stalowa płyta 12 mm vs 7,62x39 i 6,5x55

mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

stalowa płyta 12 mm vs 7,62x39 i 6,5x55

Post autor: mkowalczuk »

Kilka dni temu wraz z Kolegami Zbyszkiem i Andrzejem mieliśmy okazję zobaczyć jak sobie radzi nasza broń z całkiem spora płyta stalową. Dystans z jakiego ostrzelano cel to ok 25-30 m. Cel ustawiony prawie pionowo, wiec ostrzelanie z pozycji stojąc dawało praktycznie prostopadłe trafienie.

Do dyspozycji były:
JACK Made in Popiński z amo z rdzeniem stalowym
oraz:
SCHULZ&LARSEN M69 z trzema rodzajami amunicji: pełnopłaszczowa Lapua FMJ Boat Tail 9,3 grama, Lapua Scenar 9,0 gram oraz typowo myśliwska amunicja półpłaszczowa Lapua Mega 10,1 grama.
Obrazek
Zabrakło na zdjęciu amunicji pełnopłaszczowej kalibru 6,5x55 SE
Niżej ten pocisk zobaczycie.

Obrazek
To nie była kartka papieru.


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Amunicja Scenar nie dała rady. Nie jest to zaskoczeniem, bo to dość lekki pocisk (9,0 gram) służący do strzału na dalekie dystanse.
Zaskoczeniem jest, że pocisk myśliwski przechodzi płytę mimo, że to przecież ołów (sporo ołowiu, bo ponad 10 gram) "w miedzianej owijce".
Pocisk FMJBT raz przebił stal. Drugim razem zostawił krater jak Scenar.
Drugie zaskoczenie to 7,62x39, który nie poradził sobie z płytą. A pamiętacie jak mówiono, że szyna kolejowa dla Kałacha nie stanowi problemu?
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

Marku

Nie pokazuj tego na "bezowym" :-D bo udowodnią Ci , że strzelałes z korkowca , a nie z AK coś tam 8)
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Ja nie strzelałem. Byłem światkiem tylko tego wszystkiego.
A co do AK ... . Sam byłem zaskoczony, choć mieliśmy już sygnały, że Kałachy potrafią nie mile zaskoczyć. Niemiecka Telewizja robiła jakieś testy w Pucicach. Strzelali przez skrzynkę z przegrodami ze sklejki. Tylko pocisk wystrzelony z pepeszy przeszedł całą przygotowaną tarczę/skrzynkę. Kałach jedynie kilkanaście centymetrów przeszedł, a co ciekawe po drodze zaczął iść bokiem :shock:

Pewnie bym się też nasłuchał masy pouczających uwag na temat tego czemu tak strzelać nie wolno, czemu powinno się mi zabrać pozwolenie itd.
W sumie -mogę zaryzykować, bo jak wspomniałem - ja nie strzelałem, a mojej broni nawet w tym czasie na torze nie było.
Thalon
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: pn 21.sty.2008 - 10:32
Lokalizacja: Kalisz
Moja broń:

Post autor: Thalon »

Ale byles swiadkiem i nie interweniowales.
Zly z Ciebie czlowiek.
Ja z kolega (Enfield .54 i Hawken .45) pociski z czystego, miekiego olowiu, strzelalismy do drewnianego podkladu kolejowego, bylo jakies 20m.
Pociski przeszly na wylot.
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Dziś usłyszałem propozycję by test rozszerzyć o .223 i kilka innych kalibrów, a dystans powiększyć do 100 m.

Jak myślicie? Warto?
rubens21
Posty: 87
Rejestracja: wt 01.lis.2011 - 00:10
Lokalizacja: Goleniów
Moja broń:

Post autor: rubens21 »

To jest rzecz jasna retoryczne pytanie :)
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

To robimy następny odcinek?
Już się cieszę :D
R0GNAR
Bywalec
Posty: 333
Rejestracja: pt 13.paź.2006 - 10:08
Moja broń:

Post autor: R0GNAR »

Marku a co z przestrzeganiem zasad BHP, ZHP,WC ? NAWET NIE WSPOMNE O 100% BRAKU PISEMNEJ ZGODY NA TAKIE STRZELANIE WYDANEJ PRZEZ KSIĘDZA PROBOSZCZA ! JAK TAK MOŻNA???

A teraz czekamy na obiecany następny odcinek :D

Thalon łobuzie teraz wiem przez kogo kolej bankrutuje ! :lol:
R0GNAR
Bywalec
Posty: 333
Rejestracja: pt 13.paź.2006 - 10:08
Moja broń:

Post autor: R0GNAR »

R0GNAR pisze:Marku a co z przestrzeganiem zasad BHP, ZHP,WC ? NAWET NIE WSPOMNE O 100% BRAKU PISEMNEJ ZGODY NA TAKIE STRZELANIE WYDANEJ PRZEZ KSIĘDZA PROBOSZCZA ! JAK TAK MOŻNA???
Co do AK to zaskoczenie :shock:
A teraz czekamy na obiecany następny odcinek :D

Thalon łobuzie teraz wiem przez kogo kolej bankrutuje ! :lol:
Thalon
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: pn 21.sty.2008 - 10:32
Lokalizacja: Kalisz
Moja broń:

Post autor: Thalon »

Ale ten podklad to byl dar od PKP dla WP a nastepnie dar od WP dla LOK.
Nie masz w tym mojej winy nijakiej.
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

W piątek był dalszy ciąg. Latały .223 - nie miały szansy w konfrontacji z płytą. Zostawiały podobny ślad jak7,62x39 (utwardzone :wink: ), a latały sporo ponad 900 m/s :shock:
Nawet powtórny strzał w zasadzie w to samo miejsce nie dał rady :(

Latały .243 - nie dały rady, ale mało brakowało.

Latały .308 Winchester - wiemy czemu ten kaliber stosuje się w wojsku, bo dały radę i to nawet lecąc lekkim skosem.

9 PARA i .45ACP pięknie się rozpryskiwały nie zostawiając nawet najmniejszego wgniecenia.
Tak na marginesie: na 100 m da się też w coś trafić z pistoletu i to coś to może być spokojnie sylwetka :-o

Zdjęć tym razem nie ma, bo był taki miszmasz, że się pogubiliśmy, gdzie co trafiło. No chyba, ze moi szanowni towarzysze strzeleckich zabaw są bardziej systematyczni i coś opublikują :-)


A przy okazji: zaraziliśmy myśliwego naszą pasją do broni wszelakiej. Strzały z 199 i Glocka pewnie zapamięta na dłużej. No i myśliwy dowiedział się od nas, że zimny strzał leci inaczej jak kolejne kule. Larsen okazał się też lepszy od Jego karabinów. Cóż -myślistwo to nie wyczyn. To trafienie w całkiem spory cel. Ciesz mnie jednak, że spotkaliśmy myśliwego, dla którego rozrzut 1 cm na 100 m to powód do zmartwienia. Chętnie się z Nim jeszcze spotkam na strzelnicy i poszukamy sposobu by Jego wyniki się poprawiły :D
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

Macie "myśłiwego" to nech przytarga 30-06 do prób... mocniejszy niz 308 :lol:
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Jeśli mocniejszy to wiadomo, że da radę.
Zastanawiam się jak grube by musiały być cele sylwetkowe do karabinów.
20 mm wystarczy, czy trzeba jeszcze więcej?
A może stal by musiała być ulepszona?

Płytka 40x40 cm sporo waży. Taki cel byłby koszmarem :-(
ODPOWIEDZ