Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: mar_kow »

Przy maksymalnej zalecanej dawce prochu do 12GA czyli 72 grein (4,67 grama) zalecane jest 32 gramy śrutu. Można stosować miarkę objętościową do kupienia w sklepach. Wtedy mamy maksymalne 1i1/4 oz czyli 32,3 grama.
Generalnie lepiej nie przekraczać 40 gram.
Przy nabojach scalonych stosowany jest śrut o wadze od 21 do 38 gram (jest to odpowiednik ładunku magnum przy naboju scalonym).
Ja dodatkowo na śrut daję "ciasteczko" smaru - czystsza lufa i śrut podczas strzału się nie deformuje.
scraab
Bywalec
Posty: 408
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: scraab »

Ile prochu tyle śrutu
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: szczupi26 »

@mar_kow na lufie mam wygrawerowane 89 grain blackpowder only i 1 1/4 oz (zakładam że ołowiu)
Czyżby Slug 12 od Pedersoliego miał mocniejsze "rurki" ?
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: mar_kow »

szczupi26 pisze: ndz 21.maja.2023 - 13:40 @mar_kow na lufie mam wygrawerowane 89 grain blackpowder only i 1 1/4 oz (zakładam że ołowiu)
Czyżby Slug 12 od Pedersoliego miał mocniejsze "rurki" ?
72 greiny są zalecane do wersji "side by side", nie sprawdzałem na swoim slugu ile ma wybite - ale te 89 będzie dotyczyło prochu a 1 i 1/4 oz śrutu. Slugi jako proste "rurki" nie mają przewężenia lufy a więc nie ma ryzyka rozdęcia lufy przy wyższej naważce prochu.
Przy strzelaniu na odległościach 30-50m nie ma sensu sypać dużo prochu, te 72 greiny w zupełności wystarczy. Stosując korkową przybitkę która przy strzale ma właściwości kompresowania się, na to pocisk/śrut + obowiązkowo kartonowa zatyczka = satysfakcjonujący efekt strzału. Biorę zawsze te grube 20 mm i tnę na pół - masz 200 podwójnych strzałów :).
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: szczupi26 »

te 72 greiny w zupełności wystarczy. Stosując korkową przybitkę która przy strzale ma właściwości kompresowania się, na to pocisk/śrut + obowiązkowo kartonowa zatyczka = satysfakcjonujący efekt strzału. Biorę zawsze te grube 20 mm i tnę na pół - masz 200 podwójnych strzałów :).
Na razie strzelałem z 60 gr i już przy tej naważce kopie jak koń :D
Odnośnie ładowania i grubych korkowych przybitek, zastosowałem się do Twojej rady i potwierdzam, wszystko lata elegancko :piwo:
amigo
Stary bywalec
Posty: 552
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: amigo »

Z tym kopaniem w dubeltówkach Pedersoli jest pewien problem - kopie nie tyle do tyłu co tłucze nieprzyjemnie po kości policzkowej i niestety nakładka na kolbę nie za wiele pomaga. Co ciekawe to zjawisko nie występuje w hiszpańskich dubeltówkach Dikara. Może pedersolka jest za lekka lub ma niwłasciwy kształt osady ?
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: szczupi26 »

Ja akurat wyżej opisanego problemu nie stwerdziłem, policzek bez najmniejszego otarcia czy siniaka, natomiast ramię wyglądało na mocno "przesoloną zupę" :D
scraab
Bywalec
Posty: 408
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: scraab »

Kopie bo lekka. Ja strzelalem z 90grein loftki i fajnie kopalo
amigo
Stary bywalec
Posty: 552
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: amigo »

Z tym tłuczeniem kości policzkowej to miałem w standardowej dubeltówce Pedersoli , krótsza wersja slug tak nie robi.
Stefeq
Posty: 10
Rejestracja: wt 15.mar.2016 - 20:30
Moja broń:

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: Stefeq »

mar_kow pisze: pn 18.lip.2022 - 19:04 Cześć!
Ciekawy wybór jak na pierwszą broń długą ale osobiście to rozumiem bo akurat jestem fanem strzelb. Prawie zawsze jak jestem na strzelnicy to lubię zabawę zakończyć małą "rozpierduchą" śrutem czy loftkami...
Co do pytań:
1. Czoki:
- CYLINDER: oznaczenie C lub CYL. (od nazwy cylinder), bez nacięć - nie masz go w zestawie ale warto dokupić bo bez problemu można strzelać breneką. Bez wkręconych czoków nie wolno strzelać gdyż grozi to uszkodzeniem lufy;
- 1 CZOK: oznaczenie IC lub IMP. CYL. (od Improved Cylinder - ulepszony cylinder), 4 nacięcia - możesz strzelać breneką i śrutem każdego rozmiaru;
- PÓŁCZOK: oznaczenie 2, M lub MOD. (od Modified - zmodyfikowany), 3 nacięcia - nie masz go w zestawie, można strzelać śrutem każdego rozmiaru;
- 3 CZOK: oznaczenie IM lub IMP. MOD. (od Improved Modified - ulepszony zmodyfikowany), 2 nacięcia - strzelanie śrutem każdego rozmiaru;
- 4 PEŁNY CZOK: oznaczenie F lub FULL (od Full - pełny), 1 nacięcie - można strzelać śrutem, odradzam loftki 8mm bo i tak będą się odkształcały;

