Gdzie i jaki proch kupię

podstawowe informacje
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Gdzie i jaki proch kupię

Post autor: mar_kow »

krzysztof81 pisze: ndz 16.lip.2023 - 19:36 Siałem przez sita ten ich Vesuvit stosowany w wojsku - porównywalny ziarnem do LC.
[...]
"Wojskowy" spala się równomiernie nie daje tyle syfu i jest szybszy.
Czarny proch Vesuvit stosowany w wojsku ? Od lat 20tych wczesnego początku XX wieku nie stosuje się prochu dymnego w wojsku oprócz armat wiwatowych oraz broni rekonstrukcyjnej.
Potwierdzam natomiast stwierdzenie Kolegi @scraab że proch VLC to "odpad" do wszelakiego strzelania rekreacyjnego od rewolwerów po dubeltówki.
Mam i używam LC1 i LC2 które są prochami można powiedzieć selekcjonowanymi. Czy są dobre ? Szwajcar niestety je wszystkie wymiata... Też mam go, testowałem, ale że strzelam rekreacyjnie a więc cena przemawia że wolę strzelać 'nawozem" VLC bo nie stanowi to różnicy...
Ale każdy jak kto woli może strzelać nawet z pozłacanego :)...
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 560
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Gdzie i jaki proch kupię

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Tyle co wiem, to proch czarny jest do dzisiaj stosowany w ładunkach miotających artylerii. On powoduje że właściwy środek miotający, się zapala błyskawicznie i równomiernie na całej długości.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Gdzie i jaki proch kupię

Post autor: mar_kow »

Chłopiec z Chyloni pisze: wt 18.lip.2023 - 14:24 Tyle co wiem, to proch czarny jest do dzisiaj stosowany w ładunkach miotających artylerii. On powoduje że właściwy środek miotający, się zapala błyskawicznie i równomiernie na całej długości.
Od bardzo dawna nie jest stosowany, to że ma czarna barwę i zazwyczaj strukturę grubego granulatu, rurek, pierścieni to nie znaczy że jest to proch czarny. Najczęściej jest to kordyt czyli rodzaj prochu bezdymnego lub najmocniejszy na bazie nitrogliceryny.
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 560
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Gdzie i jaki proch kupię

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

https://www.youtube.com/watch?v=-yjepTZ ... Cartridges
@56:15
"155mm M203" To jest chyba dość nowoczesna amunicja.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Gdzie i jaki proch kupię

Post autor: mar_kow »

Chłopiec z Chyloni pisze: śr 19.lip.2023 - 11:47 https://www.youtube.com/watch?v=-yjepTZ ... Cartridges
@56:15
"155mm M203" To jest chyba dość nowoczesna amunicja.
Nawet nowoczesna amunicja sięga po stare dobre rozwiązania, W tym przypadku 1 uncja czarnego prochu jest ładunkiem inicjującym a właściwie jego zadaniem jest stworzyć "kulę ognia" która szybko inicjuje cały ładunek miotający.
Współcześnie czarny proch jest za słaby aby nadać odpowiednią trajektorię dla pocisku. Nie wiem co to za ładunek M203 ale to na pewno nie czarny proch.

Tłumaczone z sieci: "Ładunek miotający M203 to pojedynczy, czerwony ładunek workowy o długości około 30 1/4 cala. Ładunek zawiera około 26 funtów wysokoenergetycznego paliwa M30A1 w płóciennej torbie. Podstawa zapalnika z czerwonego materiału zawierająca 1 uncję czarnego prochu jest przyszyta do podstawy ładunku."
https://www.bulletpicker.com/propelling ... -m203.html
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 560
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Gdzie i jaki proch kupię

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

To miałem na myśli. Czarny proch zapala błyskawicznie i równomiernie na całej długości właściwy ładunek miotający.
ODPOWIEDZ