i Rosja (w Europie), Indie i Malezja (w Azji), Nigeria czy wreszcie Australia.

Konfederacja – związek państw (z bardzo ograniczoną władzą centralną), partia, związek lub zrzeszenie utworzone przez grupę, albo miasta dla osiągnięcia określonych celów, mający istnieć do chwili osiągnięcia tego celu.

W I Rzeczypospolitej konfederacja oznaczała lokalny lub ogólnopaństwowy związek szlachty utworzony dla osiągnięcia określonych celów; najsłynniejszymi były konfederacja tyszowiecka, konfederacja barska oraz konfederacja targowicka. Niekiedy konfederaci zwoływali sejm, obradujący wtedy pod węzłem konfederacji, gdzie uchwały mogły przechodzić zwykłą większością głosów.

Federacja np. związków zawodowych oznacza, że mają one obowiązek stosowania się do uchwał- zaleceń władz fedracji i łożyć na ich utrzymanie.
Konfederacja oznacza raczej dobrowolna przynależność podyktowaną realizacja wspólnych zamierzeń, z zachowaniem autonomii organizacji wchodzących w jej skład i pełnej ich suwerenności.

Myslę, że Maciek P. jako polonista mógłby przytoczyć jeszcze kilka innych objaśnień tych terminów
Awatar użytkownika
cpt.Nemo
Stary bywalec
Posty: 516
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 19:47
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Post autor: cpt.Nemo »

Szuwaks pisze:federacja – związek organizacji społecznych, stowarzyszeń
konfederacja – związek, stowarzyszenie, zjednoczenie obywateli lub organizacji.
o zaleznościach - ani słowa.
Zalezy na czym komu zalezy :)
W konfederacji moga byc rowniez osoby niezalezne.
Troche tak jak w Sejmie - przedstwiciele partii i poslowie niezalezni.
Federacja nie przewiduje "bezpartyjnych"
Awatar użytkownika
Łucznik
Bywalec
Posty: 157
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 10:29
Lokalizacja: Czerskie Bractwo Kurkowe
Moja broń:

Post autor: Łucznik »

Może zamiast roztrząsać różnice między federacją a konfederacją lepiej zajrzeć do ustawy? ? ? Piszą tam o związku stowarzyszeń. Ten związek stowarzyszeń może mieć swoją nazwę własną "Federacja strzelecka .." lub "Konfederacja strzelających inaczej" albo "Polski Związek Strzelectwa Czarnoprochowego". Ale jeśli zostanie założony przez co najmniej trzy "osoby prawne będące stowarzyszeniami" będzie związkiem stowarzyszeń. I o taki związek chyba kolegom chodzi. Z art.42 wynika też dlaczego bez sensu jest stowarzyszenie zwykłe. A art.6 cytuję dlatego, by jakiś mały Adolf przy tym nie gmerał.

USTAWA
z dnia 7 kwietnia 1989 r.
Prawo o stowarzyszeniach.
DU 79 z 2001 r. poz.855
(tekst jednolity)

Art. 6.
1. Tworzenie stowarzyszeń przyjmujących zasadę bezwzględnego posłuszeństwa ich członków wobec władz stowarzyszenia jest zakazane.
2. Nikogo nie wolno zmuszać do udziału w stowarzyszeniu lub ograniczać jego prawa do wystąpienia ze stowarzyszenia. Nikt nie może ponosić ujemnych następstw z powodu przynależności do stowarzyszenia albo pozostawania poza nim.

Art. 9.
Osoby w liczbie co najmniej piętnastu, pragnące założyć stowarzyszenie, uchwalają statut stowarzyszenia i wybierają komitet założycielski.