2. Loftki:
Liczba i średnica śrutów do kalibru 12GA:
Oznaczenie Średnica śrutu Liczba śrucin
0000 .38" (9,7 mm) 5
000 .36" (9,1 mm) 6
00 .33" (8,4 mm) 8
0 .32" (8,1 mm) 9
1 .30" (7,6 mm) 10
2 .27" (6,9 mm) 15
3 .25" (6,4 mm) 18
4 .24" (6 mm) 21
5 .23" (5,8 mm) 24
6 .22" (5,6 mm) 27
Przy pełnym czoku raczej nie powinno się strzelać loftkami od nr "0"

3. Slugi:
Możesz kupić albo odlać dwa zasadnicze rodzaje: Lyman i Lee.
- Lee o ciężarze 7/8oz i 1oz - przeznaczone do strzelania w plastikowych koszyczkach ponieważ średnicowo są luźne w stosunku do lufy. Można je owijać w nasmarowany papier (nie polecam wrzucać do lufy luźno) ale to dodatkowa zabawa. Strzelać należy najlepiej przy czoku cylindrycznym czyli typowa "rura" lub "1".
- Lyman typowy slug idealnie dopasowany do lufy więc nie trzeba plastikowego koszyczka i podobnie jak Lee można strzelać z dwóch czoków.

4. Strzelanie:
Zalecany proch 2Fg (No 3) ale bez problemu można strzelać zwykłym VLC - strzelam i z dubeltówki i karabinów pociskami o kalibrze .58.
Ładowanie: proch 70-80gn, przybitka korkowa (może być połowa grubej 20mm - zawsze takie kupuję, czyli wychodzi z jednej dwie 10mm), śrut/loftka lub slug Lymana, przybitka kartonowa i można strzelać.
Jeśli chodzi o slug'a Lee w koszyczku to warto dać na proch cienką przybitkę korkową albo filcową - zabezpieczy to lufę przed plastikiem - potrafi się stopić przy strzale i zasyfi lufę. Oczywiście na to przybitka kartonowa.
Przybitki kartonowe są ważne bo jeśli ładunek śrutu/pocisk w drugiej lufie po strzale się przemieści to może dojść do rozdęcia albo rozerwania lufy.

Z dubeltówki slugiem w zupełności można całkiem celnie strzelać na 50-70m, śrutem podobnie w zależności od czoku i rozmiaru śrutu.

Jeśli chodzi o akcesoria to dubeltówka jest niezłym "pożeraczem" prochu, przybitki najlepiej kupić grube pakowane po 200szt - wystarczy na 400 strzałów - ja rozcinam na pół jak pisałem. Jeśli chodzi o śrut do niedawna można było kupić śrut tzw. balastowy o różnej gradacji. Pakowany niestety po 25kg ale niczym nie różniący się od znacznie droższego strzeleckiego. Loftki i slugi warto samemu odlewać - kokile do kupienia jak nie u nas to u południowych sąsiadów:
https://www.strobl.cz/pl/lyman-slug-mou ... vity_p3838
Polecam też sklep za wielką wodą - bez problemu można kupić wiele rzeczy:
https://www.brownells.pl/BUCKSHOT-MOULD ... -100100593

No i tu masz do kupienia na bazarku już z czokami cylindrycznymi:
viewtopic.php?t=7039
1. Napisałeś że można strzelać breneką. Czy chodziło o pocisk breneka do współczesnych strzelb czy chodziło o Slugi różnego rodzaju do CP?

2. Jaki pocisk z jakim czokiem będzie najcelniejszy?
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: mar_kow »

Stefeq pisze: ndz 04.cze.2023 - 11:28 1. Napisałeś że można strzelać breneką. Czy chodziło o pocisk breneka do współczesnych strzelb czy chodziło o Slugi różnego rodzaju do CP?

2. Jaki pocisk z jakim czokiem będzie najcelniejszy?
1. Możesz strzelać również myśliwską breneką którą można kupić jako produkt nie koncesjonowany do elaboracji amunicji scalonej, tylko będzie to drogi produkt - pisząc "breneka" miałem na myśli każdy pocisk o wagomiarze 12.
Na YT jest też tutorial jak odlewać "prawie" breneki we własnym zakresie do amunicji scalonej którym z powodzeniem można strzelać z broni rozdzielnego ładowania:
https://www.youtube.com/watch?v=YZm7DbQEcdw
2. Pytanie to jest mocno nieprecyzyjne - czok jest potocznie mówiąc zwężeniem średnicy końca lufy w dubeltówce i nie ma nic wspólnego z pociskiem. A nawet przeciwnie - żaden pocisk nie lubi się z jakimkolwiek czokiem bo przy strzale musi się przecisnąć przez końcówkę lufy - im większy czok tym większy opór. Przy pełnym czoku grozi rozdęciem a nawet rozerwaniem lufy mimo iż wbijając go do lufy został już w pewnym stopniu "skalibrowany". Przy strzelaniu pociskiem zaleca się stosowanie maksymalnie półczoku ale po oddaniu wielu strzałów lufy się zużywają - często jak nie trzymają parametrów rusznikarze przerabiają przez ich ucięcie na tzw. lupary czyli krótkie "obrzyny". Inaczej dubeltówka poszłaby do utylizacji.

