Rolling Block Odtylcowy

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: alterjorge »

RB odprzodowy w oryginale nie istnieje. Możliwe, że są epokowe przeróbki na zapłon kapiszonowy, nie wykluczam. Tylko, że przeróbka to już nie oryginał. RB- nawet taki kombinowany- nadal jest " zajebisty", są chętni na zakup , to wcale się nie dziwię Michałowi, że je sprzedaje. Kupiec musi dbać o interes.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Wycior »

Vegvisir pisze: wt 06.gru.2022 - 10:35 musi sie trzymac norm prawnych
Potrafisz może wskazać te normy? Pomyśl o rusznikarzach wykonujących - całkiem legalnie - przeróbki wsteczne współczesnych dubeltówek i oferujących je jako repliki historycznej broni CP, którymi w istocie nie są. Zdrowy rozsądek w kwestiach prawnych jest złym doradcą. Nie na wszystko prawo ma gotową, jednoznaczną odpowiedź. Wtedy wkraczają sądy i biegli.
Vegvisir pisze: wt 06.gru.2022 - 10:35 RB w wersji odprzodowej to replika wersji perkusyjnej która w oryginale jednak istniała
Czytać, nie wymyślać. Wszystkie znane we wszechświecie kapiszonowe tzw. "Rolling Blocki" to przeróbki, wsteczne konwersje prawdziwych, nabojowych Rolling Blocków. Aby RB w wersji odprzodowej mógł być repliką "wersji perkusyjnej" to wcześniej taka oryginalna, odprzodowa "perkusyjna wersja" Rolling Blocka musiałaby istnieć. "Rolling Block" w przypadku wyrobu Saguaro to tylko nazwa handlowa. Możliwe że to dobra broń ale jej relacja do prawdziwego RB jest taka jak herbatki "Ambrozja" do ambrozji bogów olimpijskich.
Vegvisir

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Vegvisir »

Wycior pisze: wt 06.gru.2022 - 01:11
Kuba1 pisze: pn 05.gru.2022 - 22:22 ,to proszę iść do sklepu z bronią nie posiadając promesy i poprosić sprzedawcę o AR15 ". NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOSC"
To nie jest takie kontrastowo czarno-białe, jak chciałbyś to widzieć. Przypomnij sobie np. sprawę pistoletów hukowych Major Eagle na gumowe kulki i shorty, sprzedawanych kiedyś masowo na paragon przez różne firmy, w tym militaria.pl. Potem ich nabywców ciągano po sądach bo uznano że jednak to broń wymagająca zezwolenia. Sprzedawcy nadal maja się dobrze, nabywcy mieli mnóstwo nieprzyjemności. A osławiony Ruger Old Army? Pamiętaj że w Polsce nie funkcjonuje prawo precedensu, wbrew temu co kiedyś twierdził na tym forum pewien oszołom. Tak więc broń uznana za legalną przez jeden sąd może być zakwalifikowana jako niekoszerna przez inny. Poszukaj może w orzecznictwie.

Poza tym: witaj, Kolego, na forum!
historie ROA znam doskonale i nie wiem o kim dokladnie wspominasz ale jest to replika w pełni spełniająca ramy ustawy-oszołomy jedynie sa tu w CLKP wydając idiotyczne opinie ktore nawet ja-pasjonata znajacy doskonale ten model obale w 5minut. Nie potrzebny mi zatem precedens.

A co do RB to znowu zapomniałes że replika to nie musi byc wierna kopia i to okresla własnie ustawa i TO mial na mysli ustawodawca uzywając tego słowa a nie zwrotu wierna kopia-analogicznie teraz ludzie dostaja mandaty za tzw pieszych wchodzxących ktorzy tylko stali przy krawezniku wiec pierwszenstwa nie mają :)
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Wycior »

Vegvisir pisze: wt 06.gru.2022 - 16:32 tu w CLKP wydając idiotyczne opinie ktore nawet ja-pasjonata znajacy doskonale ten model obale w 5minut
Doświadczenie pokazuje że przy pierwszym kontakcie z prorokiem albo sądem chojractwo natychmiast przechodzi.
Vegvisir pisze: wt 06.gru.2022 - 16:32 Nie potrzebny mi zatem precedens.
Wiedza, zdaje się, też nie.
Vegvisir pisze: wt 06.gru.2022 - 16:32 replika to nie musi byc wierna kopia i to okresla własnie ustawa i TO mial na mysli ustawodawca uzywając tego słowa a nie zwrotu wierna kopia
Pisałem coś o wiernej kopii? Używam definicji repliki z ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu etc., z wyjątkiem granicznego roku. Mowa tam o zachowaniu funkcjonalności i odpowiada to inżynierskiemu rozumieniu pojęcia repliki. Nie byłbym zdziwiony gdy biegły - z reguły człowiek o gruntownej wiedzy technicznej - rozumował podobnie.
Magua
Stary bywalec
Posty: 549
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Magua »