Art. 10.
1. Statut stowarzyszenia określa w szczególności:
1) nazwę stowarzyszenia, odróżniającą je od innych stowarzyszeń, organizacji i instytucji,
2) teren działania i siedzibę stowarzyszenia,
3) cele i sposoby ich realizacji,
4) sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków,
5) władze stowarzyszenia, tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencje,
6) sposób reprezentowania stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych, a także warunki ważności jego uchwał,
7) sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich,
8 ) zasady dokonywania zmian statutu,
9) sposób rozwiązania się stowarzyszenia.
2. Stowarzyszenie, które zamierza tworzyć terenowe jednostki organizacyjne, jest obowiązane określić w statucie strukturę organizacyjną i zasady tworzenia tych jednostek.
3. Osoba prawna może być jedynie wspierającym członkiem stowarzyszenia.

Art. 22.
1. Stowarzyszenia w liczbie co najmniej trzech mogą założyć związek stowarzyszeń. Założycielami i członkami związku mogą być także inne osoby prawne, z tym że osoby prawne mające cele zarobkowe mogą być członkami wspierającymi.
2. Do związków, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy.

Art. 40.
1. Uproszczoną formą stowarzyszenia jest stowarzyszenie zwykłe, nie posiadające osobowości prawnej.
2. Osoby w liczbie co najmniej trzech, pragnące założyć stowarzyszenie zwykłe, uchwalają regulamin działalności, określając w szczególności jego nazwę, cel, teren i środki działania, siedzibę oraz przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie.
3. O utworzeniu stowarzyszenia zwykłego jego założyciele informują na piśmie właściwy, ze względu na przyszłą siedzibę stowarzyszenia, organ nadzorujący, podając dane, o których mowa w ust. 2.

Art. 42.
1. Stowarzyszenie zwykłe nie może:
1) powoływać terenowych jednostek organizacyjnych,
2) łączyć się w związki stowarzyszeń,
3) zrzeszać osób prawnych,
4) prowadzić działalności gospodarczej,
5) przyjmować darowizn, spadków i zapisów oraz otrzymywać dotacji, a także korzystać z ofiarności publicznej.
2. Stowarzyszenie zwykłe uzyskuje środki na swoją działalność ze składek członkowskich.
Awatar użytkownika
George
Bywalec
Posty: 298
Rejestracja: śr 18.paź.2006 - 07:44
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Moja broń:

Post autor: George »

Dzięki Łuczniku za jasną wykładnię. Skoro jest wola zrzeszenia się, to teraz problem tkwi w przekonaniu do tego macierzystych bractw, stowarzyszeń i klubów strzeleckich. Jeśli dobrze odczytałem ustawę przynajmniej trzy z nich muszą mieć osobowość prawną. :banda:

Niestety obawiam się, że zamiast skupić się na doprowadzeniu do skutku tego zamysłu, znowu wyskoczy paru małych Adolfów i zacznie przy tym gmerać w imię wrodzonej im destrukcji. :-x
Awatar użytkownika
cpt.Nemo
Stary bywalec
Posty: 516
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 19:47
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Post autor: cpt.Nemo »

George pisze: znowu wyskoczy paru małych Adolfów i zacznie przy tym gmerać w imię wrodzonej im destrukcji. :-x
Przeczytaj jeszcze raz art.6 :)
Maly adolf w rozumieniu Lucznika, to maly adolf wlasnie czyli ktos zmierzajacy do osiagniecia wladzy, najlepiej absolutnej.
Adolf nie mial wrodzonej sklonnosci do destrukcji, a raczej do az zbyt doslownego zorganizowania wszystkiego pod swoja wladza :)
Awatar użytkownika
Łucznik
Bywalec
Posty: 157
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 10:29
Lokalizacja: Czerskie Bractwo Kurkowe
Moja broń:

Post autor: Łucznik »

Pochlebiasz mi, Kapitanie, i miło łechcesz mą próżność dokonując analizy w stylu "co autor miał na myśli pisząc ...".

