Elaboracja 9x19

Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Post autor: Matlak »

A co myślisz o trymerach shell holderach itp zestawach do skracania i obróbki łusek firmy Lee?
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

Po ile kupowałęś pocisiki do 9-tki?
Zastanawiam się nad sensem elaboracji (koszt matryc)... bo i tak ma prasę i resztę...... i zaczynam zabawę z .308 :-D (dłuuuuuuuuga droga .....)
Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Post autor: Matlak »

Pociski kupiłem po 35gr sztuka. Wychodzi mi około 52gr za nabój. Przy 1000sztuk będę 280zł do przodu :D Zakładając że w sklepie kupuję po 80gr sztuka.
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

Matlak pisze:Pociski kupiłem po 35gr sztuka. Wychodzi mi około 52gr za nabój. Przy 1000sztuk będę 280zł do przodu :D Zakładając że w sklepie kupuję po 80gr sztuka.
Odliczyłeś koszt matryc? .... jak szybko zutylizujesz 1000 sztuk?
,,, bo cos za coś... wiem :-P radocha z własnej amunicji, ale czy przy 9 tce ma to znaczenie? no.... chyba , że WYCZYN :-(
Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Post autor: Matlak »

Za matryce zapłaciłem 200ileś zł już nie pamiętam, 1000 sztuk myślę że zejdzie ze 3 miesiące...
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Post autor: Bready »

Matlak pisze:A co myślisz o trymerach shell holderach itp zestawach do skracania i obróbki łusek firmy Lee?
Powiem w ten sposob:
Mam trymer Lymana ,nawet z przystawka do wkretarki ,ale luski trymuje tymi smiesznie prostymi trymerami Lee.
Mam jeden uchwyt do wkretarki i frezy z trzpieniami do kazdego mojego kalibru ,i nie musze za kazdym razem niczego ustawiac ,za kazdym razem mam luski tej samej dlugosci.
Luski 45ACP tez trymuje ,jak sa rownej dlugosci nie ma problemow z crimpowaniem.
Chamfer tool polecam ten :
http://www.midwayusa.com/product/135615 ... uctFinding
Ten:
http://www.midwayusa.com/product/465641 ... uctFinding
tez jest nie zly ,ale ten pierwszy jest bardziej ergonomiczny.
Lee totalna porazka.
Shelholdery sa ok ,chociaz powinno sie stosowac tej samej firmy co matryce.
Ja mam tylko 1 Hornady ,a reszta Lee i nie narzekam.
Nie optymalizuj gniazd splonkowych ,wystarczy wymyc i wyczyscic ,chyba ze masz wojskowe luski z crimpowanymi splonkami.
Optymalizacje kanalu ogniowego mozna robic wiertlem ,ja uzywam takie cos:
http://www.midwayusa.com/product/729748 ... ugv1729748
Ale nie ustawiam tego stozka centrujaco-ograniczajacego ,tylko rozwiercam kanal i za jednym podejsciem likwiduje zadziory wewnatrz luski.
Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Post autor: Matlak »

Na dzień dzisiejszy poszukiwania złotej elaboracji zakończone ;) Myślę że nie jest źle, zwłaszcza że ze mnie słaby pistoleciarz. Z 15m, z podparcia 10szt.

Obrazek
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Nie zapominaj oglądać odstrzelonych łusek. One są bardziej "rozmowne" jak złożona na nowo kulka :D
Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Post autor: Matlak »

Oczywiście robię to pierwsza naważka dała łusi okopcone :-) nie expandowały dostatecznie :-) dobiłem do tych 4,3 gr i nie było żadnych niepokojących objawów, z pociskiem 140gr też nie.
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

To dobrze. Okopcenia, ślady na i w łusce, odmienny wygląd spłonki oraz ewentualne okopcenia lub zmiany w głębokości jej osadzenia to coś co powinno Cię niepokoić.
No i zachęcam do sprawdzenia faktycznych prędkości. Możesz się zdziwić wynikami.

Zrobiłeś amo do zabawy. Jeśli zabawa Cię zadowala to ok, ale chyba musisz zbierać komunikaty, więc pomyśl nad naważkami które dadzą wynik na dystansie sportowym. No i dynamika to nie tylko karton, ale i blachy, a takie anemiczne kulki blachy nie przewrócą :-(

Nic to - idę dalej rozważać czy nie kupić sobie .338 LM :(
Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Post autor: Matlak »

Zbierać komunikaty? :-) ja mam pozwolenie kolekcjonerskie :-) ze spłonkami wszytko ok przede wszystkim na nich się skoncentrowała moja uwaga.
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Kolekcjoner - to sporo tłumaczy.
To się już nie odzywam. Ja mam ciut inne wymagania co do broni, amo i siebie.
Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Post autor: Matlak »

Strzelam z pistoletu bo lubię, a jak trafiam to jest jeszcze lepiej. Na tą chwilę zbiłem koszt aunicji o 36% to też powód do radości no i kolejne nowe doświadczenia, dojdą kolejne elaborowane kalibry. Od czegoś trzeba zacząć, obeszło się bez kursów, tak jak mówiłem nie jest to jakaś magia, teraz się w tym utwierdziłem.
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Tomku - elaboracja pistoletowa jest łatwa, ale zrobić kulkę do karabinu, która będzie lepsza od fabrycznej to już sporo magii.

Rozumiem, że przyświecała Ci idea aby było możliwie najtaniej, ale w takim układzie trzeba było sobie kupić .45 ACP i samemu odlewać kulki. Byłoby naprawdę tanio. Na dokładkę elaboracja na CP i jeśli zawody to czarnoprochowe i masz wszystko czego chyba potrzebujesz. Wymaga to sporo czasu i broń będzie mocno zasyfiona, ale cena spadnie nissskkkkkko.
Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Post autor: Matlak »

W pistolecie nie jestem otrzaskany także pistolet to dla mnie tylko rozrywka. Elaboracją zacząłem się interesować jakieś 5 lat temu. No i dopiąłem swego :-) dumnie składam amunicję słabą pistoletową, która i tak mi daje dużo frajdy :-) Co innego karabin, jak zacznę składać karabinową to będę szukał tarczowej naważki, z moim pracowym kałachem doszedłem już do punktu w którym słabości broni i amunicji mnie zaczęły hamować. No i tego nie przeskoczę, moim zdaniem na 100m lepiej się już nieda i jedynie fart ma tutaj wpływ na to czy się zbliże do 100/100... w cywilnym strzelaniu chciłbym tego uniknąc :-) Nie wiem jeszcze jak się będzie spisywał mój hiszpański M43, w ciągu miesiąca dwóch przybędzie mi M96 z tego co się orientuję o znacznie większym potencjale :-) wtedy będę szukał perfekcyjnych rozwiązań :-) colt 1911 też za mna chodzi, profilaktycznie kupiłem 2 dodatkowe dyski doturreta na wszelki wypadek ;)
ODPOWIEDZ