Aukcje broni nietuzinkowej

ODPOWIEDZ
Janusz.szczela
Posty: 10
Rejestracja: pn 06.cze.2016 - 20:24
Moja broń:

Re: Aukcje broni nietuzinkowej

Post autor: Janusz.szczela »

Tu jest całkiem ciekawa broń. Na wpół remington, na wpół colt.

http://allegro.pl/rewolwer-spiller-and- ... 15436.html
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Aukcje broni nietuzinkowej

Post autor: Wena2k432 »

Szymon Olszewski pisze:Może nie tyle nietuzinkowa co remik ze stalowym prętem w lufie i rozwierconym bębnem... Ciekawe za ile pójdzie. :P

http://allegro.pl/rewolwer-czarnoprocho ... ml#thumb/6
Rewolwer deko - A na co to komu potrzebne ;) O i nawet ktoś licytuje.
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Aukcje broni nietuzinkowej

Post autor: Wena2k432 »

Janusz.szczela pisze:Tu jest całkiem ciekawa broń. Na wpół remington, na wpół colt.

http://allegro.pl/rewolwer-spiller-and- ... 15436.html
Tutaj znajduje się strona związana z historią tego rewolweru: http://www.csarmory.org/spiller/spiller.html

Co do samej broni, to jest to kopia rewolweru Whitney'a (nie ma nic wspólnego z Coltem, ani Remingtonem) produkowana przez południowców podczas wojny secesyjnej. W odróżnieniu od oryginału posiadała mosiężny szkielet, powstało ok. 1500-2300 ( w zależności od źródła, rewolwerów Whitney'a ok. 33000).

Niestety dziś większość osób zna tylko colta lub remingtona. Jest tyle wspaniałych rewolwerów tamtego okresu, o których tak mało się mówi :-(
Janusz.szczela
Posty: 10
Rejestracja: pn 06.cze.2016 - 20:24
Moja broń:

Re: Aukcje broni nietuzinkowej

Post autor: Janusz.szczela »

Na tym filmiku facet porównuje te rewolwery:
https://www.youtube.com/watch?v=zVyPTdHcCDI

Może nie napisałem tego odpowiednio. Te rewolwery mają po prostu kilka cech wspólnych.
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Aukcje broni nietuzinkowej

Post autor: Stefanek »

Wena2k432 pisze:Niestety dziś większość osób zna tylko colta lub remingtona. Jest tyle wspaniałych rewolwerów tamtego okresu, o których tak mało się mówi :-(
Oj tak, tak... Choćby Adams! Pierwszy nowoczesny europejski rewolwer. I to DAO, co Coltowi się jeszcze nawet wtedy nie śniło. Zresztą na Wystawie Światowej w 1851 roku w Londynie Adams dał takie bęcki Coltowi, że wstyd poszedł na cały świat. Ale w Europie panował wtedy względny spokój i nikomu nie były potrzebne świetne rewolwery, a Colt sprzedał setki tysięcy koltów w czasie Wojny Secesyjnej. No i ... Kolty są odmieniane przez wszystkie przypadki przez wszystkich przy każdej okazji, a kto pamięta o Adamsie?
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Aukcje broni nietuzinkowej

Post autor: Wena2k432 »

Z tych bardziej znanych były jeszcze rewolwery Kerr'a, Tranter'a czy Savage'a oraz rewolwery i karabinki rewolwerowe Colt Root (o rewolwerach R&S, Le Mat, czy Starr nie wspominam, bo można kupić ich repliki). Nic tylko otworzyć jakąś fabryczkę :-D Wiem, wiem trochę się rozmarzyłem ;)
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Aukcje broni nietuzinkowej

Post autor: Wena2k432 »

Żeby rozwinąć jeszcze temat rewolwerów, dodam kolejną aukcję: http://allegro.pl/kolekcjonerski-ewoluc ... 34681.html

U nas ktoś to nazwał rewolwerem ewolucyjnym, tłumacząc z j.ang. bardziej chyba pasuje termin "przejściowy". Konstrukcja oparta jest na konstrukcji pieprzniczki.
Ocet
VIP
Posty: 91
Rejestracja: pt 12.lut.2016 - 22:39
Moja broń: Smith Carbine .50

Re: Aukcje broni nietuzinkowej

Post autor: Ocet »

Pojawia się na allegro już Nty raz i jakoś nie może sie sprzedać. A cena twardo ta sama ;)
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Aukcje broni nietuzinkowej

Post autor: Stefanek »

