Europejska Karta Broni

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Larkana »

Może to zależeć od konkretnego komisariatu. Możliwe też, że inaczej wysyłają gdy wniosek składa się osobiście a inaczej gdy przez pocztę - ja składałem osobiście.
MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: MrHappy »

Około 2 tygodnie temu wysłałem do katowickiej komendy formularz z prośbą o wyrobienie EKB. Wpisałem do formularza moje obie jednostki broni: rewolwer colt i karabin Hawken. EKB przyszła dzisiaj poleconym. Ku mojemu zdziwieniu w książeczce wymieniony był jedynie rewolwer. Próbowałem zadzwonić na podany w dołączonym dokumencie numer, jednak nikt nie odebrał.
Zastanawiam się teraz co dalej. Prosić urząd o dodanie Hawkena ? Prosić o sprostowanie ? Olać sprawę ? Generalnie EKB jest mi potrzebne z 2 powodów. Pierwszy to możliwość nabycia prochu. Drugi w razie ewentualnego zainteresowania się moją osobą przez policję. Broń transportuję na strzelnicę i czyszczę na strychu w bloku - żona dostaje szału czując balistol i nagar. Starczy jeden życzliwy sąsiad i bez EKB mogę mieć dużo tłumaczenia się i nieprzyjemności.
Co sugerujecie ?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Wycior »

A gdzie jest napisane że EKB jest niezbędna dla legalnego posiadania broni CP? Nie jest ona konieczna nawet do nabywania prochu czarnego. Obecne polskie prawo zakazuje wprawdzie polskim przedsiębiorcom (tzn. podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą) sprzedawać proch czarny prywatnym klientom nie posiadającym np. EKB, nie zabrania jednak takim osobom jego nabywania. Masz EKB - możesz kupić proch w sklepie, jak biały człowiek. Z czego będziesz nim strzelał to Twoja sprawa. Problem miałbyś tylko chcąc pojechać z Hawkenem za granicę, gdzieś do UE.
MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: MrHappy »

Masz rację, nigdzie nie jest napisane że muszę broń rejestrować. Po proch mam względnie blisko do Czechów. Pytanie jednak jak często zdarzają się problemy z tytuły nie zarejestrowania broni ? Słyszałem o sytuacji gdy policjanci z czystej złośliwości stwierdzali że nie mają kompetencji by stwierdzić czy to na pewno broń CP, rekwirowali do analizy i oddawali zżarty rdzą złom po kilku latach.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: mar_kow »

MrHappy pisze: pt 29.kwie.2022 - 23:16 [...] Słyszałem o sytuacji gdy policjanci z czystej złośliwości stwierdzali że nie mają kompetencji by stwierdzić czy to na pewno broń CP, rekwirowali do analizy i oddawali zżarty rdzą złom po kilku latach.
Zarekwirować mogą jedynie jeżeli zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa, zamiaru lub użycia broni w sytuacjach innych niż strzelnica. Poza tym nikomu żadna konfiskata nie grozi, rejestrować póki co nie trzeba...
MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: MrHappy »

Hmm, niby tak, tylko samo słowo 'podejrzenie' jest mętne. Jakie są przesłanki do powzięcia podejrzenia ? Donos nieżyczliwego sąsiada ? Okazanie broni ? Może samo widzimisię ? Myśląc w ten sposób można dojść do wniosku że policjant może najpierw uskutecznić sobie samowolę po czym w raporcie wpisać że miał podejrzenie, nie musząc go niczym uzasadniać.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: mar_kow »

MrHappy pisze: ndz 01.maja.2022 - 14:27 Hmm, niby tak, tylko samo słowo 'podejrzenie' jest mętne. Jakie są przesłanki do powzięcia podejrzenia ? Donos nieżyczliwego sąsiada ? Okazanie broni ? Może samo widzimisię ? Myśląc w ten sposób można dojść do wniosku że policjant może najpierw uskutecznić sobie samowolę po czym w raporcie wpisać że miał podejrzenie, nie musząc go niczym uzasadniać.
Donos nieżyczliwego sąsiada jest najbardziej skuteczny w tym temacie. Znam przypadek że gość stracił pozwolenie na broń myśliwską po donosie "życzliwego" sąsiada. Natomiast jeżeli broń będzie zarejestrowana w formie EKBP a do właściciela będzie często przyjeżdżała policja na interwencję to tę broń z dużym prawdopodobieństwem można stracić.
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Jaroslaw78 »