Kuba1 pisze: pn 05.gru.2022 - 22:14 Nie umiem wstawiać zdjęć, a szkoda bo z miłą chęcią bym wrzucił screeny.
To nie wstawiaj zdjęć, wstaw linka do strony. Wszyscy tu chetnie popatrzą i poczytają o kapiszonowych rolling blockach, zwłaszcza "strzelbach z lufą bruzdowaną, przystosowaną do strzelania srutem". Chociaż ten pistolet też ciekawy musi być, dawaj, dawaj.
Awatar użytkownika
zlyzuw
Bywalec
Posty: 199
Rejestracja: pt 06.sty.2017 - 19:17
Moja broń: sporo

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: zlyzuw »

Vegvisir pisze: wt 06.gru.2022 - 16:32
Wycior pisze: wt 06.gru.2022 - 01:11
Kuba1 pisze: pn 05.gru.2022 - 22:22 ,to proszę iść do sklepu z bronią nie posiadając promesy i poprosić sprzedawcę o AR15 ". NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOSC"
To nie jest takie kontrastowo czarno-białe, jak chciałbyś to widzieć. Przypomnij sobie np. sprawę pistoletów hukowych Major Eagle na gumowe kulki i shorty, sprzedawanych kiedyś masowo na paragon przez różne firmy, w tym militaria.pl. Potem ich nabywców ciągano po sądach bo uznano że jednak to broń wymagająca zezwolenia. Sprzedawcy nadal maja się dobrze, nabywcy mieli mnóstwo nieprzyjemności. A osławiony Ruger Old Army? Pamiętaj że w Polsce nie funkcjonuje prawo precedensu, wbrew temu co kiedyś twierdził na tym forum pewien oszołom. Tak więc broń uznana za legalną przez jeden sąd może być zakwalifikowana jako niekoszerna przez inny. Poszukaj może w orzecznictwie.

Poza tym: witaj, Kolego, na forum!
historie ROA znam doskonale i nie wiem o kim dokladnie wspominasz ale jest to replika w pełni spełniająca ramy ustawy-oszołomy jedynie sa tu w CLKP wydając idiotyczne opinie ktore nawet ja-pasjonata znajacy doskonale ten model obale w 5minut. Nie potrzebny mi zatem precedens.

A co do RB to znowu zapomniałes że replika to nie musi byc wierna kopia i to okresla własnie ustawa i TO mial na mysli ustawodawca uzywając tego słowa a nie zwrotu wierna kopia-analogicznie teraz ludzie dostaja mandaty za tzw pieszych wchodzxących ktorzy tylko stali przy krawezniku wiec pierwszenstwa nie mają :)
Znam człowieka który wpisał sobie w EKB Rugera Old Army a po pewnym czasie policja na niego usiadła. Rewolweru finalnie nie odzyskał mimo, że postępowanie umorzone ze względu na niską szkodliwość czynu. <kurtyna>
Vegvisir

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Vegvisir »

alterjorge pisze: wt 06.gru.2022 - 12:42 RB odprzodowy w oryginale nie istnieje. Możliwe, że są epokowe przeróbki na zapłon kapiszonowy, nie wykluczam. Tylko, że przeróbka to już nie oryginał. RB- nawet taki kombinowany- nadal jest " zajebisty", są chętni na zakup , to wcale się nie dziwię Michałowi, że je sprzedaje. Kupiec musi dbać o interes.
Bzdury.
Rolling Blocki były przerabiane w epoce na ładowanie odprzodowe z powodu trudności z dostępem amunicji scalonej.

Tu znajdą Państwo przykłady tych karabinów w wersji rozdzielnego ładowania :

https://www.gunbroker.com/item/930555324

https://www.icollector.com/Percussion-C ... _i32469681

https://www.bonhams.com/auctions/13315/lot/2681/

Rolling Block to drugi po karabinie Sharps najbardziej popularny model jednostrzałowego karabinu używanego przez amerykańskich łowców bizonów.

To jedyny karabin ładowany odprzodowo z możliwością odkręcenia korka lufy czyszczenia od tyłu. Pozwala to również na doskonałą kontrolę stanu lufy.

Karabin jest przystosowany do strzelania każdym rodzajem pocisków ołowianych , od okrągłych kul typu rewolwerowego , przez krótkie pociski , aż do najcięższych , długich pocisków tarczowych.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Wycior »

Vegvisir pisze: pn 02.sty.2023 - 18:32 Rolling Block to drugi po karabinie Sharps najbardziej popularny model jednostrzałowego karabinu używanego przez amerykańskich łowców bizonów.
Zgoda, ale łowcy bizonów używali prawdziwych, odtylcowych Rolling Blocków.
Vegvisir pisze: pn 02.sty.2023 - 18:32 To jedyny karabin ładowany odprzodowo z możliwością odkręcenia korka lufy czyszczenia od tyłu.
Nie, nie jedyny. Ugogodnienie to posiada wiele innych, współczesnych karabinów czarnoprochowych, jak amerykańskie in-line.
Vegvisir pisze: pn 02.sty.2023 - 18:32 Rolling Blocki były przerabiane w epoce na ładowanie odprzodowe z powodu trudności z dostępem amunicji scalonej.
:-D Czytać książki - to pomaga interpretować opisy aukcji.