A wracając do sedna pytania strzelając z lufy bez czoków (cylinder) najcelniejszym pociskiem będzie właśnie oryginalna myśliwska breneka - najdroższy pocisk do kupienia bo nie widziałem kokil do takich brenek. Ta z YT się nie łapie ponieważ "żebra" tych oryginalnych są ułożone pod kątem. Przy strzale "opływające" powietrze wprawia je w jakimś tam stopniu w rotację zapewniając większą precyzję. Wszystkie oczywiście (każdej firmy) są wydrążone w środku działając na zasadzie lotki.

Nie strzelałem oryginalną breneką ale najbardziej celne są slugi Lymana, są najbardziej dopasowane do lufy i strzelałem z dubeltówki "slug" bez czoków.

Mam też wersję "side by side" ze stałymi czokami - jeden "1" Improved Cylinder, drugi półczok. W tym przypadku slug Lymana do pierwszej lufy wszedł po lekkim wbiciu - do półczoka musiałbym użyć ostro młotka czego się nie odważyłem zrobić. Natomiast do tej wersji i pierwszej lufy z powodzeniem można używać slugów Lee w natłuszczonej owijce papierowej. Można używać też niekoszernych plastikowych koszyczków ale w tym przypadku wchodzą bardzo ciasno (oczywiście do pierwszej lufy). Do półczoku lepiej ich nie używać.

A podsumowując - jak już opanujesz specyficzne celowanie z dubeltówki to na odległościach do 50 m nie zauważysz różnicy stosując różne rodzaje pocisków...

Różnice są tylko w uniwersalności.
Na polskim rynku kupisz 3 rodzaje dubeltówek: slug, "side by side" i z wymiennymi czokami (1,3,4 - cylinder trzeba dokupić).
a) ze sluga postrzelasz do bólu z pocisków, śrut będzie miał duży rozrzut, najlepiej strzela się loftkami do 30m;
b) "side by side" - z jednej lufy pociskiem, z drugiej będziesz miał lepsze skupienie śrutu/loftek;
c) wymienne czoki - dokupując czoki cylindryczne +/- 400zł jeden (nie można strzelać bez czoków) możesz do bólu strzelać pociskami, wymieniając na "3" wszelakim śrutem i loftkami a "4" - idealnie śrutem.
Pomijając fakt że ostatnia z dubeltówek trochę "nie koszerna"...
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: szczupi26 »

1. Możesz strzelać również myśliwską breneką którą można kupić jako produkt nie koncesjonowany do elaboracji amunicji scalonej, tylko będzie to drogi produkt - pisząc "breneka" miałem na myśli każdy pocisk o wagomiarze 12.
Coś w ten deseń ?

https://www.halinka-arms.pl/12-ga/687-b ... s-gun.html
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: mar_kow »

szczupi26 pisze: śr 07.cze.2023 - 06:46
1. Możesz strzelać również myśliwską breneką którą można kupić jako produkt nie koncesjonowany do elaboracji amunicji scalonej, tylko będzie to drogi produkt - pisząc "breneka" miałem na myśli każdy pocisk o wagomiarze 12.
Coś w ten deseń ?

https://www.halinka-arms.pl/12-ga/687-b ... s-gun.html
Dokładnie...
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: szczupi26 »

Dla potomności. Skusiłem się na te podlinkowane z Halinka Arms. Mają o wiele za dużą średnicę (18,8mm) w stosunku do lufy. Nie ma opcji załadowania ich odprzodowo. Kupiłem za to lokalnie na znanym portalu 50 szt 7/8oz z kokili Lee, perfekcyjnie uszczelniają się na flejtuchu 0,36mm. W porównaniu do pocisków Laymana które ładowałem swobodnie do lufy, tamte fruwają o niebo lepiej.
Biorąc pod uwagę że dopiero trzeci raz strzelałem ze swojej strzelby i bardziej eksperymentuję niż celuję, wynik na 25 metrów (7 na 12 strzałów w czarnym) jest dla mnie (na początek) bardziej niż satysfakcjonujący :piwo:
scraab
Bywalec
Posty: 408
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Zakup strzelby czarnoprochowej i podstawowe informacje.

Post autor: scraab »

Chwilke. Mowimy o 12ga? Czy 20ga? Do 12ga swietnie pasują pociski typu diabolo w koszyczku ( 20ga) lub nie ( 12ga) Pocisk breneka siedzi w naboju wiec musi miec mniejsza nieco srednice od kalibru.
ODPOWIEDZ