Wena2k432 pisze:U nas ktoś to nazwał rewolwerem ewolucyjnym, tłumacząc z j.ang. bardziej chyba pasuje termin "przejściowy". Konstrukcja oparta jest na konstrukcji pieprzniczki.
No, nie do końca... Ewolucyjny na pewno nie - tu się zgadzam. Ale też nie nazwałbym go przejściowym. Bo pomiędzy czym, a czym miałby być przejściem?
Forma tego rewolweru to powrót do formy rewolweru Colliera, o którym już wspominałem (Collier był jeszcze skałkowy!). Takie rewolwery powstawały w Europie w drugiej połowie XIX wieku. Baker, Lang, wczesny Webley, Westley Richards. Było ich całkiem sporo. Był to pewnie sposób po pierwsze na omijanie patentów Colta, a po drugie - na przyciągnięcie klienta czymś innym, niż mógł znaleźć w rewolwerowym mainstreamie. Takie rewolwery dla XIX wiecznych "hipsterów" :-D Zresztą świat nie był wtedy globalną wioską. Europejczycy - odmiennie niż teraz - albo nie znali, albo pogardzali tym co amerykańskie... i robili swoje, po swojemu. Czasy bezwzględnej dominacji Colta i Smitha & Wessona jeszcze nie nadeszły ;)
Natomiast nie jest prawdą, że rewolwery bębenkowe wyewoluowały z rewolwerów wiązkowych, czyli pieprzniczek, a te "dziwne" rewolwery z bębnem przed spustem to takie ogniwo przejściowe. Pieprzniczki i rewolwery bębenkowe to dwie linie równoległe. Dwa praktycznie równoczesne podejścia do tego samego zagadnienia. Popularne pieprzniczki Mariette'a w Europie, Allena w Stanach powstają już po Patersonie Colta (i długo po Collierze!). Patenty na mechanizm obracania ruchem kurka bębenka (Colt) i wiązki luf (bracia Darling) to ten sam rok 1836. Patent Allena na mechanizm DAO w pieprzniczce to rok 1837 (rok po Patersonie). Ostatnie pieprzniczki to lata 70-te XIX wieku - już po Wojnie Secesyjnej i ogromnym sukcesie komercyjnym Colta.
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Aukcje broni nietuzinkowej

Post autor: Wena2k432 »

Ja kierowałem się tłumaczeniem terimnu: "transition revolver", oraz jego objaśnieniem: "In addition, the aptly named transition revolver emerged as somthing of an evolutionary link between the rapidly obsolescing pepperbox and the up-and-comming true revolver" - Pistols: An Illustrated History of Their Impact Jeff Kinard
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Aukcje broni nietuzinkowej

Post autor: Wena2k432 »

Co do tego, że rozwój następował równolegle, to oczywiście masz rację ;)
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Aukcje broni nietuzinkowej

Post autor: Stefanek »

Wena2k432 pisze:something of an evolutionary link between the rapidly obsolescing pepperbox and the up-and-comming true revolver" - Pistols: An Illustrated History of Their Impact Jeff Kinard
No i właśnie tu się z Panem Kinardem niekoniecznie zgadzam (nie tylko ja ;) Nie jestem historykiem, tylko amatorem, który lubi dużo czytać). Rewolwery powtarzające schemat Colliera (bęben nisko przed, a nie wysoko nad spustem) były budowane przez wiele lat. Od czasów Colliera właśnie (lata 1819 - 1820), aż do lat 60-tych XIX wieku (Pettengill Army, Savage Navy - te "brały udział" w Wojnie Secesyjnej). Przez ten czas pieprzniczki wcale nie były "rapidly obsolescing", bo trzymały się dobrze aż do lat 70-tych XIX wieku. U schyłku jednych i drugich (lata 70-te XIX wieku) "true revolvers" też wcale nie były "up-and-coming", bo pierwszy patent Colta na rewolwer z bębnem nad spustem to przecież rok 1831.
Nie było takiej prostej linii ewolucyjnej: pieprzniczki -> rewolwery z bębnem przed spustem -> "true revolvers" (dla mnie to każdy z tych rodzajów jest "true", ale niech tam...) Każda z tych linii rozwijana była równolegle (zapożyczając od siebie wzajemnie co się dało, i na co pozwalały patenty). Dwie z nich okazały się z jakichś powodów ślepymi uliczkami. Do naszych czasów przetrwała tylko jedna.
To trochę tak, jak z neandertalczykami i homo sapiens. Kiedyś uważano, że Ci drudzy wyewoluowali z tych pierwszych. Obecnie nikt już tak nie sądzi. A współcześni Europejczycy mają geny tak jednych, jak i drugich :-D
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Aukcje broni nietuzinkowej

Post autor: Wena2k432 »

Jak już wcześniej pisałem ma Pan rację, co do historii rozwoju broni tego okresu (pieprzniczki i rewolwery) :ok:

Dla rewolweru, o którym mówimy przyjęto nazwę "transition revolver". Generalnie o tej broni informacji jest dość mało (w porównaniu choćby do Colta). Nie wiem, kto pierwszy i dlaczego użył takiej nazwy. Podałem przykład wyjaśnienia tego faktu, w pierwszej publikacji jaką znalazłem. Czy nazwa jest właściwa - nie, ale taka się przyjęła.

Cała sytuacja jest analogiczna jak sytuacja z rewolwerem Colt 1851 - ktoś błędnie nadał datę i tak już zostało ;)

Co do tej pieprzniczki skałkowej, od której zaczęliśmy nasze dywagacje, to cena powoli rośnie :-)
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Aukcje broni nietuzinkowej

Post autor: Stefanek »

Wena2k432 pisze:Jak już wcześniej pisałem ma Pan (...)
Panowie to byli za sanacji :-D Artur jestem (vel Stefanek)
(...) nazwa (...) się przyjęła.
To trochę tak, jak z nazwą "zamek" dla mechanizmu odpalającego, który przecież we flintach i pistonówkach (jak ja lubię te staropolskie nazwy :-D ) niczego nie zamyka ;)
Co do tej pieprzniczki skałkowej, od której zaczęliśmy nasze dywagacje, to cena powoli rośnie :-)
Jutro będzie finisz. Myślę, że kwota będzie czterocyfrowa. Jeśli nie... to będę żałował, że nie licytowałem :-D
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Aukcje broni nietuzinkowej

Post autor: Stefanek »

No i cena ostatecznie była czterocyfrowa! :-)
ODPOWIEDZ