To nie są fabryczne oryginały. Jak napisał @alterjorge, takich w epoce nie było. To karabiny przerabiane kiedyś dla ludzi mających trudności z dostępem do amunicji scalonej, tzn dla żyjących z daleka od cywilizacji. Z reguły dzieło rusznikarzy, próbujących znaleźć zastosowanie dla masy tanio wyprzedawanej broni wojskowej. Taka amerykańska wersja "algierki". Innymi słowy: obiekty robione dla ludności tybylczej (tambylczej?) w zacofanych regionach. Nawet Mosina-Naganta przerobiono na kapiszonowy z tego samego powodu. Obecnie ta broń stanowi stanowi tylko kolekcjonerską ciekawostkę o niewielkiej wartości. Można by rzec że dziś odprzodowe tzw. "Rolling-blocki" są produkowane dla współczesnych strzeleckich "buszmenów", tzn. osób które nie mając prawdziwego Rolling-Blocka nie mogą posługiwać się amunicją scaloną.
Vegvisir

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Vegvisir »

Jedyny taki dostepny bez ceregieli w Polsce. Te nowsze sa na pozwolenie. Przerabiano je takze jako nowe z tego samego powodu.
Takimi buszmenami nazywasz kazdego posiadacza cp bez pozwolenia na inne zabawki? To sam sobie zadaj pytanie jak ograniczony jestes pisząc takie pierdoly.
Awatar użytkownika
zlyzuw
Bywalec
Posty: 199
Rejestracja: pt 06.sty.2017 - 19:17
Moja broń: sporo

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: zlyzuw »

Jak sklepy sprzedają i jest wszystko legitne to niech ludzie kupują. Osobiście mi się podoba tak samo jak repliki Colta SAA ale nigdy bym nie kupił ich kapiszonowych odpowiedników.

Jestem dosyć ortodoksyjny, nawet colta navy nie kupię w kalibrze .44 ale uważam, że my jako środowisko powinniśmy popierać rynek a nie z nim walczyć. Każdy wie, że te odprzodowe dziwadła są tylko po to aby polować w USA poza sezonem i przy okazji aby polski klient kupił bo im sklep "z kapeluszem" to dobrze zareklamował ale nie ma sensu z tym walczyć. Jeden lubi karabiny skałkowe a inny remika target w inoxie z kolimatorem, grunt że wszyscy się dobrze bawią.
Vegvisir

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Vegvisir »

Dokladnie tak. Nikt nikomu niech nie narzuca co jest bardziej poprawne politycznie.
Magua
Stary bywalec
Posty: 549
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Magua »

Za takie przeróbki jak te pokazane na aukcjach, parę osób w Polsce zapoznało sie z prokuratorem.
Dobrze mieć tego świadomość.
Vegvisir

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Vegvisir »

Magua pisze: czw 05.sty.2023 - 01:09 Za takie przeróbki jak te pokazane na aukcjach, parę osób w Polsce zapoznało sie z prokuratorem.
Dobrze mieć tego świadomość.
Za jakie przeróbki konkretnie?
tealeaf
Posty: 12
Rejestracja: czw 05.sty.2023 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: tealeaf »

Witam jestem nowy i postanowilem wlaczyc sie do dyskusji. Gdyby Rolling Block firmy Pederesoli ladowany odprzodowo wymagal pozwolenia to sprzedawca by go nie sprzedal osobie bez promesy! Ja jako klient nie musze znac histori danej broni gdy ide do sklepu z bronia. Ja jako klient kupuje w dobrej wierze, ze dana bron jest legalna bez pozwolenia a to zapewnia mi sprzedawca legalnego sklepu z bronia. Gdyby bylo inaczej to sprzedawca nie zaryzykowalby koncesji na przedaz broni. Saguaro Rolling Block Tarczowy Odprzodowy .45 1-18" jak widac nie wymaga promesy i o tym zapewnia mnie sprzedawca legalnego sklepu z bronia. Akurat kilka dni sledze strone sklepu bo chyba niedawno pojawil sie ten karabin w przedsprzedazy i 9 osob juz zamowilo "niekoszerny" i watpliwej legalnosci karabin. To teraz moze trzeba naslac policje na kupujacych i bedzie dobry temat do lewackiego portalu informacyjnego polskojezycznego na pierwsza strone.
Vegvisir

Re: Rolling Block Odtylcowy

Post autor: Vegvisir »

Dokladnie tak. Legalnosc sprzedawanych w renomowanych sklepach czarnoprochowek nie podlega zadnej dyskusji. Sa legalne i tyle.
ODPOWIEDZ