Niestety, niecelnie choć logicznie. Pisząc myślałem o Adolfie Sie-Ma, który zwalistym chłopem nie jest, i o silnych jego związkach z ogólnie tu nielubianym Związkiem. Nie ukrywam też stanowiska swego, że Związek ten nie jest, bynajmniej, najlepszym reprezentantem środowiska CP.

Powstanie alternatywnej dla Związku struktury ogólnopolskiej powinno tylko wyklarować stosunki w strzelectwie i dać tym, którzy się czują jak niekochana pasierbica - Kopciuszek, świadomość posiadania swojej własnej rodziny.

Znaczące precedensy już od dawna są: z Polskiego Związku Żeglarskiego wyodrębnił się Związek Bojerów; ze Związku Hokeja czy też Łyżwiarstwa wyszedł Związek Wrotkarski. Nic nie stoi na przeszkodzie by równolegle istniały PZSS i PZSCzarnoprochowego.

ps
nie przejmuj się mą krytyką. Moja córcia pisała dziś próbną maturę z polskiego. Opowiedziała mi o zdarzeniu polegającym na poproszeniu Wisławy Szymborskiej o analizę jej własnego wiersza. Analizę autorki anonimowo poddano ocenie w/g kryteriów maturalnych. Pani Wisława uzyskała 37%, tzn. miernie.
Awatar użytkownika
George
Bywalec
Posty: 298
Rejestracja: śr 18.paź.2006 - 07:44
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Moja broń:

Post autor: George »

Jakaś dziwna cisza zapadła w tym temacie. Jeśli służy ona głębokiemu namysłowi, to bardzo dobrze.
Drogi Łuczniku, a jakie zdanie w tej sprawie przejawia twoje macierzyste Czerskie Bractwo Kurkowe?
Awatar użytkownika
Łucznik
Bywalec
Posty: 157
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 10:29
Lokalizacja: Czerskie Bractwo Kurkowe
Moja broń:

Post autor: Łucznik »

http://www.blackpowder.pl/viewtopic.php ... rskim#2245
Bractwo Czerskie ma niewątpliwie argumenty by uczestniczyć w tej inicjatywie.

Ale impuls wyjść powinien z miejscą bardziej oddalonego od Warszawy niż Czersk, i od ludzi za którymi stoi organizacja z większymi tradycjami CP niż Bractwo Czerskie.

Powinna to być inicjatywa oddolna, właściwi ludzie muszą sami poczuć potrzebę. Dlatego my - czekamy.

W roku wejścia w życie znowelizowanej i przyjaznej CP ustawy o broni (... i repliki ...) osoby z Bractwa Czerskiego wraz z innymi doprowadziły do powstania Kapituły Brackich Czarnoprochowych Mistrzostw Polski, nieformalnej organizacji działającej w ramach ruchu brackiego, której jedynym celem jest ustalanie organizatora i terminu Mistrzostw Polski CP.
W roku 2007 odbędą się już IV mistrzostwa, widać więc że Kapituła się sprawdza.

Czy kapituła ta wejdzie do nowej, ogólnopolskiej organizacji z całym swym niebagatelnym dorobkiem, czy też się w tę organizację przekształci czy też wypracuje wraz z innymi jakieś rewelacyjne rozwiązanie? Nie wiem.

Rozmawiamy, namawiamy, słuchamy, czekamy ...
Awatar użytkownika
George
Bywalec
Posty: 298
Rejestracja: śr 18.paź.2006 - 07:44
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Moja broń:

Post autor: George »

Jest też coś takiego, warto zapoznać się z celami i statutem.


