Pociski do hawken woodsman

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
tomaszt
Posty: 63
Rejestracja: ndz 24.paź.2021 - 09:44
Lokalizacja: Lublin
Moja broń: Remington 1858 .44 Pietta, Hawken Woodsman .45 Ard

Pociski do hawken woodsman

Post autor: tomaszt »

Czołem forumowicze. Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem hawkena woodsmana .45 ze skokiem gwintu 1-66".
Jest to prosty karabin kupiony z myślą o typowo rekreacyjnym strzelaniu z reguły na niewielkie odległości do 50m.
Do tej pory strzelałem z kuli na flejtuchu, prochu około 30 grain, ale zastanawiam się czy przy takim gwincie można się pokusić o jakieś pociski? Jakieś minie albo maxiballe? Jeżeli tak to w jakim rozmiarze i ile prochu sypać pod taki pocisk?
A może to bez sensu i pozostać przy kulach, a typowo do pocisków kupić w przyszłości coś innego?
Z góry dziękuję za wszystkie porady :)
oldfux
Posty: 19
Rejestracja: pt 03.kwie.2020 - 18:14
Moja broń: brak

Re: Pociski do hawken woodsman

Post autor: oldfux »

Tylko kulka na dobrze dobranym flejtuchu i 25 gr prochu wystarczy.
Miłej zabawy i walki z samym z sobą o coraz lepszy wynik.
pidey
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: wt 01.cze.2021 - 14:50
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Moja broń: proca

Re: Pociski do hawken woodsman

Post autor: pidey »

Skok gwintu 1/66" to tylko kula, pociski to od 1/48" - przy wolnym gwincie pocisk nie zdąży nabrać rotacji i koziołkuje. Są pewne wyjątki co do typu gwintu ale Hawkena nie dotyczy.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Pociski do hawken woodsman

Post autor: Irek M »

Tylko, że nie ma pewności czy to faktycznie skok 1/66. To, że firma tak podaje to jeszcze nic nie znaczy chyba, że autor zmierzył i faktycznie tyle jest.
Ale i z wolnego gwintu dobre wyniki daje krótki pocisk conikal.
tomaszt
Posty: 63
Rejestracja: ndz 24.paź.2021 - 09:44
Lokalizacja: Lublin
Moja broń: Remington 1858 .44 Pietta, Hawken Woodsman .45 Ard

Re: Pociski do hawken woodsman

Post autor: tomaszt »

Dziękuję za opinię, pozostanę zatem przy kulach, ewentualnie spróbuję postrzelać z conicali i zobaczę jak efekty :)
Co do skoku gwintu to taki podaje producent ale z ciekawości postaram się go zmierzyć 🤔
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Pociski do hawken woodsman

Post autor: Wycior »

Nie słyszałem o Woodsmanie Ardesy w kalibrze 0.45" ze skrętem innym niż 1/66, ale sprawdzenie nie zaszkodzi, chociażby dla treningu. Z twojego Woodsmana mógłbyś ewentualnie próbować strzelać pociskami typu REAL, ale tylko tymi najkrótszymi, dwurowkowymi (~200 gr). Współczynnik stabilności nie będzie optymalny ale powinien od biedy zmieścić się w granicach tolerancji wzoru Greenhilla i nie spaść do 1:

https://www.vcalc.com/wiki/AndrewBudd/G ... Twist+Rate

Można uwzględnić że pociski z rowkami są nieco stabilniejsze aerodynamicznie od gładkich, do których to odnosi się wzór Greenhilla i wzory na stabilność dla broni współczesnej. Zaznaczam że trochę spekuluję bo nie znam dokładnie długości tych REALi a ze zdjęć oszacowałem ją na 0.5". W każdym razie eksperyment z takimi pociskami nie jest z góry skazany na porażkę.