Ale dlaczego stracił? Skoro tak było ,to musiało być coś nie tak...
Właśnie zrobiłem prowadzącego strzelanie. Mieliśmy spotkanie z karnistą -prawnikiem , który pracował do niedawna w WPA. Opowiadał ciekawe przypadki. M.in. taki,że sąsiad napisał donos na sąsiada, myśliwego. Wysłał anonim,ale żeby być pewnym,że list zostanie dostarczony... wysłał z potwierdzeniem odbioru. Więc mieli jego dane na tacy. Najpierw przyjechali skontrolować jego :) a ten zdziwiony skąd wiedzieli,że to on i skąd mają adres. Następnie poszli do myśliwego, grzecznie porozmawiali i na tym się skończyło 🤷
viansa2003
Posty: 3
Rejestracja: śr 01.lut.2023 - 20:05
Moja broń: brak

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: viansa2003 »

Witam wszystkich,jestem tu nowy,moje pytanie; posiadam karte EKB mam wpisane pare jednostek broni centralnego zaplonu (sportowa) poniewaz jezdzilem do niemiec na zawody ipsc,czy na ta karte moge kupic proch do czarnoprochowca mimo tego ze niemam w karcie wpisanej broni czarnoprochowej?? kolega ktory kupil bron prosil mnie zebym mu kupil proch i nie wiem czy mi sprzedadza?
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Larkana »

Nie powinni sprzedać.
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Magua »

Czasem sprzedają, a czasem nie.
Najprościej, to chyba zadzwonić do sklepu?
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Nie sprzedadzą już dla tego, bo w Niemczech na sam proch czarny musisz mieć osobne pozwolenie.
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Magua »

O ile dobrze zrozumiałem, to viansa nie zamierza kupować prochu w Niemczech. Zrobił EKB, bo jeździl na zawody do Niemiec, a proch chce kupić w Polsce.
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Larkana »

Jak pisałem - nie powinni sprzedać. Może się zdarzyć, że sklepikarz bedzie miał coś "prywatnie" i sprzeda bez niczego.
Może sie zdarzyć, że nie zauważy, że w EKB nic na CP nie jest wpisane i też sprzeda.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Wycior »

Zanim zacznie się gdybać warto zacząć od aktu prawnego regulującego daną kwestię. W tym przypadku jest to ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi itd., do pobrania stąd:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0190001214

Napisano tam tak:

"Proch czarny sprzedaje się pełnoletnim właścicielom strzeleckiej broni palnej rozdzielnego ładowania przystosowanej do strzelania wyłącznie przy wykorzystaniu prochu czarnego, którzy okażą dowód tożsamości oraz Europejską kartę broni palnej, a jeżeli na taką broń jest wymagane pozwolenie na broń - legitymację posiadacza broni."

Wygląda to na prawną niedoróbkę z polem do interpretacji. Można być właścicielem broni CP i mieć EKBP, ale bez wpisanej tam broni CP. Patrząc na czystą literę prawa, dałoby się domniemywać iż przedsiębiorca powinien takiej osobie sprzedać proch czarny, jeśli udowodni posiadanie broni CP w inny sposób, np. okazując fakturę zakupu (a jeżeli w międzyczasie broń zbył?). To jednak tylko prawna ekwilibrystyka.

W praktyce nie dziwiłbym się gdyby przedsiębiorca, znając realia polskiego systemu prawnego, chciał zobaczyć w EKBP wpisaną broń CP. Jak napisał wcześniej ktoś mądry: zadzwonić i sprawdzić.
ODPOWIEDZ