Odtylcowka Podewils-Lindner

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Odtylcowka Podewils-Lindner

Post autor: wyrzucony »

Dzisiaj doszły do mnie fotki ze znanego nam pnioka :)
Oto przed wami piękny Podewils-Lindner w wersji jegierskiej świetnie odrestaurowany w oryginalnym sztafażu przez kolegę Rusznika.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Odtylcowka Podewils-Lindner

Post autor: wyrzucony »

Tak sobie znowu strzelam z mego Podewilsa-Lindnera i taką tarczę dzisiaj wystrzelałem mimo paskudnej pogody.
https://drive.google.com/file/d/1SIpmlk ... sp=sharing

Wiem, wiem to słaby wynik ale ja się cieszę :)
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Odtylcowka Podewils-Lindner

Post autor: mar_kow »

Derek pisze: śr 14.paź.2020 - 17:50 [...]
Wiem, wiem to słaby wynik ale ja się cieszę :)
Pewnie "z łokcia" więc nie jest też tak źle...
Jak już pójdę odpocząć na "zieloną trawkę" (czyt. będę miał do oporu wolnego czasu) to się wproszę do Was na południe obejrzeć te "rarytasy"... :piwo:
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Odtylcowka Podewils-Lindner

Post autor: wyrzucony »

mar_kow pisze: śr 14.paź.2020 - 18:40 Pewnie "z łokcia" więc nie jest też tak źle...
Normalnie na stojąco 50 m więc nie jest tak dobrze ale cały czas o te ciut więcej :D
A zapraszamy, zapraszamy i mam nadzieję, że to niebawem :cry:
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Odtylcowka Podewils-Lindner

Post autor: Irek M »

Czy ten karabin/karabinek naszego rodzimego wytwórcy jest dość wierną kopią/repliką? Przyznam się, że coraz bardziej zaczynam o nim myśleć ale ta cena...
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Odtylcowka Podewils-Lindner

Post autor: Wycior »

Zapewne chodzi o taką oto replikę?

https://allegro.pl/oferta/podewils-lind ... 1869313503

Mam oryginalnego P - L M.1858/67 i zaprawdę powiadam Ci: ta replika przypomina go tylko z daleka i na pierwszy rzut oka. Różni się, i to mocno, wieloma szczegółami zewnętrznymi. Lufa jest już zupełnie inna niż oryginale (4 pola, skręt 1/60"). Replika jest też niekompletna: nie widzę wyciora (eks pobojczyka w odprzodowym M.1858). Popatrz zresztą na początek wątku. Tam też jest pokazany oryginał. Niezbyt fachowo odrestaurowany (ze starego zrób nowy-jak-nowy), ale jednak to prawdziwy Podewils-Lindner w ładnym stanie zachowania. W każdym razie wygląda na to że replika przynajmniej funkcjonuje tak jak oryginał.

Dodam jeszcze że mojego P- L - w strzelającym stanie - nabyłem (z bagnetem!) dużo taniej niż gość chce za swoją replikę.

PS
Przypominam że jestem konserwatywnym betonem, obsesyjnie (i bezsensownie) postulującym aby repliki z grubsza przypominały oryginały. Dlatego moją opinię radzę traktować nieufnie i z wielką rezerwą.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Odtylcowka Podewils-Lindner

Post autor: Irek M »

Oczywiście starałem się porównać fotki z tego postu z tym oferowanym na alledrogo. Dla laika wyglądają baaaardzo podobnie. Czyli krótko mówiąc nie warto wydać tyle kasy na to co oferują?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Odtylcowka Podewils-Lindner

Post autor: Wycior »

Tego nie chciałbym twierdzić, gdyż mimo wszystko uznaję go za replikę. Każdy ma swoje indywidualne kryteria. Czy nie jestem zbyt wybredny? "Wyczynowa" lufa może sprawić że karabin będzie bardzo celny, przynajmniej przy pierwszym strzale. Jak będzie przy następnych zależy od papieru użytego do patronów. Jeżeli nie spali się całkowicie to resztki patronów w lufie będą negatywnie wpływać na celność - dokładnie jak w oryginale.

Jest niezła książeczka o P-L, opisująca nie tylko jego historię i konstrukcję ale użytkowanie i współczesne strzelanie, włącznie z przygotowaniem amunicji:

Wolfgang Finze - Das bayerische auf Rueckladung abgeaenderte Gewehr M.1858 (Podewils-Lindner). Tipps fuer Sammler u.Schuetzen.