Pociski REAL, z cienkimi pierścieniami, przynajmniej nadają się do gwintu o profilu kulowym, jak w Woodsmanie Adresy.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Pociski do hawken woodsman

Post autor: zbiho »

Ja bym sprawdzil Minie, skoro w kalibrze 68 przy gwincie 1-78" daja rade to moze i w 66" by jakos lataly. Tam stabilizacja jest dodatkowo przez wglebienie. Mam takie 160 grain, wlasciwie to szersze niz dluzsze, mniej wiecej jak Conical.
Papuga911
Posty: 13
Rejestracja: śr 21.kwie.2021 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Pociski do hawken woodsman

Post autor: Papuga911 »

Witam. Ja strzelam z Conicala 450 ,filc 5mm, 25gr prochu vesuvit, na 50 i 100 metrów super. Natomiast kula 445 flejtuch z prześcieradła ok. 0,25mm i 35gr prochu to na 50 metrów ideał.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Pociski do hawken woodsman

Post autor: zbiho »

Conical jest za lekki żeby się w odprzodówce skompresować i dostatecznie trzymać gwintu, chyba ze bedzie ciasno wpychany, lepsze byłoby Minie.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Pociski do hawken woodsman

Post autor: Irek M »

Mnie dobrze - patrz celniej niż kulą, strzela się z conical z odprzodowych. Lufy kal. 45, a pocisk .45
Papuga911
Posty: 13
Rejestracja: śr 21.kwie.2021 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Pociski do hawken woodsman

Post autor: Papuga911 »

Witam. W tym roku bawiłem się ile to przebije drewna Hawken Woodsman Ardesa 45 lufa 27". Najlepiej wyszło z conicalem 450 przebił 16cm litego suchego bala a potem walnął w deskę odbił się i spadł obok przy naważce 65gr vesuvitu fffg. Kula nie przebiła 16cm, też przy 65gr. prochu ale roztrzaskała z tyłu bal i została w środku. Więcej prochu chyba nie ma sensu sypać bo się nie spali przy takiej krótkiej lufie. Natomiast skupienie na 50m jest super nawet udało mi się 97pkt. uzyskać. Ale co do naważek trzeba było zmniejszyć dla kuli 445 25gr prochu i dla conicala 450 20gr.
variag
Posty: 88
Rejestracja: sob 08.gru.2007 - 16:23
Moja broń:

Re: Pociski do hawken woodsman

Post autor: variag »

Natomiast skupienie na 50m jest super nawet udało mi się 97pkt. uzyskać
(...)
co do naważek trzeba było zmniejszyć dla kuli 445 25gr prochu
Gratuluję celności, mi z Rangera (a to ta sama lufa co Woodsman) na 50 metrów nie udaje się od dawna przekroczyć 90 punktów. I kula .445 też mi "nie lata" a naważkę też mam prawie 50% większą. Ale widocznie co karabin to inne parametry jego załadowania.
Tarcza pierwsza w konkurencji ztrzelanej z Rangera - problem z postawą na kierunku:
Obrazek
Tarcza druga w konkurencji - już nieco lepiej, ale jeszcze sporo brakuje do przysłowiowego szczęścia. A ta "5" na białym to mój fatalny błąd którego można było niestety uniknąć :(
Obrazek
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Pociski do hawken woodsman

Post autor: Larkana »

Te parę mm od środka to są dwie przestrzeliny nachodzące na siebie?
Chyba tak :)
variag
Posty: 88
Rejestracja: sob 08.gru.2007 - 16:23
Moja broń:

Re: Pociski do hawken woodsman

Post autor: variag »

Tak, w tej tarczy są 3x10.
Strzelałem stojąc na 50 metrów. Kula na łatce (mokra - bez smaru!) i Vesuvit LC, plus odrobina kaszy, kapiszony S&B.
Ardesa Ranger .45 skok gwintu 1:66.
Na treningu strzelajac z podparcia tarcza była by lepsza, bo uniknąłbym tych rażących błedów ale ja nie trenuję z CP :(
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Pociski do hawken woodsman

Post autor: Magua »

Kiedy do was dotrze, ze z taniej Ardesy nie da sie strzelać powtarzalnie?
ODPOWIEDZ