Narodowa Federacja Strzelecka

adres: 85-011 Bydgoszcz, ul. Śniadeckich 32

Numer KRS: 0000151627

REGON 093115200

NIP 967-11-59-057

Konto Bank Śląski SA o/ Bydgoszcz 79105011391000002271487353



tel./fax. (0 52) 345 66 11 w godz. 10 -18

tel. kom. (0 601) 65 79 40 w godz. 9 - 20

tel. kom. (0 600) 97 75 46 w godz. 9 - 20

tel. kom. (0 606) 28 71 08 w godz. 9 - 20

tel. kom. (0 505) 57 48 34 w godz. 10 – 18



E-mail : NFS@NFS.PL
Awatar użytkownika
cpt.Nemo
Stary bywalec
Posty: 516
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 19:47
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Post autor: cpt.Nemo »

George pisze:Jest też coś takiego, warto zapoznać się z celami i statutem.
Narodowa Federacja Strzelecka
http://www.nfs.pl/
Ich strona internetowa.
Awatar użytkownika
Samuel Hawken
Bywalec
Posty: 195
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 20:38
Lokalizacja: Bractwo Kurkowe Strzelców Czarnoprochowych Straży Zamkowej w Czersku
Moja broń:

Post autor: Samuel Hawken »

Codziennie jesteśmy informowani przez telewizję, radio i prasę o dramatycznych wydarzeniach, które zazwyczaj w celach komercyjnych zostają zmienione z czyjejś tragedii w brukowa sensację.
Oto próbki:
"Mężczyzna w czerwcu zeszłego roku uderzeniem siekiery zabił pracownika uczelni. Kolejnego poważnie ranił"
"Na 25 lat więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy w Poznaniu 18-letniego Karola M., który w lipcu 1999 roku zabił siekierą 30-letniego mężczyznę, z którym pił alkohol"
"22-latek zabił nożem na szkolnym korytarzu swoją 18-letnią sympatię. Zadał jej dwa ciosy nożem. Potem wyszedł przed szkołę i zadzwonił po policję"
„…poszedł na stację benzynową i uderzył młotkiem jej pracownika po to, aby go zabić”


Dzisiejszy METROPOL doniósł co następuje:

Obrazek

Można się spodziewać, że ta ostatnia informacja zostanie wykorzystana przez przeciwników naszej czarnoprochowej wolności. Jeśli tak się stanie, to będzie to kolejny argument za powołaniem ogólnopolskiej organizacji strzelectwa czarnoprochowego. Tylko jako zrzeszeni mamy szansę przeciwstawić się reakcji na zmanipulowaną przez pismaków informację. W przeciwnym wypadku nasz głos protestu będzie głosem wołającego na puszczy.
Awatar użytkownika
George
Bywalec
Posty: 298
Rejestracja: śr 18.paź.2006 - 07:44
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Moja broń:

Post autor: George »

Może w Żorach coś by się wykluło?
.Tomek.44
Bywalec
Posty: 193
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 12:01
Moja broń:

Post autor: .Tomek.44 »

Łucznik pisze: Art. 40.
1. Uproszczoną formą stowarzyszenia jest stowarzyszenie zwykłe, nie posiadające osobowości prawnej.
2. Osoby w liczbie co najmniej trzech, pragnące założyć stowarzyszenie zwykłe, uchwalają regulamin działalności, określając w szczególności jego nazwę, cel, teren i środki działania, siedzibę oraz przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie.
3. O utworzeniu stowarzyszenia zwykłego jego założyciele informują na piśmie właściwy, ze względu na przyszłą siedzibę stowarzyszenia, organ nadzorujący, podając dane, o których mowa w ust. 2.

Art. 42.
1. Stowarzyszenie zwykłe nie może:
1) powoływać terenowych jednostek organizacyjnych,
2) łączyć się w związki stowarzyszeń,
3) zrzeszać osób prawnych,
4) prowadzić działalności gospodarczej,
5) przyjmować darowizn, spadków i zapisów oraz otrzymywać dotacji, a także korzystać z ofiarności publicznej.
2. Stowarzyszenie zwykłe uzyskuje środki na swoją działalność ze składek członkowskich.
nie moge znalezc w ustawie jaki bedzie organ nadzorujacy.chcialbym zalozyc na poczatek stowarzyszenie zwykle.
ODPOWIEDZ