Możliwa wada - jest po niemiecku. Możliwa zaleta: umiarkowana cena. Poniżej 50 PLN w wersji elektronicznej, za jakieś 76 PLN w miękkej oprawie na amazon.pl (z darmową dostawą).
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Odtylcowka Podewils-Lindner

Post autor: mar_kow »

Irek M pisze: pt 27.sty.2023 - 19:18 Czy ten karabin/karabinek naszego rodzimego wytwórcy jest dość wierną kopią/repliką? Przyznam się, że coraz bardziej zaczynam o nim myśleć ale ta cena...
No ceny są chore... I chyba osobiście już wolałbym strzelający oryginał. Z replik które jeszcze może kupię to już tylko Sharps'a...
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Odtylcowka Podewils-Lindner

Post autor: Irek M »

mar_kow pisze: sob 28.sty.2023 - 10:10
Irek M pisze: pt 27.sty.2023 - 19:18 Czy ten karabin/karabinek naszego rodzimego wytwórcy jest dość wierną kopią/repliką? Przyznam się, że coraz bardziej zaczynam o nim myśleć ale ta cena...
No ceny są chore... I chyba osobiście już wolałbym strzelający oryginał. Z replik które jeszcze może kupię to już tylko Sharps'a...
Właśnie chciałem mieć oprócz Sharps i Gallager coś innego odtylcowego. Ale cena tego wytworu dorównuje cenie Sharps Saquaro.
A tak już s ciekawości, lepsza byłaby wersja kal. 50 czy 54? Gwint 1/24 wymaga długich pocisków(?), a raczej nie widziałem w ofertach tego kalibru.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Odtylcowka Podewils-Lindner

Post autor: Wycior »

Producent z Allegro wybrał sobie jako pierwowzór model raczej niewdzięczny bo pracochłonny. Przypuszczalnie w warunkach rzemieślniczych nie da się go wytworzyć bardzo tanio.

Była kiedyś w Internecie epokowa broszurka o tytule:

Das koeniglich bayerische Infanterie-(-Podewils-) Gewehr auf Rueckladung abgeandert

napisana przez niejakiego Josepha Haldera w roku 1867, czyli od razu po wprowadzeniu broni na uzbrojenie bawarskiej armii. Nie mogę już znaleźć do niej linku ale na szczęście kiedyś ją ściągnąłem. To oczywiście publikacja z wygasłym copyrightem, więc gdyby ktoś był zainteresowany to nie mam problemów z jej udostępnieniem. To wydanie ma przynajmniej kompletne tablice:

https://share.internxt.com/d/sh/file/8b ... 0e194dd209
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Odtylcowka Podewils-Lindner

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Oj.... Gramatyka i pisownia z dziewiętnastego wieku.
To jest jak fachowa, techniczna instrukcja pisana przez Sienkiewicza.
Trudne nawet dla kogoś kto mówi bez akcentu po niemiecku.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Odtylcowka Podewils-Lindner

Post autor: Wycior »

Cóż, jest napisane "po epokowemu". Ciesz się że przynajmniej tekst nie jest wydrukowany "krzaczkami", tzn. frakturą, co np. w publikacjach austriackich czy pruskich jest regułą. Najważniejsze są jednak rysunki,które tu są w komplecie. Jest o tyle dziwnie że jak Google coś zeskanuje to zwykle okrutnie spartaczy wkładki z rysunkami. Te są skanowane bez rozkładania i przez to praktycznie bezużyteczne.

Według rysunków można sprawdzić odstępstwa od oryginału. Celownik można chyba od biedy wybaczyć, bo ten epokowy do strzelania sportowego nadaje się mniej niż średnio. Na rysunkach pokazany jest dokładnie m.in. system uszczelnienia - w P-L dynamiczny typu metal na metal. To musi być wykonane precyzyjnie i z dobrych materiałów, jestem więc ciekawy czy replika jest szczelna.
Ostatnio zmieniony sob 28.sty.2023 - 17:12 przez Wycior, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Odtylcowka Podewils-Lindner

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Absolutnie ciekawe i dziękuję ci sto razy za udostępnienie. Tylko sobie wyobrażam jak tu osoba, która w ogóle po niemiecku nie mówi i ma tylko google-translate jako narzędzie, sobie poradzi.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Odtylcowka Podewils-Lindner

Post autor: mar_kow »

Irek M pisze: sob 28.sty.2023 - 11:04 [...]
A tak już s ciekawości, lepsza byłaby wersja kal. 50 czy 54? Gwint 1/24 wymaga długich pocisków(?), a raczej nie widziałem w ofertach tego kalibru.
Moim zdaniem mniejszy kaliber. Mam Tryon'a match .45 1/21 to tylko długie pociski. Do kalibru .54 są maxiball'e u mnie latały "jako tako". Strzelałem też z minie bo mam kokilę ale trzeba dobierać naważkę bo koziołkują. W wersji target 1/48 najlepszy krótki maxiball od Kolegi @zbiho.
ODPOWIEDZ