Dubeltówka

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Dubeltowka
Posty: 2
Rejestracja: ndz 20.lis.2022 - 17:35
Moja broń: brak

Dubeltówka

Post autor: Dubeltowka »

Witam zakupiłem stara dubeldowke prawdopodobnie francuska odpowiednik 20ga stan zewnętrzny idealny kurki działają beż zrzutów tyko lufy były brudne od środka wyczyściłem je bardzo drobnym papierem wodnym pokazały się delikatne wzory czy to niebezpieczne??I z jakich nawazek prochu i śrutu strzelać ktoś coś pomoze
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Dubeltówka

Post autor: Larkana »

Wżery osłabiają lufę. Jeśli były by głębokie i strzelałbyś bardzo dużymi naważkami albo prochem o małej granulacji(szybszym) to mogło by dojść do uszkodzenia lufy. Jeśli nie planujesz sypać dużych ilości prochu i masz proch odpowiedniej granulacji - to chyba tylko kontroluj stan lufy i wżerów co jakiś czas - czy sytuacja się nie pogarsza.
- Nie mniej nie mam doświadczenia ze strzelaniem z broni z wżerami w lufie, więc jeśli ktoś na forum ma takie doświadczenie i będzie miał odmienne zdanie - to słucha jego nie mnie ;)
Awatar użytkownika
zlyzuw
Bywalec
Posty: 198
Rejestracja: pt 06.sty.2017 - 19:17
Moja broń: sporo

Re: Dubeltówka

Post autor: zlyzuw »

Jeśli z tej dubeltówki już ktoś strzelał to ok ale wnioskując po poście nie była strzelana od bardzo dawna. Nasyp do niej przynajmniej podwójna nawazke prochu i podwójna nawazke śrutu i strzel ze sznurka chowając się gdzieś bezpiecznie. Proponuję około 100-120 grain prochu i z 40 gramów śrutu. Najlepiej po dwa - trzy strzały z każdej z luf. Jak wytrzyma to spoko.
Dubeltowka
Posty: 2
Rejestracja: ndz 20.lis.2022 - 17:35
Moja broń: brak

Re: Dubeltówka

Post autor: Dubeltowka »

Dzięki za podpowiedz to doby pomyśl jak wytrzyma to będzie pewność że da radę a powiedz jakiś przelicznik grein na gramy będzie łatwiej odmierzyc
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Dubeltówka

Post autor: Larkana »

W przybliżeniu 15 grain to 1 gram. Z jakich naważek prochu i ołowiu strzelać - nie pomogę bo nie mam podobnej broni.
Proces testowania Zlyzuw-a brzmi sensownie, ale (chyba) nie będzie łatwo tego zorganizować. Na strzelnicach tak domyślnie nie ma raczej stanowisk do testowania wytrzymałości broni, więc stojak który by Ci tą dubeltówkę utrzymał musiałbyś sobie przygotować sam, poza tym możesz mieć w ogóle problem aby na strzelnicy takie eksperymenty pozwolono Ci przeprowadzić.
Wyobraź sobie:
Ty: Proszę Pana, czy mogę rozstawić stojak, na strzelnicy, przeciągnąć sznurek, schować się za murkiem i tak oddać 6 strzałów z mojej dubeltówki czarnoprochowej?
Prowadzący strzelanie: Cooooooo? A Po co?
Ty: No bo lufa ma wżery i nie wiem czy się nie rozleci :D

No nie widzę tego.
Ja pytam się czy mogę z shortów proch odpalać - bo jest to odstępstwo od reguły i nie chcę by ktoś miał ze mną problem :-)
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Dubeltówka

Post autor: Magua »

Każdą starą btroń, bez wzgledu czy ma wżerki czy nie, należy bezwzglednie przestrzelić.
Wyjatek stanowi jedynie broń od znajomego strzelca, który z niej regularnie strzelał.

Ja używam do gładkiej lufy 10 gramów prochu, gwintowanej 8, do pistoletów 3.

Jedynie zaprzyjaźniona strzelnica ratuje, albo pustynia Mohave :D .
ODPOWIEDZ