The Colt Model 1860 Army Revolver - TA książka o Colcie 1860

ODPOWIEDZ
Wycior
VIP
Posty: 2117
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

The Colt Model 1860 Army Revolver - TA książka o Colcie 1860

Post autor: Wycior »

Najważniejszym rewolwerem Colta w okresie wojny secesyjnej był niewątpliwie model 1860 Army. Jeżeli kogoś poważnie interesuje ta broń, a także inne rewolwery Colta, to można mu bez wahania polecić wydaną w roku 2018 książkę Charlesa W. Pate. Pozycję opublikowało prestiżowe wydawnictwo Andrew Mowbray, znane z profesjonalnej literatury bronioznawczej:

The Colt Model 1860 Army Revolver, ISBN 978-1931464796
\
Obrazek

Autor zebrał w książce praktycznie wszystkie dostępne mu informacje o Colcie 1860, także te nieznane dotąd ogółowi miłośników, kolekcjonerów a nawet ekspertów. Pate gruntownie przeanalizował książki i epokowe publikacje, w tym wojskowe dokumenty z epoki. Zgromadził też ogrom dokumentacji fotograficznej. Starannie wydana książka jest w dużym formacie (286x225x38 mm), liczy 462 strony i zapełnia ją gęsty, treściwy tekst. Za pewien mankament można uznać wyłącznie czarno-białe ilustracje, te są jednak bardzo dobre.

Po tytule można by się spodziewać wąskiej monografii. Tak nie jest - książka zajmuje się znacznie bogatszą paletą Coltów, a także Samuelem Coltem jako konstruktorem i biznesmenem. Mowa jest nawet o karabinkach Colta a także o jego konkurencji. Oto spis treści, który powinien sprawę naświetlić :

Obrazek

Pate zaczął od opisania historii konstrukcji Colta i jego pionierskiego systemu produkcji:

Obrazek

Bardzo gruntownie i szczegółowo Pate wyjaśnia ewolucję rewolwerów Colta, która w ostatecznym efekcie dała końcowy model 1860. To nie odbyło tak że Samuel Colt wstał z łóżka, krzyknął 'eureka' i nakreślił gotowy projekt. Po drodze było mnóstwo eksperymentów, prototypów i modeli przejściowych:

Obrazek

Obrazek

Były na forum oderwane od wiedzy inżynierskiej wypowiedzi o bezpieczeństwie eksploatacji broni i jej wytrzymałości. Pate szczegółowo pokazuje, jak wojsko traktowało problem w epoce:
Obrazek

Po opisaniu samej broni autor relacjonuje sposób jej wykorzystania. Przedstawia sposób jej rozdysponowania i wykorzystania w wojsku. Pate nie ogranicza się do armii federalnej ale pisze też o wykorzystaniu Coltów u konfederatów. Dokumentuje nawet rewolwery wykorzystywane w poszczególnych jednostkach: pułkach kawalerii, milicji, itd.:

Obrazek

Autor nie ogranicza się do samych rewolwerów. Szczegółowo wyjaśnia kiepsko na ogół znaną kwestię kolb dostawnych do rewolwerów. Przedstawia też karabinki rewolwerowe Colta:

Obrazek

Dodatkowo omawiane są akcesoria jak kabury, kasety i oczywiście amunicja:

Obrazek

Obrazek

Wartość książki podnosi wyjątkowo bogata bibliografia, dobry indeks i prawie 1500 przypisów z odwołaniami do źródeł.

Rewolwery Colta budzą sentymenty i emocje, merytorycznie stanowią jednak wyjątkowo obszerny temat. Na forach i na YT pojawiają się nieraz głupoty i mity, obwieszczane przez "influencerów" z małą wiedzą ale wielkim ego. W tej sytuacji książka Pate stanowi bardzo pożądany, wiarygodny punkt odniesienia i źródło rzetelnej, szczegółowej wiedzy. Przykra prawda jest taka że fora i YT książek nie zastąpią. Przeciwnie: aby ocenić informacyjną rzetelność tych źródeł trzeba po prostu czytać książki.
ODPOWIEDZ